پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۱۳۰۰
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷
نماینده مردم اهواز در مجلس ششم با تأکید بر اینکه بی‌کفایتی دولت دوازدهم توسعه خوزستان را سال‌ها ره عقب راند، گفت: خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی‌شود و با مهر و محبت و احترام به راه می‌آید. اعتراض مردم و کشاورزان تشنه طبیعی است؛ آن هم مردمی که در دفاع از تمامیت ارضی ایران و اسلام ذره‌ای کم نگذاشته اند. تدبیر و بصیرت در برخورد با معترضان وظیفه قانونی و اخلاقی و انسانی همه مسئولان انتظامی و امنیتی است.
شعار سال: محمد کیانوش راد با تأکید بر اینکه خوزستانی‌ها از مصائب و این استان گفته اند و نوشته اند، اظهار داشت: خوزستانی‌ها همیشه گفته اند انتقال کارشناسی شده، علمی و مبتنی بر پیوست‌های زیست محیطی آب، صرفا باید برای شُرب استان‌های بالا دست باشد و هرگز برای مصرف صنایع و کشاورزی به کارگیری نشود. این موضع اصولی، عادلانه و منطقی مردم خوزستان مبتنی بر توجیهات اقتصادی، زیست محیطی و امنیتی است.

نماینده مردم اهواز در مجلس ششم تأکید کرد: با تأسف، همه دولت‌های مرکز نشینِ پس از انقلاب، از چپ و راست، اصلاح طلب و اصول گرا، در انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به فلات مرکزی ایران برای مصرف صنایعی، چون فولاد، کشاورزی و برنج کاری همداستان بوده و هستند. البته در عدم رسیدگی به رفع مشکلات و تنگنا‌های روستا‌ها و شهر‌های خوزستان از نظر حل مشکل فاضلاب و آبرسانی و ده‌ها مشکل دیگر نیز عملکردی یکسان داشته اند.

صدای مردم خوزستان به جایی نمی‌رسد

وی با اشاره به این مسئولین آب رودخانه‌های خوزستان را برای استان‌های دیگر برده اند و مشکلات اولیه مردم این استان را حل نکرده اند، افزود: کاش حداقل در قبال انتقال آب کارون، شهر‌ها و روستا‌های خوزستان را تشنه لب نمی‌گذاشتند. گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی‌آید. امام جمعه، نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و سایر شخصیت‌های دانشگاهی و رسانه‌ها با دیدگاه‌های متفاوت، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات آب بوده و هستند، اما صدایشان به جایی نمی‌رسد.

کیانوش راد گفت: صاحب منصبان مرکز نشین خوزستانی نیز تنها نقشی درجه سوم و چهارم در معادلات دارند و یا چهل سال است منافع خود را بر منافع استان ترجیح داده‌اند. شمشیر‌های مرصّع نشان برای پست‌ها و مراسم و ایامِ خاص، اما نقشی تعیین کننده در تصمیم سازی یا تصمیم گیری استان نداشته اند. یا به بازی گرفته نشده اند و یا نخواسته اند که نقشی تعیین کننده داشته باشند.
 
بصیرت در برخورد با معترضان خوزستان وظیفه انسانی مسئولان است
 
وی تأکید کرد: همه دولت‌ها از نظر منابع آب استان خوزستان، یک الگو و برنامه واحد را تاکنون دنبال کرده اند. مردم خوزستان هم این را فهمیده اند که با دلخوش کردن به اصول گرا یا اصلاح طلب، هاشمی، خاتمی یا احمدی نژاد و روحانی و حالا رئیسی، هیچ تفاوت و تغییری در سیاست‌های کلان انتقال آب نخواهد افتاد. نخبگان خوزستانی و ان جی او‌های مستقل و فعال هم در تنگنا و در محاق، در افت و خیزند، و، چون کارون بی رمق و بی جانشان کرده اند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مردم خوزستان با مشکلاتشان اعم از بی آبی، بیکاری، فقر و تبعیض رها شده اند. خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد، اما مسئولان خوزستان را فراموش کرده اند و با نقمت‌های جنگ و پس از آن تنها رها کرده اند. چه کسی می‌داند، گریه کهنسال مردی در کنار گاوی افتاده بر زمین، که همه چیز او بود یعنی چه؟! چه کسی می‌داند نابودی زمین و کشت و ماهی و هور یعنی چه؟! چه کسی گریه و بغض و تحقیر جوان بیکار خوزستانی را در کنار منابع عظیم نفت و گاز و بندر و پتروشیمی و فولاد و نیشکر می‌فهمد؟! چه کسی از تشنگی حتی روستا‌های شمال خوزستان، ایذه و مسجدسلیمان، آن هم در کنار سد و سرچشمه کارون خبر دارد؟!

خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی‌شود

وی با تأکید بر اینکه بی کفایتی دولت دوازدهم توسعه خوزستان را سال‌ها ره عقب راند، اظهار داشت: خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی‌شود و با مهر و محبت و احترام به راه می‌آید. اعتراض مردم و کشاورزان تشنه طبیعی است؛ آن هم مردمی که در دفاع از تمامیت ارضی ایران و اسلام ذره‌ای کم نگذاشته اند. تدبیر و بصیرت در برخورد با معترضان وظیفه قانونی و اخلاقی و انسانی همه مسئولان انتظامی و امنیتی است. با این حال، نه تجزیه طلبان و وابستگان آنها، به بهانه‌های قومی، و نه افراطی‌های تند مزاج داخلی و خارجی از اعتراض مردم تشنه سودی نمی‌برند.

کیانوش راد در خصوص راه حل مشکل خوزستان نیز گفت: راه حل کلی پیش روی نظام، همانگونه که هزاران بار گفته شده است، انجام طرح جامع آمایش سرزمینی در کشور است. راه نجات خوزستان و بلکه کشور، اجرای طرح کلان آمایش سرزمین برای توسعه ایران است. تخصیص امکانات و منابع کشور در قالب کار کارشناسی علمی و بی طرفانه و با حضور شخصیت‌های علمی و مستقل و همچنین با حضور کارشناسان سازمان‌های مردم نهاد، زمینه و بستر اعتماد سازی برای اجرای هر گونه طرحی است. باید به فکر اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه خوزستان و ایران بود. آنان که به خواسته‌ها و گرایشات متنوع و متکثر مردم وقعی نمی‌نهند، باید باور کنند که اعتماد مردم به مسئولان روز به روز در حال فروپاشی است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جماران، تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۵۱۷۹۴۴، www.jamaran.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین