پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۶۳۳۶
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
در حالی که کم‌تر از ده روز دیگر تا شروع انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، سوال اساسی این است که آیا رئیس دولت اصلاحات بار دیگر برای حمایت از نامزدی وارد گود خواهد شد؟
شعار سال: هنوز زمان زیادی از واژه‌ای که از دهان سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات خارج شد نگذشته؛ واژه‌ای که با انتشار یک ویدئو در کل کشور چرخید و آینده چهار ساله دیگری را برای تمام جنبه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی کشور رقم زد و دولت تدبیر و امید را در مسیر هشت ساله شدن قرار داد.

واژه‌ای که تنور کارزار سیاست را داغ کرد و روحی پر نشاط بر جریان مناظرات حاکم کرد. پیامی کوتاه که برگ برنده بازی را به دست اصلاح طلبان داد. ماجرا به سال ۱۳۹۶ و در جریان دور دوم ریاست جمهوری حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری برمی گردد، سید محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات با انتشار ویدئویی از مردم برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دعوت کرد؛ وی در این پیامِ ویدیویی از مردم خواسته بود تا به حسن روحانی رای بدهند و در این پیام تَکرار کرده بود که به روحانی رای بدهید. در نهایت هم حسن روحانی رای آورد و از پلکان اقبال مردمی آسانسوری بالا رفت و بر مسند ریاست جمهوری تکیه زد.

خاتمی در جریان انتخابات نقش به سزایی در پیروزی چهره‌های نزدیک به خود ایفا کرده است. او پیش‌تر در جریان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که همزمان با انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، در یک پیام ویدئویی شهروندان ایرانی را به رای دادن به فهرست انتخاباتی مورد حمایت اصلاح طلبان موسوم به "فهرست امید" تشویق کرده بود.

کاندید مورد حمایت شیخ اصلاحات کیست؟
 
اما هم اکنون با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و ورود دو چهره اصلاح طلب به نام‌های «محسن مهر علیزاده و عبدالناصر همتی» رایزنی، مذاکرات و صحبت‌های درِگوشی پرامون حمایت جبهه اصلاح طلب از این دو نماینده بیش از پیش به گوش می‌رد. سخنانی شنیده و ناشنیده از اینکه آیا خاتمی بار دیگر تَکرار خواهد کرد؟

آیا خاتمی تَکرار می‌کند؟

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و فعال سیاسی اصولگرا درباره حمایت جبهه اصلاح‌طلب از عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم گفت: نامزد جناح اصلاح طلب عبدالناصر همتی است، ولی از آنجا که نمی‌خواهند روی او ریسک کنند، اینکه همه جبهه اصلاح طلب او را بپذیرند با ریسک همراه است.

کوشکی در ادامه بیان کرد: همتی تمام ویژگی‌هایی که اصلاح طلبان می‌خواهند را دارد، ولی نکته این است که تمرکز بیش از دو دهه‌ای همتی بر مناصب اقتصادی، باعث شده بخش تندروی اصلاحات فکر کند که نمی‌تواند تسلط کافی در حوزه سیاست داشته باشد و به همین دلیل گزینه خوبی برای جبهه اصلاح طلب محسوب نمی‌شود. هر چند بخش‌هایی از اصلاح طلبان به همتی به عنوان گزینه اصلی نزدیک شده اند و حتی نامزدی همتی را پذیرفته و در حال حمایت از او هستند.

کاندید مورد حمایت شیخ اصلاحات کیست؟

محمود علیزاده طباطبایی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیز در این باره گفته است که قطعا آقای خاتمی از جمع بندی نهاد اجماع ساز حمایت می‌کند و پیش بینی من این است که جمع بندی بر سر آقای همتی خواهد بود، زیرا تجربه موفق تری دارد.

سید محمد خاتمی مستقلا اظهار نظر نمی‌کند

محمدرضا خباز استاندار سابق سمنان در دولت روحانی و فعال سیاسی اصلاح طلب هم درباره راهبرد اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برای حمایت از محسن مهرعلیزاده یا عبدالناصر همتی گفت: اصلا خبری از حمایت جبهه اصلاحات از مهر علیزاده یا همتی نیست. در اینکه جبهه کارگزاران اعلام کرده از همتی حمایت می‌کند باید به این نکته توجه کرد که حزب کارگزاران یک حزب از بدنه اصلاح طلبی است و البته کلیه حزب کارگزاران هم از همتی حمایت نکرده‌اند، بلکه فقط دبیرکل حزب کارگزاران از همتی حمایت کرده است.

خباز ادامه داد: بر اساس آنچه من اطلاع دارم خاتمی تصمیم حمایت از این دو نامزد را بر عهده جبهه اصلاح طلبان گذاشته است و خودش راسا ورود نخواهد کرد.

کاندید مورد حمایت شیخ اصلاحات کیست؟

خاتمی این‌بار برای چه کسی تَکرار می‌کند؟!

با وجود اینکه گمانه زنی‌ها درباره حمایت خاتمی از یکی از دو نامزد اصلاح طلب بالا گرفته است آنچه از شواهد و قرائن، گذشته تاریخی، تجربیات تلخ، پشیمانی‌ها و ... در سبد رای اصلاح طلبان مشاهده می‌شود و با توجه به اینکه زمان اندکی در اختیار اصلاح طلبان مانده، گویا تاریخ بار دیگر تکرار نخواهد شد و دو نامزد اصلاح طلب با کوله بار خود باید رای کارگزاران انتخابات شوند، نه حمایت دیگران.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۷۷۸۰۸۱۰، www.yjc.news
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین