پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۹۲۵۸۵
تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
محققان به این نتیجه رسیدند که برای جلوگیری از شیوع COVID-۱۹، مسافران باید حداقل در دو ردیف در یک ردیف قرار بگیرند و زمان سفر را به ۳ ساعت محدود کنند.

شعار سال: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به COVID-۱۹ در وسایل حمل و نقل عمومی بستگی زیادی به جایی دارد که در آن می‌نشینیم، زیرا افراد نزدیک به یک فرد آلوده در معرض خطر بیشتر و کسانی که فاصله دارند در معرض خطر نسبتاً کمی قرار دارند.

در این مطالعه که شامل هزاران مسافر در قطار‌های پر سرعت چین بود، مشخص شد که میزان انتقال به مسافران در این از ۰ تا حدود ۱۰ درصد متغیر است.

مطالعه جدید نشان می‌دهد که اگرچه خطر انتقال COVID-۱۹ در قطار‌ها افزایش یافته است، اما مکان صندلی فرد و زمان مسافرت در رابطه با یک فرد عفونی می‌تواند تفاوت بزرگی در مورد انتقال آن ایجاد کند. این یافته‌ها حاکی از آن است که در طول اپیدمی COVID-۱۹ کاهش تراکم مسافران و ترویج اقدامات بهداشت شخصی، استفاده از پوشش‌های صورت و احتمالاً انجام بررسی‌های درجه حرارت بر روی تعداد مبتلایان تاثیرگذار است.

سایر مطالعات اخیر در سراسر جهان حاکی از آن است که وقتی مسافران ماسک می‌پوشند و دستورالعمل‌های فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند، حمل و نقل عمومی خطر نسبتاً کم تری را در انتقال عفونت در پی دارد.

در مطالعه جدید محققان اطلاعات مسافرانی را که در اواسط دسامبر ۲۰۱۹ تا اواخر فوریه ۲۰۲۰ در قطار‌های پر سرعت چین حرکت کرده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که دوره قبل از
COVID-۱۹ را به خوبی شناسایی می‌کند.

محققان بیش از ۲۳۰۰ مسافر را به عنوان “بیماران شاخص” شناسایی کردند که ظرف ۱۴ روز از سفر با قطار COVID-۱۹ را توسعه دادند و بیش از ۷۲۰۰۰ مسافر که در نزدیکی این موارد قرار داشتند – در سه ردیف (جهت عرض) و پنج ستون (طول) بیماران شاخص

به طور کلی، ۲۳۴ نفر از ۷۲۰۰۰ مسافر که مبتلا به عفونت COVID-۱۹ شده اند در این قطار سوار شده بودند. این بدان معناست که میانگین “میزان حمله” – یا درصدی که از گروه کلی مثبت بوده اند – حدود ۳۲/۰ درصد بود.

کسانی که مستقیماً در کنار یک فرد آلوده نشسته بودند بیشترین خطر ابتلای عفونت را داشتند که میانگین حمله آن‌ها ۳.۵ درصد بود.

برای کسانی که در همان ردیف نشسته بودند، اما لزوماً در مجاورت فرد آلوده نبودند میانگین میزان ابتلا ۱.۵ بود. این مطالعه نشان داد که میزان ابتلا برای افرادی که فقط یک یا دو ردیف از فرد آلوده فاصله داشتند حدود ۱۰ برابر بیشتر ازسایرین بود.

مدت زمانی که شخص سفر می‌کند نیز بر خطر آن‌ها تأثیر می‌گذارد – به طور متوسط، میزان ابتلا به ازای هر ساعت شخصی که با یک مسافر آلوده سفر می‌کرد، ۰.۱۵ درصد افزایش می‌یابد؛ و برای کسانی که در کنار یک فرد آلوده نشسته اند، میزان ابتلا در هر ساعت ۱.۳ درصد افزایش می‌یابد.

اما بعد از اینکه یک فرد آلوده از قطار پیاده شد، افرادی هم که در همان صندلی نشسته اند در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند. به گزارش CTV News، در بین ۱، ۳۴۲ نفری که در یک صندلی که قبلاً توسط یک شخص آلوده اشغال شده بود نشسته بودند، فقط یک نفر بعداً به این بیماری مبتلا شد، این میزان ابتلا فقط ۰.۰۷۵ درصد بود.

محققان به این نتیجه رسیدند که برای جلوگیری از شیوع COVID-۱۹، مسافران باید حداقل در دو ردیف در یک ردیف قرار بگیرند و زمان سفر را به ۳ ساعت محدود کنند.

 

شعار سال،‌ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه مستقل صبح ایران «آفرینش»، به تاریخ:۱۶ مرداد ۱۳۹۹، کدخبر: ۲۲۹۳۴۱، www.afarineshdaily.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین