پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۹۱۵۶
تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
نشست‌هایی که با توجه به نزدیکی ایام انتخابات، حال‌وهوای انتخاباتی نیز به خود گرفته بود، موضوعی که البته از مدت‌ها قبل از برگزاری برنامه‌ها قابل انتظار بود و حالا حضور مسئولان سابق و چهره‌های سیاسی امروز در آن‌ها مهر تاییدی به آن زده است
شعار سال: برگزاری نشست سالانه با حضور برخی از چهره‌های سیاسی همیشه یکی از برنامه‌های روتین تشکل‌های دانشجویی در طول سال‌های مختلف به‌حساب آمده است. موضوعی که امسال نیز علی‌رغم وجود شرایط کرونایی و برهم خوردن نظم همه برنامه‌ها، دنبال شد و تشکل‌های مختلف هر کدام با درنظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی اقدام به برگزاری مجازی و حتی حضوری این برنامه‌ها کردند.
 
به نظر می‌رسد حذف برخی از این برنامه‌ها به معنی ناتمام ماندن عملکرد یک‌ساله تشکل‌ها به‌شمار می‌رود، به همین دلیل فعالان دانشجویی حاضر در هر کدام از تشکل‌های دفتر تحکیم وحدت، جامعه اسلامی دانشجویان و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل تلاش کردند تا بتوانند در دوران کرونایی این روز‌های کشور با دعوت از چهره‌های مطرح سیاسی مانند غلامعلی حدادعادل، مصطفی پورمحمدی، مصطفی رستمی، محمدرضا عارف، نصرالله پژمانفر، علیرضا زاکانی، صادق محصولی و... مهم‌ترین نشست سالانه و میان‌دوره‌ای خود را برگزار کنند.
 
نشست‌هایی که با توجه به نزدیکی ایام انتخابات، حال‌وهوای انتخاباتی نیز به خود گرفته بود، موضوعی که البته از مدت‌ها قبل از برگزاری برنامه‌ها قابل انتظار بود و حالا حضور مسئولان سابق و چهره‌های سیاسی امروز در آن‌ها مهر تاییدی به آن زده است. جالب اینجاست که تشکل‌های دانشجویی برخی از برنامه‌های تعیین‌شده در نشست‌ها را نیز در بستر فضای مجازی برگزار کردند تا از این نشان دهند ویروس کرونا نمی‌تواند جلوی جنب‌وجوش‌های دانشجویان را بگیرد.

همایش سیاسی «تحول حمکرانی در گام دوم انقلاب» اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز در همایش سیاسی خود با عنوان «تحول حکمرانی در گام دوم انقلاب» که شامل دفاتر و مراکز هشت‌گانه سراسر کشور این اتحادیه می‌شد، میزبان چهره‌های سیاسی ازجمله پورمحمدی، دبیر جامعه روحانیت مبارز، صادق محصولی، وزیر دولت‌های نهم و دهم، محمدرضا عارف و غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب‌رئیس مجلس بود.

سیاه‌نمایی درباره مجلس یکی از راهبرد‌ها در انتخابات خواهد بود

غلامعلی حدادعادل در این نشست با بیان اینکه در اثر کثرت لیست‌ها در انتخابات شورای شهر و مجلس شکست خوردیم و اگر نتوانیم در انتخابات آتی به وحدت برسیم، این شکست تکرار می‌شود، و نباید با کثرت نامزد وارد انتخابات شویم، گفت: «افکار عمومی درباره گفتمان انتخابات بسیار حساس است. همچنین طرف مقابل دنبال دوگانه‌سازی در جامعه است و می‌گوید یا این نامزد یا آن نامزد؛ آن‌ها این‌گونه وانمود می‌کنند که آینده کشور یا با مذاکره به‌دست می‌آید یا جنگ می‌شود یا سختی و معیشت دارد یا مشکلات با مذاکره حل می‌شود.»
 
او با تاکید بر اینکه طرف مقابل می‌گوید ما به‌دنبال حل مشکلات از راه دیپلماسی و مذاکره هستیم، ولی طرف مقابل سرسختی و استمرار داشته که ممکن است جنگ شود، تصریح کرد: «هوشمندی ما آن است که نباید در تله‌های آن‌ها بیفتیم و در بازی این‌گونه است که از هر طرف ورود کنیم می‌بازیم، لذا نباید اصلا وارد بازی شویم.»
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: «شگرد طرف مقابل آن است که در انتخابات، گسل‌های امنیتی را تحریک می‌کنند؛ در سال ۹۶ رهبر معظم انقلاب در این‌باره تذکر دادند و تاکید کردند که باید هوشمندی خود را حفظ کنیم. یکی از راهبرد‌های رقیب ما برای پیروزی در انتخابات، سیاه‌نمایی درباره مجلس است و نباید در نیت آن‌ها شک کرد؛ از روز اول تشکیل مجلس، نظریه‌پردازان اصلاحات اعلام کردند که ستاد انتخابات‌شان در مجلس است و به دنبال وانمود جلوه دادن کار‌های مجلس و نشان دادن ناکارآمدی آنان هستند تا مردم به سمت آن جریان نروند.»
 
حدادعادل بیان داشت: «خطر بزرگ، بی‌بصیرتی افرادی است که با آن‌ها در این موضوع همگام هستند؛ برخی با کارت آن‌ها بازی کرده و در حقیقت بازی روش‌ها و سناریو‌های آن‌ها را می‌خورند، درحالی‌که اصلا نباید فریب خورد. داستان ملاقات پوتین با قالیباف یا عدم ملاقات با او هیچ اهمیتی ندارد، این درحالی است که در تشریفات پوتین اصلا دیدار با روسای مجلس وجود ندارد.»
 
او گفت: «مجلس هم‌اکنون زیر ذره‌بین است و بار‌ها این را مشاهده کرده‌ایم. این درحالی است که برای موضوعات مختلفی برای مجلس و نماینده حرف درمی‌آورند که ما آن را در موضوع درگیری یک نماینده با سرباز، رد کلیات بودجه یا رأی مثبت و منفی به طرح‌ها و لوایح می‌بینیم، ولی در‌مجموع، جامعه باید بصیرت و هوشمندی داشته باشد.»

دیدار بنده با احمدی‌نژاد یک حرف دروغ است

صادق محصولی، دبیرکل جبهه پایداری هم در این نشست با بیان اینکه اکنون در آستانه انتخابات قرار داریم و کشور در شرایط حساسی قرار گرفته است، گفت: «با این حال می‌بینیم که عده‌ای برای بستن لیست‌های انتخاباتی و انتخاب نامزد‌های خود به جای کارآمدی به دنبال نزدیکی حزبی به خود هستند.»
 
او در پاسخ به سوالی درباره اموالش با بیان اینکه در اسلام تولید ثروت از مسیر درست نه‌تن‌ها ناپسند نیست بلکه خوب هم هست، گفت: «یک نفر هم نتوانسته ادعا کند من از طریق رانت و معامله با دولت یک ریال کسب کرده باشم. من قبلا هم گفتم و الان هم که دولت در دست آقایان است بیایند اطلاعات مالی بنده و وزرای دولت خودشان را اعلام کنند. من بعد از جنگ در رشته خودم و بخش خصوصی فعالیت کردم و خدا را شکر موفق هم بوده‌ام. من درباره این موضوع کاملا در مجلس توضیح داده‌ام و رای اعتماد نمایندگان را هم گرفته‌ام.»
 
دبیرکل جبهه پایداری درباره این سوال که آیا درست است که شما با احمدی‌نژاد و پرویز فتاح دیدار می‌کنید، گفت: «اینکه با احمدی‌نژاد دیدار می‌کنم یک حرف دروغ است. ولی جدای از این من با خیلی‌ها جلسه دارم، ولی اینکه دیدار با فتاح را مرتبط به احمدی‌نژاد کنیم خطاست. ما در جبهه پایداری باید مواضع افراد را بدانیم تا مشخص شود چه برنامه‌ای برای انتخابات دارند. حالا ممکن است این‌ها اصلا در انتخابات شرکت نکنند.»
 
محصولی با اشاره به تغییر رفتار احمدی‌نژاد در سال‌های اخیر اظهار داشت: «ما موضوع تبعیت از، ولی امر را در جایگاه ریاست‌جمهوری مهم‌ترین امر می‌دانیم، وقتی این موضوع با مواضع نادرست خدشه‌دار شد، آن وقت موارد دیگر هم به دنبالش می‌آید که غط است، اما نباید نگاه صفر و صدی داشت؛ رسیدگی به محرومان و حضور مسئولان در دورترین نقاط کشور و خرج کردن برای مستضعفین بهترین خدماتی بود که انجام شد.»
 
دبیرکل جبهه پایداری درباره انشقاق جبهه پایداری گفت: «آقاتهرانی هم به این ادعای خنده‌دار پاسخ داده است. وفاقی که در جبهه پایداری است را در هیچ دوره‌ای شاهد نبودیم؛ شایعات همیشه بوده، ولی هیچ‌گاه نمودی پیدا نکرد، پس نباید به این حرف‌ها اعتنا کرد.»
 
محصولی درخصوص جایگزینی برای آیت‌الله مصباح گفت: «با دو فقیه دیگر عضو شورای فق‌ها مشورت خواهیم کرد و با کسب نظرات آن‌ها و تصویب شورای مرکزی نفر سوم شورای فق‌ها را انتخاب خواهیم کرد.»

استقلال سیاسی، بالاترین دستاورد این حوزه به‌شمار می‌رود

‌مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه باید در ابتدا برای مشارکت گسترده مردم تلاش کنیم و مقام‌معظم‌رهبری هم به مشارکت پایین راضی نیستند و بار‌ها بر حضور گسترده در انتخابات تاکید کرده‌اند، گفت: «مردم باید در یک فضای شفاف و با مشارکت بالا در انتخابات حضور پیدا کنند و بعد هنر ما باید این باشد که افراد خوب و اصلح را معرفی کنیم.»
 
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه برخی به پدرخواندگی حمله می‌کنند، ولی می‌خواهند خودشان مخفیانه این مدل را پیگیری کنند و یک‌دفعه در آخر انتخابات نظر خود را تحمیل می‌کنند، گفت: «دوره این مدل‌ها گذشته و این‌گونه مدل‌ها دیگر مقبولیت ندارد و ما نمی‌توانیم از این مدل‌های منسوخ‌شده استفاده کنیم.»
 
پورمحمدی با تاکید بر اینکه اگر رئیسی وارد صحنه نشود ما ممکن است با تعدد کاندیدا‌ها روبه‌رو شویم و اینگونه احتمالا انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد، تصریح کرد: «بالاترین دستاورد سیاسی، استقلال سیاسی است. هیچ‌کس در این موضوع تردید ندارد که ایران از نظر سیاسی مستقل است. دشمنان ما گاهی می‌گویند که استقلال ما جنبه طغیانی و شورشی دارد، اما در اصل استقلال سیاسی ما تردید ندارند.»
 
دبیر جامه روحانیت مبارز درباره مسدودشدن صفحات مجازی نیرو‌های انقلابی توسط دشمنان گفت: «قرار دشمنان بر این بوده که صدای ما را خفه کنند. مصداق بارزش مسدودکردن صفحات مجازی مرتبط با ما است. پس از نظر دشمنان تولیدات فرهنگی ما تاثیرگذار است. خودشان می‌گویند ایران همپای روسیه بر انتخابات آمریکا اثر می‌گذارد، بنابراین ما در فضای فرهنگی و رسانه‌ای تاثیرگذار هستیم.»
 
او با بیان اینکه «ما در تحصیل رضایت مردم موفق نیستیم» گفت: «یکی از مشکلات دولتمردان ما این است که نمی‌توانند خوب با مردم حرف بزنند. فضای مردم آنقدر جذاب است که وقتی یک نکته مثبت می‌گویید، ۱۰ نکته مثبت هم آن‌ها می‌گویند. ما در عرصه سیاسی، اشکالات جدی داریم. ما برای منظم‌کردن فضای سیاسی، کاری نکردیم.»
 
پورمحمدی افزود: «ما از یک آشفتگی و بی‌قاعدگی سیاسی رنج می‌بریم. ما هنوز یک تعریف دقیق از کنش سیاسی ارائه نکرده‌ایم. مردم هنوز نمی‌دانند باید بر چه اساسی نامزد‌ها را انتخاب کنند چراکه اصلا نامزد‌ها زمان کافی برای ارائه برنامه‌هایشان ندارند.»
 
او در پاسخ به سوالی مبنی‌بر حضور رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: «ما به دوستان ولایی خود گفته‌ایم که دورهم جمع شوید و باهم مشورت کنید. به هر نتیجه‌ای که رسیدید، جامعه روحانیت مبارز از شما حمایت می‌کند. ما گفته‌ایم که به هیچ عنوان نامزد انتخاباتی پیشنهاد نمی‌دهیم، اما از نامزد شما حمایت می‌کنیم.»

درحال بررسی شرایط برای کاندیداتوری هستم

محمدرضا عارف نیز در این نشست گفت: «رای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ به‌عنوان کاندیدا درحال بررسی شرایط هستم. در این برهه از زمان لزوم وحدت بین تشکل‌های اسلامی در دانشگاه‌ها بیش از پیش حائز اهمیت است به‌دلیل اینکه آینده‌سازان ایران شما جوانان هستید و از رسالت‌های جنبش‌های دانشجویی تربیت نیرو برای انقلاب است.»

با بهانه مصلحت نمی‌توان کار را به افراد ناتوان سپرد

‌رستمی نیز گفت: «امروز مهم‌ترین شاخصه قابل تحقق از کاندیدا‌های انتخاباتی، توانایی و یا همان اصلح‌بودن است و با بهانه‌هایی مانند مصلحت نمی‌توان کار را به افراد ناتوان سپرد. جوانگرایی جزء رویکردمحوری و مطالبات کلان رهبری از جریانات سیاسی کشور است. پذیرش مسئولیت در تشکل‌های دانشجویی، پیش‌نیاز پذیرش مسئولیت‌های بزرگ‌تر و مقدمه‌ای در بحث جوان‌گرایی مطلوب حضرت آقاست.»

در سی‌وهفتمین نشست میان‌دوره دفتر تحکیم وحدت چه گذشت؟

سی‌وهفتمین نشست میان‌دوره دفتر تحکیم وحدت که از ۲۲ تا ۲۴ بهمن و با عنوان «تحول در مسئولیت و پاسداری از مشارکت» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران و مرکز برگزار شده بود میزبان چهره‌های متفاوتی از سیاسیون بود. رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام‌معظم‌رهبری، شاه‌آبادی، معاون سیمای رسانه ملی، سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه، غلامعلی حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی، مرضیه وحیددستجردی، وزیر اسبق بهداشت، محمد محمدیان، رئیس سابق نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها ازجمله میهمانان این دوره از نشست بودند.
 
در این نشست در کنار سخنرانی مدعوین، اکران و نقد و بررسی فیلم «دیدن این فیلم جرم است»، برگزاری نشست «تحلیل ۱۴۰۰کلمه»، برگزاری نشست شورای عمومی بهمن‌ماه، برگزاری نشست برهان تخصصی با محوریت مسئولیت سیاسی، برگزاری نشست برهان حوزه زنان با محوریت حضور اجتماعی زنان، تحلیل ۱۴۰۰ کلمه و جشنواره نشریات و برگزاری مراسم اختتامیه و اهدای جوایز نشست برهان ازجمله برنامه‌هایی بود که در طول این دو نشست دو روزه برگزار شد.

رونمایی از تلویزیون اینترنتی مردمان

در ابتدای این نشست محمد گودرزی، دبیر این اتحادیه دانشجویی با اشاره به رونمایی از تلویزیون اینترنتی مردمان به‌عنوان یکی از فعالیت‌های کلان دفتر تحکیم وحدت، گفت: «در این تلویزیون اینترنتی به حکمرانی مطلوب، ساختار‌های پاسخگویی جمهوری اسلامی، نیاز‌های مردم و مردم‌سالاری خواهیم پرداخت.»
 
گودرزی با تاکید بر اینکه ما تحول در مسئولیت را در انتخابات سال ۱۴۰۰ که امید نسبت به تشکیل دولت جوان حزب‌اللهی افزایش یافته مطالبه خواهیم کرد، افزود: «دولت جوان حزب‌اللهی نه‌تن‌ها باید برای بهبود شرایط تلاش کند؛ بلکه باید از انجام اقداماتی که موجب نارضایتی مردم شده‌اند تا حد امکان بپرهیزد.»

اسلام باید به تمدن حاکم بر دنیا تبدیل شود

‌رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام‌معظم‌رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه انقلاب اسلامی جریانی است که تداوم آن به نهضت همه انبیا بر می‌گردد، گفت: «اسلام باید به تمدن حاکم در دنیا تبدیل شود و این تمدن به تولید سبک زندگی، دانش و ابزار بپردازد. گنجینه‌های اسلام باید به چراغ زندگی بشر تبدیل شوند و ما بتوانیم یک جامعه الگو در دنیا ایجاد کنیم؛ البته نیاز است که ابتدا خودمان ساخته شویم.»
 
او با بیان اینکه تحول باید از درون انسان آغاز شود، اظهار داشت: «ما تحولی که از جانب انسان‌های تحول نیافته در باور‌های دینی باشد، نداریم؛ با این وجود تحول از انسان‌هایی شروع می‌شود که بت‌های درون خود را شکسته و متحول شده باشند و پس از آن استعداد متحول شدن را در جامعه به‌وجود بیاورند. شما جوانان تشکلی، قرار است هدایتگر جامعه باشید و لازمه این هدایتگری نیز این است که خود هدایت شده باشید.»
 
رئیس نهاد نمایندگی مقام‌معظم‌رهبری در دانشگاه‌ها گفت: «باید قبل از هر مطالبه‌گری از خود مطالبه کنیم و مراقب خود باشیم. به هر روی کسی که راه درست را انتخاب کرده باشد اگر تمام دنیا هم گمراه شوند او گمراه نخواهد شد و آسیب نمی‌بیند. در تحول‌خواهی محوریت با ولایت است با این وجود ما باید نسبت خود را با ولایت بشناسیم.»
 
رستمی بیان داشت: «در دفاع از انقلاب باید غیرت داشت چراکه اگر سست حرکت کنیم حتما از حملات دشمن ضربات سخت می‌خوریم. از جنگ‌های شناختی دشمن سست کردن ما در‌مقابل حمله به باور‌های و ارزش‌های دینی است؛ به‌گونه‌ای که دشمن تعرض خود را از تعرض‌های ناچیز شروع می‌کند و به تدریج تعرض‌ها جدی‌تر می‌شود.»
 
او با بیان اینکه دشمن به انتخابات سال آینده چشم دوخته، به‌گونه‌ای که اگر بتواند مشارکت را ضعیف می‌کند، گفت: «اگر آمریکا ببیند مشارکت در انتخابات پایین بوده قطعا به سمت تحریم خواهد رفت، ولی اگر احساس کند مشارکت پایین نیست برای ایجاد فتنه روی جریان‌ها سرمایه‌گذاری خواهد کرد. پس ضرورت دارد تا برای ایام انتخابات تحلیل داشته باشیم.»

بودجه رسانه ملی به جای افزایش با کاهش همراه شده است

در ادامه حمیدرضا شاه‌آبادی، معاون سیمای سازمان صداوسیما گفت: «در کشور‌های دنیا این مدل از صداوسیما که در جمهوری اسلامی اجرا می‌شود و تصمیماتش بر‌مبنای نظر مردم است، کم داریم. نباید فراموش کرد که امام (ره) از آگاهی شروع کرده، درحالی که امام می‌توانست با تکیه بر تعداد محدودی از جوانان مطیع و حتی بدون تکیه بر جریان‌های چپ التقاطی با حرکتی مثل کودتا حکومت را در دست بگیرد، اما هدف امام تنها سرنگونی شاه نبود.»
 
او تصریح کرد: «بودجه یک درصدی برای صداوسیما توسط دولت پذیرفته نشد و حتی ۴۰درصد تبلیغات بازرگانی که توسط بانک‌ها تامین می‌شد با دستور دولت حذف شد و بعد از آن تبلیغات اپراتو‌رها با دستور وزارت ارتباطات به صداوسیما داده نشد. درواقع بودجه ما نه‌تن‌ها افزایشی نداشته بلکه از مقدار قبلی خودش هم کمتر شده است.»
 
معاون سیمای رسانه ملی بیان داشت: «سرگرمی برای صداوسیما بد نیست، اما اگر نتواند از ماموریت ظاهری خودش، یعنی همان سرگرمی، خارج شود، در عملکرد خود ناتوان بوده است. ما امروز تا تولید فیلم و سریال مطلوب فاصله زیادی داریم.»

با وجود برخی بی‌عدالتی‌ها مردم همواره در تهدیدات پای نظام ایستاده‌اند

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با بیان اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا کسی انتظار نداشت که مردم با آن شور و حال در مراسم جشن انقلاب شرکت کنند و این یک معجزه بزرگ اسلام است، گفت: «پس از گذشت ۴۰ سال ما پرده اول از انقلاب اسلامی را پشت سر گذاشتیم و درحال حاضر وارد گام دوم انقلاب شده‌ایم و قطعا عزت، اقتدار و عظمت انقلاب در ۴۰ سال اول مدیون ایستادگی و مقاومت در راه حق بود. در این ۴۰ سال قدرت‌سازی در جمهوری اسلامی به‌طور کامل و جامع محقق شد.»
 
او با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی نه به تمام مستکبران و ظالمان و نفی همه طاغوت‌ها و قدرت‌های مادی بود و ما پای تبعات این نه گفتن نیز ایستاده‌ایم، تصریح کرد: «ما در گام دوم انقلاب نیز نیازمند حرکت‌هایی هستیم که رهبری در این گام نیز مسیر جدیدی را پیش روی انقلاب ترسیم کردند که نیروی جوان انقلابی در تحقق اهداف این گام به‌عنوان نیروی محوری به‌شمار می‌آیند.»
 
سرلشکر جعفری تصریح کرد: «انقلاب اسلامی بدون نقش‌آفرینی نیرو‌های مردمی و جوانان بی‌معناست و استمرار نمی‌یابد و اهداف آن محقق نمی‌شود. با این وجود در این عرصه باید هر کسی با توجه به توانمندی و استعدادی که دارد به ایفای نقش بپردازد و البته مساله اصلی ما نیز همین است، چون امروز جوانان متعهد انقلابی تا حدودی منفعل شده‌اند و به نوعی همه منتظرند تا نقشی به آن‌ها واگذار شود.»
 
مسئول قرارگاه فرهنگی، اجتماعی بقیه‌الله با اشاره به اینکه حرکت‌های ۴۰ سال اول انقلاب با اقدامات ۴۰ ساله دوم تفاوت‌های ماهوی دارد، افزود: «در گام دوم ما باید در جهت جامع‌سازی، پیاده کردن اهداف اسلامی در جامعه، اخلاق، سبک زندگی، اداره جامعه، مدیریت، اقتصاد، عدالت، رشد معنوی جامعه و نمونه‌سازی از یک جامعه اسلامی حرکت کنیم با این وجود نیرو‌های جوان انقلابی باید در این حوزه‌ها فکر کنند.»
 
او گفت: «انقلاب اسلامی امروز در قدرت‌سازی به خودکفایی و اوج رسیده و در مرحله‌ای از بازدارندگی هستیم که هیچ دشمنی جرات حمله به ما را ندارد، این قدرت‌سازی موجب شده تا دشمن برای ایجاد ناامنی در کشور نیز برنامه‌ای نداشته باشد و این بیانگر قدرت و بازدارندگی در کشور است.»
 
مسئول قرارگاه فرهنگی، اجتماعی بقیه‌الله با اشاره به اینکه در گام دوم انقلاب تهدید‌های اصلی شامل تهدید‌های نرم بوده و نه تهدیدات سخت، اگرچه آماده پاسخگویی به تهدیدات سخت نیز هستیم بیان داشت: «ما برای مقابله با تهدیدات نرم با مشکل مواجهیم؛ بنابراین باید احساس ضرورت در مردم را نیز در این جنگ ایجاد کنیم. مردم در مقابله با تهدیدات انقلاب اسلامی همواره نقش تعیین‌کننده، محوری و اصلی را داشتند، چون نظام را متعلق به خود می‌دانند.»
 
او در توضیح بیشتر این مساله گفت: «با وجود برخی بی‌عدالتی‌ها و نارسایی‌ها مردم همواره در تهدیدات سخت و نیمه‌سخت پای نظام ایستاده‌اند، ولی مساله این است که باید در عرصه جنگ نرم نیز این احساس ضرورت را در آن‌ها ایجاد کنیم و البته در این مسیر پیچیدگی‌هایی وجود دارد که باید آن‌ها را حل کرد. به همین دلیل رهبر معظم انقلاب جوانان را برای ورود به این عرصه مورد خطاب قرار داده‌اند اگرچه تاکنون آن حرکت مورد انتظار نیز شکل نگرفته است.»
 
فرمانده سابق سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه افزود: «بعد از انتشار بیانیه گام دوم انقلاب برداشت‌های انحرافی از این بیانیه بود به همین دلیل رهبر انقلاب سه ماه بعد گفتند معنای بیانیه گام دوم انقلاب این است همان انگیزه‌ها، حرکت‌ها و همان جهت‌گیری‌هایی که توانست این کشور را از زیر لگد مستکبران خارج کند و برای این کار هم همت بلند لازم بود، الان هم این همت‌ها و انگیزه‌ها وجود دارد. ما امروز نیازمند یک حرکت عظیم در راستای تحقق نقش‌آفرینی مردم در گام دوم انقلاب هستیم و به تعبیری باید انقلابی در انقلاب انجام شود و این همان انقلاب سوم در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی است.»

انتخاب بد در انتخابات آینده خطر کمتری نسبت به مشارکت پایین دارد

غلامعلی حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی در این نشست گفت: «مشارکت مردمی از اهمیت زیادی برخوردار است و بی‌اعتنایی مردم نسبت به این مساله به سود کشور نیست. این یک زنگ خطری است که حتی خطر آن بیشتر از انتخاب بد است. همچنین در باب عدم تکثر نامزد‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری، تلاش بر این است مردمی که قصد دارند به نامزد انقلابی رای بدهند، وقتی پای صندوق رای می‌آیند، در انتخاب بین چند نامزد خوب در این جبهه شک نکنند که باعث شکست در انتخابات بشود.»
 
رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اسلامی اظهار داشت: «در باب مجلس ممکن است چند نقطه سیاه وجود داشته باشد و درصدی از افراد مشکل‌دار باشند؛ اما در نگاه کلی مجلس کاملا بد و تماما سیاه نیست و عملکرد مجلس باید به صورت کلی درنظر گرفته بشود، ضمن اینکه هنوز زمان زیادی از روی کار آمدن مجلس نگذشته، پس باید نگاه‌های انتقادی خود را تعدیل کنیم، در مجموع کار مجلس خوب است.»
 
حدادعادل تصریح کرد: «در مساله مخالفت برخی با شفافیت آرای نمایندگان مجلس، این دیدگاه وجود دارد که ممکن است برخی نمایندگان از ترس برخورد بد مردم، به گزینه مدنظر خود که با بررسی به آن رسیده‌اند، رای ندهند.»

حضور بیشتر زنان در صحنه انتخابات باعث پرداخت بهت به مسائل این حوزه می‌شود

مرضیه وحیددستجردی، وزیر اسبق بهداشت نیز در این نشست گفت: «ما در پی آن نیستیم که برای حضور زنان در انتخابات سهمیه تعیین کنیم، چون فرهنگ مردم ما چه در بین انتخاب‌کنندگان و چه انتخاب شوندگان بسیار بالاست و با توجه به فرهنگ بالا قطعا زنان ما جایگاه بالاتری نسبت به گذاشتن سهمیه پیدا می‌کنند.»
 
او با بیان اینکه معتقدیم هرچه زنان بیشتر در صحنه انتخابات حضور داشته باشند، به مسائل زنان، خانواده و کودکان بهتر پرداخته می‌شود، اظهار داشت: «به عبارتی با توجه به شاخص‌ها و جوانب مختلف، با حضور زنان در عرصه‌هایی، چون نمایندگی مجلس، شورا‌ها و ریاست‌جمهوری نقش آن‌ها می‌تواند موثر واقع شود.»

برگزاری حضوری نوزدهمین دوره اردوی جهاد اکبر در مشهد مقدس

نوزدهمین اردوی جهاد اکبر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل نیز یکی دیگر از مهم‌ترین نشست‌های برگزارشده توسط تشکل‌ها به‌شمار می‌رود که از ۲۹ بهمن‌ماه در مشهد برگزار شده است. این اردو که در اصل نشست میان‌دوره این اتحادیه محسوب می‌شود، با شعار «تحول در حکمرانی، عدالت و کارآمدیی» برپا شده و در آن رستمی، پناهیان، صادق خرازی دبیر کل حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان، محمود صادقی و پژمانفر حضور داشتند و عملکرد مرکز پژوهش‌های مجلس نیز با حضور علیرضا زاکانی و لایحه جدید بودجه با حضور سیدمحسن دهنوی، نماینده مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

وجود اختلاف در اصلاح‌طلبان ریشه تاریخی دارد

محمود صادقی در جلسه پرسش و پاسخ این دوره از اردوی جهاد اکبر گفت: «ما سرانجام به این تصمیم رسیدیم که دوباره مثل گذشته یک نهاد اجماع‌ساز را داشته باشیم برای یک مشارکت فعال، اما در انتخاباتی که آزاد و قانونی و رقابتی و عادلانه باشد و ما بتوانیم کاندید‌هایمان را برای برنامه‌ای راهگشا داشته باشیم.»
 
به گفته او اصلاح‌طلبان علاوه‌بر ۳۲ حزب شورای هماهنگی از ظرفیت‌های خارج از احزاب هم استفاده می‌کنند. صادقی با بیان اینکه نهاد اجماع‌ساز که یک جبهه یا ائتلاف از احزاب اصلاح‌طلب است و بنا دارد برای ورود به انتخابات هماهنگی داشته باشند، گفت: «ضرورت مشارکت مردم به چه معنی است؟ آیا فقط مردم بیایند رای بدهند یا حق انتخاب هم دارند؟ تکلیف و حق دو روی سکه انتخابات است. رهبری می‌فرمایند حتی آنانی که ما را قبول ندارند بیایند به‌خاطر ایران رای بدهند. اصلاح‌طلبان به دو روی سکه انتخابات تاکید دارند.»
 
او در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی‌بر وجود اختلاف در این نهاد اجماع‌ساز گفت: «وجود اختلاف دیدگاه امر غیرقابل انکاری است و این برمی‌گردد به سابقه تاریخی اصلاح‌طلبان. طی زمان تحولاتی به‌وجود آمده و این سبب دسته‌بندی شد و درنهایت چپ قدیم و چپ جدید، راست سنتی و راست مدرن به‌وجود آمد. همین مهم سبب وجود اختلاف شد و در عین حال باعث تنوع طیف شد. در انتخابات ۱۴۰۰ راهبرد رسمی اعلام‌شده اصلاح‌طلبان در چارچوب نهاد اجماع‌ساز هماهنگ با هم عمل می‌کنند.»
 
او بیان داشت: «هاشمی سال ۸۴ تا ۹۲ فرق کرده بود و تقریبا چشم و گوشش باز شده بود و به ضرورت و گفتمان اصلاح‌طلبان نزدیک شده بود. چهار سال اول دولت روحانی را قبول داشت، اما ۴ سال دوم را نه. در دولت اول تورم حدود ۴۰ درصدی تک‌رقمی شد و در حوزه سیاست و... پیشرفت داشتیم، اما در دولت دوم ناهماهنگی‌ها در تیم اقتصادی و خروج آمریکا از برجام باعث شد ناکامی‌ها به‌وجود آید. مشکلات زمانی اتفاق افتاد که رویکرد دولت از رویکرد اصلاح‌طلبان فاصله گرفت به هر ترتیب دولت روحانی ضعف‌هایی داشت که ما مسئولیت آن را نمی‌پذیریم.»

رابطه وکالتی بین نمایندگان و مردم باید اصلاح شود

‌پژمانفر در این نشست گفت: «امری که ما در تمامی این سال‌ها بر آن تکیه کردیم تا با تاکید بر آن تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کنیم، مشارکت مردم است. مشارکت مردم علاوه‌بر انتخابات و راهپیمایی، باید در زمینه مطالبه‌گری هم بروز پیدا کند. کمیسیون اصل ۹۰ هم ناظر بر همین مساله است.»
 
او با بیان اینکه در کشور ما رابطه نمایندگان و مردم، رابطه وکالتی است، درحالی‌که مجلس باید در مسیر طراحی سیستم برای شنیدن صدای مردم حرکت کرده و دنبال راهی باشد که مسائل مردم را حل کند، اظهار داشت: «مسائل مردم ناشی از دو امر است؛ ضعف قوانین و دستورالعمل‌ها، یعنی ریل‌گذاری غلطی که اجازه استفاده مردم از قوانین را نمی‌دهند و دیگری ضعف اجرا که برای این مساله طرح‌هایی مثل سوال، تذکر، استیضاح و... وجود دارد و یکی دیگر از این ابزار‌ها، کمیسیون اصل ۹۰ است.»
 
او بیان داشت: «کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مرجع تظلم‌خواهی آحاد مردم نسبت به طرز کار قوای سه‌گانه است که فرصت انجام یک وظیفه فراقوه‌ای را در مقابل آحاد مردم به مجلس می‌دهد و به شکایات مردم در طرز کار قوای سه‌گانه رسیدگی می‌کند که درواقع نظارت مجلس به‌طرز کار خودش است. امروز درحال تصویب تفاهمنامه با ستاد امر به معروف با هدف تاکید بر ایجاد سیستم مطالبات قانونی برای آحاد مردم هستیم که در این صورت مجلس در ارتباط با اجرای اصل ۹۰ قانون اساسی بتواند بهتر عمل کند.»

گزینه بهتر از روحانی برای اصلاح‌طلبان وجود نداشت

صادق خرازی، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان نیز در نشست پرسش و پاسخ این دوره از اردوی جهاد اکبر گفت: «باعث تاسف است که در انتخابات قبلی آمریکا مشارکت در انتخابات از ۴۰ درصد به ۷۰ درصد رسید، اما مشارکت در انتخابات اخیر مجلس به ۴۰ درصد رسید.»
 
او بیان داشت: «کنشگران سیاسی اصلاحات سه دسته هستند، دسته‌ای معتقدند در هر شرایطی باید در انتخابات فعال بود، دسته‌ای نیز به‌صورت مشروط در انتخابات شرکت خواهند کرد و دسته سوم نیز رسما انتخابات را تحریم کردند. با دو دسته دوم و سوم کاری نداریم و دسته اول موضوع بحث ما است. در دسته اول نیز اهتمام به همبستگی دیده نمی‌شود.»
 
خرازی با بیان اینکه در بین علمای سیاسی که می‎شناسم، کمتر عالم بزرگی است که مانند رهبر دارای قدرت فهم ایدئولوژیک باشد، گفت: «تمام زندگی انسان امروز تحت قلمرو دانش و بینش است. بینش و دانش وقتی باهم توام شدند انقلاب و رنسانس فکری را در تکنولوژی ایجاد کردند. این انقلاب فکری باید در علم سیاست نیز اتفاق بیفتد. بنده اولین کسی هستم که مصاحبه کردم که فصل‌الخطاب رهبری است و اگر چیزی می‌گوید واجب‌الاطاعت است.»
 
دبیرکل حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان با تاکید بر اینکه می‌دانستیم عارف رای نخواهد آورد، بیان داشت: «گزینه اول ما روحانی نبود. بخش اصولگرایی جامعه از قالیباف حمایت می‌کردند، بخش خاکستری جامعه و بخش اصلاح‌طلب نیز به‌دنبال مرحوم هاشمی بودند. هاشمی در شورای نگهبان توسط اعضای آن شورا رد شد که اگر چنین نمی‌شد روحانی اصلا مطرح نمی‎شد. در بین اصلاح‌طلبان بعضی از روی نفاق، برخی از روی علاقه و... به روحانی رای دادند، اما اصل مطلب این بود که گزینه‌ای بهتر از روحانی برای اصلاح‌طلبان نبود.»

هنوز آرمان‌های انقلاب اسلامی آن طور که باید پیاده‌سازی نشده است

‌رستمی در این نشست با تاکید بر اینکه مبنی حرکت جریان مومن و انبیا، جهاد اکبر است، خطاب به دانشجویان گفت: «شما ماموریت دارید وارد ارائه تمدن نوین اسلامی شوید. ۴۰ سال جنگ با ملت ایران برای این است که تمدن نوین اسلامی مردم را جذب می‌کند. برای ارائه این تمدن باید تجهیزات وجود داشته باشد و لازمه ماموریت شما جامعه‌پردازی است. برای ارائه تمدن نوین اسلامی و جایگزین آن با تمدن لیبرال دموکراسی باید ابتدا یک نمونه کوچک ارائه شود و آن نمونه کوچک جامعه‌پردازی است.»
 
او تصریح کرد: «هنوز آرمان‌های انقلاب آن طور که باید پیاده نشده، جامعه گرفتاری‌هایی دارد که تا حل نشود نمی‌توانید یک جامعه الگو ارائه دهید. البته جامعه نمونه با دستور اجرا نمی‌شود، ما مقرراتی داشته و داریم، اما سوال این است که چرا جامعه مطلوب هنوز شکل نگرفته است؟ انقلاب اسلامی پیروز شد، نظام اسلامی تشکیل شده، اما دولت و جامعه اسلامی هنوز تشکیل نشده تا بتوانیم به تمدن نوین اسلامی برسیم.»
 
رستمی بیان داشت: «جامعه الگو از انسان‌های الگو نشات می‌گیرد. اگر انسان الگو در جامعه تربیت نکنید نمی‌توانید به‌سمت جامعه نمونه بروید. جامعه کوچک مدینه با الگو بودنش بقیه جوامع را جذب کرد و با تربیت تک‌تک انسان‌ها به الگو بودن رسید. اول خودسازی و تربیت انسان‌های تراز و بعد ارائه جامعه نمونه که دیگر جوامع جذب آن شود، مدنظر است. شما دانشجویان باید الگوی علمی، اخلاقی و اجتماعی باشید اگر این اتفاق بیفتد نیمی از راه را رفته‌ایم، کار سخت شما عزیزان جهاد اکبر است.»

مردم‌سالاری دینی تنها به‌معنی حضور مردم پای صندوق‌های رای نیست

‌پناهیان در این نشست گفت: «لیبرال دموکراسی امروزه به‌عنوان تفکر حاکم بر بخش‌های عمده‌ای از جهان رسوایی و ناکامی خود را نشان داده، اما با این حال متأسفانه برخی دوست دارند این تفکر را زنده می‌کنند. نباید فراموش کرد که در جامعه ما زمینه تحول وجود دارد، اما باید توجه داشت که لازم است به مسائل تحولی نگاه کرد. در صحبت‌های مقام‌معظم‌رهبری می‌توان تحول در نظام را حس کرد.»
 
او گفت: «تحول یعنی زمینه فساد وجود نداشته نباشد و آن را از بین برد و به‌عبارتی تحقق پیشرفت به معنای واقعی آن نه به معنای ظاهری‌اش. به‌عبارت دیگر باید مسئولانی بر سر کار بیایند که امکان خیانت و کم‌کاری نداشته باشند. درست است که رقابت‌های سیاسی را قبول داریم، اما رقابت‌های حقیقی، نه رقابت‌های دروغ. در این میان رئیس‌جمهوری با دروغ رای آورد که می‌گفت در وسط پیاده‌رو دیوار می‌کشیم. این رقابت نیست بلکه نابودی رقابت است.»
 
پناهیان بیان داشت: «مناظره مانند بازیگری است که هرکس بهتر بازی کند رأی بیشتری می‌آورد. این همان الگوی حکمرانی غربی است که در زمانی، بازیگران در کشور‌های غربی رأی آوردند. همچنین باید فراموش کرد که مردم سالاری دینی تنها به‌معنای حضور مردم در پای صندوق‌های رأی نیست، بلکه به معنای مشارکت مردم در همه امور است. حکمرانی باید به معنای حقیقی مردمی باشد و انجمن اسلامی مستقل، حقیقتا یک مدل حقیقی از حکمرانی مردمی است.»

۵ رویکرد برای مرکز پژوهش‌های مجلس تعیین شده است

علیرضا زاکانی، نماینده مجلس نیز در بررسی عملکرد مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: «این یک مرکز سیاستگذاری با ربع قرن تجربه است و از چند جهت بی‌نظیر است؛ چراکه مرکز پژوهش همه ابعاد مسائل کشور ا در ۴۷ کارگروه مورد بررسی قرار می‌دهد و به‌صورت عام ناظر بر همه امور است. تنها مرکزی است که مستقیما با مجلس به‌عنوان قوه مقننه در دستگاه قانون‌گذاری و نظارت همراهی می‌کند. خوشبختانه برای این مرکز ۱۴ رویکرد تعریف شده و منطبق با این رویکرد‌ها یک تحولاتی عمیق در مرکز آغاز شده است.»
 
او اظهار داشت: «اولین رویکرد تحولی مرکز پژوهش‌ها، اشراف معارف اسلامی در حوزه قانون‌گذاری است. این رویکرد امکانی را فراهم کرد که یک نقیضه عمده در مرکز پژوهش‌ها وجود داشته باشد و آن هم عدم‌حضور مستقیم افراد صاحب‌نظر حوزوی و اندیشمندان در کنار فرهیختگان دانشگاهی بود، از بین برود. رویکرد دوم در مرکز معطوف به استخراج مختصات مکتب امام و بهره‌مندی از نگاه اجتهادی حضرت امام و مقام‌معظم‌رهبری به‌شمار می‌رود. رویکرد تحولی سوم بحث چشم‌انداز است، ما چشم‌انداز خودمان را از اقامه قانون اساسی، سیاست‌های ۳۷‌گانه ابلاغی رهبرمعظم‌انقلاب و اقامه بیانیه گام دوم انقلاب گرفتیم.»
 
زاکانی افزود: «رویکرد چهارم که بسیار مهم است، جمع‌سپاری علمی است که بتوانیم یک پیمانکار خوب بوده و نیاز‌های مجلس را به‌خوبی برطرف کرده و در چهار حوزه نظام فرهنگی، نظارت تخصصی، ایده‌پردازی و تصمیم‌سازی شبکه نخبگانی را در خدمت نظام اسلامی قرار دهیم. رویکرد پنجم نیز ناظر به فضای خارج از کشور است. هدفگذاری روی کشور‌های همسایه به‌ویژه محور مقاومت خواهد بود تا از این طریق بتوانیم از داشته‌های آنان بهره ببریم و اندوخته‌های خودمان را در خدمت رشد آنان قرار دهیم.»

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فرهیختگان، تاریخ انتشار ۳ اسفند ۱۳۹۹، کد خبر: ۵۱۸۹۵، farhikhtegandaily.com.
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین