پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۰۴۹۳
تاریخ انتشار : ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱
فردیناند مارکوس، پسر حاکم فیلیپین که ۳۶ سال پیش در یک خیزش مردمی سرنگون شد روز پنجشنبه به عنوان رئیس جمهوری این کشور سوگند یاد کرد.
شعار سال: رئیس جمهوری جدید فیلیپین وعده داد در طول دوره شش ساله زمامداری ضمن پاسداشت میراث پدر برای اتحاد و آینده‌ای بهتر تلاش کند.

مارکوس ۶۴ ساله در انتخابات ماه گذشته با قاطعیت پیروز شد و بدین ترتیب به چندین دهه تلاش از سوی خانواده ثروتمندش برای بازپس گیری قدرت و تغییر چهره پس از برکناری در سال ۱۹۸۶ پایان داد.

فردیناند مارکوس در سخنرانی مراسم تحلیف که بازتابی از شعار‌های کارزار انتخاباتی او برای وحدت و یکپارچکی بود، تاکید کرد: «ما اینجا هستیم تا خانه‌ای را تعمیر کنیم، آن را کامل کنیم و دوباره محکم بایستیم.»

مارکوس جونیور که هم نام پدرش است در یک سخنرانی هیجان‌انگیز ۳۰ دقیقه‌ای در کنار خواهر سناتور و مادرش که پیش‌تر نماینده پارلمان بوده از رای‌دهندگان به خاطر دادن آنچه وی «بزرگ‌ترین ماموریت انتخاباتی در تاریخ دموکراسی فیلیپین» خواند، تشکر کرد و گفت که کشور مسیر درستی را طی نمی‌کرد.

فردیناند مارکوس بزرگ از سال ۱۹۶۵ به مدت دو دهه در فیلیپین حکومت کرد که تقریباً در نیمی از آن حکومت نظامی در کشور برقرار بود.

حکومت فردیناند مارکوس بزرگ به این شکل و تا پیش از سرنگونی و تبعید، در پی انقلابی موسوم به «قدرت مردمی» گسترش یافته بود.

هزاران نفر از مخالفان مارکوسِ پدر در دوران حکومت او زندانی، کشته یا مفقود شدند، و نام خانوادگی خاندان سلطنتی در فیلیپین پس از سرنگونی حکومت مترادف با رفیق‌بازی، حیف و میل بیت‌المال از دست رفتن میلیارد‌ها دلار ثروت دولتی شد؛ این در حالیست که خانواده مارکوس دست داشتن در اختلاس را رد می‌کنند.

مارکوس جونیور، اما روز پنجشنبه در برابر هزاران هوادار خود که لباس قرمز، نشانه‌ای مرتبط با پدر وی به تن کرده و پرچم‌های فلیپین را به اهتزار در آورده بودند گفت: «نباید با عصبانیت به گذشته نگاه کرد. من اینجا هستم تا در مورد آینده با شما صحبت کنم.»

مارکوس کوچک که شباهت زیادی به پدر درگذشته‌اش دارد، از میراث پدرش دفاع کرد و گفت که از دستاورد‌های او الگوبرداری خواهد کرد.

فردیناند مارکوس در ساختمان موزه ملی و تحت تدابیر شدید امنیتی سوگند یاد کرد. این موزه زمانی ساختمان قانونگذاری بود که مخالفان بار‌ها مقابل آن علیه ریاست جمهوری پدرش تجمع و تظاهرات کرده بودند.

پسر مارکوس بزرگ متعهد شده است که در کشوری با ۱۱۰ میلیون جمعیت که تقریباً یک چهارم آن‌ها با کمتر از ۲ دلار در روز زندگی می‌گذرانند، شغل ایجاد کند و قیمت مصرف کالا‌ها را کاهش دهد.

او تاکید کرد که مردم را ناامید نخواهد کرد و به اندازه کافی در زمینه تامین آذوقه و انرژی، گسترش آموزش، تقویت زیرساخت ها، مقابله با آلودگی محیط زیست و حمایت بهتر از میلیون‌ها کارگر فیلیپینی در خارج از کشورتلاش خواهد کرد.

این سخنان در حالی ایراد می‌شد که در همان نزدیکی، صد‌ها نفر از منتقدان مارکوس که معتقدند او برای به دست آوردن آرا به شدت به رسانه‌های اجتماعی متکی بوده و در کارزار خود با جعل روایت‌های سوءاستفاده و انحطاط دوران حکومت پدرش در پی ارائه نسخه‌های جایگزین از تاریخ بوده علیه او دست به تظاهرات زدند.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری دولت بهار، تاریخ انتشار:۱۰ تیر ۱۴۰۱، کد خبر: ۳۸۲۳۰ ، www.dolatebahar.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین