پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۶۰۲۶
تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
دانشنامه امام خمینی (ره) در ۱۰ جلد رحلی دو ستونه، با چینش الفبایی، و با مقدمه‌ای از حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی چاپ و روانه بازار نشر شده است.
شعار سال: دانشنامه امام خمینی (ره) در ۱۰ جلد توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) تنظیم شده و حاصل تلاش ۲۶۰ نفر از عالمان، پژوهشگران، نویسندگان، مدیران و مجریان در بخش‌های مختلف مدیریت علمی و اجرایی، نگارش، ارزیابی، بازنویسی، بررسی‌ها و بازبینی‎‌های فردی و گروهیِ چندباره و ویرایش علمی و فنی و خدمات حروف زنی و تصاویر است.

این دانشنامه بیش از ۸۶۰ مدخل اصلی، از جمله مدخل گسترده و جامع ویژه امام خمینی (س) و بیش از ۵۰۰ مدخل ارجاعی دارد و افزون بر مجموعه تصاویر پایانی که شامل ۲۶۴ صفحه برگزیده است و بیش از یک سوم مقاله‌های آن مصور است و با بیش از ۳ میلیون و ۳۷۰ هزار کلمه در ۶۸۰۰ صفحه کوشیده است ابعاد مختلف زندگی شخصی ویژگی‌های شخصیتی دیدگاه‌ها و عملکرد امام راحل و مسایل پیرامونی و افراد مرتبط با ایشان را در حوزه مختلف به شکل مستند با تکیه بر منابع فراوان نشان دهد.

امام خمینی افزون بر استعدا و هوش سرشار، محیط خانوادگی و تحصیلی مناسب و قدرت فوق العاده، از ویژگی‌هایی، چون خلوص، صداقت، شجاعت، سعه صدر، قاطعیت، استواری و مردم داری بهره می‌جست و علاوه بر جایگاه مرجعیت دینی و رهبری انقلاب اسلامی ایران، از شخصیت‌های علمی جهان اسلام و جامع بسیاری از علوم گوناگون اسلامی به شمار می‌رفت. ایشان در اکثر علوم دینی، چون فقه، اصول، تفسیر، فلسفه و عرفان سرآمد روزگار بود و آثار علمی زیادی در این علوم، از ایشان به یادگار مانده است که بسیاری از آن‌ها در سایه حوادث پرشتاب سیاسی، ناشناخته مانده‌اند یا بسیار کم مورد توجه قرار گرفته اند؛ چنان که کار سترگ ایشان در احیای فکر دینی و ابعاد گسترده اقدامات و خدمات بی‌شمار ایشان در ربع قرن مبارزه و اداره حکومت، حوادث و اتفاقات حیرت‌آور و کید دشمنان قدرتمند و مانع تراشی جریان تحجر و کج فهم دینی، همچنان ناشناخته مانده است. برای شناخت و معرفی شخصیتی مانند امام خمینی با آن همه برکات وجودی نیز، راهی جز مطالعه دقیق و موشکافانه از میراث به جامانده از ایشان در حوزه‌های مختلف نیست.

آشنایی با منظومه فکری امام خمینی و درک درست چرایی بسیاری از رویداد‌ها که گاه با حجاب معاصرت یا پرده پوشی‌های زمان، به ویژه برای نسل جوان، در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد، نیازمند آن است که افزون بر داشته‌ها و آثار نظری و علمی، سیره اخلاقی و علمی ایشان، هم در ساحت فردی، هم در حوزۀ کنش‌های اجتماعی و سیاسی، همچنین فضا و زمینۀ این رفتارها، به درستی بیان شود. دانشنامه امام خمینی با هدف پاسخگویی به این نیاز و با توجه به ضرورت وجود مرجعی جامع که دربردارنده زوایا و ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی در حوزۀ نظر و عمل باشد.

این مجموعه برای آنکه تصویر درست‌تر و کامل‌تری از زندگی، زمانه و کارنامه امام خمینی ترسیم کند، در کنار محور‌های مختلف اندیشه، زندگی و ابعاد مختلف شخصیتی ایشان، و نیز علاوه بر معرفی برنامه‌ها و آثاری که تاکنون برای شناخت امام خمینی و انقلاب اسلامی تولید شده است، روایت رویداد‌های مربوط به نهضت اسلامی ایران، تأسیس نظام جمهوری اسلامی و حوادث پس از آن، همچینین معرفی نهاد‌ها و گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های علمی، سیاسی و مبارز را نیز از نظر دور نداشته است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۱۶۰۹۴۴، www.ilna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین