site traffic analytics مقایسه مجلس ششم با مجلس دهم اساسا اشتباه است | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۳۲۴۳۷
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۱
نماینده مجلس ششم گفت: مقایسه دو مجلس ششم و دهم اساسا اشتباه است، چراکه در یک مجلس اصلاح‌طلبان در اکثریت بودند و در این مجلس اصلاح‌طلبان یک اقلیت پرتعداد هستند.

شعارسال: «داریوش قنبری»، نماینده مجلس ششم، در پاسخ به این سوال که آیا مقایسه مجلس ششم و مجلس دهم قیاسی صحیح و منطقی است، بیان کرد: ترکیب مجلس دهم با مجلس ششم کاملا متفاوت است. مجلس ششم مجلسی بود که در آن اصلاح‌طلبان در اکثریت قرار داشتند اما مجلس دهم، در خوشبینانه‌ترین حالت نمایندگان اصلاح‌طلب، یک سوم کرسی‌ها را در اختیار دارند و در اقلیت هستند.

با توجه به تفاوت در ترکیب و شرایط، عملکردهای مجلس ششم و دهم متفاوت است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر تفاوت‌های این دو مجلس گفت: به لحاظ ترکیب این دو مجلس به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند و در شرایط متفاوتی شکل گرفتند و در مجموع عملکردهای متفاوتی هم دارند. با توجه به تفاوت در ترکیب و شرایط، عملکردهای آنها هم قطعا متفاوت است.

وی افزود: مقایسه این دو مجلس اساسا اشتباه است، چراکه در یک مجلس اصلاح‌طلبان در اکثریت بودند و در این مجلس اصلاح‌طلبان یک اقلیت پرتعداد هستند. اگر با توجه به واقعیات صحبت کنیم این دو مجلس شبیه هم نیستند.

مجلس دهم در شرایطی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان از نظر تشکیلاتی در بدترین حالت بودند

قنبری به تشریح شرایط سیاسی شکل‌گیری این دو مجلس اشاره و بیان کرد: به لحاظ قرارگیری در شرایط سیاسی هم دو مجلس با هم تفاوت دارند. مجلس ششم در شرایطی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان در اوج اقتدار خود بودند و مجلس دهم در شرایطی شکل گرفت که اصلاح‌طلبان از نظر تشکیلاتی در بدترین حالت ممکن قرار داشتند.

وی افزود: در زمان شکل‌گیری مجلس دهم، احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب فعالیت‌شان بعد از دوران احمدی‌نژاد تا حدودی به تعطیلی گراییده بود و با روی کار آمدن روحانی دوباره این تشکیلات داشت روح تازه‌ای می‌گرفت، در مجموع مجلس دهم در شرایط قدرت اصلاح‌طلبان شکل نگرفت.

این نماینده مجلس در دوره ششم، با بیان اینکه به لحاظ مسائل سیاست خارجی هم به همین صورت است، گفت: هدف از شکل گیری مجلس ششم عمدتا معطوف به متغیرهای داخلی و هدف شکل‌گیری مجلس دهم، معطوف به جهت‌گیری خارجی و سیاست خارجی در آن پررنگ‌تر بود.

مشکلاتی به وجود آمده که اجازه شکل‌گیری مجلس ششم را نمی‌دهد

قنبری در پاسخ به این سوال که آیا تجربه مجلس ششم تکرار شدنی است، اظهار کرد: فعلا دشوار است که مجددا تجربه مجلس ششم تکرار شود. شرایط آن روز در وضعیت کنونی وجود ندارد که توقع داشته باشیم مجلسی شبیه مجلس ششم شکل بگیرد. مسائل و مشکلاتی به وجود آمده که به این راحتی، اجازه شکل‌گیری مجلس ششم را نمی‌دهد.

مجلس به لحاظ فنی و تخصصی، صلاحیت آن را پیدا نکرده که در راس امور باشد

این نماینده مجلس در دوره ششم مجلس در پاسخ به این سوال که چرا مجلس نمی‌تواند در راس امور باشد، گفت: نمایندگان در سطحی نیستند که درک درستی از نمایندگی داشته باشند. ورود افراد متوسط به پایین و افرادی که درک درستی از مسائل سیاسی کشور ندارند به مجلس و در سطوح عالی تصمیم‌گیری، باعث شده است که مجلس به لحاظ فنی و تخصصی، صلاحیت آن را پیدا نکند که در راس امور باشد.

انتخاباتی که حزب‌ محور نباشد از معنای واقعی انتخابات دور است

قنبری دلیل دوم را حذف احزاب از انتخابات دانست و تشریح کرد: انتخابات ما طوری نیست که حزب‌ محور باشد و انتخاباتی که حزب‌محوری نباشد از معنای واقعی انتخابات دور است. انتخابات حزبی به معنای رقابت دیدگاه‌ها، تفکرات و برنامه‌ها برای اداره کشور است؛ ما نمی‌بینیم که در کشور ما، احزاب دیدگاه‌ها و اندیشه‌هایشان را به رقابت بگذارند. بنابراین در شرایطی که رقابت حزبی نباشد، نباید انتظار داشته باشیم که مجلس قدرتمندی هم شکل بگیرد.

وی در پایان گفت: مزید بر اینها مسئله انتظاری است که در حوزه‌های کوچک از نمایندگان وجود دارد. نماینده را به جای اینکه تشویق کنند در حوزه‌های کوچک به وظایف قانون‌گذاری بپردازند، انتظار دارند که وارد مسائل اجرایی شوند؛ وقتی نمایندگان وارد مسائل اجرایی شوند، عملا از وظایف واقعی خودشان باز می مانند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: 20شهریور1398 ، کدخبر: 895363: www.borna.news


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین