پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۲۹۴
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید اخبار انتشار اسناد 28 صفحه ای کمیته 11 سپتامبر در روز جمعه را رد کرد و گفت که انتشار این اسناد بعد از بررسی های امنیتی از سوی نهاد های امنیت ملی آمریکا، به تصمیم کنگره این کشور بستگی خواهد داشت.

شعار سال: سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه در کنفرانس خبری به پیش بینی رسانه های آمریکایی درمورد احتمال انتشار اسناد 28 صفحه محرمانه ای که دخالت عربستان سعودی در عملیات تروریستی یازده سپتامبر سال 2001 را به اثبات می رساند، اشاره کرد و گفت که هنوز قارد به تایید تاریخ قطعی انتشار این اسناد نیست.
وی ادامه داد :اسناد مذکور که تا کنون اسنادی محرمانه شناخته می شدند برای بررسی به اداره اطلاعات و امنیت ملی آمریکا واگذار شده است.
وی توضیح داد که مسئولین نهاد امنیتی دولت آمریکا در حال بررسی هستند تا ابتدا مشخص کنند که آیا انتشار این اسناد لطمه ای به امنیت ملی کشور خواهد زد یانه و وقتی این برسی ها به نتیجه برسد اسناد مذکور برای تصمیم گیری در مورد انتشار و نحوه انتشار آن ها به کنگره آمریکا فرستاده خواهد شد .
ارنست بوضوح ملاحظات سیاسی مربوط به انتشار این اسناد را بعنوان یکی از نگرانی های دولت اوباما مطرح کرد و بدون اشاره به تهدید های ریاض مبنی بر تصمصم گیری درباره دارایی های خود در امریکا گفت که طبعا وقتی پای انتشار این گونه اسناد به میان می آید باید تاثیرات و پیآمد های سیاسی آن ها در نظر گرفته شود.
خبرنگار از ارنست پرسید :وقتی می گویید که هنوز این بررسی ها تکمیل نشده منظورتان چیست و چه قدم هایی برای تکمیل آن باقی مانده است؟.
ارنست در پاسخ گفت که او اطلاع ندارد که آیا بررسی ها به پایان رسیده است یا نه و فقط می داند از آنجایی که این گزارش ها را یک کمتیه منتخب کنگره آمریکا انجام داده تصمیم به انتشار آن و چگونگی این مسئله به عهده قانونگذاران آمریکایی خواهد بود.
وی در نهایت خبرنگار را برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد زمان تکمیل این بررسی ها به اداره اطلاعات و امنیت آمریکا ارجاع داد.
دولت آمریکا 28 صفحه از گزارش کمیته ویژه ای را که در ماه نوامبر سال 2002 مامور تحقیق و بررسی در مورد حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در این کشورشده بود با این توجیه که انتشار آن ها امنیت ملی آمریکا را بخطر خواهند انداخت، محرمانه اعلام کرد.
واکنش برخی سیاستمداران آمریکای بویژه در یک سال گذشته این احتمال را بوجود آورده است که صفحات مذکور سرانجام در معرض دید و قضاوت عموم قرار گیرد.
درهمین حال سنای آمریکا نیز ماه گذشته برغم تهدید وتو از سوی کاخ سفید با تصویب لایحه ای به خانواده های قربانیان این حادثه تروریستی اجازه داد تا علیه دولت عربستان سعودی اقامه دعوی کنند.
این لایحه و احتمال انتشار صفحات محرمانه این گزارش به واکنش های شدیدی از سوی سران ریاض منجر شد تا جایی که تهدید کرده اند در صورت چنین اقدامی با بیرون کشیدن همه دارایی های خود از بازار های آمریکای به اقتصاد این کشور لطمه خواهند زد.

با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی، تاریخ انتشار 25 تیر95 ، کد مطلب: 82149459: www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین