پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۳۸۰۷
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۷:۴۳
یکی از کج کارکردی‌های سیاسی در ایران، خصوصا در چند ده سال اخیر، استفاده سیاسی از مداحان بوده و جریان تندرو‌ها از این اشخاص برای جلب مردم استفاده می‌کنند و مداح‌های سیاسی برای موفقیت‌های دنیوی؛ ابزار سیاست بازان می‌شوند. میثم مطیعی مداحی بود که در سال ۱۳۹۶ به روحانی (رئیس جمهور وقت در دولت‌های یازدهم و دوازدهم) تاخت و گلایه‌مند از افزایش قیمت دلار و مسکن بود. حال خبر می‌رسد که در برنامه معلی ۱۴۰۲، تقلید صدا می‌کند؟! آیا قیمت دلار در دی ماه و بهمن ماه ۱۴۰۲، افزایش نیافته و ۲۰ درصد از دارایی مردم نابود نشده است؟ چرا میثم مطیعی ساکت است؟

شعارسال: واقعیت غیرقابل کتمان این است که رفتار ما تا حد زیادی تابع سطح شناخت و شعور ماست. تجربه فردی و بینانسلی اثبات کرده که رفتار‌های نمایشی و تقلیدی دوامی نخواهد داشت و انسان بدلیل ضرورت تعادل بخشی دائمی بین نفس و عقل (مشخصه اشرف مخلوقات بودن)، ماهیت واقعی خود را در موقعیت ها، نشان می‌دهد. متاسفانه برخی از مشاغل باعث می‌شوند که انسان خیلی زود و بدون بلوغ و توانمندی لازم در حوزه شناختی، در معرض دید اجتماعی قرار گیرد و سبب ساز وارد کردن آسیب‌های زیاد به خود و دیگران شود. مداحی و شاید بنوعی قوالی گری، از جمله این مشاغل محسوب شده که بدلیل روحیه مذهبی جامعه و آوای خوش مداح، وی را خیلی زود در معرض دید قرار می‌دهد. بماند که در دو قرن اخیر، حوزه دین هم صدمات جبران ناپذیری را از حضور مداح‌ها و ایجاد بدعت‌ها، خورده است.

فریاد زنندگان افزایش قیمت مسکن و دلار در دولت روحانی، مقلدین صدا در دولت سیزدهم؟!

هرچند عموما مداح‌ها جزو رجال سیاسی- فرهنگی یا اجتماعی محسوب نشده و در شرایط حاضر، سخنان مداح‌های سیاسی برای اثر بخشی در باور‌ها و نگاه جامعه جایگاه چندانی نداشته و تنها تاریخ مصرف کوتاه مدت دارد، اما هنوز هم در ایران شاهدیم که جریانات تندرو از این اشخاص برای جلب مردم استفاده می‌کنند و مداح‌های سیاسی برای موفقیت‌های دنیوی؛ ابزار سیاست بازان می‌شوند.

چند روز پیش کارشناس شبکه سه تلویزیون به میثم مطیعی، مداحی که منتقد حسن روحانی در زمانی گرانی‌ها و تورم و با حضور رهبری بود، حمله منتقدانه شدیدی کرد و گفت: چه شد که در زمان روحانی، آن مداح از قیمت دلار و مسکن انتقاد می‌کرد، اما حالا در همین شبکه تقلید صدا می‌کند؟ مگر مشکل حل شده است؟ ️جز اینکه برای ایشان در صدا و سیما یک موقعیت خوب شغلی هدیه شده باشد!


تعداد بازدید : 4

توضیحات تکمیلی برای بهره برداری بیشتر از خبر:

مداحان مشهوری در این سال‌ها علاوه بر مراسم‌های مذهبی در برنامه‌های تلویزیونی حضور یافته اند. پشت صحنه یکی از برنامه‌های اعیاد شعبانیه (حسینیه معلی شبکه سه) تقلید صدای دو مداح مشهور (تقلید صدای خنده دار سید مجید بنی فاطمه و میثم مطیعی) در فضای مجازی به شدت وایرال شد.

میثم مطیعی در تهران به دنیا آمده و در خانواده‌ای مذهبی بزرگ شد. پدر او از مبارزان انقلاب ۱۳۵۷ بود که در سال ۱۳۸۳ درگذشت و عمویش در جنگ ایران و عراق شهید شد. او چهار فرزند دارد. مطیعی اولین کارهایش را از جلسات مذهبی آقا مجتبی تهرانی آغاز کرده است. او از مؤسسین دفتر حفظ و نشر آثار مجتبی تهرانی محسوب شده و اولین مدیر عامل این مؤسسه نیز بوده است. وی در مصاحبه‌ای با تسنیم در بهمن ۱۳۹۱ اعلام کرد که به خاطر تعالیم استاد اخلاقش امیر حسین ایازی، مدت‌ها از پذیرش پیشنهاد مداحی در صدا و سیما و مصاحبه با رسانه‌ها خودداری می‌کرده است.

میثم مطیعی در سال ۱۳۸۹ در دوره دکتری دانشگاه امام صادق ورودی بهمن ماه پذیرفته شد. او در سال ۹۴ از پایان‌نامه دکتری تخصصی خود با عنوان «مبانی و راهکار‌های قرآنی و روایی در رویارویی با اهانت به معصومان» به راهنمایی عباس مصلایی‌پور (دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق) دفاع کرد و در ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۵ به عضویت هیئت علمی دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد این دانشگاه درآمد. میثم مطیعی در مداحی‌های خود به مسائل مرتبط با محور مقاومت و دیگر موضوعات سیاسی و اجتماعی نیز اشاره می‌کند. مطیعی به سبب خواندن شعری در مراسم قبل از نماز عید فطر سال ۱۳۹۶ تهران به امامت مقام معظم رهبری که در آن از برجام و مواضع دولت وقت حسن روحانی انتقاد کرد، مورد توجه قرار گرفت.‌

ای نشسته صف اول نکنی خود را گم پی اقدام تو هستند هنوز این مردم
چند روزی تو مقامی به امانت داری منصبت را نکند طعمه خود پنداری
ما نه آنیم که آموخته غرب شویم پی هر وسوسه‌ای سوخته غرب شویم
سیلی از کوخ نشین، کاخ‌نشین خواهد خورد و زمین خوار سرانجام زمین خواهد خورد

بنابر گفته محمد مهدی سیار (از سرایندگان اشعار مطیعی)، مطیعی حتی برای رعایت حال حسن روحانی بیت «نور خورشید طلب، حاجت مهتابی نیست * که دوا در کف هر دکتر قلابی نیست!» را که ممکن بود شائبهٔ اشاره به بحث‌ها در مورد مدرک دکتری روحانی را ایجاد کند، از شعر حذف نمود.

لازم به توضیح است که میثم مطیعی تعدادی از مقاتل اهل بیت را از حفظ به عربی می‌خواند و به همین دلیل مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته بود. رهبر در جلسه‌ای ضمن تقدیر از سبک مداحی او فرموده بودند: آن چیزی که ما از مداحی سراغ داریم، دقیقاً همین چیزی بود که ایشان امروز (اربعین۱۳۹۰) اجرا کرد. این از معجزات انقلاب است که یک دانشجوی دکتری، مداح اهل بیت است.

اختصاصی پایگاه تحلیلی خبری شعار سال، برگرفته از منابع گوناگون

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین