پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۷۴۱
تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۰
عضو کمیته تدوین سیاست‌ها و خدمات اپتومتری وزارت بهداشت گفت: متاسفاته برخی عینک سازی‌ها بدون مجوز فعالیت می‌کنند که ناشی از ضعف نظارت اصناف وزارت بازرگانی و در برخی مواقع ناشی از ضعف دانشگاههای علوم پزشکی است.
شعار سال: محمود اربابی در نشست خبری پانزدهمین کنگره سراسری اپتومتری اظهار داشت: برگزاری چنین کنگره‌هایی برای ارتقای سطح دانش جامعه پزشکی و در زمینه اپتومتری ارتقای سطح علمی عینک‌سازی‌ها بسیار مفید است چرا که تاکنون آموزش‌ها به طور پراکنده و مقطعی برای این قشر برگزار شده و این اولین باری است که آموزش رسمی با امتیاز بازآموزی برای عینک سازی‌های با مجوز برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا نظارتی بر عینک سازی‌های غیرمجاز و بی‌مجوز نمی‌شود، گفت: شاید وزارت بازرگانی و اصناف نتوانسته‌اند تاکنون این مشکل را حل کنند و از طرفی نظارت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی شاید تاکنون در این زمینه ضعیف بوده باشد.

پیگیر برچسب اصالت برای عینک‌ها هستیم

اربابی در خصوص پیگیری سیستمی خاص برای ورود عینک‌های مجاز و طبق استاندارد در بازار گفت: قرار است همان طور که فرآورده‌های آرایشی و دارویی برچسب اصالت دارند یک نوع برچسب اصالت هم برای عینک‌هایی که وارد بازار می‌شوند تهیه شود که هم اکنون اداره استاندارد و گروهی از متخصصان اپتومتری در حال تدوین راهکارها در این زمینه هستند تا عینک‌های وارداتی بتواند حداقل نیاز جامعه را تأمین کند.

عینکهایی که با برند خارجی در داخل تولید می‌شوند

وی فرهنگ استفاده از کالای خارجی را یکی از دلایل واردات بی‌رویه عینک و تجهیزات طبی عنوان کرد و افزود: کارخانه‌هایی در داخل کشور هستند که در زمینه تولید عدسی و تجهیزات عینک فعالیت می‌کنند ولی به گفته مدیران این مجموعه‌ها وقتی محصولات با نام ایرانی وارد بازار می‌شود فروش چندانی ندارند در حالی که اگر همان محصول را با برند خارجی وارد بازار کنند وضعیت به گونه دیگری است.

برخی داروخانه‌ها لنز یکبار مصرف را با عنوان لنز 500 ساعته می فروشند

این متخصص اپتومتری درباره فروش برخی لنزهای تماسی یکبار مصرف با عنوان لنزهای 500 ساعته توضیح داد: ما هیچ متخصصی را در کشور نداریم که بگویند لنز یکبار مصرف را می‌توان با عنوان لنز 500 ساعته استفاده کرد ولی متأسفانه در برخی مغازه‌های عینک‌فروشی، بوتیک‌ها، برخی داروخانه‌ها و آرایشگاه‌ها این لنزها با عناوین مختلف در اختیار مردم قرار می‌گیرد که اغلب کیفیت مطلوبی هم ندارند.

اربابی تصریح کرد: برخی کارخانه‌های داخل، لنزهای خوبی تولید می‌کنند ولی تبلیغات آنها به گونه‌ای نیست که مخاطب بتواند با کیفیت اقلام تولید داخل آشنا شود.

عضو کمیته تدوین سیاست‌ها و خدمات اپتومتری در وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه چرا وزارت بهداشت بر این روند آن طور که باید نظارت نمی‌کند، گفت: به هرحال وزارت بهداشت یا نهادهای دولتی که با مسائل نظارتی در ارتباط هستند طیف گسترده‌ای از کار را باید رسیدگی کنند که قاعدتاً زمانبر است و به نظر می‌رسد وزارت بهداشت بیشتر باید به انجمن‌ها اعتماد کند و برخی اختیارات را بر عهده انجمن‌ها قرار دهد تا آنها در این میان به کمک وزارت بهداشت بیایند.

اربابی افزود: از طرفی ممکن است برخی اوقات توان انجام یکسری کارها وجود نداشته باشد مثلاً در بحث پزشک خانواده جایگاهی برای اپتومتریست که جزو مراقب‌‌های اولیه بهداشت چشم است در نظر گرفته نشده در حالی که اگر بیمار در ابتدا به اپتومتریست مراجعه کند می‌تواند برای تهیه نوع مناسب قاب عینک و عدسی با هزینه کمتر تصمیم بهتری بگیرد.و به جای پرداخت 20 هزار تومان حق ویزیت متخصص چشم تنها 7 هزار تومان بپردازد.

با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 13 شهریور ۱۳۹1، کد مطلب: 13910613000907، www.farsnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین