پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۶۰۶۸
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۵
اگر می‌خواهید مشارکت بالا رود باید"خاکستری‌ها" را قانع کنید؛ اگر هم مشارکت بالا برایتان اهمیتی ندارد؛ به قول آن کشاورز طبسی در دیدار با وزیر دولت روحانی "خود دانید و مملکت‌تان. "
شعار سال: سجادبهزادی- در این وضعیت که همچنان از مشارکت بعنوان مسئله نخست انتخابات ۱۴۰۰ نام برده می‌شود؛ توپ در زمین نامزدهاست. آن گونه که رهبر انقلاب تاکید داشتند "نامزد‌ها مردم را قانع کنند؛ اگر نامزد‌ها نشان بدهند که کارآمد هستند، مردم پای صندوق می‌روند و مشارکت بالا خواهد بود. " قانع کردن مردم وکارآمدی دو وظیفه مهمی است که رهبری بر عهده نامزد‌های انتخابات ۱۴۰۰ گذاشته است ودر حقیقت این دو تضمین کننده مشارکت بالا در انتخابات خواهد بود.


یا قانعم کنید یا به قول آن کشاورز طبسی در دیدار با وزیر دولت روحانی "خود دانید ومملکت‌تان"
 
یا خاکستری‌ها را قانع کنید یا خود دانید و مملکت‌تان!
 
موضوع فقدان نامزدی توانمند در سپهر سیاست و انتخابات جمهوری اسلامی، همچنان بعنوان یک مسئله باقی مانده است وبه باور بسیاری از صاحبنظران سیاسی همچنان آراء خاکستری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بسیارزیاد است و این آراء بر فضای کلی انتخابات سایه سنگینی دارد.

عده‌ای گمان دارند در انتخاب بین "بد و بدتر" گرفتار شده و فرصت یک انتخاب خوب از آن‌ها گرفته شده است. بسیاری از این افراد هنوز برای شرکت کردن در انتخابات قانع نشده اند.

عده‌ای هم خود را یک اصلاح طلب ناراضی می‌دانند؛ امادر عین حال وفادار به صندوق رای مانده اند و همواره آرمان و اتوپیای خود را کنار گذاشته و به امید اندک تغییری در ساخت جامعه به گزینه‌های "بد" رای می‌دهند تا "بدترها" رئیس جمهور نباشند.

این گروه که بیش‌تر در طبقه متوسط جامعه قرار دارند، با همه مشکلات خود، اپوزیسیون نیستند و برای رسیدن به زندگی بهتر درون نظام چانه زنی می‌کنند ودل به تغییر دارند؛ در عین حال بسیاری از این افراد هم همچنان خاکستری هستند وبرای رای دادن قانع نشده اند.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به لحظه موعود نزدیک‌تر می‌شود، اما هنوز طبقه واقشار مهمی در جامعه، آراء خاکستری در دست دارند. آنان از آرمان‌های خود گذشته اند و در سیاستی گرفتار شده اند که حتی حاضرهستند انتخاب خود را در میان "بد و بدتر" تقلیل دهند؛ زیرا که روش‌های قهرآمیز ویا فروپاشی سیاسی و اجتماعی را به سود جامعه ایران نمی‌دانند و به تغییر مسالمت آمیز سیاست‌ها اعتقاد دارند.

هاناآرنت جمله درخشانی دارد درباره سیاستی که به انتخاب میان بد و بدتر تقلیل پیدا می‌کند!

آرنت می‌گوید" مشکل این است که شما حتی اگر بد را انتخاب کنید بعد از مدتی فکر می‌کنید آن بد همان حقیقت است و باید از آن دفاع کرد! وقتی بد را انتخاب کنید فرصت کافی برای بدتر شدن را هم به آن هدیه داده‌اید...؟! ".

نسخه آرنت برای انتخاب؛ نکته‌ی تلخی را در درون خود نهفته دارد، اما بسیاری از خاکستری‌ها بی اعتناء به این نسخه فقط انتظار دارند که در مورد کارآمدی نامزد‌های انتخابات کمی قانع شوند تا بروند و همان گزینه بد را انتخاب کنند، چیزی که بنظر می‌رسد تا کنون محقق نشده است.

خاکستری‌ها همان‌هایی هستند که در عمر چهل ساله نظام جمهوری اسلامی اگر چه در بیشتر انتخاب ها، گزینه‌های مورد نظرشان از همان اول رد صلاحیت می‌شد، اما دل به پاییز نسپرده اند وناامید نشده اند و همواره یک گزینه را که اندکی به آرمان وافکارشان نزدیک‌تر بود انتخاب می‌کردند. اما این بار قصه کمی متفاوت‌تر شده است و گویی بسیاری از آن‌ها هنوز برای شرکت در انتخابات مردد هستند.

نامزد‌های انتخابات هم می‌دانند که خاکستری‌ها هنوز برای مشارکت قانع نشده اند. یکی از همین نامزد‌ها که دل به آراء خاکستری جامعه دارد در اولین مناظره کاندیدا‌های انتخابات گفت "مردم! من هنوز پیروز انتخابات نیستم، چون اکثر شما تا الان تصمیم دارید که رای ندهید. اما از شما دعوت می‌کنم لطفاً تجدید نظر کنید. برای تقویت جمهوریت نیاز داریم قدرتِ بی قدرت‌ها را نشان دهیم. "

البته او که در ابتدا می‌خواست قدرت بی قدرتان را محک بزند نامزد دیگری بود؛ که از دم رد صلاحیت شد. تاج زاده پس از ثبت نام در انتخابات گفت "به باور من رویا‌ها تحقق می‌یابند زمانی که ملت‌ها اراده می‌کنند، و هیچ قدرتی برتر از قدرت بی‌قدرتان نیست، زمانی که اراده می‌کنند. "

رئیس کل سابق بانک مرکزی که امروز نامزد انتخابات شده است یک بار هم در گذشته تاب آوری اقتصاد جامعه خاکستری را محک زده بود و حالا در وضعیتی قرار گرفته است که دوباره در تمنای بدست آوردن آراء همین طبقه خاکستری تقلا می‌کند. او در گذشته یک بار گفته بود"علی رغم کاهش دریافتی ارزی بانک مرکزی به رقمی در حدود ۱۵ درصد میانگین ۲۰ سال گذشته و کاهش درآمد دولت سالی که پشت سر گذاشتیم، سال محک تاب آوری اقتصاد و جامعه بود. "

همتی درست فهمیده است. طبقه خاکستری جامعه ایران تاکنون طبقه تاب آوری بوده است، اما این بار کار سخت‌تر به نظر می‌رسد و هنوز این آراء خاکستری سرگردان‌تر از همیشه بلاتکلیف مانده اند.

امروز ودر آستانه انتخابات ۱۴۰۰ وضعیت به گونه‌ای است که ۹۰ درصد جامعه ایران قادر به افزایش مصرف نیستند و قدرت خرید نسبت به تورم ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است ودر حال حاضر قدرت خرید مردم کمتر از نصف ۳ سال پیش است. قیمت بسیاری از کالا‌ها حداقل ۵ برابر شده است. امروزه در حالی که بیش ۱۷۰ کشور جهان تورم‌های تک رقمی و بیش از ۱۵۰ کشور جهان تورم‌های زیر ۵ درصد دارند، ایران با نرخ تورم ۴۸ درصدی، ششمین تورم بالا در بین همه کشور‌های جهان را دارا است.

بسیاری از آراء خاکستری در دل جامعه‌ای قرار دارد که افراد آن مدارای نجیبانه‌ای با فقر دارند. قانع کردن این طبقه، کار ساده‌ای نیست، اما توپ در زمین نامزد‌های انتخاباتی قرار دارد و طبق تاکید مقام رهبری اگر می‌خواهید مشارکت بالا رود باید آن‌ها را قانع کنید؛ اگر هم مشارکت بالا برایتان اهمیتی ندارد؛ به قول آن کشاورز طبسی در دیدار با وزیر دولت روحانی " خود دانید ومملکت تان. "

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از عصر ایران، تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۷۸۷۹۷۵، www.asriran.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین