پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۳۶۹۳
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۲
اگر خبر را شورای نگهبان تأیید کند و هر چند او اولین رییس جمهوری ایران نیست که برای انتخاباتی بعد از ریاست جمهوری تأیید نمی‌شود، اما این رخداد شگفت‌آورتر از فقرات قبل است. مهرداد خدیر در عصر ایران، اهمیت این رد صلاحیت را از ده منظر مورد نقد و تحلیل قرار داده است.

شعارسال: مهرداد خدیر نوشت،اگر خبر خبرگزاری دولتی برنا دربارۀ رد صلاحیت حسن روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری رسمی شود در عین این که قابل‌انتظار بوده شگفت‌آور است و این دو امر در این فقره متناقض نیست.

چرا خبر رد صلاحیت روحانی اهمیت دارد؟

اگر خبر را شورای نگهبان تأیید کند و هر چند او اولین رییس جمهوری ایران نیست که برای انتخاباتی بعد از ریاست جمهوری تأیید نمی‌شود، اما این رخداد از ۱۰ منظر شگفت‌آورتر از فقرات قبل است. این توضیح را همین‌جا می‌توان آورد هر اتفاقی محتمل است چه ابطال این گمانه‌زنی و چه حتی پس از اعلام که آن را نباید نهایی دانست و چه بسا با دخالتی و حکمی مجال بازگشت او به انتخابات خبرگان رهبری فراهم آید. فرض این نوشته، اما بر اجازه نیافتن است:

۱. اگرچه صلاحیت دو رییس جمهوری پیشین ایران هم برای انتخابات بعد از ریاست جمهوری‌شان تأیید نشده بود، اما روحانی برای خبرگان نامزد شده نه ریاست جمهوری. مجلسی که در سال دو اجلاسیه بیشتر ندارد و مانند ریاست جمهوری مستلزم حضور مستمر و ۲۴ ساعته نیست تا توجیه رد هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲ درباره او قابل تکرار باشد و بگویند به دلیل شرایط سنی است. ضمن این که سن او هم از سن هاشمی در سال ۹۲ کمتر است.

۲. برخی از حامیان اصلاحات و اعتدال نگران آن بودند که روحانی تأیید شود، اما، چون انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان برای اصلاح طلبان و اعتدال گرایان مانند قبل جذابیت ندارد مردم تنها به صرف نام او حاضر به رأی دادن نشوند و بعد بگویند انتخابات رقابتی بود و روحانی رأی نیاورد و هم از کاندیداتوری او بهره ببرند و هم از رأی نیاوردن او. حذف روحانی این سناریو را منتفی می‌کند.

۳. بعضی از رسانه‌های اصول‌گرا از فشار اصلاح‌طلبان به روحانی برای کناره‌گیری خبر داده بودند، چون با حضور او در تصمیم درباره انتخابات دچار تشتت می‌شوند. فارغ از این که چنین خبری واقعی است یا ساختگی رد صلاحیت او تأمین نظر اصلاح طلبان و اعتدال گرایانِ ادعایی مخالف نامزدی روحانی است.

۴. کسی که ۲۴ سال عضو مجلس خبرگان بوده بعد از سه دوره صلاحیت علمی و اجتهاد خود را از دست نداده است. ریاست جمهوری هم نیست که به دلیل سن رد کنند. یک احتمال این است که اختلاف دیدگاه او با رهبری بر سر برجام و موارد دیگر و اعلام عمومی برخی دیدگاه‌ها در تریبون‌های رسمی دلیل این امر بوده باشد. این موارد هم شاید برای ریاست جمهوری مجدد موجه به نظر می‌رسید، اما معمولا خبرگان از این مباحث برکنار بوده کما این که هاشمی رفسنجانی رییس این مجلس هم شد. احتمال دیگر این است که حضور روحانی نو اصول گرایان را خشم‌گین می‌کرد و می‌خواهند به جای امتیاز به دیگران به طیف مصمم و پای کار آن‌ها انگیزه مضاعف حضور بدهند.

۵. اصول گرایان افراطی و نواصول گرایان روحانی را غریبه‌ای در جمع خود می‌پندارند و حتی گاه بغض بیشتری علیه او به نسبت خاتمی دارند. وقتی در جزوه درس انقلاب اسلامی یکی از دانشگاه‌های مشهور در بیان این که شاه خدماتی هم داشته و تمام کار‌های او خیانت نبوده به حسن روحانی تشبیه شده که در عین خطا‌ها خدماتی هم داشته تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل.

۶. شگفت آورتر است، چون حضور روحانی در خبرگان و دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات به جای قهر با صندوق چه بسا با تصمیم جبهه اصلاحات که از وجه معنی داشتن و نداشتن به این مقوله می‌نگرد اختلاف می‌انداخت و حالا هم سو می‌شوند.

۷. رد صلاحیت نوه امام خمینی را به حساب امتناع از امتحان اجتهاد دانستند، ولی از نماینده‌ای با سه دوره ۸ ساله سابقه که نمی‌توان آزمون اجتهاد گرفت. چون روحانی همین حالا هم عضو خبرگان است شگفت‌آورتر است.

۸. اگر نتیجه انتخابات مهم‌تر از مشارکت بالا باشد این رد صلاحیت شگفت آور نیست. اما از منظر بالابردن مشارکت هست. ضمن این که ابراهیم رییسی هم برای اجتناب از رقابت با روحانی و تکرار ۹۶ و این بار در خبرگان از استان تهران کاندیدای خبرگان نشده است.

۹. اگر روحانی با پیش بینی این اتفاق وارد این بازی شده باشد به سود اوست. اگر هم برگردد بی آن که مواضع خود را تعدیل کند نیز. آیا مخالفان روحانی به نفع او اقدامی انجام داده اند یا به این موضوع نیندیشیده و راه خود را می‌روند و موانع را از پیش پا برمی دارند.

چرا خبر رد صلاحیت روحانی اهمیت دارد؟

۱۰. با توجه به این که سال ۲۰۲۴ سال انتخابات متعدد در کشور‌های دنیا و مهم‌ترین آن‌ها ریاست جمهوری آمریکا ست در آبان ۱۴۰۳ این که انتخابات ایران در کانون توجه اندیشکده‌هایی که به انتخابات مختلف اشاره کرده بود قرار نداشت قابل تأمل بود چرا که به نظر آن اندیشکده تغییری در ساختار سیاسی ایجاد نمی‌کند در حالی که انتخابات در جا‌های دیگر به تغییرات وسیع می‌انجامد. این نادیده انگاشتن موجب تکاپوی بیشتر در میان اصول گرایان شده است. حال با رد صلاحیت یک ریس جمهوری پیشین برای عضویت در مجلسی که نقش هیأت امنا را در جمهوری اسلامی ایفا می‌کند توجه جهان جلب می‌شود، اما از جنبه منفی.

توضیحات تکمیلی برای بهره برداری بیشتر از خبر:
سیدامیر حسین هاشمی می‌نویسد که بعد از رد صلاحیت لاریجانی در انتخابات سال ۱۴۰۰ و درخواست ایشون از شورای نگهبان برای اعلام دلایل، این نامه محرمانه به ایشون ارسال شد. بند چهارم و پنجمِ این نامه اشاره کرده که یکی از دلایل رد صلاحیت، اقامت و ادامه تحصیل برخی منسوبین درجه یک در کشور معاند انگلیس و سفر‌های متعدد اعضای خانواده به اروپا و آمریکا و اقامت دختر لاریجانی در آمریکاست! سوال مهم اینه که چطور رفت و آمد اسحاق قالیباف به ملبورن برای تحصیل و همچنین درخواست PR (اقامت دائم) به کانادا در سال ۲۰۱۸، باعث رد صلاحیت دکتر قالیباف نشده؟! (شعار سال: انتشار تصویر با مهر محرمانه بدلیل افشای سابق آن بشکل مکرر، صورت پذیرفته است).

چرا خبر رد صلاحیت روحانی اهمیت دارد؟

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت عصرخبر، تاریخ انتشار: 5بهمن1402، کدخبر: 611097، asrkhabar.com / سایر منابع.

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۷
0
2
چه تعجبی داره کسی که ملتو به خاک سیاه نشانده کسی که طی ۴۵سال مدام رنگ عوض کرده وبه دروغ مردمی شده کسی که زمانی درمجلس پیشنهاد طناب دار برای ارتشی های بدبخت میداد بعد سرخاب سفید آب مالید وشد حسن کلید واون فضاحت به بار آورد کسی که سند ۲۰۳۰ رو به حلق مردم ریخت وعلیرغم مدافع حجاب اجباری بودن زنان حجاب رو از سر زنان برداشت این بوقلمون رنگ رنگ چه خاصیتی برای ملت داشته؟؟؟!!!پایه گذار تورم وافسارگسیختگی سکه ودلار وارزاق ملت حالا دم از مردم میزنه واقعا حافظه تاریخی ما نابوده که یادمون بیاد این جرثومه فساد کیه؟؟؟!!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۱۱
0
1
شخصیت‌های روحانی دیگری هم هستند که اتفاقا منتسب به جریان اصولگرا هستند ولی احراز صلاحیت نشدند. مثل حجت‌الاسلام مصلحی(وزیر اطلاعات در دوره احمدی‌نژاد)، حجت‌الاسلام پورمحمدی(دبیرکل جامعه روحانیت مبارز) و حجت‌الاسلام تائب اطلاعات در همین دوره و بزرگانی مثل آقایان صدیقی امام جمعه موقت تهران، آقاتهرانی و... در دوره قبل، که همگی به نظر شورای نگهبان احترام گذاشتند.

چرا آقای حسن روحانی با جنجال ساختارهای قانونی کشور را زیر سؤال می‌برد؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین