پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۶۹۹۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱
این روز‌ها صف‌های شلوغ نان و کمبود آن و همچنین نبود انسولین و قاچاق آن بیش از پیش خبرساز شده است. این در حالی است که مسئولان همچنان وعده رفع کمبود می‌دهند.
شعار سال: طی روز‌های گذشته اگر نگاهی به صفحات رسانه‌ای فارسی زبان خارج از کشور و برخی کانال‌های مجازی انداخته باشید با این دو موضوع مواجه می‌شوید: «بحران نان در ایران به حدی رسیده که به زودی قحطی حکمفرما می‌شود» یا «کمبود انسولین قلمی برای بیماران دیابتی شرایط سختی را پدید آورده که جان بسیاری از آن‌ها را تهدید می‌کند»، اما واقعیت ماجرا چیست؟ آیا وضعیت نان و صف‌های نانوایی آن قدر بغرنج است که حکایت از بحران قحطی و گرسنگی دارد؟ یا حکایت چیز دیگری است و عواملی که در این ماجرا دخیل هستند مثل همه پدیده‌های دیگر با بررسی و رسیدگی و نظارت قابل رفع هستند؟ یا درباره انسولین عملا راه دیگری برای تزریق انسولین به بیماران دیابتی یا نمونه‌ای جایگزین وجود ندارد؟ امروز سعی کرده ایم در دو گزارش متفاوت در همین صفحه و صفحه ۵ ورای برخی جنجال‌های رسانه‌ای درباره این دو مشکل که سختی‌هایی را نیز برای مردم ایجاد کرده است به واکاوی علل واقعی این مسائل بپردازیم.
در روز‌های اخیر تصاویری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و صف طولانی جلوی نانوایی‌ها در بعضی از شهرستان‌ها را نشان می‌دهد. صف طولانی نانوایی‌ها اگر چه در شهر مشهد دیده نمی‌شود، اما در فضای مجازی شایعاتی را به دنبال داشته است. بعضی شهرستان‌های استان خراسان شمالی، ارومیه، برخی شهر‌های آذربایجان غربی و... جا‌هایی هستند که صف طولانی و وقت گیر نان مردم را نگران کرده است.
بعضی کاربران از احتمال گرانی نان در روز‌های آینده گفته اند و بعضی از کاربران کم شدن سهمیه آرد نانوایی‌ها را علت این اتفاق دانسته اند اگرچه مسئولان به صراحت اعلام کرده اند که سهمیه نانوایی‌ها را کم نکرده اند. درباره دلایل این صف‌ها پای عوامل مختلفی به میان آمده است. عواملی که طیفی از افزایش نرخ ارز و رونق قاچاق آرد، کمبود نهاده‌های دامی و... تا عوامل روانی و تاثیر شایعات را شامل می‌شود.

افزایش قیمت ارز و مسئله سیستم توزیع
به طور مشخص هم اکنون سه نرخ برای آرد در بازار وجود دارد نرخ دولتی که به نانوایی‌های دولتی داده می‌شود، نرخ آزاد پز و بازار آزاد یا سیاه. بدیهی است این نرخ بازار آزاد تحت تاثیر افزایش قیمت ارز و همچنین رشد تورم افزایشی بوده است بنابراین برخی نانوایان آزاد پز که قبلا آرد مورد نیاز خود را از این بازار تامین می‌کردند عملا با توجه به افزایش قیمت‌ها و ثابت بودن نسبی قیمت نان از تهیه آرد با قیمت‌های جدید ناتوان شده و عملا از چرخه تولید نان خارج شدند بنابراین بار آن‌ها به دوش نانوایی‌های دولتی تحمیل شده است. در این میان افزایش قیمت ارز یک موضوع دیگر را نیز رونق بخشیده و آن هم قاچاق آرد است به عبارتی فاصله قیمت آرد در داخل با آن سوی مرز‌ها فاصله چندین هزار تومانی را نشان می‌دهد. در این میان نقص‌های موجود در سیستم توزیع، ضرورت افزایش نظارت‌ها از سوی سازمان‌های مسئول و تعزیرات را دوچندان می‌کند.

نقش اعلام قیمت تضمینی گندم
برخی بررسی‌ها نیز حاکی از این است که قیمت آرد از ۱۰ روز پیش به دلیل اعلام خرید تضمینی گندم در بازار آزاد به یک باره افزایش یافت و به بازار شوک وارد شد. به عبارتی قیمت ۴ هزار تومانی خرید تضمینی گندم این پالس را به برخی داد که ممکن است با این قیمت کاشت گندم در سال آینده کاهش داشته باشد بنابراین برخی محتکران شروع به احتکار آرد کردند. بعد از اعلام نرخ خرید تضمینی آرد که در سامانه به قیمت هر کیسه ۵۰ هزار تومان خریده می‌شد در بازار آزاد هر کیسه به ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. نانوایی‌ها کسری آرد خود را از بازار آزاد تامین می‌کنند و از چند روز پیش وقتی آرد سهمیه شان را تمام کردند برای خرید نان آزاد اقدام کردند، اما با آرد گران‌تر از حد انتظار بعضی از واحد‌های کوچک‌تر مجبور شدند کرکره خود را پایین بکشند تا دوباره سهمیه آرد به دست شان برسد. این خبر را رئیس اتحادیه نانوایان مشهد دو روز پیش به خبرنگار فارس می‌گوید و اضافه می‌کند: سهمیه کفایت پخت را نمی‌کند و چنان چه نانوایان بخواهند آرد را از بازار آزاد تهیه و به قیمت مصوب نان پخت کنند توجیه اقتصادی ندارد. وی با تاکید بر این که ۲۵۰ تن آرد به سهمیه‌ها اضافه شده است، گفت: عمده این سهمیه به واحد‌هایی اختصاص می‌یابد که کمتر از ۲۰۰ کیسه سهمیه دارند. در همین باره به سراغ یک نانوا در مشهد رفتیم. او ماجرای شایعه کمبود آرد را این طور توضیح می‌دهد: «ماهانه حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیسه آرد دولتی به نانوایی‌ها می‌دهند. هر کیسه نان ۵۰ هزارتومان قیمت دارد، اما هر کیسه آرد غیر دولتی در بازار آزاد چند برابر فروخته می‌شود. بعضی‌ها آرد‌های سهمیه‌ای را در بازار آزاد می‌فروشند و بعد هم می‌گویند آرد نداریم.»

نان را دام می‌خورد؟
شلوغ شدن نانوایی‌ها انگار سر دراز دارد. ظاهرا در بعضی شهرستان‌ها کمبود نهاده‌های دامی باعث شلوغ شدن صف نان شده است. گزارش شیری خبرنگار خراسان از شهرستان بجنورد حاکی از آن است که بعضی دامداران که توان تامین هزینه‌های بالای نهاده‌ها را ندارند به نان در کنار علوفه برای تغذیه دام‌های خود روی آورده اند که بخشی از شلوغی صف‌ها را تشکیل می‌دهند. معاون اجرایی اتحادیه بجنورد در پاسخ به خبرنگار ما می‌گوید: «سهمیه آرد نانوایی‌ها کاهش نیافته، اما گاهی برخی نانوایان برای پاسخ گویی به مشتریان به پخت بیشتر نان طی روز اقدام می‌کنند که در پایان ماه با کمبود آرد مواجه و ناگزیر به تعطیلی می‌شوند. اقدام بعضی شهروندان جهت خرید نان برای دام ها، تقاضا برای خرید نان را افزایش داده و صف نانوایی‌ها را شلوغ کرده است.»
همزمان با داغ شدن تنور داغ شایعاتی مبنی بر کمبود نان و حتی شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت در آینده باعث شده در روز‌های اخیر بعضی شهروندان حتی بیشتر از مقدار نیاز در صف نانوایی‌ها بایستند. البته در این میان برخی نانوایان هم با توجه به افزایش هزینه‌ها به صورت خودسرانه به افزایش قیمت اقدام کرده اند که این موضوع بر باورپذیری برخی شایعات افزوده است.

هیچ گونه کمبود آرد نداریم
رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی و عضو شورای آرد و نان کشور از دلایل شلوغی صف نانوایی‌ها می‌گوید.
برای واکاوی بیشتر صف‌های شلوغ نانوایی‌ها با محمدجواد کرمی، رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی و عضو شورای آرد و نان کشور به گفتگو نشستیم. او می‌گوید: کمبود آرد شایعه‌ای بیش نیست. الان هیچ تغییری در سهمیه آرد نداریم و کمبود آرد هم فقط یک دروغ است.
عضو شورای آرد و نان کشور اظهار می‌کند: «ما دو نوع سهمیه آرد داریم. در سهمیه نوع اول قیمت گندم ۶۶۵ تومان است و در سهمیه نوع ۲ قیمت گندم ۹۰۰ تومان است. الان دولت نانوایی‌ها را پشتیبانی می‌کند. ما سامانه‌ای داریم که برای هر واحد نانوایی در این سامانه سهمیه‌ای در نظر گرفته شده و آن‌هایی که مجاز فعالیت می‌کنند عضو این سامانه هستند و سهمیه آرد مشخصی دارند. هیچ گونه نگرانی درباره تغییر سهمیه آرد برای واحد‌های نانوایی نیست. ما هربار رصد می‌کنیم و مردم با خیال راحت نان شان را خریداری کنند. وی درباره شایعه افزایش قیمت در سال آینده و احتکار آرد توسط برخی نانوایی‌ها می‌گوید: «این اصلا امکان ندارد. وقتی سامانه هست و دولت هم گندمش را در این سامانه به کارخانه‌ها عرضه می‌کند کارخانه‌ها فقط زمانی می‌توانند گندم را بخرند که آرد را به اعضای این سامانه بفروشند. کسانی در این قضیه شایعه درست می‌کنند که خودسرانه نانوایی تاسیس کرده اند. در حالی که مجوز ندارند و به خاطر این که سهمیه آرد نمی‌گیرند شایعه گرانی می‌اندازند. این‌ها به صورت قاچاق آرد تهیه می‌کنند و به نفع شان است که بازار به هم بریزد. ما دو نوع نانوایی و دو نرخ گندم بیشتر نداریم. کسی نمی‌تواند بگوید من گندمم را
گران‌تر می‌خرم و گران‌تر می‌فروشم. برای قیمت‌های خارج از عرف تعزیرات باید برخورد کند و برای بهانه تراشی‌های آرد‌های سهمیه‌ای و... باید ادارات غله اقدام کنند. او می‌گوید: «دولت از سال ۹۷ اجازه تاسیس نانوایی جدیدی را نمی‌دهد، چون می‌گوید در کشور صدهزار واحد نانوایی وجود دارد که کل کشور را تامین می‌کند. تعداد واحد‌های نانوایی ما بیش از حد نیاز است و بیشترشان کمتر از ظرفیت شان نان تولید می‌کنند. اگر یک واحد نانوایی می‌توانسته ۱۵ تا ۲۰ کیسه آرد را به نان تبدیل کند امروز می‌تواند ۷ تا ۱۰ کیسه را به نان تبدیل کند، پس زیر ظرفیت تولید می‌کنند. من قاطعانه می‌گویم حدود ۹۰ درصد نانوایی‌ها بدون تخلف کارشان را انجام می‌دهند. از قدیم هم این طور بوده است که نانوایی‌ها نگاهی اخلاقی به آرد امانت دست شان دارند. البته که مردم از شرایط اقتصادی نگران اند و نان هم جزو خوراکی‌هایی است که خیلی حساس است، اما باز هم تاکید می‌کنم که هیچ کمبودی نداریم. خیال مردم راحت باشد.»
در ادامه ماجرای جنجال انسولین را در صفه ۵ بخوانید.

جنجال انسولین
۲ محموله بزرگ انسولین قلمی وارد کشور و آماده توزیع شد ۲ خط جدید تولید به زودی کمبود‌های انسولینی را برطرف خواهد کرد
عبدالهی- «انسولین برای یک دیابتی مثل آب است برای یک ماهی». این یکی از توئیت‌هایی است که روز گذشته منتشر شد و انبوه توئیت‌های کاربران با هشتگ #انسولین_نیست، را بیشتر و تبدیل به موج رسانه‌ای کرد. بااین‌حال هرچند نگرانی‌ها درباره کمبود انسولین طی روز‌های اخیر بیشتر شده است، اما آن‌طور که مسئولان وزارت بهداشت و انجمن دیابت ایران اعلام کرده‌اند، وضعیت برای بیماران دیابتی نگران‌کننده نیست.

پیام‌های کاربران در فضای مجازی
طی روز‌های اخیر کمبود انسولین‌های وارداتی در کشور باعث بروز مشکلاتی شده و همین موضوع سبب شد تا روز گذشته تعدادی از کاربران، هشتگ #انسولین_نیست را داغ کنند. از جمله توئیت‌های روز گذشته این‌ها بود:
* #انسولین_نیست؟ عوضش دعوای سیاسی داریم.
* اگر خونواده‌های خودتون هم دیابتی بودن، همین جوری بیخیال #انسولین میشدین؟
* برخی مخاطبان روزنامه خراسان هم با ارسال پیام‌هایی برای ما از کمبود انسولین ابراز نگرانی کردند: «سازمان غذا و دارو گفته کمبود انسولین نداریم، اما کمبود قلم انسولین داریم. آیا این مصاحبه مشکل انسولین را حل کرد؟»
پاسخ‌ها با هشتگ #انسولین_هست.
اما نکته جالب این‌که، در همین فضای مجازی هم برخی کاربران تلاش کردند از میزان نگرانی‌ها درباره انسولین بکاهند و به بیماران دیابتی آرامش بدهند:
* نگرانی در مورد «#انسولین_نیست» کاملا درسته، اما با وجود ویال‌های انسولین ایرانی به جای قلمی، ان‌شاءا... بیماران مشکلی نخواهند داشت. هنوز در خیلی جا‌های دنیا ویال انسولین مصرف می‌شود، پس به بیماران استرس ندهیم.
* #انسولین_هست، انسولین قلمی نیست. بیشتر از بیست‌سال است که پدرم انسولین تولید داخل مصرف می‌کند و هیچ مشکلی برایش پیش نیامده است.

وعده وزارت بهداشت برای حل مشکل
اما مسئولان وزارت بهداشت هم درباره این نگرانی‌ها دو وعده امیدبخش داده‌اند: «پیگیری واردات جدید» و «مدیریت توزیع». دکتر «محمدرضا شانه‌ساز» رئیس سازمان غذا و دارو در این‌باره گفت: «به دلیل تحریم، واردات برخی از دارو‌ها از جمله انسولین با مشکلات عدیده مواجه شده است، به بیماران توصیه می‌کنیم با مشورت پزشک خود به جای انسولین قلمی از ویال انسولین رگولار و NPH که هیچ تفاوتی با انسولین قلمی ندارد و به وفور یافت می‌شود، استفاده کنند». البته دکتر شانه‌ساز این را هم گفت که «دو محموله انسولین قلمی از گمرک ترخیص شده است و این هفته توزیع می‌شود، همچنین محموله‌های بعدی طی فواصل زمانی وارد کشور خواهد شد». کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو هم در این خصوص به میزان گفت: «به دلیل مشکلات تحریم برای تبادلات بانکی، ممکن است مانند روز‌های اخیر به صورت مقطعی با کمبود برخی اقلام انسولین قلمی مواجه شویم، اما به زودی دو محموله وارد کشور می‌شود و کمبود فعلی رفع خواهد شد». جهانپور این را هم گفت که: «حداقل ۲ خط تولید انسولین قلمی در کشور راه اندازی شده و سعی بر این است که در ماه‌های آینده با توسعه این خط‌ها به تدریج نیاز به انسولین قلمی در داخل کشور رفع شود».

توزیع دارو در داروخانه‌های منتخب
همزمان با انتشار این خبر، سازمان غذا و دارو فهرست داروخانه‌های منتخب کشور را برای توزیع انسولین و برخی دیگر از دارو‌های بیماران خاص، در آدرس ifdana.fda.gov.ir/fa/News/۱۷۷۰۸ منتشر کرد. دکتر شانه‌ساز، مدیریت بهینه توزیع انسولین و دیگر دارو‌های خاص را دلیل اتخاذ این تصمیم اعلام کرد و گفت که برای جلوگیری از قاچاق احتمالی آن، به زودی توزیع آن بر اساس کد ملی بیماران انجام خواهد شد.

۵۰۰ هزار بیمار نیازمند انسولین
اما رئیس هیئت مدیره انجمن دیابت ایران هم در گفتگو با خراسان توضیحات قابل‌توجهی می‌دهد ومی‌گوید: «حدود ۱۲ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال کشور ما به دیابت مبتلا هستند که بیش از ۸ میلیون نفر را شامل می‌شود، البته تقریبا دیابت ۵۰ درصد آن‌ها خاموش و تدریجی است، به همین دلیل تعداد بیماران قطعی دیابت در کشور که از بیماری خود مطلع هستند، حدود ۵ میلیون نفر است. از این جمعیت ۵ میلیونی هم، حدود ۵۰۰ هزار نفر نیازمند تزریق انسولین هستند».

اتفاق تلخ به‌خاطر نبود انسولین نداشته‌ایم
نکته مهمی که دکتر «اسدا... رجب» به آن اشاره می‌کند، این است که: «کمبود انسولین در کشور موضوع جدیدی نیست، هم در زمان جنگ این شرایط را تجربه کرده‌ایم و هم در سال‌های اخیر. سال گذشته هم نامه‌ای را از طرف سازمان‌های مردم‌نهاد به سازمان ملل ارسال کردیم و خواستار لغو تحریم‌های دارویی شدیم؛ بنابراین نمی‌شود بگوییم اتفاق جدیدی رخ داده است». وی تصریح می‌کند: «با وجود این تحریم‌ها و مشکلات، به خاطر نداریم تاکنون به دلیل کمبود انسولین خبری درباره یک اتفاق تلخ برای بیماران دیابتی شنیده باشیم، چراکه همواره نیاز آن‌ها تامین شده و تنها در برخی دوره‌ها، شیوه دریافت انسولین و تزریق آن تغییر کرده است». دکتر رجب می‌افزاید: «انسولین یک ماده حیاتی برای بیماران دیابتی است و خوشبختانه امروز با توجه به تولیدات داخلی انسولین، کمبودی در این خصوص نداریم که بگوییم جان بیماران را تهدید می‌کند، باید همه این واقعیت را بدانند و بیماران را دچار استرس نکنند».

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه خراسان، تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۹، کد خبر: ۷۰۹۵۷۲، www.khorasannews.com
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسینی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
0
انسولین ها رو که قاچاق می کنند. چرا با جان مردم بازی می کنند؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
0
لعنت به رسانه هاي خارجي كه با اينكه ميدونن كار امريكا بوده اين كمبود بازم عامل رو معرفي نميكنن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
0
تو هر خانواده ای حداقل یک نفر دیابتی وجود دارد واین کرونا جان عزبزانمان را در خطر انداخته دیگر شما بدترش نکنید این انسولین دیگر چیست که نایاب شده
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین