پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۰۴۲۱
تاریخ انتشار : ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۸
سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) پیش از عزیمت به ترکمنستان جهت شرکت در ششمین اجلاس سران کشور‌های حاشیه خزر بیان داشت که محور‌های اصلی این نشست، تصمیم گیری و نهایی سازی وضعیت رژیم حقوقی دریای خزر و استفاده صلح‌آمیز از این راه آبی برای ارتقا امنیت منطقه ای، همکاری بین کشور‌ها در حوزه حمل‌ونقل، ترانزیت، تجارت، مدیریت منابع زنده، حفظ محیط زیست و مانع شدن برای حضور بیگانگان در دریای خزر بوده که مورد اتفاق همه کشور‌های ساحلی است.
شعار سال: حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) پیش از عزیمت به ترکمنستان جهت شرکت در ششمین اجلاس سران کشور‌های حاشیه خزر، گفت: این سفر با دعوت رئیس‌جمهور محترم دوست و برادر ما، ترکمنستان برای شرکت در اجلاس سران کشور‌های ساحلی دریای خزر انجام می‌شود. دریای خزر، میراث و سرمایه مشترک بین کشور‌های ساحلی است و بیش از ۲۷۰ میلیون جمعیت از این دریا بهره‌مند می‌شوند.
رئیسی: در این اجلاس در خصوص رژیم حقوقی و ارتقا امنیت در دریای خزر صحبت خواهد شد
 وی اضافه کرد: ما روابط خوبی با کشور‌های ساحلی دریای خزر داریم، به همین دلیل آنچه که در این اجلاس مورد بحث قرار خواهد گرفت، علاوه بر رژیم حقوقی دریای خزر و استفاده صلح‌آمیز با مقصد، ارتقا امنیت در دریای خزر، همکاری بین کشور‌ها در حوزه حمل‌ونقل، ترانزیت، تجارت، مدیریت منابع زنده، حفظ محیط زیست و مانع شدن برای حضور بیگانگان در دریای خزر است که مورد اتفاق همه کشور‌های ساحلی است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: نکات دیگری که در ششمین اجلاس سران کشور‌های ساحلی دریای خزر مورد بحث قرار خواهد گرفت، علاوه بر گفتگو با سران کشورها، گفتگو‌های دوجانبه‌ای نیز در ادامه گفتگو‌های قبلی با کشور ترکمنستان خواهیم داشت. در ۳۰ سال گذشته ارتباطات خوبی بین جمهوری اسلامی ایران و کشور ترکمنستان بوده است.

رئیسی ضمن اشاره به موانع ارتباطی ایران و ترکمنستان، اظهار کرد: در این چند ماه اخیر، پس از مسئله کرونا و برخی از موانعی که بین ایران و ترکمنستان ایجاد شده بود، امروز ما شاهدیم که شرایط ترانزیت و وضعیت سوآپ گازی بین دو کشور بهتر شده و ارتباطات تجاری و اقتصادی دو کشور رونق گرفته است.

وی با بیان اینکه شاخص‌ها، ارتقای سطح روابط در این مدت را به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری نشان می‌دهد، عنوان کرد: امیدواریم در این سفر بتوانیم گشایشی را در خصوص این مسائل از جهات دیگری نیز ایجاد کنیم. ان‌شاءالله در این سفر، ابعاد همکاری‌های صمیمانه‌ای که بین دو کشور وجود دارد، در روابط دوجانبه و در نقش‌آفرینی در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش پیدا کند.
 
دریای‌خزر به عنوان بزرگترین پهنه‌ی آبی محصور در خشکی با سواحل پنج کشورِ ایران، ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و جمهوری‌آذربایجان محدود شده است.

این دریا دارای ارزشمند‏ترین ذخایر آبزی و تامین کننده خاویار جهان است. خزر در مسیر ترانزیت شمال _ جنوب قرارگرفته و قادر است شمال اروپا و آسیا را از طریق ایران به آبهای‌گرم جنوب وصل کند.

ششمین اجلاس سران کشور‌های ساحلی خزر با حضور رئیس‌جمهور کشورمان تا ساعتی دیگر رسما آغاز می‌شود.
 
تعداد بازدید : 2


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از ایران آنلاین، تاریخ انتشار:۸ تیر ۱۴۰۱، کد خبر: ۷۸۳۷۳۹، www.ion.ir

شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از اقتصاد نیوز، تاریخ انتشار:۸ تیر ۱۴۰۱، کد خبر: ۵۰۴۹۹۴، www.eghtesadnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین