پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۴۸۶۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۷
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در همین مسئله بنزین ما نفهمیدیم قصد کاهش مصرف بود یا درآمد دولت؟ هیچ وقت نفهمیدیم کدام یک از این دو است و البته نوع توزیع هم صحیح و درست نبود.

شعارسال: به مناسبت روز دانشجو مراسم دوباره لبخند در دانشگاه علامه طباطبایی با حضور محمدباقر قالیباف برگزار شد.

قالیباف در ابتدا با تبریک روز دانشجو گفت: شما دانشجویان همیشه قلب تپنده این سرزمین بوده و هستید. شمایی که همیشه معنا بخشی کرده اید به ملت. این روزها که مشغول کار و وظیفه هستیم و بیشتر وقت من در جلسات رسمی‌ می گذرد. بخش دیگری از وقت من به جامعه و سرکشی و ارتباط با مردم می‌گذرد. وقتی فکر می‌کنم به جلسات رسمی و دیدار مردم و مناطق محروم می‌بینم بخش جلسات رسمی و دیدار مناطق محروم سخت و تلخ است؛ اما وقتی که در بین دانشجویان و سرکلاس هستیم مشکلات مردم را از دانشجویان هم می‌شنویم فرقی بین محیط دانشگاه و بقیه محیط ها هست، آن هم نشاط و امید در چشمان دانشجویان است و خستگی و کسلی که در جلسات رسمی وجود دارد، هیچکدام در دانشگاه نیست و من از دانشجویان امید و انرژی می‌گیرم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اگر خوب نگاه کنیم این امید و نشاط همیشه در دانشجویان بوده و هست و ریشه این موضوع به سه خصیصه ای که در جوان جامعه ما هست، بر می گردد. همینطور که عدالتخواهی و کاروتلاش هست. ما وقتی از استکبار ستیزی حرف می‌زنیم، باید به طور دقیق و از تمام وجود به این مفهوم توجه کنیم‌. استکبارستیزی یعنی ما می‌توانیم. استکبارستیزی یعنی توانمندسازی و تکیه بر مردم و توان داخلی. استکبارستیزی یعنی ایمان داشتن به وعده های الهی. وقتی ایمان به سنت الهی داریم به وعده‌های الهی هم ایمان داریم. سنت الهی این است که در مقابل ظلم و مستکبر بایستیم و نگاه نکنیم چه داریم و چه نداریم بلکه هرآنچه داریم به کارگیریم.

استکبارستیزی به معنای قطع رابطه با دنیا نیست

وی افزود: استکبارستیزی یعنی قوی بودن، محکم بودن. شعار دادن به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند. مستکبرین و زورگویان از شعار به تنهایی نگران نیستند؛ بلکه از آن نگرانند که این شعار توام با عمل باشد. تمام قومیت هایی که در این کشور هستند در استقلال و حفظ عزت خود مستحکم هستند؛ اما چالش اصلی آنجایی شروع می‌شود که حفظ این استقلال و استکبار ستیزی مهم است. استکبارستیزی به معنای قطع رابطه با دنیا نیست؛ بلکه ما با همه دنیا ارتباط داریم و مبارزه و استکبار ستیزی خود را هم داریم. برخی حس می‌کنند اگر جوانان بیکارند و مشکلات در کشور داریم به دلیل عدم ارتباط با آمریکاست ولی وقتی می‌خواهیم شرطی عمل کنیم، می‌گوییم هم سانترفیوژ بچرخد هم چرخ زندگی مردم و همه مسائل را به بیرون وابسته می‌دانیم، مشکل اصلی ما این است.

وقتی از پشت شیشه ماشین با دیدن مردم نظرسنجی می‌کنند، قابلیت تصمیم گیری درست را ندارند

قالیباف ادامه داد: وقتی ارتباط با مردم ندارند و از پشت شیشه ماشین با دیدن مردم نظر سنجی می‌کنند، قابلیت تصمیم گیری درست را ندارند و اینگونه می‌شود که هنوز راه حل کسر بودجه کشور را در رابطه با اروپا می‌دانند‌. آیا ما در این کشور توان نداریم نقدینگی را کنترل کنیم؟ هرروز که می‌گذرد هزارمیلیارد به نقدینگی کشور اضافه می‌شود و قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد. آیا ما نمی‌توانیم بانک داری را تغییر دهیم؟ در حوزه عدالت هم دونوع می‌توانیم نگاه کنیم یکی آن را توزیع فقر بدانیم و یکی توزیع ثروت ها.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مستضعف به کسی گفته می‌شود که توان بالقوه ای در او وجود دارد ولی نمی‌تواند این توان بالقوه خود را کنترل کند. در حوزه عدالت اگر به دنبال توزیع فقر باشیم معاندین و مخالفین کشور مخالفت نخواهند کرد؛ ولی وقتی می‌خواهیم فرصت ها را برای شکوفایی استعدادها و ظرفیت ها در اختیار مردم قرار دهیم و نمی‌گذارند، این ناعدالتی است.

وی افزود: اگر ما امروز حرفی با آقای روحانی داریم در همین زمینه است وظیفه همه ما است که فارغ از همه گرایش های سیاسی و نظراتی که داریم و با چالش اقتصادی که وجود دارد، به دولت کمک کنیم و وظیفه دولت است که گام اول را بردارد حداقل نه اینکه ما ببینیم روز به روز با تصمیماتی که می‌گیرند به مشکلات افزوده می‌شود‌. نوع سیاستهای اینها در توزیع عدالت نگاه غربی هاست و نگاه همان چهاردرصدی ها به توده های مردم است.

در اجرای بنزین ما نفهمیدیم قصد کاهش مصرف بود یا درآمد دولت؟

قالیباف تصریح کرد: در همین اجرای بنزین ما نفهمیدیم قصد کاهش مصرف بود یا درآمد دولت؟ هیچ وقت نفهمیدیم کدام یک از این دو است و نوع توزیع هم صحیح و درست نبود و بعد نتیجه کسری بودجه می‌شود و باز می‌آییم به جای انکه از جایی که مالیات بگیریم، نمی‌گیریم و هم از جایی که نباید مالیات بگیریم، می‌گیریم. برای مثال مالیات برسیگار گرفته نمی‌شود یا از افرادی که درآمدهای هنگفت دارند که مالیاتشان به اندازه ۳.۴ میلیون نفر عادی است، مالیات نمی‌گیریم و می‌گوییم نمی‌توانیم به حساب مردم سرکشی کنیم. همان فرهنگ غربی که شما دنبالش هستید هم این کار را انجام می‌دهد.

وی گفت: آنجایی که نباید به زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم، دخالت می‌کنیم و آنجایی که باید وارد شویم وارد نمی‌شویم. امیدوارم یک روزی دیوان محاسبات گزارش ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش آن را بدهد. ریشه اصلی اقتصاد، ناکارآمدی در دولت است و از اینجاست که ریشه فساد شکل می‌گیرد. امروز ما بیش از هرزمان دیگری نیاز به کار داریم. امام وقتی حرف از دشمن ستیزی می‌زنند می‌گویند راه مبارزه کار و تلاش و فعالیت برای پیشرفت کشور است. برای ایجاد یک شغل در کشور چقدر مشکل وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: کسب و کارهایی که هست یا کسب و کارهای نوین را اگر ببینید متوجه می‌شویم در دنیا بیش از ۵۰ هزار شغل داریم ولی در ایران ۱۰.۱۲هزار شغل داریم چرا؟ مدیرانی که در حال کار کردن هستند درکی از کار کردن در این دوره ندارند و هنوز با راه حل های دهه ۷۰میلادی می‌خواهند مشکلات را حل کنند. با همان سختی هایی که می‌بینم آینده ما آینده روشنی است به شرطی که روحیه تکیه به جوانانمان را داشته باشیم و من این را تجربه کردم که هرکجا فرصت را به جوانان دادیم آنها توانستند کارآمدتر کنند و سیستم را بهینه کنند. اگر این را رعایت کنیم مطمئن باشید با یک برنامه ۵ ساله با همه مشکلاتی که وجود دارد کشور می‌تواند جهش بزرگی داشته باشد.

قالیباف تصریح کرد: انتخابات مجلس فرصتی برای جوانان است و مجلس اگر بناست در راس امور قرار بگیرد، باید جسور باشد و درد مردم را بفهمد و البته فقط فهمیدن درد مردم کفایت نمی‌کند؛ بلکه باید درد مردم را چاره اندیشی کند. بخصوص در مجلس آینده که ما باید مجلس نو و متفاوتی نسبت به آینده داشته باشبم. مجلسی نو که حتما جوانان در آن باشند و شناختی عمیق از کشور داشته باشیم.

شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار: 16آذر1398 ، کدخبر: 810385: snn.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
0
0
والا کاهش مصرفی ندیدیم ما ، قطعا درآمد بوده .. ولی به چه قیمتی ...شایدم قصد دیگه ای داشتن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین