پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۲۰۲۵
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
سخنگوی شورای نگهبان با یادآوری اینکه عوامل مختلفی در میزان مشارکت در جوامع موثر است، افزود: طبیعتا مشکلات اقتصادی هم موثر است اما پیش‌بینی می‌کنیم مشارکت خوبی داشته باشیم.

شعار سال: نشست خبری عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز با خبرنگاران داخلی و خارجی در هتل لاله تهران برگزار شد.

کدخدایی در ابتدای این نشست اظهار داشت: درباره بحث میزان مشارکت و عوامل موثر و مشارکت مردم در حوزه بنده و شورای نگهبان نیست و مسؤلان اجرایی باید در این خصوص توضیح دهند. 

وی با تاکید بر اینکه عوامل مختلفی در میزان مشارکت در جوامع مختلف موثر است، ادامه داد: طبیعتا مشکلات اقتصادی هم موثر است اما پیش بینی میکنیم مشارکت خوبی داشته باشیم. 

مشارکت کمتر از 50 درصد نخواهد بود

کدخدایی ادامه داد: همیشه میانگین مشارکت مردم کمتر از 50 درصد نبوده و در این دوره هم انشالله شاهد همین میزان خواهیم بود. 

وی همچنین گفت: درباره قوانین انتخاباتی، شورای نگهبان تابع قوانینی است که نمایندگان مجلس در ادوار مختلف تصویب کردند و بارها همین قوانین اصلاح شده لذا به عنوان مجری قانون باید این قانون را درست اجرا کنیم.

در بررسی صلاحیت‌ها قانون به درستی اجرا شد

کدخدایی بر همین اساس در خصوص ادعاهایی مبنی بر ردصلاحیت گسترده اصلاح طلبان اضافه کرد: این بار تلاش کردیم قانون به درستی اجرا شود هر چند طبیعتا این ادعا مطرح می‌شود اما عملکرد شورا و شکل گیری مجالس و ریاست جمهوری و انتخابات‌‌های مختلف گویای همین موضوع است. 

وی در همین راستا گفت: هیچ گاه شورا نگاه سیاسی نداشته و فقط اجرای قانون مصوب مجلس را برعهده داشته و نسبت به جناح‌های سیاسی با چشمان بسته قضاوت می‌کند.

قائم مقام شورای نگهبان اضافه کرد: اگر چه قانون برای تبلیغات حداقلی است اما نهاهای دیگر هم مسئولیت دارند که اگر تخلفی صورت گیرد به قوه قضائیه گزارش دهند. 

در صورت تبلیغات نامتعارف امکان عدم تائید صحت انتخابات وجود دارد

وی افزود: چنانچه تبلیغات غیر واقعی و غیرمتعارف در این ایام صورت گیرد قطعا در بررسی صحت انتخابات حوزه های انتخابیه مدنظر قرار خواهد گرفت.

کدخدایی درباره فرآیند ردصلاحیت ها بیان کرد: براساس قوانین انتخاباتی بررسی صلاحیت‌ها در چند مرحله صورت می‌گیرد. که در مرحله اول هیات‌های اجرایی با ریاست فرماندار تشکیل می‌شود. 

وی ادامه داد: در مرحله دوم، هیات‌های نظارت شورای نگهبان بررسی های لازم را انجام می‌دهند و مرحله بعد، مرحله شورای نگهبان در تجدید نظارت است و چناچه کسانی در این مرحله هم تایید صلاحیت نشد در مرحله دوم مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: مواردی مثل  داشتن مدرک تحصیلی، سن خاص، حسن شهرت و ممنوعیت‌هایی از جمله محکومیت افراد در حوزه سوءاستفاده مالی و کلاهبرداری را قطعا شورای نگهبان بررسی و اعلام نظر می‌کند.

سه دلیل مهم رد صلاحیت‌ها

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره سه دلیل مهم رد صلاحیت ها گفت: درباره بحث تخلف‌ها سه محور را لحاظ می کنیم که در قوانین مختلف انتخاباتی به آن پرداخته شده است.

وی ادامه داد: معمولاً مبانی رد صلاحیت ها و عدم تایید صلاحیت افراد یا مباحث اقتصادی یعنی سوءاستفاده‌های مالی یا گاهی اوقات مباحث اخلاقی و روابط نامتعارف و یا اقدام نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران و حرکت در جهت مخالف حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است که این موارد برگرفته از قوانین است.

وی ادامه داد: معمولاً این سه عامل باعث اعلام نظر شورای نگهبان نسبت به عدم تایید صلاحیت افراد می‌شود.

شورای نگهبان با نگاه سیاسی صلاحیت‌ها را بررسی نکرده است

کدخدایی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه رئیس جمهور اعلام کرده است که ۴۴ حوزه انتخاباتی غیر رقابتی است گفت: طبیعتاً شورای نگهبان هیچگاه با نگاه سیاسی صلاحیت ها را بررسی نمی‌کند و انتخابات را به عنوان یک شرکت سهامی در نظر نمی‌گیرد تا سهمی را برای گروه‌های سیاسی در نظر گیرد.

وی ادامه داد: چشمهای شورای نگهبان در بررسی صلاحیت افراد کاملاً بسته است و ما فارغ از نگاه سیاسی نسبت به صلاحیت افراد نظر می‌دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: گروه‌های سیاسی آمار مختلفی را در این باره مطرح کردند که فکر می‌کنم خیلی دقیق نباشد چرا که بخش زیادی از افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند در گروه مستقلین هستند و به هیچ یک از احزاب و گروه‌های سیاسی وابستگی ندارند و در حوزه‌های مختلف تعداد زیادی هستند که می‌توانند موجب رقابت شوند و ما رقابت را بین همه این گروه‌ها و مستقلین می‌دانیم؛ فکر می‌کنم که این گزارش خیلی دقیق نباشد.

اظهارات رئیس جمهور بدون توجه به همکاری شورا و وزارت کشور مطرح شد

کدخدایی درباره اینکه آیا رئیس جمهور رایزنی و نشستی در این زمینه داشته است گفت: رئیس‌جمهور بدون توجه به همکاری ما با وزارت کشور مطالبی را مطرح کرد و بعد از آن نامه هایی برای ما ارسال شد که بلافاصله پاسخ آن را دادیم.

کدخدایی گفت: در بررسی صلاحیت ها فقط قانون ملاک ماست اما فکر می‌کنم که هرگاه آمریکا و دشمنان ما اقداماتی را علیه منافع ملی ما انجام می‌دهند مثل ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، مردم ما همبسته تر می شوند و در جهت دفاع از منافع ملی مشارکت بیشتری را خواهند داشت و انشاءالله نتیجه آن را دوم اسفند و در روز انتخابات خواهیم دید و پاسخ محکمی به تهدیدهای دشمنان مردم خواهند داد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای نگهبان در زمان تبلیغات بازرس ندارد گفت: البته همکاران ما در استان‌ها تذکرات لازم را می‌دهند اما مقابله با تخلفات های انتخاباتی در گام اول به عهده قوه مجریه و وزارت کشور و نیروی انتظامی است اما ما نیز اگر شاهد اقداماتی باشیم که در تعیین سرنوشت انتخابات موثر باشد، قطعاً هنگام بررسی صحت حوزه‌ها اعمال نظر می کنیم.

تمام شایعات درباره رد صلاحیت‌ها کذب است
کدخدایی درباره حاشیه سازی ها علیه شورای نگهبان گفت: زمان قانونی بررسی صلاحیت‌ها گذشته است اما با توجه به ثبت نام 16 هزار نفر و گستردگی پرونده ها برای بررسی، ممکن است اشکالاتی در اعلام اسامی صورت گرفته باشد یا نتوانستیم مدارک لازم را بررسی کنیم هر چند این موارد بسیار اندک بود که چند مورد بود که به وزرات کشور ارسال شد. 

وی درباره شایعه تایید صلاحیت برخی نامزدهای ردشده در خارج از زمان قانونی گفت: شایعات مطرح شده در این زمینه کذب محض است و من تکذیب می‌کنم و شورا چنین کاری نحواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین خاطرنشان کرد: اینکه این روند تاییدصلاحیت‌ها با عدالت قانونی همراه است را باید قانونگذار پاسخگو باشد و آنها باید این قانون را اصلاح کنند. چرا که یک دوره ثبت نام بی مهابا و با تعداد زیاد انجام شده و زمان کمی برای بررسی صلاحیت‌ها داریم لذا قانون مربوط به آن باید اصلاح شود.

کدخدایی در پاسخ به این سوال که چه تدابیری برای تامین امنیت برگزاری انتخابات اندیشیده شده است، بیان کرد: اگر منظور شما امنیت فیزیکی و صندوق رای است که باید بگوییم طبیعتا همکاران ما همانطور که در تمام ایام، امنیت را برقرار کردند روز انتخابات هم با کمک شورای امنیت این امنیت را برقرار می‌کنند و شورای نگهبان هیچ نگرانی در این خصوص ندارد و مشکل و اخلال خاصی را پیش بینی نمی‌کنیم.

نقص قانون درباره شیوه تبلیغات انتخابات 

قائم مقام شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش درباره شیوه‌های نادرست تبلیغات انتخابات خاطر نشان کرد: این مسئله از بخش‌هایی است که در قانون انتخابات خیلی کم به آن پرداخته شده و شیوه و نوع تبلیغات نیز  مشخص نشده و اختیار شورا نیز طی آن به صورت مشخص تعیین نشده است. 

وی اضافه کرد: ما در قانون انتخابات لازم داریم که بحث شایستگی‌ها را روشن کنیم و بخشی از نگرانی شما را با اصلاح قانون می‌توانیم حل کنیم. 

کدخدایی در همین راستا افزود: در همین رابطه اگر تخلفی مشاهده شود قطعا شورا ورود می‌کند اما اگر تخلفی باشد که در سرنوشت انتخابات تاثیر گذار نباشد قوه قضائیه آن را بررسی می‌کند.

برای اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت منع قانونی داریم

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: دلایل ردصلاحیت افراد طبق قانون به خود داوطلبان اعلام می شود و چون این ممنوعیت وجود دارد، شورای نگهبان نمی‌تواند این دلایل را به صورت عمومی اعلام کند. 

وی خاطرنشان کرد: اگر تخلفی صورت بگیرد که در سرنوشت انتخابات تاثیر بگذارد، شورای نگهبان قطعا ورود می‌کند و اگر تخلفی صورت بگیرد که در سرنوشت انتخابات اثر نگذارد، از طریق دستگاه قضایی اقدام خواهیم کرد. 

آمار غیر رقابتی بودن 44 حوزه دقیق نیست

کدخدایی یادآور شد: شورای نگهبان با نگاه سیاسی به انتخابات نگاه نکرده و انتخابات را شرکت سهامی نمی داند که سهمی برای گروه ها درنظر بگیرد؛ آمار غیر رقابتی بودن 44 حوزه خیلی دقیق نیست چرا که عزیزان این آمار را براساس گروه‌ها اعلام کرده‌اند حال اینکه در همان حوزه ها مستقلین هم حضور دارند که میتوانند موجب رقابت باشند، لذا آن گزارش غیر رقابتی بودن 44 حوزه، دقیق نیست. 

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه سخنانش تصریح کرد: آقای روحانی در نشست اول‌شان بدون توجه به همکاری‌های ما با وزارت کشور نکاتی را بیان کردند اما بعد از آن نامه هایی را ارسال کردند که پاسخ دادیم. 

وی تاکید کرد: مقابله با تخلفات انتخاباتی در گام اول، برعهده وزارت کشور و ناجا است. 

پاسخ دقیق به خبرگزاری فرانسه

کدخدایی در پاسخ به سوال یک خبرنگار فرانسوی درباره احتمال کاهش مشارکت به زیر 50درصد: اگر مشارکت زیر 50 درصد باشد، تازه می‌شویم مانند کشور فرانسه! 

وی همچنین گفت: صلاحیت نمایندگان و روسای جمهور و نمایندگان مجلس خبرگان، فقط برای یک دوره است و برای دورهای بعدی باید مجدد بررسی شود، اگر تخلفاتی داشته باشند، مدنظر قرار می‌گیرد. 

تعداد نماینده‌های رد صلاحیت شده 75 نفر است

وی در بخش دیگری از نشست خبری خود اعلام کرد که تعداد نمایندگان ردصلاحیت شده، 75 نفر است. 

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مقامات قبل از اظهارنظر، اطلاعات لازم را بگیرند. ما اطلاعات را ارسال کرده ایم. البته تشکر می‌کنیم از اینکه برخی مقامات مواضع قبلی‌شان را اصلاح کردند. 

دلایل رد صلاحیت علی مطهری را به او اعلام کردیم، می‌توانست مصاحبه کند و بگوید

کدخدایی ادامه داد: علی مطهری علیرغم اینکه درخواستی نداشت اما ما ایشان را به شورای نگهبان دعوت کردیم و مطالب و دلایل مربوط به ایشان را به خودشان اعلام کردیم، آنجا هم دوربین بود و خودشان می‌توانستند مصاحبه کنند و دلایل ردصلاحیت‌شان را اعلام کنند. 

وی گفت: انتخابات ما یک انتخابات آزاد است در منظر تمام جهانیان است و الان هم از رسانه های خارجی دعوت شده اما نفس نظارت کشورهای دیگر بر انتخابات، شاید توهین به مردم سربلند ایران باشد اما در روابط دوستانه شاید مانعی نباشد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره امکان ردصلاحیت فردی در صورت تخلف گفت: اگر تخلفی ثابت شود و اسناد جدیدی به دست ما برسد ممکن است در برسی صلاحت فرد لحاظ شود.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره خرید و فروش آرا خاطرنشان کرد: در همه دوره‌ها ما این هشدار را به کاندیداها داده‌ایم. موضوع مطرح شده این است که چرا برخی این اخبار را رسانه‌ای کرده‌اند. در هر جای دیگری هم این اتفاق ممکن است، رخ دهد. این پرونده در قوه قضاییه در حال بررسی است و نتایج آن اعلام می‌شود

وی همچنی درباره تاثیر ترور شهید حاج قاسم سلیمانی در وحدت ملت ایران گفت: هرگاه آمریکا و دشمنان ما علیه امنیت ما اقدامی انجام می‌دهند مثل ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، موجب وحدت مردم ما می‌شود و انشاالله حضور مردم در انتخابات پاسخ محکمی به تهدیدات خارجی خواهد بود.

وی در بخش پایانی سخنانش عنوان کرد: بسیاری از بخش‌های انتخابات ازجمله «احراز هویت» به صورت  الکترونیکی برگزار می‌‌شود. لذا از برگزاری تمام الکترونیکی انتخابات در دوره‌های بعد استقبال می‌کنیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ: 30 بهمن 98، کد خبر: 13981130000239، www.farsnews.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین