پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۱۹۲۴
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰
کنش‌هاي انتخابي شخصيت‌ها، احزاب و گروه‌هاي اصلاح‌طلب در روزهاي منتهي به انتخابات مجلس بسيار فزوني يافته است؛ به‌نحوي‌که از يک سو احزاب مي‌کوشند به ارائه برنامه‌هاي خود بپردازند و از سوي ديگر شخصيت‌ها مي‌کوشند تحليل‌هاي خود از فضاي موجود را ارائه دهند.

شعار سال: بهزاد نبوي، فعال سياسي اصلاح‌طلب و نماينده مجلس ششم روز گذشته گفته است: «در ديداري که چند ماه قبل به همراه افرادي از طيف‌هاي سياسي مختلف با وزير محترم کشور داشتم، توضيح دادم که محوري‌ترين نقش را براي پرشور‌شدن انتخابات، نظام بر‌عهده دارد. درباره حضور فعال در انتخابات و دادن ليست نيز توصيه‌ هميشگي من به همه‌ طيف‌هاي سياسي و به‌ویژه اصلاح‌طلبان، اين بود که با توجه به اينکه صندوق‌هاي رأي تنها مسير مقبول برای تبديل وضع موجود به وضع مطلوب است، با وجود دشواري، کندي و موانع بي‌شمار موجود، بايد آن را طي کرد».
اين فعال سياسي با بيان اينکه از قبل پيشنهاد ائتلاف اصلاح‌طلبان با ميانه‌روهاي اصولگرا و مستقل را داده، افزود: «امروز هم گرچه خيلي دير و به احتمال قوي غيرعملي، کماکان همين نظر را دارم و اين نظر استراتژيک و درازمدت من است و قبلا نيز گفته‌ام که بعد از رويدادهاي سال ۸۸، آرايش قواي جديدي در جامعه شکل گرفته و طيف‌بندي اصولگرا و اصلاح‌طلب پاسخ‌گوي اين آرايش جديد نيست و در کنار و فراتر از آن بايد طيف‌بندي تندروی و ميانه‌روی را در واکنش‌هاي سياسي مورد توجه قرار داد. انتخاب آقاي روحاني به‌عنوان نامزد رياست‌جمهوري از سوي اصلاح‌طلبان، در سال ۱۳۹۲ با وجود داشتن نامزد اصلاح‌طلب، نشان‌دهنده‌ همين آرايش جديد بود که متأسفانه بعدها از سوي اصلاح‌طلبان به‌تدريج به فراموشي سپرده شد». نبوي ادامه داد: «براي تأييد صحت تغيير آرايش و شکل‌گيري آرايش جديد در نيروهاي سياسي بايد اولا به برخورد تهاجمي تندروها با هر دو طيف اصلاح‌طلب و اصولگرا و تکرار شعار اصلاح‌طلب، اصولگرا، ديگه تمومه ماجراي مربوط به ناآرامي‌هاي دي‌ ۹۶ از سوي آنان، ثانيا قرارنگرفتن افرادي مانند آقاي مصباحي‌مقدم، از اعضاي ارشد جامعه روحانيت مبارز، در فهرست نامزدهاي انتخاباتي گروه‌هاي تندرو، ثالثا بي‌تفاوتي همه تندروها از ثبت‌نام‌نکردن آقاي علي لاريجاني براي انتخابات دور يازدهم مجلس و رابعا رد صلاحيت آقاي علي مطهري، توجه شود». او در پايان گفته است: «اميدوار بودم و کماکان معتقدم که مردم فهيم‌مان، به‌ویژه آن بخش‌هايي که معتقد به مشارکت فعال در انتخابات نبوده و نيستند، با توجه به مطالبي که عرض شد، با حضور در پاي صندوق‌هاي رأي و رأي‌دادن به نامزدهاي موجود مقبول خود، جلوي خسارت‌هاي بزرگ‌تر و بيشتر به کشور و ملت را بگيرند».
بهزاد نبوي در چند مدت اخير همواره بر گزاره مشارکت بي‌قيد‌و‌شرط در انتخابات تأکيد کرده است و يکي از مهم‌ترين منتقدان طرح مشارکت مشروط بود که از سوي سعيد حجاريان مطرح شد. نبوي در گفت‌وگوهاي متعدد گفته است که يگانه‌ راه دموکراتيک عبور از مشکلات انتخابات بوده و هست.
 عارف: ادعاي مرعشي درباره توصيه خاتمي براي ارائه ليست کارگزاران را تکذيب مي‌کنم
روز گذشته محمدرضا عارف هم در نشست خبري ستاد «ائتلاف براي ايران» گفت: «ما معتقد بوديم اگر احزاب اصلاح‌طلب به يک ليست برسند، شانس‌شان بالاتر است؛ بنابراین از کساني که جمع شدند و اين انسجام را در جبهه اصلاحات ايجاد کردند، تشکر مي‌کنم و تقاضاي عاجزانه‌ام از مردم اين است که به اين کانديداها رأي دهند. در بين اين افراد ۱۴ نفر از نمايندگان فعلي و ۱۶ نفر چهره برجسته و نخبه هستند که من افتخار مي‌کنم که به آنها رأي دهم».
عارف در اين نشست با تأکيد بر ضرورت حضور مردم در انتخابات ادامه داد: «ان‌شاء‌الله مردم با مشارکت جدي در انتخابات روندي را که در چهار دهه گذشته درباره مردم‌سالاري طي شده، تقويت کنند... . من از مردم تهران خاضعانه سپاسگزاري مي‌کنم که در انتخابات گذشته بيش از آنچه لياقت داشتيم، ما را در مجلس و شوراي شهر حمايت کردند و اميدواريم اين نگاه را بار ديگر در جمعه پیش‌رو ببينيم».
او همچنين درباره رد صلاحيت گسترده اصلاح‌طلبان هم اظهار کرد: «ما شاهد روندي در بررسي صلاحيت‌ها بوديم و در خيلي از موارد توجيه نبوديم که چرا جوانان باانگيزه، توانا و شخصيت‌هاي برجسته تأييد صلاحيت نشدند». عارف با بيان اينکه منش جريان اصلاحات فرد‌محوري نيست، افزود: «شوراي عالي اصلاح‌طلبان پروسه‌اي کاملا دموکراتيک با تصميم‌گيري درباره ليست تهران داشت. ما سه جلسه دو‌ساعته در‌اين‌باره برگزار کرديم و نهايتا به تصميم رسيديم». عارف درباره ارائه ليستي که از سوي علي مطهري ارائه شده است، گفت: «آقاي مطهري به‌عنوان فرد ليست داده و ادعا نمي‌کند اصلاح‌طلب است که بخواهيم بگوييم با ارائه ليست ايشان انشقاقي بين اصلاح‌طلبان ايجاد شده است». او در پاسخ به سؤال ديگري درباره اظهار‌نظر اسدالله بادامچيان مبني بر اينکه مشکلات کشور متعلق به اصلاح‌طلبان است، تصريح کرد: «ما قرار نيست به همه جواب بدهيم. درباره دولت اصلاحات هم صحبت از ناکارآمدي اين دولت مي‌شد؛ اما حالا شاخص‌ها نشان مي‌دهد و جريان رقيب هم اذعان دارد که دولت اصلاحات در همه حوزه‌ها برجسته بوده و ما هم بايد با کارمان به مردم نشان بدهيم که در خدمت آنها هستيم».
او افزود: «ما با تشکيل نشست‌هاي مختلف به برنامه رسيديم و معتقديم افرادي از اصلاح‌طلبان تأييد شدند که به مراتب از نظر سابقه مديريتي و اجرائي وضع خوبي دارند. ما براي پيروزي تلاش مي‌کنيم. از مجموعه اين ليست ۱۵نفر از اعضاي فراکسيون اميد و مابقي به‌دليل تخصصشان انتخاب شدند».
به گزاري «فارس» او در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني‌بر اينکه حسين مرعشي در نشست خبري خود تأکيد کرده که در ليست ارائه‌شده توسط حزب کارگزاران از‌سوي رئيس دولت اصلاحات توصيه شده و آيا ليست هشت‌ حزب اصلاح‌طلب نيز با توصيه خاتمي بسته شده است، گفت: «با شناختي که از آقاي مرعشي داريم مي‌توانم به نيابت از ايشان تکذيب کنم. نگاه ايشان اجماعي است و در‌عين‌حال يک شخصيت حزبي اصلاح‌طلب هستند و حزب کارگزاران هم به عنوان يک حزب اصلاح‌طلب حق ارائه ليست دارد و من فکر مي‌کنم احتمالا خود آقاي مرعشي اين را تکذيب خواهد کرد...  مشي آقاي خاتمي اين است که هميشه از رفتار اجماعي و ملي حمايت مي‌کند».
 

مرعشي: گزينه اصلاح‌طلبان براي رياست مجلس يازدهم آقاي انصاري است
حسين مرعشي، سخنگوي حزب کارگزاران، هم ديروز در نشستي خبري که در خبرگزاري «فارس» برگزار شد، گفت: «اصلاح‌طلبان به‌جز تهران فقط ۴۰ کرسي در سراسر کشور دارند که قابل رقابت است. اين در حالي است که ما حتي در برخي حوزه‌ها از نامزدهاي اصولگراي ميانه‌رو در برابر اعضاي جبهه پايداري و اصولگرايان تندرو هم حمايت کرديم. اما واقعيت آن است که در برخي از شهرها و حتي استان‌ها هم يک نفر را هم نداريم».
او درباره گزينه رياست‌مجلس اصلاح‌طلب هم تصريح کرد: «گزينه اصلاح‌طلبان براي رياست مجلس يازدهم آقاي انصاري است. اين در حالي است که از طرف اصولگرايان آقايان قاليباف، آقاتهراني، ميرسليم، زاکاني و حاجي‌بابايي کانديداي رياست مجلس هستند. ما بايد در ابتدا ترکيب و عده مجلس يازدهم را ملاحظه کنيم تا درباره نامزد اصلاح‌طلبان براي رياست مجلس تصميم‌گيري کنيم».
مرعشي درباره فراکسيون‌هاي مجلس آينده هم اظهار کرد: «درباره فراکسيون‌هاي مجلس يازدهم ما در مجلس آينده قطعا فراکسيون مستقل، فراکسيون پايداري و فراکسيون اصولگران را خواهيم داشت، اما اصلاح‌طلبان هم فراکسيون اقليت قوي را تشکيل خواهند داد».
سخنگوي کارگزاران ادامه داد: «در فرصت باقي‌مانده منتقدان قانع شوند که با صندوق رأي قهر نکنند؛ چراکه ما به تمرين‌ها و بلندشدن و زمين‌خوردن‌ها و پيروزي‌ها و شکست‌هاي مستمر عادت کرده‌ايم و اصولا با همين موضوعات جامعه رشد پيدا مي‌کند... شرايط امروز کشور ما بخشي از روند تکاملمان به‌سمت مردم‌سالاري و بهبود امور جامعه ايران است و قطعا از اين مرحله هم عبور خواهيم کرد؛ فرقي هم نمي‌کند اصولگرايان يا اصلاح‌طلبان چه نتايجي در انتخابات به دست مي‌آورند، بنابراین موضوع مهم حل مشکلات مردم است».
 

انتقادهاي فائزه هاشمي به ليست انتخاباتي کارگزاران
نيروهاي «ائتلاف اصلاح‌طلبان»  هم دوشنبه‌شب در ورزشگاه شيرودي تهران همايشي انتخاباتي برگزار کرد که در اين نشست مجيد انصاري به سخنراني پرداخت و گفت: «واقعيت اين است که حال و روز مردم و اقتصاد ما‫ اين روزها چندان خوش نيست. مخصوصا دختران و پسراني که تحصيلات عالي کسب کرده‌اند و امروز آماده ورود به عرصه‌ها هستند». او با طرح اين سؤال که آيا ما به نقطه پايان رسيده‌ايم و انتخابات بايد تحريم شود، گفت: «اگر جامعه به نقطه‌اي برسد که اميدشان از مجلس و اصلاح، قطع شود اين براي کشور و تماميت ارضي ما شکننده است». سرليست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس ادامه داد: «بايد بدانيم که به بن‌بست نرسيده‌ايم‌ و مردم ايران هميشه بن‌بست‌شکن بوده‌اند. مردم ما بن‌بست جنگ و تحريم را شکسته‌اند». انصاري تصريح کرد: «مي‌توان مشکلات را حل کرد مشروط به اينکه نااميد نشويم و باهم در صحنه باشيم».
نکته جالب اين همايش انتخاباتي حضور ياسر هاشمي‌رفسنجاني، فرزند آيت‌الله هاشمي بود. جالب‌بودن اين موضوع از اين جهت است که صبح دوشنبه محسن هاشمي به‌عنوان يکي از اعضاي حزب کارگزاران در نشست خبري حزب متبوعش حاضر شد، اما برادر کوچک، يعني ياسر، در جمع طيف رقيب سخنراني کرد و گفت: «در سال‌هاي آخر عمر آيت‌الله هاشمي بيشترين موضوعي که براي ايشان مهم بود، ديدگاه مردم بود». ياسر هاشمي با اشاره به ردصلاحيت آيت‌الله هاشمي در انتخابات سال۹۲ گفت: «اين موضوع براي همه ما سنگين بود و فوري در ستاد‫ جلسه‌اي تشکيل شد.» اکثر کساني که امروز وکيل يا وزير هستند در آن جلسه حضور داشتند. آقاي مجيد انصاري نيز سخنران بود. همه گفتند انتخاباتي که هاشمي در آن ردصلاحيت مي‌شود، نمي‌تواند انتخابات باشد. او افزود: «در آن شرايط که نااميدي موج مي‌زد، اولين جمله‌اي که آيت‌الله هاشمي گفت اين بود که من هنوز نااميد نيستم. ما نمي‌توانستيم اين سخن را تصور کنيم».
از سوي ديگر در اين مراسم پيامي از فائزه هاشمي منتشر شد. فائزه هاشمي در اين پيام به‌تندي عليه حزب کارگزاران تاخت و گفت:‌ «در روزهاي گذشته ليست ياران هاشمي از طرف حزب کارگزاران سازندگي ايران اسلامي براي رقابت در انتخابات مجلس شوراي اسلامي منتشر شد، اما در اين ليست جاي برخي ياران آقاي هاشمي از جمله دکتر محمدعلي وکيلي خالي بود. دکتر وکيلي از جمله ياران نام‌آشنا چه در بودن و چه در نبودن ايشان است. دکتر وکيلي و رسانه‌اش، روزنامه ابتکار، در وفاداري به آقاي هاشمي و تفکراتش سنگ‫تمام گذاشت. شايسته بود که در تنظيم اين ليست همراهان واقعي و صديق ايشان فراموش نمي‌شدند و از حضور وکيلي‌ها در ليست، جهت نشان‌دادن مرام هاشمي‫ بهره برده مي‌شد».

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 30 بهمن 98، شماره: 3651

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین