پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۴۹۶۳
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۴
هر چند وقت یک بار خبر موفقیت یکی از فرزندان این خاک و بوم روی خروجی رسانه‌های مختلف کشورمان قرار می‌گیرد و این بار بحث درباره یک جوان مشهدی است.

شعارسال: موفقیت در رشته فیزیک ،نامش برای خیلی‌ها خاطره نه چندان شیرین نمرات زیر 10 و واحد‌های افتاده را زنده می‌کند ولی جهان فیزیک برای «ماهان» نه تنها سخت و نامفهوم نیست بلکه تلاش دارد از رهگذر کشف مفاهیم و پیچیدگی فرمول‌های آن از طریق تحقیق و پژوهش، قله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کند.

ماهان متقی راد، به تازگی مدال برنز فیزیک کنفرانس دانشمندان جوان موسوم به ICYS 2019کشور مالزی را از آنِ خود کرده است. با این جوان خوش آتیه مشهدی از مسیر نه چندان هموار درخشش بر سکوی علمی جهانی تا اهداف و آرزو‌های آینده اش گفتگو کرده ایم.

تنها شرکت‌کننده موفق شهرستانی

ماهان 16 سال بیشتر ندارد و در دوره دوم متوسطه در حال تحصیل است، اما با سعی و تلاشی دو ساله توانسته است پس از طی کردن موفقیت آمیز مراحل یک رقابت سخت به عنوان دانشمندی جوان در سطح جهان مطرح شود. این مسابقات علمی با عنوان کنفرانس دانشمندان جوان در رشته‌هایی نظیر فیزیک، شیمی و مهندسی، هر سال در یک کشور برگزار می‌شود که بیست و ششمین دوره آن به میزبانی کشور آسیایی مالزی برگزار شد.

تیم 12 نفره ایران توانست در رقابت امسال با حضور 26 کشور، چهار مدال رنگارنگ شامل سه برنز و یک نقره را توسط سه دختر و یک پسر به خود اختصاص دهد. البته تیم ایرانی دوره پیش هم توانسته بود از این کنفرانس جهانی به میزبانی بلگراد، 9 مدال در زمینه‌های مختلف کسب کند، اما آن چه که بیشتر جای خوشحالی دارد این است که از این جمع 12 نفره، تنها ماهان متقی راد از شهرستان حضور داشته و موفق به کسب مدال شده است، بقیه اعضای این تیم نیز از تهران به رقابت مذکور اعزام شده اند.

او مثل خیلی از نوجوانان و جوانان آرزو‌هایی در ذهن می‌پروراند و برای دستیابی به آن‌ها تلاش می‌کند. ماهان دوست دارد بعد از دانش آموختگی از دانشگاه در رشته فیزیک استاد شود و به علاقهمندان این رشته دشوار راه موفقیت را نشان دهد.

از این دانش‌آموز موفق مشهدی درخصوص رشته و دانشگاه مورد علاقه اش در مقاطع آکادمیک می‌پرسیم. رشته‌های کامپیوتر و البته فیزیک برایش اولویت دارد، اما با توجه به عنوانی که کسب کرده، تصمیم دارد در دانشگاهی خارجی ادامه تحصیل دهد. دلیل آن را هم این طور بیان می‌کند: آن طور که فعلا جست وجو کردم، دانشگاه مد نظرم شرایط مناسبی را برای تحقیق و پژوهش در اختیار دانشجویانش می‌گذارد که این موضوع بسیار مدنظر و مورد علاقه من است. از طرفی بعد از تحصیل شرایط کاری هم بیشتر مهیاست.

یک خانواده حمایتگر و همراه

این دانش آموز جوان از سختی‌های راه هم گفتنی‌هایی دارد: برای تهیه چند ابزار آزمایشگاهی مرتبط با سوژه تحقیقاتی ام، مجبور شدم چند بار شهر را زیر پا بگذارم که گاهی هم تهیه ابزار مد نظرم ممکن نبود. همین طور در هیچ مرحله‌ای از حضورم در این رقابت‌ها آموزش و پرورش کمکی به من نکرد و همه هزینه‌های طی این مسیر برعهده خودم بود.

در این بین عاملی که این نوجوان را برای ادامه راه تا کسب موفقیت ترغیب می‌کرد، تشویق و حمایت خانواده و والدینش بود. پدرش در رشته معماری دانش آموخته شده و مشغول به فعالیت است، با وجود این هیچ گاه ماهان را برای انتخاب رشته یا شرکت در این آزمون مجبور نکرده است. خودش می‌گوید: من خودم رشته فیزیک را با توجه به علاقه‌مندی هایم انتخاب کردم و فقط خانواده ام تشویقم کردند. البته پدرم من را برای ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر به دلیل داشتن بازار کار راهنمایی کرده است، ولی هیچ وقت مجبور به کاری نشده ام.

همه اوقاتم با فیزیک

برخی علایق و سلایق و موضوعاتی که او را به سر ذوق می‌آورد، با بعضی از هم سن و سالانش متفاوت است. اهل ورزش و هنر و وقت گذراندن در گروه‌های دوستانه نیست. بیشتر وقتش را با مطالعه فیزیک پر می‌کند؛ از خواندن کتاب گرفته تا تحقیق در محیط آزمایشگاهی یا دیدن فیلم‌های علمی در بستر وب!

وقتی از علایق غیر درسی اش جویا می‌شویم، باید کمی تامل کند تا یادش بیاید اوقات فراغتش را با چه امور تفریحی پر می‌کند. از عالم هنر تنها به گوش دادن به آثار پادشاه سمفونی، بتهوون بسنده کرده و با شنیدن خبر اولین تصویر برداری از سیاه چاله‌های فضایی که موجب اثبات مجدد نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین، فیزیکدان نابغه آلمانی شده، نیز به وجد آمده است.

از قبیل ماهان‌ها در این شهر کم نداریم، شاید بیش از کشف استعداد، دلسوزانی برای شناخت و حفظ آن‌ها مورد نیاز باشد تا همین جا بتوانیم از توان و استعداد این اینشتین‌های ایرانی به نفع رشد و شکوفایی شهرمان بهره‌مند شویم.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 11اردیبهشت1398 ، کدخبر: 2001841: www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین