پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۲۳۰۹
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
مسئولان خراسان‌جنوبی سخن از صفر بودن ذخایر پلاسمای خون می‌گویند و اطرافیان بیماران کرونایی برای یافتن اهداء کننده پلاسما دست به دامن فضای مجازی شده‌اند.
شعار سال: چند ماه بعد از شیوع کرونا در کشور بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران تأکید کردند که اهدا پلاسمای بهبودیافتگان از کرونا در درمان بیماران درگیر کووید ۱۹ بسیار مؤثر است و از همان زمان بحث پلاسما درمانی مطرح شد.

اما در خراسان‌جنوبی مسئولان از مدتی قبل مرتب سخن از صفر بودن ذخایر پلاسمای خراسان‌جنوبی و ضرورت فرهنگ سازی برای اهدا پلاسما می‌زنند در حالی که می‌توان با برنامه‌ریزی منسجم این مشکل را رفع کرد.

از یک طرف بسیاری از افراد علائم ابتلاء به کرونا را داشته، ولی به واسطه شدید نبودن علائم و جوانی سن از آنان تست قطعی ابتلاء به این ویروس گرفته نشده است. این افراد ۲۸ روز بعد از بهبودی علائم تمایل به اهدا پلاسما دارند، ولی نمی‌دانند که آیا واقعاً کرونایی بوده‌اند؟

سوال اینجا است که اگر از این افراد نیز با همکاری دستگاه‌های مرتبط تست آنتی‌بادی گرفته شود، نمی‌توان انتظار رفع مشکل کاهش ذخیره پلاسمای استان را داشت. به راستی برای حل مشکل کاهش ذخیره پلاسمای خون در خراسان‌جنوبی چه باید کرد؟

جست و جو برای یافتن اهدا کننده در فضای مجازی

سارا نوری از شهروندان خراسان‌جنوبی و فعال رسانه‌ای اظهار کرد: در زمینه اهدا پلاسما باید بیش از شرایط فعلی در رسانه‌ها تبلیغات صورت گیرد تا بهبودیافتگان از کرونا نسبت به این امر ترغیب شوند.

وی بیان‌کرد: مادرم متأسفانه به کرونا مبتلا شدند و ما برای پیدا کردن پلاسمای متناسب با گروه خونی ایشان، نوع گروه خونی را برای بهبود یافتگان از کرونا در بین فامیل و آشنایان در فضای مجازی درخواست کردیم تا توانستیم این مشکل را مرتفع کنیم.


شرایط اهدا پلاسما برای مردم تبیین شود

وی با بیان اینکه متأسفانه بسیاری از افراد از شرایط اهدا پلاسما مطلع نیستند، گفت: به عنوان مثال در یک مورد با سختی فراوان بزرگواری را برای اهدا پلاسما به مادرم پیدا کردیم و ایشان وقتی از راه دور به انتقال خون بیرجند آمدند، به ایشان گفته شد، چون ۵۰ کیلو هستید امکان اهدا را ندارید.

این فعال رسانه‌ای اظهار کرد: نمی‌دانم چرا مسئولین مرتب سخن از صفر بودن ذخیره پلاسما در خراسان‌جنوبی می‌زنند در حالی که با تدابیری می‌توان این مشکل را به آسانی مرتفع کرد.

وی بیان‌کرد: برخی از بهبودیافتگان از کرونا در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی، تصور می‌کنند، برای اهدا پلاسما حتماً باید به بیرجند مراجعه کنند در حالی در طی دو روز در هفته در شهرستان‌هایی، چون قاین نیز می‌توان اهدا پلاسما داشت.

وی یادآور شد: با انتشار اخبار امیدبخش مبنی بر اینکه با اهدا پلاسما این تعداد بیمار کرونایی بهبود یافتند، بی‌شک افراد بیشتری برای مشارکت در این کار خیر ترغیب می‌شوند.

یک راهکار برای افزایش اهدا کنندگان پلاسما

حمید نظری از پرستاران سابق خراسان‌جنوبی و اساتید دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز اظهار کرد: بهتر است بیمارستان‌ها لیستی از بهبود یافتگان کرونا داشته باشند و آن را در اختیار انتقال خون خراسان‌جنوبی قرار دهند.

وی یادآور شد: سازمان انتقال خون نیز بر اساس اطلاعات دریافتی از دانشگاه علوم پزشکی بعد از ۲۸ روز از بهبودی این افراد با آنان تماس گرفته و این افراد را دعوت به اهدا پلاسما کند که بی شک اینگونه می‌توان ذخیره پلاسمای خراسان‌جنوبی را افزایش داد.

نظری گفت: برخی افراد به غلط تصور می‌کنند که با اهدا پلاسما سیستم ایمنی‌شان ضعیف می‌شود که در این زمینه نیز باید اطلاع رسانی‌های دقیق داشت.

ابراهیم میری‌مقدم، مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی اظهار کرد: اگر افراد علائم مشکوک به کووید ۱۹ را داشته، ولی تست قطعی ابتلاء به بیماری را نداده‌اند بعد از بهبودی به طور قطعی محروم از اهدا پلاسما نیستند.

ارائه مستندات پزشکی جهت اهدا پلاسما

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: افراد با سابقه علائم ابتلاء به کووید ۱۹ (حتی در صورت ندادن تست قطعی ابتلاء به کرونا) می‌توانند سایر مستندات، چون عکس رادیولوژی، سی تی اسکن ریه و سایر مستندات آزمایشگاهی را در اختیار مراکز انتقال خون بدهند و وارد پروسه اهدا پلاسما شوند.

میری مقدم ادامه‌داد: یا به عنوان مثال وقتی ابتلای نزدیکان فردی، چون پدر و مادر بر اساس تست قطعی به کرونا تأیید شده و بعد از مدتی علائم در او نیز به واسطه ارتباط با پدر و مادر بروز کرد، نیز می‌تواند وارد پروسه اهدا پلاسما شود.

وی افزود: در هر حال علی‌رغم همه این موارد، پلاسمای افراد بعد از مصاحبه و معاینه افراد و سایر مراحل دریافت می‌شود.

مدیرکل انتقال خون خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در زمینه اهدا خون برخی از افراد دچار باور‌های غلطی هستند، گفت: بانوان با سابقه بارداری در زمینه اهدا خون ممنوعیتی ندارند و ممنوعیت مربوط به اهدا پلاسما است.

ذخایر خونی خراسان‌جنوبی کاهش یافته است

میری مقدم اظهار کرد: متأسفانه ذخیره خونی در خراسان‌جنوبی نیز نسبت به گذشته بسیار کم شده است و از همه اهدا کنندگان مستمر و سایر شهروندان با هر گروه خونی تقاضا داریم که نسبت به اهدا خون اقدام کنند.

وی بیان‌کرد: در انتقال‌خون پروتکل‌های بهداشتی به صورت بسیار دقیق مراعات می‌شود و از این جهت شهروندان خراسان‌جنوبی نگرانی بابت مراجعه برای اهدا خون نداشته باشند.

ارجمندی مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این زمینه اظهار کرد: افرادی که تست اصلی ابتلاء به کووید ۱۹ را نداده، ولی به واسطه برخی از علائم مشکوک به کرونا هستند، ۲۸ روز بعد از بهبودی در صورت تمایل به اهدا پلاسما می‌توانند تست آنتی‌بادی بدهند.

دانشگاه نمی‌تواند برای تست آنتی‌بادی اعتبار اختصاص دهد

وی در پاسخ به این سوال که به واسطه گران بودن تست آنتی‌بادی افراد رغبتی به انجام این تست ندارند، بیان‌کرد: با توجه به شرایط و وضعیت فعلی دانشگاه علوم پزشکی نمی‌تواند برای این امر اعتبار خاصی در نظر بگیرد.

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تعداد کسانی که در بیمارستان‌های خراسان‌جنوبی بستری شده و تست قطعی ابتلاء آنان به کرونا مثبت شده است، سه هزار و ۷۳۲ نفر است.

۳۶۵ واحد پلاسما به بیماران مبتلا به کرونا اهدا شد

ارجمندی اظهار کرد: اگر یک سوم از این سه هزار و ۷۳۲ نفر بهبود یافته نیز برای اهدا پلاسما مراجعه کنند تا حدی مشکل ما رفع می‌شود در حالی که تاکنون ۳۶۵ واحد پلاسما به بیماران مبتلا به کرونا اهدا شده است.

کار سختی نیست. کافی است ۲۸ روز بعد از بهبودی از کرونا، پلاسمای خون را اهدا کنیم تا یک بیمار کرونایی دیگر لباس سلامتی بر تن بپوشد و دوباره بدون درد و رنج در کنار عزیزان خود زندگی کند. آری کاری دشوار نیست فقط کمی فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی می‌خواهد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر، تاریخ انتشار: 28 آبان ۱۳۹۹، کد خبر:5073340،mehrnews.com
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
با اين اوصاف اوضاع خون اصلا در ايران خوب نيست و داره شرايط بدي رو ي ميكنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
الان تو دوره كرونا مردم برن خون بدن كرونا نميگيرن؟ خيلي احتمالش بالاست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
با رعايت پروتكل ها به هيچ عنوان الوده به ويروس كرونا نميشيد بايد خيلي مراقب باشيد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
بايد بريم خون بديم مردم واقعا نياز دارن نميشه اين مساله رو پشت گوش انداخت
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
نه تنها اين استان كه ذخائر تموم استان ها در زمينه فراورده هاي خوني كاهش شديدي پيدا كرده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
باید این فرهنگ سازی بشه که خون دادن اصلا باعث آلودگی نمیشه یا سیستم ایمنی رو ضعیف نمی‌کنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
من هم فكر ميكنم بايد اوضاع رو براي عدم شيوع كرونا در خون دهي ها خيلي اوكي تر كنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
0
0
خون باید در ایران مساله اش رو حل کنیم یه سری ادم باید ثبت نام کنیم و بهشون پول بدیم و موظف باشن هرماه خون بدن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
مساله اهدای خون به این سادگ نیست که بدون برنامه ریزی بخوایم به خون دادن بی برنامه مردم اکتفا کنیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
0
0
مساله خون به قول عزیزان باید مدیریت بشه ماشالله همه چیمون جهادی و فراخوانیه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
0
0
خراسان همیشه ذخائر بالایی داشت و یه نکته مهم اینکه چرا میذارید کار به اینجا بکشه تا داد بزنید؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین