پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۹۶۱۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت تحریم‌های اقتصادی یکجانبه یکی از موانع اصلی مقابله مؤثر با آثار منفی تغییرات آب و هوا هستند و باید لغو شوند.
شعار سال : مجید تخت‌روانچی روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به منظور بررسی آثار امنیتی تغییرات آب و هوایی برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: مقابله با ابعاد منفی تغییرات آب و هوایی باید یک مسئولیت جمعی محسوب شود و همه دولت‌ها باید تعهدات خود تحت کنوانسیون تغییرات آب و هوایی و موافقتنامه پاریس را به طور کامل اجرا کنند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: این اقدام باید با رعایت دقیق اصل مسئولیت مشترک، اما متفاوت دولت‌ها انجام شود. کشور‌های توسعه یافته با توجه به نقش اصلی‌شان در تغییرات آب و هوایی و نیز برخورداری‌شان از فناوری‌ها و منابع مالی کافی، مسئولیت بیشتری در مقابله با این چالش‌ها دارند.

تخت‌روانچی اظهار کرد: از این رو، کشور‌های توسعه یافته نه تنها باید در کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای پیشتاز باشند و حمایت کافی مالی نیز از کشور‌های در حال توسعه به عمل آورند، بلکه باید انتقال فناوری‌های سازگار با آب و هوا را نیز برای این کشور‌ها تسهیل سازند.

وی ادامه داد: کشور‌های در حال توسعه نیز باید متناسب با توانایی‌ها و شرایط توسعه ملی‌شان، به تعهدات خود عمل کنند و جامعه بین‌المللی نیز باید تمام موانع اجرای موثر تعهدات آن‌ها را برطرف کند که تحریم‌های یکجانبه یکی از آنهاست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: تحریم‌ها توانایی‌های تعدادی از کشور‌های در حال توسعه همچون ایران را برای مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوایی به شدت تضعیف می‌کنند.

تخت‌روانچی تصریح کرد: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران نه تنها مانع از دسترسی به منابع مالی و فناوری‌های لازم شده است بلکه بر استفاده مؤثر از توانایی‌های ملی برای انجام تعهدات آن نیز تأثیر نامطلوبی داشته است و از این رو، این تحریم‌های غیرقانونی و غیر انسانی باید لغو شوند.

وی تاکید کرد از این نظر حمایت می‌کنیم که هیچ ارتباط مستقیمی بین تغییرات آب و هوایی و امنیت وجود ندارد و به همین خاطر این موضوعات باید در محافل ذیربط یعنی مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و کنوانسیون تغییرات آب و هوا بررسی شوند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار کرد: حقیقت انکارناپذیر این است که بسیاری از علل اساسی خطرات امنیتی تغییرات آب و هوا که شورای امنیت قصد بررسی آن‌ها را در مناطق درگیری از جمله در آفریقا دارد، بومی نیستند بلکه عمدتاً ریشه در مداخلات غیرمشروع و اقدامات غیرمسئولانه کشور‌های توسعه یافته دارند.

تخت روانچی گفت: بنابراین راه حل، بررسی آن‌ها توسط شورای امنیت نیست، بلکه درخواست از همه کشور‌ها به ویژه کشور‌های توسعه یافته برای اجرای کامل و مؤثر تعهداتشان است.


شعار سال ، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار 6 اسفند ۹۹، کد خبر: 84241674 ، irna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
0
0
تحرم هايي كه امريكا داره براي كشور هاي منطقه اعمال ميكنه واقعا ظلم شديدي محسوب ميشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: