پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۱۲۸۲
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
مذاکرات صلح در دوحه که با حضور دولت افغانستان و هیات طالبان در دوحه، پایتخت قطر برگزار شد، پایان یافت. دو طرف در مورد لزوم تسریع مذاکرات برای دست‌یابی به راه حل سیاسی عادلانه و پایدار توافق کرده‌اند، اما در بیانیه پایانی اثری از آتش‌بس دیده نمی‌شود.
شعار سال : هیأت بلند پایه دولت افغانستان و گروه طالبان روز یکشنبه پس از دو روز مذاکره در دوحه قطر در بیانیه‌ای کوتاه از توافق بر سر ادامه مذاکرات و تسریع تلاش‌ها جهت برقراری صلح خبر دادند.

در بیانیه مشترک دو طرف آمده است: دو طرف متعهد شدند مذاکرات را تا رسیدن به توافق، در سطح بالا ادامه دهند.
 
 

در ادامه این بیانیه آمده است: ما برای ارائه کمک‌های بشردوستانه در سراسر افغانستان تلاش خواهیم کرد.

پیش از این عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی و رئیس هیات ۷ نفره مقامات دولتی افغانستان در گفتگو با طالبان، به شرکت کنندگان در اجلاس دوحه، نسبت به اراده و تعهد قاطع دولت افغانستان برای صلح اطمینان داد و گفت که مذاکرات دو روزه فرصت خوبی برای هر دو طرف جهت اشتراک گذاری مواضع است.

همچنین، هیبت الله آخوندزاده رهبر گروه طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که وی "به شدت طرفدار" یک راه حل سیاسی برای پایان مناقشه‌ها در افغانستان است.

وی افزود: طالبان از هر فرصتی برای استقرار یک نظام اسلامی، صلح و امنیت استفاده می‌کند.

رهبر طالبان تاکید کرد که گروه وی همچنان متعهد به دستیابی به راه حل جهت پایان دادن به جنگ است. وی همچنین "احزاب مخالف" را به دلیل "اتلاف وقت" مورد انتقاد قرار داد.

این درحالی است که گروه طالبان حملات گسترده‌ای را به مناطق مختلف افغانستان آغاز کرده است.

طی ماه‌های اخیر خشونت‌ها در این کشور به اوج خود رسیده و براساس گزارش منابع خبری ۳۰۰ هزار نفر در نتیجه درگیری‌ها از خانه خود آواره و صد‌ها غیر نظامی نیز کشته و زخمی شده‌اند.

سقوط پی در پی شهر‌ها به دست طالبان باعث برهم خوردن نظم اجتماعی و سیاسی این کشور شده و براساس گفته نادر نادری رئیس کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان در حال حاضر ۱۳ میلیون نفر از جمعیت این کشور تحت حاکمیت طالبان زندگی می‌کنند.

نشست هیأت بلندپایه دولت افغانستان با طالبان در دوحه در شرایطی که هر روز بر شدت جنگ بین جنگجویان طالبان و نیرو‌های دولتی در نقاط مختلف افغانستان افزوده می‌شود، آخرین بارقه امید مردم خسته از جنگ این کشور محسوب می‌شود.

شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری جماران، تاریخ انتشار:۲۸ تیر ۱۴۰۰، کدخبر: ۱۵۱۷۸۵۲، www.jamaran.news
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین