پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۸۱۱۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲
نمایشگاه کتاب نیز فرصت مناسبی برای معرفی و ترویج پویش نذر کتاب است. نذر کتاب پرفایده‌ترین سرمایه‌گذاری برای فرزندان است و می‌تواند اهدافی از جمله ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ارتقای سرانه مطالعه و ایجاد عدالت فرهنگی را در پی داشته باشد.
شعار سال: پویش نذر کتاب در سال‌های اخیر به همت انجمن‌های مردم نهاد و بعضی از موسسات و نهاد‌های عمومی در کشور راه‌اندازی شده است، این پویش مشابه بسیاری از فعالیت‌های خیرخواهانه است که در مناسبت‌های مختلف انجام می‌شود، اما برخلاف آن‌ها با اهدای کتاب به عنوان غذای روح، شرایط و امکان دسترسی نیازمندان و علاقه‌مندان به کتاب را در اقصی نقاط کشور به خصوص مناطق محروم فراهم می‌کند.

نذر کتاب پرفایده‌ترین سرمایه‌گذاری برای فرزندان است و می‌تواند اهدافی از جمله ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ارتقای سرانه مطالعه و ایجاد عدالت فرهنگی را در پی داشته باشد.

نمایشگاه کتاب نیز فرصت مناسبی برای معرفی و ترویج پویش نذر کتاب است که درباره این پویش و نقش آن در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و بهبود وضعیت اقتصاد نشر با ناشران حاضر در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفتگو کردیم.

یکی از مسئولان غرفه موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان با اشاره به اهمیت نذر کتاب گفت: این طرح را می‌پسندم، در روند خرید کتاب، هر فرد، نهاد و موسسه‌ای که برای شرکت در نذر کتاب یا ارسال کتاب به مناطق محروم درخواستی داشته است با کمال میل از آن استقبال کردم.

فاطمه رنجبران افزود: پویش نذر کتاب یکی از بهترین تمهیدات برای ترویج کتاب و کتابخوانی است و برای افراد علاقه‌مند به کتاب که با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی امکان خرید و پرداخت هزینه آن را ندارند، روش مناسبی است.

وی درباره نقش مردم و مسئولان در ترویح نذر کتاب اظهارداشت: قطعا هم مردم و هم مسئولان در این زمینه می‌توانند تاثیرگذار باشند، هر کسی به نوبه خود؛ مسئولان می‌توانند در مناطق محروم و کم‌برخوردار حضور پیدا کرده و نیازسنجی کنند، همچنین نهاد‌هایی که در حوزه کتاب فعالیت می‌کنند و مردم می‌توانند نیازهایشان را اعلام کنند.

رنجبران بیان کرد: در روند خرید و تهیه کتاب برای مناطق محروم، مردم باید مطمئن باشند و بدانند که قطعا این کتاب‌ها در انبار قرار نمی‌گیرد و در کتابخانه خاک نمی‌خورد و به دست کتابخوانان می‌رسد.

نماینده موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران خاطرنشان کرد: فعالیت و اولویت پویش نذر فرهنگی کتاب در مناطق محروم و کم‌برخوردار است تا این مناطق به امکانات شایسته‌ای دست پیدا کنند، تاکنون به شخصه به مناطق محروم استان‌های اصفهان، مشهد، شیراز و کرمان کتاب ارسال کردم که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شدم.

وی گفت: ساکنان مناطق محروم به دلیل کمبود امکانات نمی‌توانند به راحتی به کتاب دسترسی داشته باشند، قطعا با اجرای نذر کتاب آنان می‌توانند به کتاب دسترسی پیدا کنند و علاقه‌شان برای مطالعه کتاب بیشتر شود.

تاکید بر مردمی بودن نذر کتاب
 
نمایشگاه کتاب فرصتی مناسب برای معرفی و ترویج این نذر در بین آحاد مردم است

یکی از مسئولان نشر نو نیز درباره نذر کتاب گفت: این طرح همچون کار‌های خیر و نذر‌های متعارف مردمی دیگر اگر ویژگی تاریخی، مردمی و خودجوش بودن خود را حفظ کند، طبق آیین و سنن باشد و به قصد تظاهر و ریا نباشد، بسیار پسندیده است.

آزاد عندلیبی افزود: اگر هدف نذر فرهنگی واقعا این باشد؛ مردمی که کمتر به کتاب دسترسی دارند، بیشتر به آن دسترسی پیدا کنند و کتاب بخوانند، فی نفسه پویش منفی نیست و مثبت است، منتهی اینکه از مسیر، هدف و ماهیتش فاصله نگیرد و این مساله مهمی است.

وی با اشاره به نقش مسئولان در ترویج نذر کتاب بیان کرد: هر چیزی به عنوان سنت مردمی و رفتار اجتماعی باشد که مردم به طور متعارف انجام می‌دهند، ماندگار خواهد بود. باید جریان و پویش فرهنگی در میان مردم ریشه داشته باشد تا بعد دولت‌های مختلف هم احیانا با آن همراهی کنند یا نکنند.

عندلیبی درباره تاثیر نذر کتاب در ترویج فرهنگ کتابخوانی و اقتصاد نشر اظهارداشت: این پویش می‌تواند در ترویج کتابخوانی تاثیر بگذارد نه آن چنان تاثیر خیلی معنی‌دار و سرنوشت ساز، تا حد خودش می‌تواند تاثیر کوچکی داشته باشد، اما به نظرم ماهیتش باید مورد توجه قرار گیرد تا وجه اقتصادی آن.

یکی از مسئولان غرفه نشر گویا نیز درباره نذر کتاب گفت: اگر وضعیت اقتصادی بهبود پیدا کند و مردم به صورت عادلانه به امکانات دسترسی داشته باشند، نیاز به نذر نیست. اگر نذری باشد باید از ثروت‌های بادآورده برای مردم محروم و محتاج نذر شود.
 
نمایشگاه کتاب فرصتی مناسب برای معرفی و ترویج این نذر در بین آحاد مردم است

مصطفی فراهانی افزود: نهادی فرهنگی و دولتی همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در ترویج نذر کتاب نقش داشته باشند و بودجه‌ای در این زمینه باید اختصاص دهند و کتاب‌های بسیار خوب در زمینه‌های گوناگون برای رده‌های سنی مختلف به خصوص کودکان و نوجوانان برای کتابخانه‌های مناطق محروم خریداری شود و این کتابخانه‌ها تجهیز شوند، رهبر معظم انقلاب در فرمایشاتشان فرمودند که ما باید کتاب و کتابخوانی را جدی بگیریم به خصوص از دوران کودکی.

وی با اشاره به نقش نذر کتاب در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بیان کرد: علم و دانش، علم‌آموزی و بهره‌مندی از معرفت حد و مرزی ندارد و هر چقدر کتاب را به مثابه کالای استراتژیک و فرهنگی که کلید دانایی است، بیشتر ترویج شود، در صنعت نشر هم تاثیرگذار خواهد بود، اما تا زمانی که در شرایط اقتصادی فعلی عموم مردم توان تامین مخارج روزانه را ندارند، رویکرد به کتابخوانی، نسبت به کتابخوانی اقبال کمی صورت می‌گیرد.

فراهانی اظهارداشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برای کتاب یارانه اختصاص دهد، اگر این کار انجام شود کتابخوانی و کتابفروشی‌ها با اقبال بیشتری رو به رو خواهند شد و رونق بیشتری خواهند گرفت. چون برخی می‌خواهند کتاب بخوانند، اما امکانات مالی ندارند و کتابخانه‌ها مجهز به کتاب‌های جدید و شایسته روز نیستند.

سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار با کتاب سلامتیم تا ۳۱ اردیبهشت از ساعت ۱۰ تا ۲۰ در مصلای امام خمینی (ره) برگزار است، همچنین این رویداد در فضای مجازی در سامانه ketab.ir فعال است.

این رویداد با حضور ۱۷۰۰ ناشر در محیط مصلی به شکل حضوری میزبان مخاطبان خواهد بود و علاوه بر این تعداد، ۱۱۰۰ ناشر در فضای مجازی کتاب‌هایشان را در معرض دید و انتخاب مخاطبان قرار می‌دهند. کتاب‌های ۱۷۰ ناشر خارجی در این دوره از نمایشگاه ارائه می‌شود و حدود ۵۰ مهمان از ۳۰ کشور، از این رویداد فرهنگی بازدید خواهند کرد.

خریداران کتاب نمایشگاه هیچ هزینه‌ای بابت مرسولات پستی پرداخت نمی‌کنند از سوی دیگر مرسوله ناشران هم تا مبلغ ۷۵ هزار تومان رایگان ارسال می‌شود. تخفیف در نظر گرفته شده برای خرید کتاب از سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در بخش فروش مجازی و حضوری به ۱۰ درصد می‌رسد. در سقف یارانه برای دانشجویان و طلاب ۳۵۰ هزار تومان و برای اساتید ۶۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد.

عریض شدن راهرو‌های نمایشگاه و اضافه شدن امکان‌های تهویه در سالن‌های اصلی، نظارت بر واکسینه شدن دو دوز تمام متصدیان و دست‌اندرکاران نمایشگاه و همکاری سازمان هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی برای بررسی میدانی و تزریق واکسن در فضای نمایشگاه تمهیداتی است که برای رعایت دستور العمل‌های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا در این دوره اندیشیده شده است.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار:۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۸۴۷۵۱۴۱۹، www.irna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
0
0
خیلی ایده خوبیه نذر کتاب اگر واقعا به دستشون برسه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین