پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۰۰۹۸
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۷
در حالی که مصطفی ادیب نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان با دست‌های خالی به دیدار میشل عون رئیس‌جمهور لبنان رفت، ولید جنبلاط شخصیت معروف لبنانی به منظور یافتن روزنه برون‌رفت از این بحران و تمدید ضرب‌الاجل فرانسه برای لبنان عازم پاریس شده است.

شعار سال: در حالی که مصطفی ادیب نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان با دست‌های خالی به دیدار میشل عون رئیس‌جمهور لبنان رفت، ولید جنبلاط شخصیت معروف لبنانی به منظور یافتن روزنه برون‌رفت از این بحران و تمدید ضرب‌الاجل فرانسه برای لبنان عازم پاریس شده است.

مصطفی ادیب نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه امروز دوشنبه با میشل عون رئیس‌جمهور لبنان در کاخ بعبدا دیدار کرد و در مورد نامزد‌های تصدی وزارتخانه‌های کابینه‌اش با او به گفت‌گو نشست.

به گفته رسانه‌های لبنان، ادیب با وجود پایان ضرب‌الاجل ۲هفته‌ای یا همان ۱۵روزه، هنوز لیست کابینه خود را تکمیل نکرده و تصمیم گرفته است برای اعلام این لیست باز هم صبر کند. او حتی به همین بهانه ملاقات خود را در کاخ بعبدا بسیار مختصر به پایان رساند تا بعد از خروج از آنجا به خبرنگاران اعلام کند: «با رئیس‌جمهور عون دیدار کردم، ولی هنوز باید بیشتر مشورت کنم و مشاوره‌های بیشتری بگیرم.»

به عقیده برخی از صاحب‌نظران، روند تشکیل کابینه در لبنان به رغم اعمال فشار پاریس همچنان در بحران‌زده است و احتمالاً فرایند مشاوره برای تشکیل کابینه ۱۴نفره مدتی بسیار بیشتر از ۱۵ روز به طول خواهند انجامید.

خبر‌های رسیده از جلسات و مذاکرات انتخاب وزرا حاکی از آن است که جریان‌های سیاسی لبنان همچنان به دنبال سهم خود از کابینه‌اند و چیزی به نام کابینه تکنوکرات و فراجناحی برای آن‌ها قابل هضم نیست.

امروز تمامی جریان‌های لبنانی، طرف مقابل را به مانع‌تراشی در مسیر تشکیل کابینه متهم می‌کنند و خود را جریانی نشان می‌دهند که به تسخیر امکانات در راستای خدمت به پیشبرد اوضاع لبنان در این شرایط بغرنج تمایل زیادی دارد.

این کش‌وقوس‌ها شباهت بسیاری به فرایند تشکیل کابینه جدید در عراق دارد، گرچه در آنجا درگیری اصلی بر سر نام نخست‌وزیر بود. حال مشخص نیست کابینه مصطفی ادیب نیز به مانند همنام عراقی خود مصطفی الکاظمی باید مدت‌های مدیدی برای تشکیل کابینه درجا بزند یا فشار‌های پاریس باز هم شوک دیگری به این حرکت وارد خواهد کرد.

شعار سال،  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از سایت خبری اعتماد آنلاین، تاریخ انتشار 24 شهریور    99، کد خبر:   432781، www.etemadonline.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین