پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۷۹۴۱
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۷
رسانه‌ها اعلام کردند که دولت آمریکا هزاران سند محرمانه مرتبط با ترور «جان اف کندی» را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرده است.
شعار سال: خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که هزاران سند محرمانه در ارتباط با ترور «جان اف کندی» (سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا) از سوی دولت کنونی آمریکا از طبقه بندی خارج شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، موضوع ترور «جان اف کندی»، پرونده‌ای است که هنوز هم به تئوری‌های توطئه زیادی در ارتباط با رخ‌داد این حادثه دامن می‌زند؛ حال آنکه تنها به سادگی اعلام شده است که وی از سوی «لی هاروی اوسوالد» (Lee Harvey Oswald) هدف گلوله قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مقامات آمریکا ۱۵ دسامبر تقریباً یک هزار و ۵۰۰ سند را منتشر کردند که قبلاً طبقه بندی شده و سرّی بودند. این‌ها اسناد مربوط به تحقیقات در مورد ترور جان اف کندی رئیس جمهور وقت در سال ۱۹۶۳ هستند.

به گزارش اسپوتنیک، این اسناد در وب سایت آرشیو ملی ایالات متحده منتشر شده است.

در بیانیه مطبوعاتی درج شده در این وبسایت آمده است: بر اساس فرمان رئیس جمهور بایدن در ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱، امروز ۱۴۹۱ سند توسط آرشیو ملی منتشر شد. تأکید می‌شود که اسناد تحقیق درباره ترور کندی حدود ۵ میلیون صفحه است که بیشتر آن‌ها در اختیار عموم قرار دارد. ۱۴۰۰۰ سند دیگر مربوط به قتل طی سال آینده مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. از سال ۱۹۹۲، زمانی که قانون افشای تحقیقات برای تضمین شفافیت به تصویب رسید، آرشیو ملی آمریکا بیش از ۲۵۰۰۰۰ سند را منتشر کرده است.

 
خارج شدن هزاران سند مرتبط با ترور جان اف کندی


جان اف کندی، رئیس جمهور ایالات متحده در ساعت ۱۲:۳۰، ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ هنگام سفر به دالاس از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. تنها مظنون این قتل، یک تفنگدار سابق آمریکایی به نام «لی هاروی اسوالد» بود. با این حال، تعدادی فرضیه وجود دارد که یافته‌های پلیس ایالات متحده آمریکا را زیر سوال می‌برد و روایت‌های جایگزینی از ترور کندی ارائه می‌دهد.

بر اساس نتیجه گیری کمیسیون وارن (۱۹۶۴)، اسوالد در ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ از طبقه ششم انبار کتاب در دالاس، تگزاس در مدت ۵.۶ ثانیه ۳ گلوله به سمت خودروی حامل رئیس جمهور آمریکا شلیک کرد و سپس یک پلیس محلی را کُشت. در نتیجه آن جان اف کندی کشته، فرماندار تگزاس به شدت مجروح و یکی از رهگذران به طور جزئی مجروح شد.

بر اساس یافته‌های کمیسیون وارن، اسوالد «به تنهایی و بدون مشورت و کمک کسی عمل کرده بود».

خود اسوالد ۲ روز پس از دستگیری توسط جک روبی صاحب یک باشگاه شبانه که ۳ سال بعد بر اثر سرطان ریه درگذشت، به ضرب گلوله کشته شد.

جو بایدن اواخر مهرماه سال جاری در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این اسناد در دو مرحله، یکی اواخر سال ۲۰۲۱ و دیگری در اواخر سال ۲۰۲۲ منتشر خواهند شد.

بر اساس ادعای این بیانیه، انتشار اسناد به پیشنهاد آرشیو ملی آمریکا به تعویق افتاده بود؛ زیرا «تاثیر قابل توجهی بر نهادهای» مسئول بررسی ویرایش اسناد داشت!

به موجب «قانون گردآوری اسناد ترور جان اف کندی» مصوب سال ۱۹۹۲، همه اسناد ترور طی ۲۵ سال - یعنی تا اکتبر ۲۰۱۷- باید منتشر می‌شدند، اما بر اساس این قانون، در مواردی که نگرانی‌های مربوط به امنیت ملی مهم‌تر از منفعت عمومی در انتشار اسناد باشد، به تعویق انداختن انتشار اسناد مجاز دانسته شده است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۴۰۰، کد خبر:۵۳۷۶۷۹۸، www.mehrnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین