پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۸۵۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴
یازدهمین حراج تهران درحالی با رقم فروش ۴۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومانی به کار خود پایان داد که ۶۵ درصد آثار با حداقل قیمت پایه به فروش رسیدند.

شعار سال: یازدهمین حراج تهران که به هنر کلاسیک و مدرن ایران اختصاص داشت درحالی عصر امروز جمعه ۱۴ تیرماه در هتل پارسیان آزادی چکش خورد که آثار حاضر در حراج در نمایشگاه چهارشنبه و پنجشنبه ۱۲ و ۱۳ تیرماه به نمایش گذاشته شده بودند و سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) به همراه مسئولان هنرهای تجسمی از این نمایشگاه بازدید داشتند.

در این دوره حراج که با اجرای حسین پاکدل برگزار شد، ۸۰ اثر از ۶۰ هنرمند برای فروش گذاشته شده بود که با خروج اثری بی عنوان از حسین زنده رودی که یک تا یک و نیم میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود، در نهایت ۷۹ اثر از هنرمندانی همچون سهراب سپهری، منیر فرمانفرماییان، محمود فرشچیان، محمد احصایی، حسین زنده‌رودی، آیدین آغداشلو، پرویز تناولی، منصور قندریز، صادق تبریزی، کوروش شیشه‌گران، ابوالقاسم سعیدی و مسعود عربشاهی وچکش خورد.

نخستین اثری که در حراج یازدهم چکش خورد اثری از جمشید سماواتیان بود که ۴۰ میلیون تومان به فروش رسید. اثر طبیعت بیجان گارنیک درهاکوپیان نیز درحالی ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید که قیمت پایه بین ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان درنظر گرفته شده بود.

تابلوی نقاشی بدون عنوان پروانه اعتمادی ۱۵۰ میلیون تومان چکش خورد و اثر جعفر روح‌بخش ۲۲۰ میلیون تومان فروخته شد. تابلوی اکریلیک روی بوم صادق تبریزی که ۳۰۰ الی ۴۰۰ قیمت‌گذاری شده بود، ۴۴۰ میلیون تومان چکش خورد تا نخستین سد شکن قیمت‌های پایه باشد.

اثر ناصر اویسی ۲۸۰ میلیون تومان و تابلوی نقاشی منوچهر نیازی ۲۰۰ میلیون تومان فروخته شد. اثر بی عنوان عبدالرضا دریابیگی ۲۸۰ میلیون تومان چکش خورد و تابلوی نقاشی متین دفتری که با قیمت پایه ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود، ۵۵۰ میلیون تومان فروخته شد.

در ادامه این حراج، تابلوی آبرنگ منیر فرمانفرماییان ۳۴۰ میلیون تومان، تابلوی گل‌های کوکب، محمود جوادی‌پور ۱۵۰ میلیون تومان، تابلوی ابوالقاسم سعیدی ۶۰۰ میلیون تومان، تابلوی آبرنگ روی مقوا احمد وثوق احمدی ۵۵ میلیون تومان فروخته شدند.

تابلوی بدون عنوان و ۲ لته‌ای فریده لاشایی یکی دیگر از آثاری بود که در یازدهمین حراج تهران با قیمت ۵۵۰ میلیون تومان به فروش رفت. اثر سیراک ملکونیان نیز ۳۸۰ میلیون تومان چکش خورد.

شاید بتوان از اثر بدون عنوان مسعود عربشاهی به عنوان نخستین میلیاردی یازدهمین حراج تهران نام برد. قیمت پایه این اثر از ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود که در نهایت ۱ میلیارد تومان به فروش رفت.

اثر ابراهیم فرجی ۱۶۰ میلیون تومان، اثر هوشنگ پزشک‌نیا ۱۵۰ میلیون تومان و اثر حجمی بهمن دادخواه به نام خانواده ۷۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

اما اثر میلیاردی بعدی حراج یازدهم تهران، مجسمه آهنی ژازه تباتبایی بود که یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد. تابلوی نقاشی کودکان و اسب‌های سفالی جواد حمیدی ۱۲۰ میلیون تومان فروخته شد.

اثر حسین کاظمی ۱۶۰ میلیون تومان، تابلویی از محمود زنگنه ۶۵ میلیون تومان و تابلو رنگ و روغن روی بوم اثر عبدالحسین (رها) محسنی ۶۰ میلیون تومان چکش خورد. در این میان، تابلوی نقاشی رنگ روغن و کاهگل روی بوم اثری از پرویز کلانتری ۴۶۰ میلیون تومان فروخته شد.

تابلوی نقاشی حسین محجوبی ۲۲۰ میلیون تومان، اثر ناصر عصار ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد و در نهایت نوبت به بید زنی اثری از سهراب سپهری رسید. این تابلوی رنگ و روغن روی بوم که بی عنوان است درحالی دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان فروخته شد که قیمت پایه آن بین دو تا سه میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود.

تابلوی رنگ روغن روی بوم و بدون عنوان بهمن محصص ۵۵۰ میلیون تومان، نقاشی بدون عنوان ابوالقاسم سعیدی نیز ۱۷۰ میلیون تومان فروخته شد و نوبت به اثری از پرویز تناولی رسید. این اثر که سر شاعر نام دارد بین سه تا چهار میلیارد تومان قیمتگذاری شده بود که در نهایت ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

تابلوی ترکیب مواد روی بوم مسعود عربشاهی ۶۰۰ میلیون تومان، تابلوی نقاشی‌خط صداقت جباری تحت عنوان ستایش کن خداوندی که او بالاترین است، ۵۰۰ میلیون تومان، تابلوی خط بدون عنوان رضا مافی از مجموعه شخصی محمد صالح علا، ۵۰۰ میلیون تومان، تابلوی نقاشی‌خط محمد احصایی ۸۵۰ میلیون تومان، تابلو نقاشیخط نصرالله افجه‌ای ۵۰۰ میلیون تومان و اثر میز کاری از کوروش شیشه‌گران۷۵۰ میلیون تومان خریداری شد.

تابلوی بی عنوان از صادق تبریزی که ۲۲۰ میلیون تومان فروخته شد آخرین اثر در بخش مدرن یازدهمین حراج تهران بود تا نوبت به آثار هنر کلاسیک ایران برسد. دراین بخش اثری از حسین زرین قلم که ۳۶۰ میلیون تومان فروخته شد آغازگر فروش هنر کلاسیک ایران بود. در ادامه، تابلوی «میدان نقش جهان اصفهان» متعلق به محمدحسین مصورالملکی نیز ۲۲۰ میلیون تومان خریداری شد.


تابلوی تک چهره علی اکبر مزین الدوله که در پنجمین حراج تهران نیز عرضه شده بود، ۱۶۰ میلیون تومان چکش خورد و اثر پرتره حسین بهزاد که توسط عباس کاتوزیان خلق شده بود، ۱۵۰ میلیون تومان فروخته شد. البته هیچیک از این آثار از کمترین قیمتی که برای پایه در نظر گرفته شده بود صعود نکردند.

اثری از علی اصغر پتگر ۱۷۰ میلیون تومان، تابلوی بدون عنوان عباس رسام ارژنگی ۸۰ میلیون تومان، تابلوی بدون عنوان محمدحبیب محمدی ۶۰ میلیون تومان، تابلوی یرواند نهاپتیان ۹۵ میلیون تومان، تابلوی آبرنگ سمبات درکیورقیان ۸۵ میلیون تومان چکش خورد.

اثر «امامزاده جعفر ورامین» متعلق به میشا شهبازیان ۴۴ میلیون تومان فروخته شد و اثری از محسن سهیلی ۶۰ میلیون تومان چکش خورد. البته تابلو بدون عنوان کیخسرو خروش که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان قیمگذاری شده بود و با قیمت ۱۸۰ میلیون تومان چکش خوردنش آغاز شد، به فروش نرفت تا نام نخستین اثر فروش نرفته حراج یازدهم را به خود اختصاص دهد.

اثر رنگ روغن روی بوم عیسی بهادری ۱۳۰ میلیون تومان، تابلوی نقاشی «مسجد امام اصفهان» اثر حسنعلی وزیری۱۰۰ میلیون تومان، به فروش رفت تا نوبت به اثری از محمود فرشچیان برسد. این اثر که بودن عنوان بود دو میلیارد تومان چکش خورد.

تابلوی «پرسپولیس» متعلق به احمد اسفندیاری ۱۱۰ میایون تومان، نقاشی بدون عنوان از ژازه تباتبایی ۴۰۰ میلیون تومان، اثر «آسمان آبی» متعلق به منیر فرمانفرماییان دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان، اثر منصوره حسینی ۲۰۰ میلیون تومان، اثر بدون عنوان حسین کاظمی ۸۰۰ میلیون تومان چکش خورد.

اثر متعلق به بهجت صدر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد و اثر بدون عنوان سیراک ملکونیان ۴۰۰ میلیون تومان چکش خورد. یازدهمین حراج تهران با یکی دیگر از آثار سهراب سپهری ادامه یافت و این اثر نیز ۲ میلیارد تومان خریداری شد. البته این اثر از جمله آثار متعلق به مجموعه خصوصی محمد علی موحد بود و تمام منافع فروش آن به خیریه صفای امید که در حوزه مدرسه سازی فعال است اهدا شد.

اثر بعدی «انهدام کیهانی» تابلوی سه لته‌ای از آیدین آغداشلو بود که فقط ۱۰۰ میلیون تومان بیشتر از قیمت پایه‌ای که برایش در نظر گرفته شده بود با قیمت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شد. مجسمه‌ای دیگر از ژازه تباتبایی نیز ۳۸۰ میلیون تومان به فروش رفت.

اثر علیرضا اسپهبد ۴۶۰ میلیون تومان، پرتره‌ای بدون عنوان از مهدی ویشکایی ۳۲۰ میلیون تومان، تابلوی فریده لاشایی ۴۰۰ میلیون تومان، اثری از علیرضا دریابیگی ۲۰۰ میلیون تومان چکش خوردند. دومین تابلوی پروانه اعتمادی نیز ۳۰۰ میلیون تومان فروخته شد و اثر بدون عنوان منیر فرمانفرماییان که متعلق به مجموعه خانواده این هنرمند بود ۳ میلیارد تومان و اثر دیگری از احمد به قیمت ۷۵ میلیون تومان به فروش رسید.


آثاری که خریدار نداشتند

در این بخش از حراج آثاری از بهمن نیکو و هوشنگ پزشک‌نیا فروش نرفت حتا اثری بدون عنوان از رضا مافی نیز خریداری نداشت. در ادامه برگزاری یازدهمین حراج تهران روند عدم فروش آثار ارائه شده ادامه یافت و حتا تابلوی نقاشی خط محمد احصایی با عنوان «در پاش افتاده‌ام به زاری / آیا بود آن‌که دست گیرد» که به قیمت پایه یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده بود، نیز فروش نرفت.

در نهایت دوباره روند فروش از سر گرفته شد و اثری از منصور قندریز ۳۰۰ میلیون تومان فروخته شد. مجسمه «هیچ» پرویز تناولی نیز یک میلیارد تومان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خریداری شد. اثری از محسن وزیری مقدم ۵۸۰ میلیون تومان و اثر سین + لام حسین زنده‌رودی دو میلیارد تومان، با همین قیمت چکش خورد.

هرچند یازدهمین حراج تهران با رقم کل ۴۲ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان به پایان رسید اما اثر جعفر روح بخش که با قیمت پایه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان قیمتگذاری شده و در طول برگزاری حراج به فروش نرفته بود، در فروش بعد از حراج با قیمت ۲۰۰میلیون تومان خریداری شد. در نهایت می توان گفت یازدهمین حراج تهران با فروشی بالغ بر ۴۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان به کار خود پایان داد.

بنابراین گزارش ۵۲ اثر از ۷۹ اثر ارائه شده در حراج درحالی فروش رفتند که نتوانستند به حداکثر قیمت پایه‌ای که برای آنها در نظر گرفته شده بود دست یابند. درواقع می‌توان گفت ۶۵ درصد آثار با حداقل قیمت پایه به فروش رسیدند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ 15 تیر 98، کد مطلب: 781595: www.ilna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
0
0
تو این اوضاع اقتصادی همین ارقام هم جای شکر داره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین