پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۳۷۰۹
تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۷
پس‌از بارش سنگین برف در تبریز جلسهٔ فوق‌العادهٔ شورای شهر برای بررسی مشکلات پیش‌آمده در پی این بارش با حضور ۶ عضو از ۱۳ عضو شورا برگزار شد. هنگامی که نایب‌رئیس شورای شهر در حال انتقاد از مدیریت شهری و بازگوییِ گلایه‌های مردم بود یعقوب هوشیار، شهردار تبریز به او گفت: «مرثیه نخوانید!» و جلسه را ترک کرد!

شعارسال: شهردار تبریز از جلسه شورا قهر کرد! پس‌از بارش سنگین برف در تبریز جلسهٔ فوق‌العادهٔ شورای شهر برای بررسی مشکلات پیش‌آمده در پی این بارش با حضور ۶ عضو از ۱۳ عضو شورا برگزار شد. هنگامی که نایب‌رئیس شورای شهر در حال انتقاد از مدیریت شهری و بازگوییِ گلایه‌های مردم بود هوشیار، شهردار تبریز به او گفت: «مرثیه نخوانید!» و جلسه را ترک کرد. 

قهر و ترک جلسه شورا توسط شهردار تبریز!

تعداد بازدید : 5

هوشیار، از مدیر منطقه تا شهرداری تبریز / نگاهی به سوابق و کارنامه شهردار منتخب تبریز

هوشیار در سال ۱۳۸۸ و در دوره‌ای که علیرضا نوین شهردار تبریز بود وارد مجموعه شهرداری شد و در ابتدای کار، مدیریت شهرداری منطقه تازه تاسیس و کوچک ده را عهده دار گردید.

او از آشنایان سببی و نزدیک یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی است. هرچند که سن، سوابق و عملکرد خود هوشیار بیشتر از سوابق این نماینده به چشم می‌آید با این حال این قرابت می‌تواند یکی از نقاط قوت او برای مدیریت کلان شهرداری تبریز باشد تا به واسطه همین نزدیکی از برخی امتیازات نفوذ در حلقه قدرت‌های کلان سیاسی کشور به نفع شهر تبریز بهره برد.

اسفندماه ۱۳۹۰ هوشیار از سوی علیرضا نوین در شهرداری منطقه ۱۰ تودیع و به عنوان شهردار منطقه ۵ منصوب شد. همکاران زیرمجموعه مدیریت وی، از هوشیار به عنوان مدیری خلاق و با صلابت و در عین حال حامی کارکنان شهرداری یاد کرده و از او ذکر خیر می‌کنند. هر چند او در سال‌های آغازین حضورش در شهرداری کار‌های خود را بیشتر در سکوت خبری پیش برد.

هوشیار متولد سال ۱۳۵۶ است و او در آستانه ۴۴ سالگی ردای کلیدداری بلدیه تبریز را بر تن می‌کند. نام «یعقوب هوشیار» تاکنون چند بار به عنوان گزینه‌ای برای شهردار شدن مطرح شده است.

اولین بار، نام هوشیار در سال ۱۳۹۲ در بین گزینه‌های شهرداری تبریز قرار گرفت، اما در ادامه کار و با اطلاع از اینکه قاطبه شورای چهارم بر روی شهرداری صادق نجفی به اتفاق نظر رسیده اند و احتمال دارد از او بهره تبلیغاتی ببرند انصراف داد. با روی کار آمدن نجفی، هوشیار در سمت شهرداری منطقه ۵ ابقا گردید و مجری بسیاری از طرح‌های شهری گردید. آمار‌ها نشان می‌دهد که او به عنوان یک مدیر جوان در طول ۹ سال حضورش در دو منطقه ۱۰ و ۵ بیش از ۱۴۰ طرح و پروژه شهری را به اجرا درآورده است. از این رو می‌توان از او به عنوان یک مدیر اجرایی موفق و جسور نام برد.

در سال ۹۸ و پس از فوت محمد اشرف‌نیا (عضو فقید شورای پنجم)، برای بار دوم نام یعقوب هوشیار به عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تبریز مطرح شد. گروهی در تلاش برای مجاب کردن شهین باهر (شهردار وقت تبریز) جهت استعفا از سمت خود بودند تا محمد حسن اسوتچی (عضو علی البدل شورای پنجم) به ترکیب شورای شهر راه نیابد. چرا که برخی رسانه‌ها چنین مطرح کرده بودند که این عضو تازه وارد می‌تواند با رئیس شورای پنجم زاویه و اختلاف نظر داشته باشد. اما در صورتی که هوشیار شهردار شود و شهین باهر به عنوان اولین عضو علی البدل به شورا بیاید دیگر اسوتچی نمی‌تواند وارد ترکیب شود. اما این برنامه ریزی با عدم استعفای شهین باهر از سمت شهرداری تبریز ناکام ماند و هوشیار هم نتوانست در دومین گام به کرسی بلدیه چی تبریز دست پیدا کند.

هوشیار مدرک دکترای عمران خویش را از دانشگاه تبریز اخذ کرده و کارمند رسمی شهرداری است. در بررسی سوابق وی غیر از شهرداری مناطق ۱۰ و ۵ عضویت در هیات مدیره چند شرکت و سازمان به چشم می‌خورد:
• عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام مهندسی استان
• کارشناس رسمی دادگستری
• رئیس کمیسیون ژئوتکنیک آذربایجان‌شرقی
• عضو هیات مدیره هیات موتورسواری و اتومبیل سواری استان
• عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب کشور (شهریورماه ۱۳۹۶)
• عضو کارگروه عمران ستاد بازسازی عتبات عالیات
• مدیر عامل موسسه سردار قاسم سلیمانی ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور
هوشیار خود دستی بر آتش روزنامه نگاری دارد و گاه گداری یادداشت‌هایی در نقد برخی مسایل جامعه قلمی می‌کند. موضوعاتی مثل: قانون رسیدگی به اموال مسئولین، اتاق بازرگانی ایران، زلزله و مقررات ملی ساختمان، ساختار سد گردیان، ضرورت و اهمیت شورا‌های شهر و مقالات دیگری که معمولا در رسانه‌های محلی و در رسانه‌ای که برادرش مدیریت آن را عهده دار است منتشر می‌شود.

در سال ۱۳۹۷ و به دنبال بروز برخی اختلاف نظر‌ها بین شهردار وقت تبریز (شهین باهر) و او، هوشیار به حضورش در شهرداری تبریز به طور موقت خاتمه داد و عازم تهران گردید تا در ستاد بازسازی عتبات عالیات فعالیت کند.

در سال ۱۳۹۸ و در جریان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و در حالی که هوشیار خود را برای نامزدی در انتخابات آماده می‌کرد صلاحیت وی توسط هیات نظارت و بازرسی شورای نگهبان احراز نشد و او در همان گام نخست ناکام ماند.

به‌زعم برخی اصلاح‌طلبان، هوشیار اصلاح‌طلب نیست، اما در زمره‌ی اصولگرایان نیز جای نمی‌گیرد. به خاطر اینکه فعالیت سیاسی و حزبی چندانی از او در طی چند دهه گذشته مشاهده نشده است.

به هر حال او به تهران بازگشت، اما قبل از آغاز رقایت‌های انتخاباتی هوشیار سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های متعددی را با رسانه‌های مختلف محلی انجام داد. شعارها، برنامه‌ها و اهداف زیر از لابلای حرف‌ها و موضع گیری‌های یعقوب هوشیار استخراج شده است که می‌تواند این چهره جوان مدیریتی استان و شهر تبریز را بیش از پیش برای مردم تبریز بشناساند:
_ تلاش برای ساختن شهری زیبا و مقاوم و ارتقای جایگاه تبریز به عنوان دوّمین شهر بلندمرتبه‌کشور
_ گسترش خطوط ریلی، هوایی و زمینی تبریز
_ شکوفایی ظرفیت‌ها و دانش فنی و عمرانی کارشناسان بومی تبریز در سازمان نظام مهندسی
_ احداث بزرگراه تبریز ـ بازرگان
_ افزایش گردشگران ایرانی و خارجی
_ تکمیل بزرگراه تبریز ـ نوردوز و دسترسی به بازار‌های کشور‌های مشترک المنافع
_ برنامه ریزی برای رونق منطقه آزاد ارس شناسایی پتانسیل‌های آن به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور
_ عمران و آبادانی کهن شهر تبریز آرزوی من است
_ کوچه پس کوچه‌های تبریز را می‌شناسم و با توده‌های مردم آشنا هستم
_ نیاز‌های توسعه‌ای شهر را می‌دانم
_ آستین‌های خود را برای آبادانی زادگاهم بالا زده‌ام
_ آبادانی شهر فرهنگ‌پرور و هنر خیز باید در سطح وسیع صورت گیرد
_ مقبرۀالشعراء باید در شأن و عظمت و شکوه تبریز بزرگ ساخته و پرداخته شود
_ توانمندسازی بدنه نیروی انسانی شهرداری‌ها و ادارات و نهاد‌های استان
_ آینده‌نگری و آینده‌پژوهی و کار کارشناسی برای طرح نام تبریز در سطح ملی و بین‌المللی
_ بهره گیری از ظرفیت ۳۰ هزار مهندس سازمان نظام مهندسی استان برای عمران و آبادانی تبریز
یعقوب هوشیار که چند ماه قبل هم خود را به بوته آزمون شورای ششم سپرده بود با بدعهدی برخی از اعضا، از راهیابی به دور نهایی بازماند و دلشکسته و ناراضی تبریز را به مقصد شهردار منطقه ۱۸ تهران ترک کرد. بعد از برکناری رنجبر، نام هوشیار بار دیگر به عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تبریز از سوی شورای ششم مطرح شد. اما با کنار رفتن اکبر غفاری و تحقق شرط هوشیار مبنی بر توافق و رای حداکثری، او هم یک روز مانده به بررسی صلاحیت در صحن شورا، انصراف داد. اما در آخرین تصمیم گیری شورای شهر، و بعد از طرح نام شریف زاده به عنوان گزینه جدید، بار دیگر نام او در شورا مطرح و در نهایت با ۷ رای به عنوان شهردار جدید انتخاب شد.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار: 6بهمن1402، کدخبر: 1865342، www.khabaronline.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین