پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۹۴۸۸
تاریخ انتشار : ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۶
مهمترین نقش رسانه چیست؟ انتقال پیام. از چه طریق؟ از ۲ طریق دروازه بانی پیام و ضریب دادن. دروازه بانی یعنی گزینش و ضریب دادن یعنی برجسته سازی و اولویت گذاری. دقیقا پلتفورم نیز همین می‌کند تنها به شکل نامحسوس و غیرصادقانه.
شعار سال: محسن مهدیان در یادداشتی نوشت: عمق آزادی بیان به روایت تمدن آنگلوساکسونی و کازینوی قمارخانه‌ای را امروز همه می‌بینیم. سانسور و سانسور. آنهم سانسور هویت یک ملت. سانسوری در این ابعاد جایی سراغ دارید؟ این احساس خفگی من و شما در پلتفورم اینستا گرام فیس بوک و ... نشان اینست که امکان بروز هویت مان را نداریم. این تعبیر را دست کم نگیرید.

هویت یک ملت بروز کند می‌شود حماسه‌ای که سیل ویرانگر است. حق دارند بترسند.

اما امروز فرصت خوبی است برای کسانی که هنوز ماهیت جهان پلتفورمی را به درستی درک نکردند وتمام تصورشان از پلتفورم یک بستر دیجیتال و یک فضای خنثی و بی جهت برای نشست و برخاست آدم هاست.
گوئی یک بازارست که تنها خریدار و فروشنده را بهم می‌رساند.‌ای داد. چه انکه نمی‌دانند همان بازار فیزیکی نیز اثر خنثی در رفتار مشتری و فروشنده ندارد. به همین دلیل است که سبک خرید مشتری در مال‌ها با بقالی سر کوچه متفاوت است.

کسانی که پلتفورم را تنها یک بستر برای عرضه و تقاضای محتوایی می‌دانند مثل همان خوش باوران افسانه بازار آزاد و هذیان گوئی مدعیان دست نامرئی بازارند.

برای خنثی نبودن و جهت داری پلتفورم نیاز به استدلال نیست. همین روز‌ها را به تماشا نشسته و ثبت کنید.
اصل اساسی این است: پلتفورم برخلاف تصور رایج خودشان رسانه است.

مهمترین نقش رسانه چیست؟ انتقال پیام. از چه طریق؟ از ۲ طریق دروازه بانی پیام و ضریب دادن. دروازه بانی یعنی گزینش و ضریب دادن یعنی برجسته سازی و اولویت گذاری.

دقیقا پلتفورم نیز همین می‌کند تنها به شکل نامحسوس و غیرصادقانه. هرچند در مواردی مثل این روز‌ها دم روباه بیرون می‌زند.

پلتفورم‌ها از طریق توافق نامه‌های رسمی و غیررسمی که من و شما آنرا می‌پذیریم و امضا می‌کنیم و بدان تعهد میدهیم و از طریق جمع آوری داده، محتوا را دروازه بانی و فیلتر می‌کنند و از طریق الگوریتم‌ها و سازماندهی‌های فنی و در مواردی نیز هوشمند به محتوا ضریب می‌دهند. از همه مهمتر برخلاف ظاهر غیرانتفاعی وخیرخواهانه شان که گوئی آمدند تا فقط محل ملاقات من و شما باشند، از طریق داده‌های جمع آوری شده، دکانداری می‌کنند و کاسبی.

امروز کسانی که هرگونه ساماندهی فضای مجازی و قانون گذاری در این حوزه را به فیلترینگ تقلیل می‌دهند در اصل میدانداری برای عرض اندام رسانه‌ای پلتفورم‌ها می‌کنند. فرقی نمی‌کند چه آن‌ها که در حاکمیت، از ساماندهی فقط فیلترینگ را می‌شناسند و چه ان‌ها که در رسانه ها، ساماندهی را تنها به فیلترینگ معنا می‌کنند.

رفتار هوشمندانه فردی و مدبرانه نهادی با پلتفورم‌ها اصلی است که امروز دنیای غرب بیش از ما نسبت بدان حساس است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از جامعه خبری تحلیلی الف، تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰، کد خبر:۴۰۰۱۰۱۴۰۳۶، www.alef.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین