پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۸۱۲۸
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
معاون وزیر خارجه روسیه هشدار داد در صورتی که آمریکا و ناتو پیشنهاد امنیتی مسکو را رد کنند، روسیه مجبور خواهد شد تا اقداماتی برای ایجاد یک سیستم مقابله با تهدیدها ایجاد کند.
شعار سال: مسکو روز ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) جزئیات پیشنهاد‌های خود برای امنیت میان روسیه، آمریکا و ناتو را به دیپلمات‌های آمریکایی ارائه داد و مسکو روز جمعه نیز این توافقنامه پیشنهادی را بر روی وبسایت وزارت امور خارجه منتشر کرد. مقام‌های آمریکایی و ناتو نیز تایید کردند که در حال مطالعه استاد ارائه شده توسط روسیه هستند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «السکاندر گروشکو» معاون وزیر خارجه روسیه روز شنبه هشدار داد در صورتی که آمریکا و ناتو پیشنهاد‌های امنیتی مسکو را رد کنند، مسکو مجبور خواهد شد تا اقداماتی برای ایجاد یک سیستم مقابله با تهدید‌ها ایجاد کند.

وی که با رسانه‌های روسی مصاحبه می‌کرد، گفت: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که آماده مذاکره درباره راه‌های گذار از سناریوی نظامی یا سناریوی کمک نظامی به روند سیاسی هستیم که به طور واقعی امنیت نظامی تمامی کشور‌های منطقه را تقویت می‌کند».

گروشکو اضافه کرد: «اگر این کار انجام نشد، ما پیشتر برای آن‌ها (ناتو) شفاف ساخته‌ایم که به سوی وضعیت ایجاد مقابه با تهدیدات انتقال خواهیم یافت. اما در این صورت، بسیار دیر خواهد بود که پرسیده شود چرا ما چنین تصمیمی اتخاذ کردیم. چرا ما چنین سامانه‌هایی مستقر کردیم».

گراسکو تاکید کرد که پیشنهاد‌های امنیتی روسیه با هدف عقبگرد از وضعیت خطرناک کنونی در روابط میان روسیه وآمریکا و حرکت به سوی مذاکره است.

روسیه روز جمعه پیش نویس بسته امنیتی خود را منتشر کرد که طی آن خواسته که اوکراین و دیگر کشور‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق از پیوستن به ناتو منع شده و محدودیت حضور نیرو و تسلیحات در اروپا نیز لحاظ شود.

این اسناد که به آمریکا و متحدانش ارائه داده شده خواستار ممنوعیت اعزام ناو‌های جنگی آمریکا و روسیه و همچنین هواپیما‌های دو طرف به مناطقی شده که از آنجا می‌توانند به قلمروی یکدیگر حمله کنند.

مسکو همچنین خواستار عقبگرد استقرار نیرو‌های ائتلاف ناتو در نزدیکی مرز‌های روسیه شده است.

پارلمان اوکراین در دسامبر ۲۰۱۴ دو قانون را اصلاح کرد و وضعیت غیرمتعهد بودن دولت در قبال اتحادیه اروپا و ناتو را کنار گذاشت. در فوریه ۲۰۱۹، پارلمان اوکراین اصلاحاتی را در قانون اساسی تصویب کرد و مسیر این کشور را به سمت اتحادیه اروپا و ناتو تضمین کرد.

بر اساس این گزارش، اوکراین ششمین کشوری است که وضعیت «شریک پیشرفته» در ناتو را دریافت می‌کند. «آندرس فوگ راسموسن» دبیرکل سابق ناتو پیشتر گفته بود که برای پیوستن به این ائتلاف، اوکراین باید به تعدادی معیار دست یابد که اجرای آن‌ها زمان زیادی را می‌طلبد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰، کد خبر:۱۴۰۰۰۹۲۷۰۰۰۸۹۵، www.farsnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین