پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۳۳۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۹
در پائین نقش برجسته داریوش یکم ، نقش برجسته ای از زمان مهرداد دوم به یادگار مانده که متعلق به سال ۱۲۳ ق.م تا ۱۱۰ ق.م می باشد . در این صحنه در برابر مهرداد دوم چهار نفر از ساتراپ های محلی به ترتیب اهمیت و جایگاه در پشت سر هم قرار دارند که نیم رخشان به سوی مهرداد و مهرداد هم نیمی از صورتش به طرف آنهاست و دست راست خود را به حالت احترام بالا برده است .

شعارسال: در پائین نقش برجسته داریوش یکم ، نقش برجسته ای از زمان مهرداد دوم به یادگار مانده که متعلق به سال ۱۲۳ ق.م تا ۱۱۰ ق.م می باشد . در این صحنه در برابر مهرداد دوم چهار نفر از ساتراپ های محلی به ترتیب اهمیت و جایگاه در پشت سر هم قرار دارند که نیم رخشان به سوی مهرداد و مهرداد هم نیمی از صورتش به طرف آنهاست و دست راست خود را به حالت احترام بالا برده است .

*** نفر اول جلو مهرداد ، گودرز یکم ساتراپ ساتراپ ها می باشد ، مطابق با اسناد بابلی این شخص در اواخر حکومت مهرداد دوم ، شریک سلطنت او بوده است که پس از مهرداد جانشین او می شود .

*** نام نفر دوم کاملاً محو شده ولی چون برای او لقبی ذکر نشده است ، شاید یکی از شاهزادگان مورثی باشد که بدون ذکر نمودن لقب نام برده می شدند . در دست راست این شخص ، شیء شبیه جام دیده می شود .

*** نفر سوم میترادات است که لقب او در این کتیبه « پپیس تومینوس» یعنی مورد اعتماد شاه می باشد . در دست وی تصویر نیکه ( الهه پیروزی ) دیده می شود که حلقه روبان داری در دست دارد .

*** نفر چهارم کوفاساتس نام دارد که فاقد لقب است .این نقش برجسته ها در حقیقت واگذاری قدرت از طرف مهرداد به هر یک از این بزرگان را نشان می دهد .

متأسفانه قسمت مهم این نقش برجسته در سده هیجدهم میلادی خراب شده تا به جای آن وقفنامه شیخ علیخان زنگنه ، صدراعظم شاه سلیمان صفوی که حاکی از وقف درآمد و عایدات دو دهکده برای مخارج و نگهداری کاروانسرای بیستون می باشد ، بنویسند . به هر حال می توان قسمت از بین رفته این نقش را بازسازی کرد زیرا گرولت یکی از همراهان شاردن ، این نقش برجسته را در سال ۱۶۷۳ میلادی طراحی کرده است.این اثر در تاریخ۱۹/۱۲/۱۳۸۰ به شماره ۴۸۸۱ به ثبت ملی رسیده است.


پایگاه تحلیلی خبری شعار سال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت گردشگری ایران، www.gardeshgariiran.ir

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرج
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۴
0
3
درود به شرافت اون نقاش فرانسوی ولعنت خدا به شیخ علیخان زنگنه .حالا معلوم شد که چرا اروپای ها واقعا ازما ایرانی ها خیلی با شرف تر وفهمیده ترند
امیر
United States of America
۰۲:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۳۰
0
0
یارو اسکول بوده این همه جا چرا آخه اون جا ساختی یا این که قصد تخریب به عمد اون اثر رو داشته
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین