پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۹۳۳۹۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰
رئیس سازمان سینمایی گفت: طبق پیش‌بینی ما به اندازه کافی فیلم برای برگزاری جشنواره وجود دارد البته شرایط کرونایی نیز مهم است که در روند آن امکان دارد تأثیرگذار باشد. البته اگر تعداد فیلم به اندازه کافی نباشد امکان لغو جشنواره نیز وجود دارد.
شعار سال:دقایقی قبل اولین نشست رسانه‌ای حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی در سال 1399 به صورت آنلاین آغاز شد.
 
در این نشست سؤالات خبرنگاران به صورت مکتوب و شفاهی پرسیده می‌شود.
 
این اولین نشست رسانه‌ای حسین انتظامی بعد از شیوع بیماری کووید 19 است که به شکل مجازی از طریق سایت رسمی سازمان سینمایی و صفحه اینستاگرام این سازمان به‌صورت زنده پخش می‌شود.
 
آخرین نشست رسانه‌ای حسین انتظامی با اصحاب رسانه بیش از یک سال پیش و در تاریخ 30 اردیبهشت سال گذشته برگزار شده بود.
 
مسعود نجفی در ابتدای این نشست مجازی ضمن اشاره به مناسبت «روز خبرنگار» درباره فرآیند برگزاری این نشست رسانه‌ای و ترتیب طرح سؤالات شفاهی و مکتوب اصحاب رسانه توضیحاتی ارائه کرد.
 
انتظامی در بخشی از صحبت‌های خود در پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره اکران فیلم رستاخیز در محرم گفت: مجوز عرضه این فیلم در نمایش خانگی در سال 1398 صادر شده است و عرضه آن به صورت آنلاین از نظر ما منعی ندارد، طبیعتاً به تصمیم مالکان فیلم برمی‌گردد البته فارابی هم از مالکان  فیلم است که باید نظر خود را اعلام کند.
 
وی همینطور درباره جشنواره فجر گفت که اطلاعات ما از تولید می‌گوید که جریان خوبی حاکم است و طبق پیش‌بینی ما به اندازه کافی فیلم برای برگزاری جشنواره وجود دارد البته شرایط کرونایی نیز مهم است که در روند آن امکان دارد تأثیرگذار باشد. البته اگر تعداد فیلم به اندازه کافی نباشد امکان لغو جشنواره نیز وجود دارد.
 
انتظامی در پاسخ به سؤالی درباره واگذاری صدور مجوز محتوای فضای مجازی از ارشاد به صداوسیما توضیح داد: ما در فناوری‌های نوپدید از جمله VOD نیازمند تعریف جدیدی در حکمرانی فرهنگی در فضای مجازییم که برداشت‌های متفاوت دستگاه‌ها اصلاح شود. مراجع قانون‌گذاری در این زمینه تصمیم‌گیرند و جمع‌بندی توسط آن‌ها مبنای عمل همه دستگاه‌ها خواهد بود.
 
رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سؤال دیگری درباره واگذاری امتیاز مجوز وی‌اودی‌ها به سازمان صداوسیما و سکوت سازمان سینمایی در این زمینه بیان کرد: باز هم تأکید می‌کنیم. ما منتظر تعیین تکلیف مراجع بالادستی هستیم تا تکلیف دستگاه از جمله وزارت ارشاد را روشن کند.
 
وی همینطور در  بخش دیگری درباره فیلمسازان جوان اشاره کرد که از ابتدای سال جدید تا الان با 39 پروانه ساخت موافقت شده است از این تعداد 21 کارگردان حرفه‌ای و 18 پروانه مال کارگردان اول است. این نسبت 46 درصد برای کارگردان اول است در سال قبل در همین دوره زمانی 66 پرروانه ساخت صادر  شده است که 26 عدد اول بوده است. این تفاوت نشان می‌دهد که به کارگردان اول‌ها توجه وجود دارد. مجموع سیاستگذاری‌های ما نشان می‌دهد که به فیلم‌های فرهنگی و اجتماعی بیشتر توجه می‌شود. طبیعتاً می‌شود سیاست‌های محدودکننده برای فیلم‌های که وجوه  فرهنگی کمتری دارند به کار بست. اصرار داریم که نوبت‌های دریافت پروانه ساخت منتشر بشود برای اینکه از وجوه اصلی شفافیت است که انضباط را بیشتر می‌کند. در جلسات آتی تهیه‌کنندگی نیز بررسی می‌شود که چه پروانه‌هایی بررسی و بعضی از افرادی که دستیار بودند و سابقه طولانی دارند که باید زودتر شرایط کاری آنان بررسی  شود دستور لازم صادر شود.
 
انتظامی درباره برگزاری آنلاین جشنواره فجر گفت: جنبه نمایش فجر برای فیلم‌های تجاری اگر حتی نمایش آنها آنلاین باشد باتوجه به اینکه هنوز فناوری تدبیر نشده است برای منع سرقت امکان حضور نیست مگر اینکه بشود تضمین کرد البته از همکارانمان و ستاد صیانت راهکاری برای جلوگیری خواستیم.
 
انتظامی در پاسخ به سؤالی درباره حمایت از فیلم‌های مستقل و تجربی گفت: هنر و تجربه برنامه‌ریزی‌هایی داشت که مورد توجه قرار گرفت. فیلم‌های در اکران که مورد توجه نشدند، باتوجه به ظرفیت آن مورد استفاده قرار بگیرد و سالن‌های هنر و تجربه با کمک اعتباری که سازمان سپرده است، درآمد آن به صاحب فیلم داده شود. مرکز گسترش بسته حمایتی خودش را برای اکران آنلاین فیلم‌های تجربی اعلام کرد و مبالغی را به میزان 60 میلیون تومان به صاحب فیلم می‌دهد.
 
انتظامی درباره سمفا و اکران آنلان بیان کرد که این پیشنهاد در جلسه‌ای که با تهیه‌کنندگان داشتیم مطرح شد که باتوجه به اینکه ظرفیت نمایش آنلاین نیز موجود است چیزی شبیه شورای صنفی نمایش داشته باشیم که نماینده پتلفرم‌ها و تهیه‌کننده‌ها باشند تا ترافیک کنترل شود و سهم هر بخش جداگانه تقسیم شود.
 
انتظامی درباره بودجه‌ای که برای جشنواره‌ها لحاظ شده بوده است اما برگزار نشده‌اند بیان کرد که قانوناً حق ندارند که برای جای دیگری خرج کنند، جابه‌جا کردن ردیف‌ها تخلف است. اصل این موضوع باید تفاهمنامه بین ما و سازمان برنامه و بودجه شود که بتواند جابه‌جایی ردیف بودجه داشته باشد. پس خود ما قانوناً نمی‌توانیم چنین کاری کنیم.
 
وی درباره سمفا بار دیگر بیان کرد مطابق مصوبه ای که در ستاد کرونا داشتیم تمام فروش سینما به سینمادار تعلق می‌گیرد اما فرمول تقسیم در سمفا دیده شده است. این کلید برای سینماهایی فعال می‌شود که خوش‌وعده نیستند و اگر سینمایی مرتب بدهی خودش را به مالک فیلم بدهد سمفا سهم مالک را از حساب برداشت نخواهد کرد.
 
رئیس سازمان سینمایی درباره اکران فیلم‌هایی که در صف اکران مانده‌اند و توقیفی‌ها و اکران آنان تا پایان دولت گفت: این به تصمیم شورای پروانه نمایش بر می‌گردد که بررسی کند؛ برخی از آنها ممکن است که امکان نمایش داشته باشند و برخی خیر.
 
وی درباره تجربه خود از همکاری با خانه سینما و حواشی زیاد آن گفت که سیاست‌های دولت عقب‌نشینی به نفع صنوف است و جایی که می‌شود مشارکت در سیاستگذاری داشت همکاری داشته باشیم. معتقدیم هرچقدر به نفع صنوف عقب‌نشینی کنیم اثر بخشی بیشتری وجود خواهد داشت.
 
انتظامی درباره ورود سینما به بورس و صدور گواهی مالکیت فیلم‌ها و انتشار فهرست مالکان اظهار کرد: نفس اینکه محصولات فرهنگی و حتی برندها وارد بورس شوند باید مورد استقبال همه قرار بگیرد، چون ظرفیت بیشتری ایجاد می‌کنند و رقابت‌های مثبت ایجاد می‌کند. درباره لیست گواهی هم باید بگویم مربوط به فیلم‌هایی است که درخواست گواهی داده‌اند و این مجوز برای آنها صادر شده نه همه فیلم‌ها.
 
وی تأکید کرد: تدبیر خوب همکاران ما این بود که اعلام کردند گواهی مالکیت از این به بعد دائمی است. بعضی وقت‌ها مالکیت اثر مربوط به کسانی است اما ممکن است رایت آن‌ها را واگذار کرده باشند که در گواهی‌ها ثبت می‌شود همه آن‌ها بارکد دارند که اعتبار آن‌ها به راحتی قابل راستی‌آزمایی است. بنابراین کسانی که در این لیست نیستند چنانچه تهیه‌کننده یا یکی از مالکان درخواست کنند، سهم هر کدام مشخص می‌شود و وقتی مجموع سهام درست تنظیم شد، گواهی صادر می‌شود. اگر کسی ادعایی دارد می‌تواند مراجعه کند و همکاران ما رسیدگی می‌کنند. اگر کسی بیاید و مدعی شود به طور خودکار گواهی مالکیت باطل می‌شود. زمانی که موضوعات دینی و مفاهیم اخلاقی و ارزش‌های انسانی را به عنوان سیاست‌های حمایتی اعلام می‌کنید خود به خود کمک می‌کند به حضور در جشنواره‌ها. وقتی که مسیر پروانه ساخت ما یا اولویت اکران یا سیاست‌های حمایتی را بیان کنیم در کنار هم باشد سیاست بروز می‌کند. فارابی و انجمن و اولویت‌های محتوایی خودشان را رسماً در این زمینه اعلام کرده‌اند.
 
انتظامی در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر «کارنامه نه چندان چشمگیر بنیاد سینمایی فارابی در زمینه تولید فیلم‌های ملی باعث شده است که یکباره به فکر ساخت چندین فیلم مهم در سال جاری بیفتد؛ چرا برنامه‌ریزی مدون و جامعی برای این بخش نشده است؟» پاسخ داد: البته چندان موافق بخش اول نیستم و باید از اینکه در سال جاری این اقدامات انجام می‌شود خوشحال باشیم. گزارش‌هایی نیز  از روند فیلم‌های در حال ساخت به من داده‌اند.
 
انتظامی در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط کمرنگ با رسانه‌ها بیان کرد که تلاش کردیم تا با رسانه‌ها همکاری و ارتباط مرتب داشته باشیم. بعضاً مدیران ما مشغول جلسات و برنامه‌های عملیاتی خودند و نمی‌توانند به سؤالات خبرنگاران پاسخ بدهند. از رسانه‌ها خواستارم تا با فکت‌های مختلف از ما سؤال بپرسند و در مسیر شفاف‌سازی به ما کمک کنند. همکارانم در سازمان به صورت جامع رفتار کنند. به جهت اینکه شفافیت هزینه‌هایی دارد این هزینه‌ها را باید به جان بخریم.
 
انتظامی درباره دوره مدیریتی خود بیان کرد که یکی از کارهای خوبی که در این دوره انجام شد ساخت و تولید سینماهای امید خصوصاً در شهرستان‌ها بود. پیش‌بینی‌پذیری نیز از دیگر برنامه‌ها و کارهایی بود که انجام دادیم که افراد قبل از آنکه بخواهند پرسش یا کاری داشته باشند نسبت به آن کارهای لازم را انجام داده باشیم. جوانگرایی نیز مورد توجه ما بود خصوصاً با توجه به خلاقیت جوان‌های ما در سینما باید تلاش می‌شد که حضور آنان پررنگ‌تر باشند.  آسیب‌شناسی فارابی در خصوص فیلمنامه و اقتباسات و ژانر نیز مورد توجه من در این دوره بوده است. توجه به اعتبارات انیمیشن و فیلم کوتاه و مستند نیز بسیار مهم بود. مصداق ادعای بنده، نسبت اعتبارات سال‌های قبل به الان است که می‌توان آن را مورد بررسی قرار داد. ماجرای کرونا باعث شد که توجه ویژه به تولیدات عملیاتی در حوزه مستند برای ثبت این وقایع داشته باشیم.
 
انتظامی درباره تعطیلی نشریات مکتوب سینمایی و ضربه آن به کارکنان آن گفت: همه می‌دانند که وجهه رسانه‌ای دارم و رسانه‌ها را می‌فهمم مسیری که برای مجلات سازمان سینمایی طی شد این بود که وقتی دولت و تمام دستگاه‌های آن در بخش خصوصی رقیب دارند نباید دست به تولید بزند و رقیب آنان باشد. اگر مجلات خوبی در سینما منتشر می‌شود دولت نباید با قیمت ارزان تولید کند و رقیب بخش خصوصی باشد.
 
وی در پایان درباره بیمه سینماگران بیکار بیان کرد که صنوف عضو خانه سینما عموماً بیمه‌اند و از مسیر صندوق بیمه هنر که برای آنان تمهیداتی در نظر داشته است در صورت امکان مشکلات آنان را حل می‌کند.
 
 
شعارسال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از  خبرگزاری  تسنیم  ،تاریخ انتشار:  19 مرداد 1399،کدخبر:  2323884،  www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Netherlands
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
0
0
دیگه فکر کنم امسال سینماگران خیلی از مراسماتشون بخاطر کرونا لغو شد. حتی دیگه سینماها تعطیل بودن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین