پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۵۹۷۶
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
تاکید مقامات ایرانی این است که مذاکرات وین به بن‌بست نرسیده است و گاه و بی‌گاه امیدواری‌هایی نیز مبنی بر اینکه تفاهماتی صورت گرفته و در دور بعدی نتیجه حاصل می‌شود، داده می‌شود. یک‌بار روحانی از نزدیک‌بودن توافق می‌گوید. یک‌بار اروپایی‌ها و یک‌بار هم روس‌ها.
شعار سال : تاکید مقامات ایرانی این است که مذاکرات وین به بن‌بست نرسیده است و گاه و بی‌گاه امیدواری‌هایی نیز مبنی بر اینکه تفاهماتی صورت گرفته و در دور بعدی نتیجه حاصل می‌شود، داده می‌شود. یک‌بار روحانی از نزدیک‌بودن توافق می‌گوید. یک‌بار اروپایی‌ها و یک‌بار هم روس‌ها.
 
همه این‌ها درحالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا در گزارش خود از عدم‌پاسخگویی ایران درباره ذرات یافت شده اورانیوم در برخی سایت‌های هسته‌ای گفته است. مقامات ایرانی در واکنش به این گزارش، آن را نشانه اجرای قانون اقدام راهبری لغو تحریم مصوب مجلس یازدهم دانستند، اما این مساله به حل و فصل ماجرا کمکی نمی‌کند.
 
چرا که همین دیروز رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی آغازینش در جلسه شورای حکام توضیحاتی درخصوص فعالیت‌های اخیر آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران به رییس جلسه ارائه داد.
 
او گفت: ایران اطلاعات جدیدی درباره یک محل ارائه نداده، به هیچ یک از سوالات آژانس پاسخ نداده و اطلاعاتی درباره دو محل دیگر ارائه نکرده؛ بیانیه‌ای مکتوب درباره محل چهارم بدون اسناد و مدارک اثبات شده ارائه کرده است. وجود چند ذره اورانیوم با منشا انسانی در سه محل در ایران که به آژانس اعلام نشده‌اند و وجود ذرات تغییریافته ایزوتوپی در یکی از این محل‌ها به وضوح بر این دلالت دارد که مواد یا تجهیزات هسته‌ای آلوده به مواد هسته‌ای در این محل‌ها وجود داشته است.
 
او همچنین گفت: با گذشت چند ماه، ایران توضیحات لازم درباره وجود ذرات مواد هسته‌ای در هیچ یک از این سه محلی که آژانس دسترسی تکمیلی به آن‌ها پیدا کرد، ارائه نکرده است. با عدم‌چنین توضیحاتی از سوی ایران، عمیقا از این بابت نگرانم که در این سه محل اعلام نشده در ایران مواد هسته‌ای وجود داشته است و محل فعلی این مواد هسته‌ای برای آژانس مشخص نیست. ایران نه به سوال‌ها درباره محل اعلام نشده دیگر پاسخ داده و نه درباره محل فعلی اورانیوم طبیعی به شکل یک صفحه فلزی شفاف‌سازی کرده است.
 
مدیرکل آژانس در بخش آخر اظهاراتش درباره ایران گفت: من از اینکه مذاکرات فنی میان آژانس و ایران به نتایج مورد انتظار نرسیده باشند و درباره عدم‌پیشرفت در شفاف‌سازی این مسائل پادمانی نگرانم. لزوم شفاف‌سازی ایران و حل و فصل این مسائل بدون تاخیر بیشتر را از طریق ارائه اطلاعات، ارائه شواهد و مدارک و پاسخ به سوالات آژانس تکرار می‌کنم. عدم‌پیشرفت در شفاف‌سازی سوالات آژانس درباره صحت و کامل بودن اظهارات پادمانی ایران، به طور جدی بر توان آژانس در زمینه اطمینان‌یابی از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از روزنامه جهان صنعت، تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۸۳۰۴۰، jahanesanat.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین