پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۴۲۴۶۹
تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
جنگل‌های دریایی«حرا» یکی از عجیب‌ترین عناصر طبیعی خلقت هستند چراکه در این جنگل‌ها درختانی در محل جذر ومدی دریا رشد می‌کنند و از آب شور دریا تغذیه می‌‌شوند.

شعارسال: استان بوشهر با داشتن سواحل زیبای خلیج فارس با طول بیش از 930 کیلومتر ظرفیت مهمی برای زیست و رشد انواع جانواران و گیاهان فراهم کرده است.

 

23 می روز جهانی تنوع زیستی بر آن شدیم تا جایگاه زیست محیطی استان بوشهر از آن جمله زیست جانوران و کشت و نمو انواع گیاهان برای علاقمندان به عرصه تنوع زیستی ارائه دهیم.

 

شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی در راستای شعار سال 2017 سازمان ملل به عنوان سال بین‌المللی گردشگری پایدار و با عنوان «تنوع زیستی و گردشگری پایدار» انتخاب شده است.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  با بیان اینکه تنوع زیستی از سه مفهوم مرتبط به هم تشکیل شده است اظهار داشت: تنوع ژن، تنوع گونه و تنوع بوم زیرساخت‌های تنوع زیستی در حیات است.

 

حسین دلشب با بیان اینکه تنوع زیستی نوعی بیمه طبیعت است بیان کرد: تنوع زیستی، وجود تمام مخلوقات الهی با نظم ذاتی بر روی کره زمین است.

 

 

وی، جنگل‌های حرا در مناطق ساحلی استان بوشهر را از عجیب‌ترین عناصر طبیعی خلقت دانست و خاطر نشان کرد: در این جنگل‌ها درختانی در محل جذر ومدی دریا رشد می‌کنند و از آب شور دریا تغذیه می‌‌شوند و عجیب‌تر اینکه برخی از اوقات بخش اعظم این درختان در زیر آبهای شور دریا فرو می‌روند و همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند.

 

 

پوشش گیاهی پارک ملی دریایی نایبند شامل اجتماعات حرا و سایر گیاهان آبزی نظیر علف‌های دریایی و جلبک‌ها در اکوسیستم‌های ساحلی و گیاهان مقاوم شور پسند است .

 

جنگل‌های حرا جز با ارزش‌ترین زیستگاههای ساحلی است و نقش زیست بوم‌های خشکی و دریایی ایفاء می‌کند چر اکه این درختان یک دورهٔ رویشى منظم دارند و معمولاً در اواخر تیرماه و اواسط مردادماه به گل مى‌نشینند و میوه مى‌‌دهند.

 

جنگل‌های حرا زیستگاه بسیار مناسب پرندگان مهاجر است

 

مساعد بودن شرایط اکولوژیکى، این جنگل‌ها را به زیستگاه بسیار مناسب پرندگان مهاجر در فصول سرد تبدیل کرده است و این در حالی است که در سایر فصول پرندگان بومى، به این جنگل‌ها پناه مى‌آورند.

 

غیر از پرندگان آبزى و آبچر و مهاجر، خزندگان و ماهى‌ها و حتى برخى از بندپایان و دوکفه‌‌اى‌ها نیز در میان این جنگل‌ها مشاهده شده‌اند.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه پارک ملی، دریایی نایبند در جنوب بوشهر قرار دارد تصریح کرد: این پارک ملی دریایی از مجموعه باارزش و کم نظیر گیاهی و جانوری تشکیل شده و از مهم‌ترین ویژگی‌های آن وجود سواحل متنوع حفره‌ای، ماسه‌ای، مرجانی و جنگلی است.

 

حسین دلشب بیان کرد: سواحل ماسه‌ای نایبند، محل تخم گذاری لاک پشت‌های عظیم دریایی است و جنگل‌های متراکم حرا محل مناسبی برای پرندگان مهاجر و آبزی در فصل زمستان است.

 

بچه لاکپشت‌ها در جزایر وسواحل استان بوشهر سر از تخم بیرون می‌آورند

 

وی از بیرون آمدن بچه لاک‌پشت‌ها از تخم در منطقه نایبند و دیر نخیلو خبرداد و گفت: جوجه لاکپشت‌ها پس از دو ماه این روزها از تخم‌هایشان در میان ماسه‌های سواحل این مناطق بیرون می‌آیند.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه نوزادان لاکپشت‌ها به صورت متناوب تا مرداد در مناطق تخم‌گذاری شده بیرون می‌آیندافزود: لاکپشت دریایی منقار عقابی و لاکپشت دریایی سبز دوگونه مهم این لاک‌پشتان هستند که از گونه‌های زیستی مهم در معرض خطر انقراض محسوب می‌شوند.

 

دلشب با بیان اینکه مراقبت از زیستگاه‌ها و محل‌های زادآوری لاک‌پشت‌ها از اهمیت جهانی بالایی برخوردار است تصریح کرد: لاک‌پشت‌های منقار عقابی بیشتر در پارک ملی دیر- نخیلو و لاک‌پشت‌های سبز نیز بیشتر در جزیره خارگو زندگی می‌کنند.

 

وجود تپه های مرجانی برای غواصی، تخم گذاری لاک‌پشتان دریایی، راه آب‌های میان جنگل‌های حرا که غرش موج‌های دریا در ساحل را به آرامشی کامل تبدیل می‌کند بر زیبایی طبیعت پارک ملی دریایی نایبند افزوده است.

 

 

شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 4خرداد1396، کدخبر: 1417765، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین