پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۹۰۵۱
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۴
استعمارزدایی در دو روند ناهمگون پیش رفت و به سرانجام خود رسید. یکی با آرامش و نرمی - از راه گفتگو - مانند مستعمرات آفریقای سیاه فرانسه و انگلستان، دیگری با جنگ و زدوخورد مانند هندوچین، الجزیره، و مستعمره‌های آفریقایی پرتغال.
شعار سال: جنبش ملی‌گرایی مستعمرات از آسیا آغاز شد و با آفریقا خاتمه یافت. استعمارزدایی با اشکال مختلفی پیش رفت. گرچه ابزار‌های به کار گرفته شده در استعمارزدایی و دلایل آغاز آن متفاوت و متنوع بود؛ اما روند پیشروی آن عمدتاً به دو شکل بود: «از سال ۱۹۴۵ که دومین جنگ جهانی پایان گرفت تا ۱۹۶۲، نخست به استعمارزدایی از قاره آسیا پرداختند و پس از آن مستعمره‌های آفریقایی به آزادی رسیدند. در برخی از مستعمره‌های آفریقایی کشور‌های استعمارگر به گمان اینکه می‌توانند با گردباد تاریخ درافتند از خود سرسختی نشان دادند و روند استعمارزدایی را کند کردند. اما سرانجام سرسختی آن‌ها بیهوده ماند و آخرین مستعمره‌های آفریقایی نیز به آزادی رسیدند. استعمارزدایی در دو روند ناهمگون پیش رفت و به سرانجام خود رسید. یکی با آرامش و نرمی - از راه گفتگو - مانند مستعمرات آفریقای سیاه فرانسه و انگلستان، دیگری با جنگ و زدوخورد مانند هندوچین، الجزیره، و مستعمره‌های آفریقایی پرتغال.»


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از کافه تاریخ، تاریخ انتشار: ۲۲شهریور۱۴۰۰، کد خبر: cafetarikh.com/۴۸۵۲۱
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین