پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۱۸۰۲
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۱
هرچند زحمات دستگاه دیپلماسی کشور در توسعه روابط خارجی در دولت سیزدهم را نمی‌توان نادیده گرفت انکار کرد، اما نباید هم اجازه رجز و شعار بجای شعور حداکثری و تلاش مستمر را داد. در دیدار وزیر امور خارجه با برخی از چهره‌های علمی علوم سیاسی کشور، جناب وزیر بیان داشته اند که ما امروز در نقطه توافق موقت قرار نداریم و آنچه اتفاق افتاده، بازپس گیری عزتمندانه دارایی‌های ملت ایران در دو نوبت، از انگستان و کره جنوبی بوده است. آنچه که مورد انتقاد ما قرار دارد، عبارت بازپس گیری عزتمندانه است. پول خودت را با هزار مکافات به خودت بدهند از کی شده بازپس گیری عزتمندانه آقای وزیر؟ اگر دستگاه‌های نظارتی بشکلی درست بالای سر مدیران بودند، برای هر انجام وظیفه ای، از اصطلاحات شاهنامه‌ای و واژگان خود ممنون، استفاده نمی‌کردید. یاد عمه مرحوم ما بخیر، برای آوردن چایی برای شوهر عمه هم حماسه سازی می‌کرد و برای خودش پروسه خدمات رسانی حداکثری خارج از چارچوب وظایف قانونی، تعریف کرده بود. شوهر عمه هم بر اساس فشار‌ها و منت ها، دق کرد و مرد.

شعار سال: وزیر امور خارجه گفت: ما امروز در نقطه توافق موقت قرار نداریم و آنچه اتفاق افتاده، بازپس گیری عزتمندانه دارایی‌های ملت ایران در دو نوبت، از انگستان و کره جنوبی بوده است.

نشست هم اندیشی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و مدیران ارشد این وزارتخانه با جمعی از اساتید رشته‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه‌ها، روز یکشنبه در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه برگزار شد.

آقای رئیس دستگاه دیپلماسی، حوزه شما جای شعار نیست، جای شعور حداکثری است

در این نشست، امیرعبداللهیان، پس از شنیدن دیدگاه‌ها و نظرات اساتید دانشگاه در خصوص برخی موضوعات سیاست خارجی و تحولات روابط بین‌الملل، بر اهتمام دستگاه دیپلماسی نسبت به ارتباط، مشورت و تبادل نظر با نخبگان و اندیشمندان در حوزه سیاست خارجی تاکید کرد و افزود: نگاه اساتید حوزه روابط بین الملل در جمهوری اسلامی ایران متمرکز بر منافع ملی است و وزارت امور خارجه نیز همواره ارتباط نزدیکی با نخبگان این حوزه داشته و از نظرات کارشناسی آنان استفاده کرده است.

وزیر امور خارجه با تشریح رویکرد کلی دولت سیزدهم در مواجهه با تحریم‌ها مبنی بر تلاش برای بی اثر سازی تحریم‌ها از یک سو، و در عین حال باز نگاه داشتن پنجره مذاکرات برای لغو تحریم‌ها از سوی دیگر گفت: ما امروز در نقطه توافق موقت قرار نداریم و آنچه اتفاق افتاده، بازپس گیری عزتمندانه دارایی‌های ملت ایران در دو نوبت، از انگلستان و کره جنوبی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است تا با حفظ خطوط قرمز، برای احقاق حقوق حقه ملت ایران و لغو تحریم‌ها بر مبنای سند سپتامبر مذاکره کند، اما به آن اکتفا نکرده و همزمان به صورت جدی بی اثر کردن تحریم‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی دستاورد‌های اخیر کشورمان در افزایش همکاری‌ها با سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی را نمونه‌ای از این رویکرد عنوان و تاکید کرد: عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگ‌های و گروه بریکس گام بلندی است که نشان از جایگاه و ظرفیت‌های بالای جمهوری اسلامی ایران در میان اقتصاد‌های نوظهور جهانی دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنان خود، به سیاست دولت سیزدهم در تعمیق همکاری‌های منطقه‌ای و گسترش روابط با همسایگان پرداخت.

وی آخرین وضعیت تحولات روابط با عربستان سعودی، برنامه‌های وزارت امور خارجه برای توسعه روابط و افزایش سطوح همکاری با این کشور و سایر کشور‌های منطقه را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه در خصوص اوکراین نیز بار دیگر بر سیاست منطقی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مخالفت با جنگ و تخریب زیر ساختها، تاکید بر حفظ تمامیت ارضی همه کشورها، توجه به اقدامات ناتو در زمینه سازی و تداوم جنگ، تلاش جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی طرفین به صلح تاکید و خاطر نشان کرد: تا این لحظه هیچ سندی مبنی بر استفاده از تسلیحات ایرانی در این جنگ از سوی مقامات اوکراینی ارائه نشده و آنچه بیان می‌شود، صرفاً تبلیغات رسانه‌ای غربی با اهداف سیاسی علیه کشورمان است.

در این نشست برخی از مدیران کل سیاسی وزارت امور خارجه حضار را در جریان تحولات مهم سیاست خارجی در حوزه مسئولیت خود قرار داده و اساتید حاضر نیز به تشریح دیدگاه‌ها، نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۴۰۲، کدخبر: ۵۸۸۴۵۶۰، www.mehrnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین