پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۳۱۱۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵
در ماه‌های باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری ایران، رئیس جمهور جدید آمریکا مشخص شد و این در حالی است که همه منتظرند ببینند این انتخابات چه تاثیری از رئیس جمهوری جدید آمریکا می‌پذیرد.
شعار سال: محمدرضا خباز در این باره می‌گوید: انتخابات ایالات متحده بر انتخابات ایران تاثیرگذار است چرا که فضای سیاسی جهان با آمدن بایدن بازتر می‌شود.
احمد کریمی اصفهانی، فعال سیاسی اصولگرا، اما بر این باور است که دو نوع تفکر در ایران وجود دارد؛ یک نوع آن، تمامی پدیده‌ها و مشکلات کشور را وابسته به برجام که در راس آن آمریکا و اروپا قرار دارد، می‌داند. یک تفکر نیز تفکر ولایی است و ریشه تمامی مشکلات را در داخل کشور می‌داند. اگر این چنین باشد، مشکلات ایران، هیچ ارتباطی به انتخابات آمریکا ندارد.

امید در دل اصلاح طلبان زنده شد
از وقتی که رسانه‌ها پیروزی بایدن در برابر ترامپ را اعلام کردند، نگاه‌ها از واشنگتن به سمت تهران چرخیده تا ببینند واکنش سیاستمداران ایران چیست؟ آیا احتمال مذاکره دوباره بین ایران و آمریکا در قالب ۱+۵ وجود دارد یا خیر؟ همین موضوع باعث شد تا عده‌ای جناح چپ را مورد هدف قرار دهند و این ادعا را مطرح کنند که قرار است اصلاح‌طلبان با استفاده از روی کار آمدن دوباره دموکرات‌ها بار دیگر مسئله مذاکره را زنده کنند این بحث آنقدر شدت و حدت پیدا کرد تا اینکه یک عضو حزب موتلفه شرط و شروطی را برای مذاکره با امریکا مطرح کرد.
البته از سوی دیگر اصلاح طلبان هم ساکت ننشستند و در مواجه با این حرف و حدیث‌ها بیان کردند که اگر مذاکره‌ای رخ بدهد باید با مجوز رهبری باشد.
حسن رسولی در این باره گفت: در چندماه باقی مانده تا انتخابات ۱۴۰۰، چنانچه در داخل کشور، شاهد موضع گیری‌های هوشمندانه، برخواسته از عزت، حکمت و مصلحت نظام بودیم، آنگاه همانطور که دکتر محمد صدر که یک چهره با اصالت به لحاظ خانوادگی، مجرب از حیث تجربه کاری هم در حوزه سیاست خارجی و هم در حوزه سیاست داخلی بوده و امین رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت هستند؛ در صورتی که آمریکا به میز برجام برگردد؛ جمهوری اسلامی ایران آمادگی مذاکره دارد. در گذشته هم مذاکراتی که صورت گرفت با اذن و اجازه رهبری بود. خوشبختانه، امروز اصلاح طلبان در حاکمیت کاره‌ای نیستند و هر نوع مذاکره‌ای با آمریکا کمّا و کیفا به لحاظ اختیار و مسئولیت تصمیم گیری، به استناد اصل ۱۱۰ قانون اساسی منوط به تشخیص و اجازه رهبری است.
غلامعلی جعفرزاده هم معتقد است؛ «اصلاح طلبان اگر از آمدن بایدن استفاده کنند، نامش حسن استفاده می‌باشد. مردم به دنبال کاهش تنش و افزایش روابط دیپلماتیک با همه دنیا هستند و این اتفاق خوبی است.» غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت، اما می‌گوید: «اصلاح طلبان از روی کار آمدن بایدن می‌توانند سوءاستفاده کنند، اما افکار عمومی جامعه به این مسئله بها نمی‌دهد.»

ولوله در اردوگاه اصولگرایان
دعوای چپ و راست که هیچ‌گاه تمامی ندارد و در بزنگاه انتخابات بیشتر هم می‌شود حالا دیگر با چاشنی انتخابات و آمریکا همراه شده است. از یک سو اصولگرایان انگشت اتهام را به سمت اصلاح طلبان می‌گیرند که قرار است از نمد آمدن جو بایدن برای خود کلاه بدوزند و از سوی دیگر اصلاح‌طلب‌ها هم دست روی دست نگذاشتند و می‌گویند اصولگرایان از روی کار آمدن بایدن به شدت نگران هستند. آنان معتقدند جناح راست به شدت از روی کار آمدن بایدن ناراحت است؛ حرف آن‌ها این است که اصولگرایان خواهان رئیس جمهور شدن ترامپ بوده، زیرا از این موضوع در انتخابات استفاده می‌کردند.
خباز، در این باره می‌گوید: رفتار الان آنان نشان دهنده نارضایتی آنان از شکست ترامپ است. ترامپی که دستش تا آرنج به خون مردم ایران و به ویژه سردار بزرگ این نظام آلوده است.
طیبه سیاوشی، نماینده سابق مجلس می‌گوید: «تحلیل‌ها و اظهارنظر‌های اصولگرایان در هنگام انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، درباره تاثیرگذاری مستقیم به قدرت رسیدن ترامپ بر سیاست خارجی ایران بسیار تکان دهنده بود.».
اما کریمی اصفهانی این موضوع را تکذیب می‌کند و می‌گوید:» من خودم جزو اصولگرایان هستم و چنین تحلیل‌های منتسب به اصولگرایان را کاملا رد و تکذیب می‌کنم، زیرا این تحلیل، یک تحلیل القا شده است. از نظر ما، آمدن ترامپ یا بایدن، هیچ تفاوتی برای کشور نخواهد داشت. سیاست آمریکا به این گونه است که یک نفر با پنبه سر می‌برد و دیگری می‌خواهد با اسلحه بر دنیا حکومت کند. یقینا دشمن درجه یک هر دوی آن‌ها، ایران است، زیرا تمام منافع آن‌ها را از بین برده است. برای اصولگرایان، روی کار آمدن بایدن یا ترامپ تفاوتی نخواهد داشت.»

پاسخ سیاسیون درباره تاثیرات انتخابات آمریکا
با پررنگ شدن بحث تاثیر انتخابات آمریکا بر انتخابات ۱۴۰۰ برآن شدیم تا نظر سیاسیون را در این رابطه بپرسیم که حاصل این نظرخواهی را می‌توانید در ادامه بخوانید.

غلامعلی جعفرزاده/ معتدل
* نمی‌توان گفت که انتخابات آمریکا و روی کار آمدن دونالد ترامپ یا جو بایدن، تاثیری در انتخابات ما دارد یا خیر، چرا که تاثیر انتخابات آمریکا بر انتخابات ۱۴۰۰ ایران، نسبی است و باید تا سال دیگر صبر کرده تا کاندیدا‌ها برنامه‌های خود را مشخص کنند.
* مردم از مذاکره و برجام نتیجه دیدند. اگر عده‌ای در داخل کشور آن را قبول ندارند، داستان دیگری است. باید بپرسید چرا اصولگرایان خواهان رای آوردن ترامپ بودند.
* هر جریانی اگر بخواهد از شرایط به وجود آمده در دنیا و در داخل کشور به نفع مردمش استفاده کند؛ چیز بدی نیست.
*اصلاح طلبان اگر از آمدن بایدن استفاده کنند، نامش حسن استفاده می‌باشد.
* مردم به دنبال کاهش تنش و افزایش روابط دیپلماتیک با همه دنیا هستند و این اتفاق خوبی است.
* حجم نگرانی و خشم اصولگرایان از آمدن بایدن زیاد است.
* روند حرکت رسانه‌های منتسب به اصولگرایان و حمله‌های بسیار بی تقوایانه به کاندیدا‌های منتسب به جریان اصلاحات؛ بیانگر آن است که آمدن بایدن در جناح تندرو یک نگرانی را ایجاد کرده است.
* اگر آمدن بایدن، می‌تواند باعث رخ دادن اتفاقی به نفع مردم شود، چرا ناراحت هستند در حالی که باید همه به هم کمک کرده تا مشکلات از سر راه برداشته شود.


محمدرضا خباز/ اصلاح طلب
* انتخابات ایالات متحده بر انتخابات ایران تاثیرگذار است چرا که فضای سیاسی جهان با آمدن بایدن بازتر می‌شود. در علم سیاست حزب جمهوری خواه را به پرنده باز و حزب دموکرات را به کبوتر تشبیه می‌شود. کبوتر یک حیوانی ظریف و خانگی است که می‌توان با او زندگی کرد، اما باز یک حیوان خطرناک و لاشخور صفت است.
* اثر آن به این صورت است که باید مردم پای صندوق‌های رای بیایند تا هم به انسجام و اقتدار کشور را افزایش دهند و هم دشمنان این سرزمین طمع به کشور ایران نخواهند کرد.
* با انتخاب آقای بایدن قیمت ارز و طلا کاهش پیدا کرد و مهمتر از همه، اگر آمریکا به برجام بازگشته و تحریم‌ها برداشته شود؛ مردم نفس خواهند کشید.
* برجام یک معاهده بین المللی است که در شورای امنیت سازمان ملل مصوب شده و همه کشور‌های عضو به آن رأی داده اند. ترامپ نابخردانه زیر میز زده و کافه را بهم ریختغ در حالی که بایدن اعلام کرد به برجام بر می‌گردد.
* خود برگشتن به برجام به رفاه عمومی مردم کمک می‌کند.
* دور اول آقای روحانی به خاطر فراهم شدن ارتباط با دنیا دور موفقیت آمیزی بود.
* رفتار الان اصولگرایان نشان دهنده نارضایتی آنان از شکست ترامپ است. ترامپی که دستش تا آرنج به خون مردم ایران و به ویژه سردار بزرگ این نظام آلوده است.
* به اصولگرایان باید گفت در قضیه بین بد و بدتر، بد را باید انتخاب کرد نه اینکه دنبال بدتری رفت که ما را به جنگ و خونریزی نزدیک‌تر کند.


حسن رسولی/ اصلاح طلب
* نگاه افراطی خوش‌بینانه به تعاملات داخلی آمریکا در ارتباط با اختلافات چندین ساله دو کشور؛ واقع بینانه نیست. با این وجود بین تیم‌های بایدن و ترامپ تفاوت‌های آشکاری است. اعضای تیم ترامپ که اصلی‌ترین مرجع تصمیم گیری در مورد استراتژی امنیت ملی آمریکا بودند؛ به عداوت و کینه ورزی علیه جمهوری اسلامی ایران مشهور بودند و بی سابقه‌ترین تحریم‌ها علی الخصوص در حوزه غذا و دارو علیه ایران اعمال شد. آن‌ها حتی سردار محبوب ملت ایران را مظلومانه به شهادت رساندند.
* با ایجاد تغییر و نوسازی در ساختار دولت آمریکا؛ افق آرامی را برای حوزه سیاست خارجی ما به ویژه در پرونده هسته‌ای می‌گشاید، مسیر بازگشت آمریکا به برجام طبیعی‌ترین شکل آغاز مذاکرات است.
* در رویکرد جدید، مقابله دو جانبه ایران و آمریکا، جنبه نرم‌تری دارد. برای محقق شدن وعده‌های انتخاباتی بایدن و مذاکره به شرط بازگشت به برجام، به ظهور شجاعانه و هوشمندانه ما در عرصه عرصه مذاکرات احتمالی دیپلماتیک آینده بستگی دارد.
* ما رویداد انتخابات امریکا را در عرصه بین المللی پشت سر گذاشتیم و در عرصه داخلی هم مهمترین رویدادی که فرا روی کشور است، انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ریاست جمهوری می‌باشد. حتما این دو رویداد بر یک دیگر تأثیر خواهند داشت.
* در دوره‌ی ۴ ساله آقای ترامپ، به صورت ناخواسته یک هم‌سویی آشکاری بین مواضع او و حزب جمهوری‌خواه با جریان تندرو در ایران وحود داشت. همین الآن نیز با اینکه اکثر رسانه‌های جهان پیروزی بایدن و هریس با رای بی‌سابقه و با نرخ مشارکت ۶۴ درصدی اعلام کردند؛ همسو با جریان ترامپیست در آمریکا، در ایران دشمن تا دندان مسلح، تبدیل به دشمنی شده که اعلام کرده آماده مذاکره در قالب قواعد بین المللی است؛ اما این همسویی همچنان ادامه دارد.
* خوشبختانه، امروز اصلاح طلبان در حاکمیت کاره‌ای نیستند و هر نوع مذاکره‌ای با آمریکا کمّا و کیفا به لحاظ اختیار و مسئولیت تصمیم گیری، به استناد اصل ۱۱۰ قانون اساسی منوط به تشخیص و اجازه رهبری است.
* اصلاح طلبان به دنبال سوءاستفاده نخواهند بود؛ اما با مردمی که علاوه بر مشکلات سخت کرونا با مشکلات عدیده معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ ابراز همدردی می‌کنیم.
* با توجه به تحولات کاخ سفید، اگر در سیاست خارجی، فضای آرامتری فراهم شود. اصلاح طلبان با استفاده از نقاط قوت این تغییرات، برای کمک به منافع ملی حضور فعال تری در انتخابات ریاست جمهوری خواهند داشت تا از رادیکالی شدن فضای سیاست جلوگیری شود.
* جریان اصولگرا در یک رقابت کم رونق و در بعضی از حوزه‌های انتخابیه بی رقیب و با کمترین نرخ مشارکت و با استفاده از فیلتر بسیار تنگ نظارت استصوابی توانست اکثریت مطلق مجلس را به دست بگیرد. با توجه به دستیابی به این موفقیت، آنان آسوده خاطر بودند که با همین دست فرمون انتخابات ۲۸ خرداد را نیز خواهند برد و نسبت به یکدستی مجدد قدرت در قوای سه گانه همانند دوره آقای احمدی نژاد؛ مجددا در قوای سه گانه یک دست خواهند بود.
* حضور آقای ترامپ و تندروی‌های او در حقیقت به رشد رادیکالیسم و تندروی در ایران کمک می‌کرد. حال با تغییرات پیش رو، خواب تحلیلگرایان اصولگرا، به احتمال زیاد تعبیر نخواهد شد و برخلاف تصورات، اگر یخ سیاسی در ایران آب شده و افکار عمومی از موضوع معیشت و اقتصاد، به سمت سیاست و انتخابات رود؛ حتما شاهد آرایش سیاسی و انتخاباتی متفاوتی از نسبت به سال ۹۸ هستیم که به ضرر اصولگرایان، خواهد بود.

طیبه سیاوشی/ اصلاح طلب
* انتخابات ریاست جمهوری امریکا انتخابات مهمی است و در حال حاضر تب آن شدت گرفته و تمامی اخبار را تحت الشعاع قرار داده است. فضای رسانه‌ای هم به این بحث و تاثیر گذاری شدت می‌بخشد. به طوری که موضوعت دیگری مثل نگرانی‌های محیط زیستی و آتش سوزی در جنگل‌های گرگان فراموش شد.
* اکنون برای تمام جهان از هند و اروپا و .. اهمیت دارد که چه کسی رئیس جمهور آمریکا شده و تمامی اخبار را دنبال می‌کنند؛ بنابراین نمی‌توان تاثیر گذاری این انتخابات را انکار کرد.
* نمی‌توان گفت، چون بایدن یا ترامپ انتخابات شده به این شخص رای بدهیم. بار‌ها زمانی که جمهوری خواهان قدرت داشتند؛ در ایران اصلاح طلبان روی کار آمدند و هنگامی که دموکرات‌ها قدرت داشند، تندروترین دولت که دولت آقای احمدی نژاد بود؛ برسر کار بود.
* نمی‌توان ارتباط مستقیم و معناداری بین ریاست جمهوری امریکا و ایران برقرار کرد.
* خاورمیانه از اولویت‌های سیاست خارجی ایالت متحده است، اما بازگشت به برجام، جز اولین سیاست یا تصمیمات آنان نخواهد بود.
* با توجه به سخنان و اظهارات بایدن، نشان داده که اهل مذاکره بوده و هدف دموکرات‌ها مانند دوره‌ی اوباما، مذاکره است. با این حال نمی‌توان پیش بینی کرد که ورود بایدن به کاخ سفید و بازگشت او به برجام، مصادف باشد تا در ایران نیز دولتی مایل به مذاکره یا اصلاح طلب روی کار بیاید.
* خیلی ارتباط منطقی بین رسیدن بایدن به قدرت با به قدرت رسیدن اصلاح طلبان در ایران وجود ندارد.
* تحلیل‌ها و اظهارنظر‌های اصولگرایان در هنگام انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، درباره تاثیرگذاری مستقیم به قدرت رسیدن ترامپ بر سیاست خارجی ایران بسیار تکان دهنده بود.
* این نگرانی‌ها در زمان قبل از به قدرت رسیدن بایدن، بسیار در فضای رسانه‌ای مطرح شد، اما نمی‌دانم آنان را به وحدت می‌رساند یا خیر.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از رویداد ۲۴، تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۹، کد خبر: ۲۳۹۹۶۹، www.rouydad۲۴.com
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
0
0
واقعا به جرات میشه گفت که انتخابات امریکا به شدت خیلی زیادی روی انتخابات بعدی ایران موثر هست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
0
0
مطمئن باشید اصلاح طلب ها باز هم میخوان وامصیبتا راه بندازن و مردم رو گمراه کنن
ناشناس
Netherlands
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
0
0
انتخابات 1400 با اومدن ظریف به میدان انتخابات خیلی پیچیده میشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین