پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۲۶۲۵
تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
سخنان مطبوعات فرانسه و نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور، تمایل آشکار برای استفاده از موضوع اسلام هراسی و عادی کردن نفرت پراکنی علیه مسلمانان را به هدف گسترش پایگاه‌های انتخاباتی نشان داده است.

شعار سال:به نقل از القدس العربی، روزنامه «دیلی میل» انگلیس در گزارشی تحت عنوان «در فرانسه مسلمان بودن دشوار است؛ راست و چپ همه علیه تو هستند» نوشت: مسلمانان در فرانسه از تمرکز سیاستمداران بر دین اسلام عصبانی هستند؛ جایی که یک نامزد راست گرای افراطی،  شهری در فرانسه را «افغانستان در دو ساعتی پاریس» توصیف کرده است.
 
این روزنامه افزود: نگرانی هایی بین مسلمانان نسبت به عادی شدن گفتمان نفرت انگیز «اریک زمور» از حزب« Reconquête»(فتح مجدد) و مارین لوپن از حزب «اجتماع ملی» وجود دارد؛ جایی که برخی از مسلمانان می گویند اکنون در سایه شک و تردید دائم زندگی می کنند.
 
عصبانیت از اظهارات ضد اسلامی در فرانسه پس از آن رخ می دهد که اریک زمور با اظهارات اسلام ستیزانه خود، موجی از اعتراضات را در این کشور برانگیخت. زمور که دوبار به جرم ارتکاب جنایات نفرت پراکنی علیه دین مبین اسلام محکوم شده، به «رادیو فرانس اینتر» گفت: مسلمانان فرانسه باید به شیوه فرانسوی زندگی کنندو شریعت را فراتر از قوانین جمهوری ندانند.
 
او همچنین در این مصاحبه، شهر روبای در شمال فرانسه را «افغانستان در دو ساعتی پاریس» خواند.
 
دیلی میل در ادامه آورد: مسلمانان که نزدیک به ۹ درصد از جمعیت فرانسه را تشکیل می دهند، نگرانی از موج های گفتمان علیه خود در کمپین های انتخابات ریاست جمهوری را احساس کرده اند. «فاطمه بوویر دولا مایزونو» که یک روانپزشک تونسی تبار و مولف کتاب «زن عربی در فرانسه» است، در این باره می گوید:«گاهی اوقات به خودم می گویم که هیچ کس نمی تواند میزان خشونت این موضوع را درک کند. مردم ممکن است به انزوا متمایل شوند. راستش را بخواهید، گاهی اوقات ما فقط می خواهیم به عنوان اعراب، همدیگر را ببینیم تا به یکدیگر بگوییم چقدر اوضاع بد است».

مارین لوپن از حزب «اجتماع ملی»
 
گفتمان اسلام ستیزانه چیز جدیدی در فرانسه نیست؛ این موضوع به «جان ماری لوپن» پدر مارین لوپن برمی گردد که به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۲ میلادی رسید در حالی که ادعاهایی را علیه مسلمانان و مهاجران منتشر می کرد.
 
براساس نوشته این روزنامه، حزبی که اریک زمور رهبری آن را برعهده دارد، نام «فتح مجدد» را به یدک می کشد که به بازپس گیری اندلس و بیرون کردن مسلمانان از اسپانیا و پرتغال در قرون وسطی اشاره دارد.
 
حجاب و ساخت مسجد را ممنوع خواهم کرد
 
«اریک زمور» نامزد راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پنجم بهمن نیز برنامه خود درباره دین اسلام را که به دنبال اجرای آن در صورت رسیدن به کاخ الیزه است، منتشر کرده و گفته بود که حجاب و ساخت مسجد را ممنوع خواهد کرد.


به نقل از الجزیره، برنامه زمور که در حساب توییتری اش منتشر شده بود، شامل ممنوعیت پوشیدن تمامی لباس های حاوی نمادهای اسلامی از جمله حجاب در میادین عمومی و ممنوعیت ساختن مناره و مسجد است.
 
این ممنوعیت تا همین جا ختم نمی شودو شامل ممنوعیت فعالیت جنبش های اسلامی نظیر اخوان المسلمین نیز می شود که وی نسبت به تحریم آن وعده داده است.
 
زمور پیش از آن نیز در شبکه فرانس ۲ گفته بود که اگر به ریاست جمهوری برسد، استفاده از نام محمد را برای فرزندان مسلمانان ممنوع و قوانینی را برای نام گذاری اسامی فرزندان مسلمانان وضع خواهد کرد.
 
کاربران توییتر در واکنش به این برنامه گفته اند که زمور به مرحله خطرناکی از بیهودگی رسیده است که به او این اجازه را می دهد که علیه مسلمانان در فرانسه جنگ قومیتی راه بیندازد و به دنبال آوارگی و اخراج آنها باشد.
 
اریک زمور با مارین لوپن ۵۳ ساله برای رهبری جریان راست افراطی در فرانسه رقابت می کند و برخی نظرسنجی ها از پیشتازی او سخن به میان اورده اند و از او به عنوان اولین رقیب امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری نام برده اند.
 


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازپایگاه خبری شفقنا ، تاریخ انتشار:  22بهمن1400، کدخبر: ، www.fa.shafaqna.com،1316263

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین