site traffic analytics سیل آق قلا را پیش‌بینی کرده بودم | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۵۱۸۳
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
استاد دانشگاه تبریز گفت: در مورد سیلاب رودخانه گرگانرود که از داخل آق قلا می‌گذرد مطالعه موردی انجام داده بودیم که در سال ۹۵ در مجله دریافنون منتشر شده بود؛ در این مطالعه با استفاده از نرم‌افزار دو بعدی، گسترش سیلاب در آق قلا پیش بینی شده و آنچه پیش‌بینی شده بود نیز اتفاق افتاد

شعارسال:استاد دانشگاه تبریز گفت: در مورد سیلاب رودخانه گرگانرود که از داخل آق قلا می‌گذرد مطالعه موردی انجام داده بودیم که در سال ۹۵ در مجله دریافنون منتشر شده بود؛ در این مطالعه با استفاده از نرم‌افزار دو بعدی، گسترش سیلاب در آق قلا پیش بینی شده و آنچه پیش‌بینی شده بود نیز اتفاق افتاد.

 پروفسور یوسف حسن‌زاده در کارگاه تخصصی با بیان این‌که سیلاب با انتقال رسوب همراه است‌، اظهار کرد: در اثر وقوع جریان‌های سیلابی نیروی سیلاب بیشتر شده و با افزایش نیرو، فرم بسترگاه هم تغییر می‌کند.

وی با تاکید بر تصرف نشدن و مشخص شدن حریم رودخانه‌ها، بیان کرد: تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی سیلاب برای تمامی رودخانه‌های کشور ضرورت دارد.

وی در ادامه شکسته شدن سدها را یکی از علل وقوع سیلاب‌ها عنوان کرد و گفت: باید در سدسازی‌ها این موضوع گنجانده شده و پهنه بندی گسترش سیلاب به سدها انجام شود.

حسن زاده در خصوص مقاله اش راجع سیل در آق قلا، افزود: اگر ارتباط معقول بین دانشگاه و سازمان‌ها وجود داشت و این مقاله به دست مسئولان رسیده و مورد توجه قرار می‌گرفت، شاید شاهد این حجم مشکلات و خسارات در آق‌قلا نبودیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار30 خرداد 98، کدخبر: 98033014662،www.isna.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین