پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۴۶۴۶
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۵
مرتضی مکی، کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان تحولات منطقه‌ای پس از عملیات تنبیهی ایران علیه رژیم صهیونیستی گفت: شاهد تحرکات دولت آمریکا به عنوان بزرگترین حامی رژیم صهیونیستی در برابر ایران هستیم. بخشی از سفر وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه را می‌توان به فروکش کردن بحران امنیتی و نظامی در منطقه و بخش دیگری را برای فشار تحریم نفتی به ایران دانست.

شعارسال: رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد، هواپیمای مخصوص رئیس موساد شنبه شب و تنها دو روز مانده به سفر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان سعودی، در ریاض به زمین نشست.

رسانه‌های صهیونیستی مدعی شدند، این پرواز در راستای تلاش‌ها برای عادی سازی روابط میان تل آویو و ریاض انجام شده است. بلینکن قرار است روز یکشنبه در نشست اقتصادی عربستان شرکت کند. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این نشست اقتصادی به میزبانی عربستان با تمرکز جدی بر جنگ غزه برگزار می‌شود.

ابعاد سفر دیپلمات ارشد آمریکایی به منطقه

نکته حائز اهمیت اینکه آمریکایی‌ها به خوبی به این موضوع واقف اند بدون برخورد ریشه‌ای با تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه بحران فلسطین حل نمی‌شود.

مرتضی مکی، کارشناس مسائل بین‌الملل درباره مهم‌ترین اهداف سفر وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان ناظر بر موضوعات سیاسی و امنیتی منطقه گفت: سفر بلینکن به منطقه و عربستان در ارتباط با تحولات و تحرکاتی است که در هفت ماه گذشته براثر حملات رژیم صهیونیستی درغزه ایجاد شد.

وی افزود: پس از عملیات تنبیهی به تجاوز رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق شاهد تغییر روند تحولات منطقه‌ای هستیم، زیرا حمله ایران به مواضعی در رژیم صهیونیستی موضوعات مرتبط با جنگ غزه و زیاده خواهی‌های این رژیم را تحت تأثیر قرار داده است؛ به همین دلیل شاهد جدیت هرچه بیشتر دولت آمریکا به عنوان بزرگترین حامی رژیم صهیونیستی برای افزایش امنیت در غرب آسیا با هدف حفاظت هرچه بیشتر از این رژیم در برابر ایران و محور مقاومت هستیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: اینکه تحولات و حمایت‌های مد نظر آمریکا تا چه حد امکان پذیر یا غیرممکن است، فعلاً موضوع بحث نیست، اما نکته حائز اهمیت اینکه آمریکایی‌ها به خوبی به این موضوع واقف اند بدون برخورد ریشه‌ای با تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه بحران فلسطین حل نمی‌شود.

مکی گفت: در نگاه کلان، آمریکا به دنبال این است با تأکید بر تشکیل نشدن دولت فلسطینی در کنار رژیم صهیونیستی، علاوه بر ارائه راهبرد‌هایی برای عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با دولت‌های عربی، به زعم خود زمینه‌های لازم را برای افزایش ثبات وامنیت به نفع رژیم صهیونیستی ایجاد کند؛ زیرا آمریکا در مخالفت با پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع تشکیل دولت مستقل فلسطینی نشان داد بیشتر جنبه تاکتیکی کار را مد نظر دارد.

وی تصریح کرد: آمریکا مایل است در این زمینه همچنان به نفع خود و رژیم صهیونیستی از دولت‌های عربی امتیازاتی کسب و متعاقب تحقق این خواسته، رژیم صهیونیستی را به برخورد محتاطانه‌تر با ساکنان غزه و جنبش حماس ترغیب کند و سپس به موضوع آتش بس در نوارغزه بپردازد.

تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره احتمال تلاش آمریکا برای اعمال فشار‌های تحریمی بیشتر علیه ایران به ویژه در موضوع تحریم نفتی یادآور شد: رویکرد آمریکا پس از ۱۴ آوریل در راستای انزوای بیشتر ایران در موضوعات اقتصادی بوده است. کنگره آمریکا حتی دولت‌های اروپایی را نیز به اعمال تحریم‌های مختلف در دوره‌های زمانی گذشته فراخوانده و خواستار اعمال فشار‌های بیشتر اقتصادی بر ایران هستند. پیش‌تر آمریکا بعد از تحریم روسیه تلاش کرد با ترغیب عربستان به افزایش تولید نفت مانع افزایش قیمت جهانی نفت و تحریم بیشتر ایران و روسیه شود.

مکی بیان داشت: با وجود تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار بر ایران با ابزار تحریم نفتی شاهد بودیم به دلیل اینکه عربستان روابط قابل توجهی با روسیه دارد و همواره بر آن است در ارتباط خود با آمریکا، اروپا و روسیه موازنه ایجاد کند، سعودی‌ها زیر بار خواسته آمریکا نرفتند و در زمینه تولید بیشتر نفت به آمریکا و دولت بایدن پاسخ مثبت ندادند.

پیش‌تر آمریکا بعد از تحریم روسیه تلاش کرد با ترغیب عربستان به افزایش تولید نفت مانع افزایش قیمت جهانی نفت و تحریم بیشتر ایران و روسیه شود

کارشناس مسائل بین الملل با بیان برخی چالش‌های پیش روی دولت بایدن گفت: با توجه به اینکه ۶ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است و آمریکایی‌ها به شدت به افزایش قیمت نفت و بنزین حساس هستند، دولت بایدن به خوبی می‌داند در این مدت نباید سیاستی در پیش بگیرد که به افزایش قیمت منتهی شود.

مکی درباره تحریم نفتی ایران و اهداف بلینکن از سفر به منطقه عنوان کرد: بخشی از سفر وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه را می‌توان به فروکش کردن بحران امنیتی و نظامی در منطقه و بخش دیگری را برای فشار تحریم نفتی به ایران دانست.

وی افزود: در صورتی که عربستان تولید بیشتر نفت را بپذیرد، سناریو شکل دیگری به خود می‌گیرد و در صورتی که عربستان تولید کنونی نفت را حفظ کند، شکل دیگری از وقایع در انتظار منطقه خواهد بود؛ بنابراین باید منتظر اخباری باشیم که بعد از سفر بلینکن به منطقه منتشر می‌شود، اما در نهایت ایران مشتریان خود را دارد و فشار تحریم نفت آمریکا نمی‌تواند آنچنان معادلات فنی منطقه را که به نفع ایران و محور مقاومت است، تغییر دهد.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت راهبرد معاصر، تاریخ انتشار: 10اردیبهشت1403، کدخبر: 238277، rahbordemoaser.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین