پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۶۶۰۷
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
همزمان با پنجاه و چهارمین سالگرد اشغال "بلندی‌های جولان" به وسیله رژیم صهیونیستی، کتاب "اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" رونمایی گردید.
شعار سال: همزمان با پنجاه و چهارمین سالگرد اشغال "بلندی‌های جولان" به وسیله رژیم صهیونیستی، کتاب "اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی رونمایی گردید.

در مراسم رونمایی از این کتاب که صبح امروز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، آیت الله «محمدحسن اختری» رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) و کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین، سردار سرتیپ «حسین دهقان» مشاور فرمانده معظم کل قوا در صنایع دفاعی، آقای «صلاح الزواوی» شیخ السفراء و سفیر کشور فلسطین در جمهوری اسلامی ایران و دکتر «شفیق دیوب» سفیر جمهوری عربی سوریه در ایران به ایراد سخن پرداختند.

حجت الاسلام «حسینی عارف» مدیر عامل مؤسسه ابناء الرسول (ص) و آقای «علی شاکر» مؤلف کتاب نیز گزارش کوتاهی درباره آن ارائه دادند.

همچنین تعدادی از شخصیت‌های برجسته سیاسی و فعالان فرهنگی مرتبط با مقاومت - همچون «میرمسعود حسینیان» دستیار وزیر و مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، «خالد قدومی» نماینده جنبش حماس در ایران، «ناصر ابوشریف» نماینده جهاد اسلامی فلسطین در ایران، «ایرج سبقتی» مدیر عامل خبرگزاری قدس و «مهدی شکیبایی» قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین- نیز در این مراسم حضور داشتند.

اختری: کتاب "اهمیت منطقه استراتژیک جولان" به زبان‌های دیگر ترجمه شود
آیت الله محمدحسن اختری اولین سخنران مراسم رونمایی از کتاب "اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" که در ابتدا با خیر مقدم و تشکر از مهمانان اظهار داشت: آزادی کل سرزمین فلسطین و برافراشته شدن پرچم فلسطین در سراسر سرزمین‌های اشغالی و آزادسازی قبله اول مسلمانان را از پیشگاه خداوند متعال خواستاریم و موفقیت‌ها و پیروزی‌های مردم فلسطین و مقاومت فلسطین را هم تبریک می‌گوییم.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه‌ای (دام ظله) بار‌ها و مکرر به سستی و زبونی و ضعف رژیم اشغالگر قدس و حامیانش اشاره فرمودند، گفت: امروز برای همگان آشکار شده که رژیم صهیونیستی در سراشیبی سقوط قرار گرفته و وضعیت بسیار سستی در داخل سیاستمداران و مسئولان رژیم غاصب صهیونیستی پیش آمده و آن‌ها در سختی بسیار زیادی و زبونی بسیار زیادی به سر می‌برند امیدواریم نتانیاهو هم مثل ترامپ و دیگر جنایتکاران رژیم اشغالگر قدس به زباله دانی تاریخ بروند و به سرنوشت نابودی و زوال برسند که این بشارت دیگری بر موفقیت و پیروزی فلسطینیان و علامتی از تحقق پیروزی نهایی و آزادی قدس شریف است، ملت ایران هم در ماه مبارک رمضان و پس از آن در اجتماعاتی که برگزار کردند تنفر و انزجار خود از رژیم صهیونیستی و حمایت از فلسطینیان را نشان دادند.

رئیس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت کتاب "اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل"، تصریح کرد: منطقه جولان از مناطق بسیار حساسی است و آن دیدبانی و جاسوسی اسرائیل از آن منطقه تا داخل دمشق تحت پوشش قرار می‌گیرد اگر منطقه جولان از اسرائیل گرفته شود حداقل ۴۰ کیلومتر باید عقب نشینی کند و دیگر منطقه امنی نخواهد داشت. جولان بسیار منطقه حساسی است به طوریکه گفتگو‌های سوریه بر سر منطقه جولان برهم خورد پیشنهاداتی از جمله اداره مشترک این منطقه و استقرار نیرو‌های حافظ صلح مطرح شد که البته اسرائیل هیچ یک را نمی‌پذیرفت، زیرا اسرائیل حاضر است همه چی را از دست بدهد، ولی جولان را از دست ندهد لذا ترامپ هم در جنایت اخیر خود روی این منطقه انجام داد. به دلیل قطعنامه ۴۲ و قطعنامه‌های دیگر این منطقه برای سوریه است، ولی اسرائیل این منطقه را پس نداده است، باید برای آزادی منطقه جولان مانند دیگر مناطق فلسطین تلاش شود امیدواریم تحقق یابد.

* حسینی عارف: برای مقابله با پروژه سازش و عادی سازی، باید دیپلماسی عمومی را فعال کرد
پس از سخنان آقای اختری، مدیرعامل "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول (ص) " در سخنان کوتاهی، به علل و انگیزه‌های این مؤسسه برای چاپ کتاب "اهمیت منطقه استراتژیک جولان" پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین «سید علی‌رضا حسینی عارف» بر لزوم مقابله با پروژه عادی‌سازی روابط با اسرائیل تأکید کرد و گفت: در این رابطه باید دو اقدام صورت بگیرد؛ یکی در حوزه سیاسی و دیپلماتیک که دولت‌ها زیر بار فشار تحمیلی برای تطبیع نروند، و دیگر در زمینه دیپلماسی عمومی و کار‌های فرهنگی تا ملت‌های مسلمان آگاه شده و در برابر این ماجرا بایستند.

وی ضمن تمجید از پیشگامی "جنبش نُجَباء" در انتشار کتابی راجع به اهمیت منطقه استراتژیک جولان، اضافه کرد: این یک قدم فرهنگی مهم در راستای آگاهی مردم عراق جهت مقابله با این سازشکاری و عادی سازی است.

مدیرعامل خبرگزاری ابنا با اشاره به فشار آمریکا برای داخل کردن بقیه کشور‌های اسلامی به برنامه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: انتظار داریم که با کمک نهادها، این کتاب به سایر زبان‌های مهم نیز ترجمه شود. مثلاً ترجمه به زبان "اردو" هم در شرایط فعلی بسیار مهم است؛ زیرا کشور پاکستان تحت فشار شدید قرار دارد تا روابط دیپلماتیک خود با رژیم اسرائیل را عادی کند.

حسینی عارف در پایان از آقایان اختری، رمضانخانی، قربان تقی و شاکر برای زحماتی که جهت خلق و انتشار کتاب "اهمیت منطقه استراتژیک جولان" متحمل شدند تشکر کرد.

* شاکر: جولان امکان حمله موشکی کوتاه‌برد علیه کشور‌های منطقه را به اسرائیل می‌دهد
مؤلف کتاب "اهمیة منطقة الجولان الإستراتیجیة من منظور امن إسرائیل و بقائها" با بیان اینکه "از دست دادن جولان، رژیم صهیونیستی را از حیث امنیت و بقا دچار مشکل می‌کند"، خاطرنشان ساخت: به همین دلیل جنبش صهیونیسم در مانیفست خود که آگوست ۱۹۶۷ منتشر شد، اعلام کرد هیچ دولت یهودی حق پس دادن این منطقه را ندارد.

آقای «علی شاکر» با تشریح فرآیند تاریخی که به ارتقای جایگاه جولان در استراتژی امنیت ملی اسرائیل انجامیده است، اظهار داشت: این منطقه سرزمین مرتفعی است که فاصله کوتاهی با مراکز سیاسی و امنیتی حساس در سوریه، لبنان، فلسطین و حتی اردن دارد.

وی تصریح کرد: منطقه اشغالی جولان تا کاخ ریاست‌جمهوری سوریه در دمشق، کاخ ریاست‌جمهوری لبنان در بیروت، کاخ سلطنتی اردن در امان و بیت‌عاقیون نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی در شهر قدس به ترتیب فاصله‌هایی نزدیک به ۵۰، ۶۰، ۸۵ و ۱۱۰ کیلومتر دارد!

شاکر افزود: در ادبیات نظامی، برای موشک‌های رده بالستیک، فاصله زیر ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر، کوتاه‌برد قلمداد شده و لذا بلندی‌های جولان برای دولت یا رژیم حاکم بر آن، برتری امنیتی کامل را به همراه دارد.

این نویسنده با بیان اینکه "اسرائیل تنها ٣٤ روز بعد از اشغال منطقه جولان، شهرک‌هایی در این منطقه تأسیس کرد که بعد‌ها «ناحال» نام گرفت"، تأکید کرد: این مسأله شاید در ابتدا یک امر عادی اجتماعی را به ذهن متبادر سازد، درحالی‌که دقیقاً بحث در مورد استراتژی است. صهیونیست‌ها پس از خدمت سربازی، موظفند تا ١٢ ماه در این شهرک‌ها به کشاورزی بپردازند؛ شهرک‌هایی که عمدتاً در خطوط مرزی جولان احداث شده‌اند.

شاکر ادامه داد: این بدین معناست که رژیم صهیونیستی به‌دنبال ایجاد منطقه‌ای حائل برای جبران کم‌عمقی استراتژیک سرزمین‌های اشغالی در فلسطین است. باید بدانیم که تقریباً ۷۰ درصد زیرساخت‌های مهم اسرائیل همچون فرودگاه بن‌گوریون، بزرگراه سراسری (معروف به بزرگراه ششم)، مسیر انتقال آب ملی و نیز خطوط فشار قوی در نوار باریکی از دریای مدیترانه و کرانه باختری به‌صورت فشرده قرار گرفته است. این رژیم همچنین با این اقدام، برای مجامع بین‌المللی و حقوق‌بشری، غیر‌امنیتی‌سازی کرد و برای طرف سوری، استراتژی غیرنظامی‌نمایی را سرلوحه قرار داد.

وی در پایان، طراحی استحکامات اسرائیل در بلندی‌های جولان را مبتنی بر اصل غافلگیری توصیف و تصریح کرد: با اینکه شهرک‌های صهیونیست‌نشین در این منطقه، غیرنظامی جلوه داده می‌شوند، اما در واقع این شهرک‌ها پس از جنگ ١٩٧٣ به شبکه نظامی رژیم صهیونیستی وصل شدند تا در صورت بروز هرگونه تهدید یا حمله احتمالی، همچون یک پایگاه نظامی خفته عمل کنند.

* الزواوی: مقاومت امروز در غزه، مدیون امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای است/ فلسطین و سوریه دو قلو هستند
صلاح الزواوی سفیر فلسطین در تهران نیز در این جلسه تصریح کرد: آنچه را که شما برادران در جنگ اخیر غزه انجام دادید، نه پیروزی حماس، نه پیروزی جهاد اسلامی و نه پیروزی مقاومت است بلکه برای اولین بار پیروزی تمام امت اسلامی است و این اولین بار بود که فلسطین به این شکل به عرصه آمد و تمام این‌ها به برکت این نظام اسلامی و حضرت امام خمینی (ره) است که جمهوری اسلامی را بنا نهادند و رهبری این کشور را به آیت الله خامنه‌ای سپردند که این راه را ادامه دادند که برکت ایشان و نظام اسلامی ایران دستاورد‌های بسیاری را به دست آوردیم که این نظام مبتنی بر دو پایه ایجاد وحدت اسلامی در میان امت اسلامی و آزادی فلسطین استوار است آن کسانی که می‌خواهند برای وحدت اسلامی تلاش کنند باید پشت سر این نظام باشند تا فلسطین آزاد شود ما همیشه پشت سر مقام معظم رهبری هستیم و ان شاء الله روزی خواهد رسید پشت سرشان در قدس شریف نماز خواهیم خواند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از برکات انتشار کتاب " اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" است، گفت: سوریه دوقلوی فلسطین است تاریخ این کشور از گذشته تاکنون با مسئله فلسطین مرتبط بوده است شیخ قسام سوری بودند به فلسطین آمدند جنگیدند و شهید شدند به همین دلیل با سوریه یک روح در دو بدن هستیم سوریه بهای گزافی را برای مواضع تاریخی در مورد فلسطین پرداخته است در گذشته جوانان فلسطینی به دمشق می‌رفتند و آموزش می‌دیدند و برای جنگ به فلسطین بر می‌گشتند.

صلاح الزواوی نقش و جایگاه ایران و مقام معظم رهبری را مورد ستایش قرار داد و بیان کرد: ایشان یک لحظه هم سوریه را تنها نگذاشتند، زیرا درک کردند که سوریه بهای گزافی را برای حمایت از فلسطین می‌دهد و به همین دلیل از سوریه دفاع کردند انتخاب بشار اسد به عنوان رئیس جمهور سوریه را تبریک می‌گویم اسد فردی بود که در این خط سیاسی و آزدای فلسطین باقی ماند و در مسیر حمایت از مسئله فلسطین و حفاظت از آن باقی ماندند.

وی افزود: حرکت خود را در تاریخ ۰۱/۰۱/۱۹۶۵ با حمایت سوریه آغاز کردیم به دلیل مواضع سوریه در مورد فلسطین، روستا و شهری در سوریه نبود که مورد حمله بمب‌های اسرائیل قرار نگرفته باشد و شهدای بسیاری را تقدیم کردند مطمئنا سوریه همیشه پیروز خواهد بود و تاکید می‌کنم خداوند سوریه و مبارزین سوریه و صابرین را تنها نمی‌گذارد آن‌ها پیروز شدند فلسطین هم پیروز خواهد شد، این مسیری که طی می‌کنیم بخشی از مکتب و اندیشه حضرت امام خمینی (ره) است هر کس در این مسیر باشد مطمئناً در مسیر جهاد و شهادت حرکت می‌کند.

الزواوی در پایان سخنانش به روح حضرت امام خمینی (ره)، شهید سلیمانی، شهید فخری زاده و مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محتشمی پور درود و رحمت فرستاد.

* دیوب: از ریاست جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنم
در ادامه این مراسم، سفیر جمهوری عربی سوریه در تهران با بیان اینکه زمان انتشار کتاب " اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: در سالگرد اشغال جولان سوریه این کتاب منتشر شده همچنین ده روز دیگر سالگرد جلوگیری رژیم صهیونیستی به عنوان نیروی اشغالگر از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در جولان است.

دکتر «شفیق دیوب» منطقه جولان را بسیار با اهمیت دانست و گفت: در دور قبلی گفتگو‌ها با رژیم صهیونیستی برای ۱۰ متر مربع از جولان همه مذاکرات با شکست مواجه شد و در آن جلسه تاکید شد که هر مقدار از جولان سوریه به اندازه همه جولان و حتی به اندازه دمشق اهمیت دارد عزت غزه مانند عزت جولان، عزت جولان مانند عزت غزه، عزت جولان مانند عزت مزارع شبعا و عزت جولان مانند عزت قدس است.

دیوب با ذکر اینکه "این نشست نشان دهنده اهمیت و سمبولیک بودن جولان است" به پیروزی مقاومت در جنگ ۱۲ روزه اخیر هم اشاره کرد و گفت: دستاورد‌های عظیم سوریه و لبنان - بویژه نبرد "شمشیر قدس" - نقطه عطف و تحول بسیار مهم در مبارزه با رژیم صهیونیستی بود که ان شاء الله این رژیم از بین خواهد رفت.

وی ادامه داد: سوریه بسیار خوب و در سلامت کامل است و ان شاء الله با حمایت حامیان به ویژه مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای و حمایت‌های محور مقاومت بر تروریست هم پیروز خواهد شد و مطمئن هستم که با حمایت از محور مقاومت به این راه ادامه خواهیم داد و برای آزادی جولان و فلسطین و همه خاکی که توسط رژیم صهیونیستی و دشمنان اسغال شده، تلاش خواهیم کرد.

سفیر سوریه در تهران همچنین گفت: سوریه به مسیر خود ادامه خواهد داد همواره حامی مسئله فلسطین بوده و به هر بهایی به این حمایت ادامه خواهد داد و از جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای تشکر می‌کنم که در ده سال گذشته بسیار به سوریه کمک کردند و حمایت کردند.

آقای دیوب با ضمن قدردانی از آقایان اختری و شاکر (مؤلف کتاب) تصریح کرد: از ریاست جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل این اقدام ارزنده تشکر می‌کنم.

* دهقان: چرا اسرائیل را مشروع نمی‌دانیم؟
سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع پیشین و مشاور نظامی مقام معظم رهبری آخرین سخنران این مراسم بود و اظهار داشت: حضرت امام (ره) با طرح مسئله قدس به عنوان موضوع اسلامی آن را از محدوده دنیای عرب خارج کرد و به یک موضوع اسلامی برای همه دنیا تبدیل کرد امروز فلسطین یک موضوع عربی و یا محدود به دنیای اسلام نیست بلکه موضوع انسانیف‌بشری و جهانی است.

وی افزود: در مسیر مقاومت افراد بسیاری زحمت کشیدند آیت الله اختری از افرادی هستند که نقش بی بدیلی را در بازه زمانی خاصی در جهت تقویت و تحکیم مبادی مقاومت از نظر ساختاری و نظری داشتند، مرحوم شیخ الاسلام هم پرسوزترین فرد در مسئله فلسطین بوده است که تلاش بسیاری کردند. مرحوم محتشمی پور هم در سامان بخشی اولیه حوزه مقاومت نقش داشتند، آنچه هم امروز مقاومت در منطقه دارد ثمره تلاش‌های شهید سلیمانی در زمان مسئولیت نیروی قدس انجام دادند.

سردار دهقان همچنین گفت: جولان جز سرزمین‌های سوریه است، اما ذات جولان، فلسطینی است به این معنا که صهیونیست‌هایی که به نام سرزمین موعود با هدایت و همکاری فلسطینیان، سرزمین‌های فلسطینی را اشغال کردند در ادامه به دنبال نیل تا فرات بودند و نفوذ و سلطه خود را بر جهان اسلام تحمیل کنند.

وزیر دفاع پیشین در بخش دیگری از سخنانش، در پاسخ به این سؤال که "چرا اسرائیل را مشروع نمی‌دانیم؟ " بیان کرد:، چون مشروعیت یک نظام سیاسی مربوط به سرزمین مادری و حضور جمعیتی به نام "ملت" است که این سرزمین متعلق به اسرائیل نیست و ملتی هم نداشته است امروز اسرائیلی‌ها توانستند تحت اعمال سلطه سلاح طی سنوات گذشته خود را در این سرزمین نگه دارند انقلاب اسلامی فضای متفاوتی را فراهم کرد ما از آغاز حضورصهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی، باید بپذیریم نظام سیاسی سوریه همواره خط مقدم مقابله با اشغالگری صهیونیست‌ها بوده و هزینه‌هایی را برای یک امر حیاتی پرداخت کرد.

وی افزود: جولان از منظر ژئوپولوتیک، سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی، گردشگری، منابع آب و ... برای بقا و تداوم یک نظام سیاسی اهمیت دارد؛ لذا اسرائیلی‌ها همواره با اشغال سرزمین‌های عربی در حول و حوش این سرزمین به دنبال ایجاد یک کمربند امنیتی برای خود بوده اند.

سردار دهقان همچنین گفت: امروز مقاومت به نقطه‌ای از اوج قدرت رسیده است که رژیم صهیونیستی را به حضیض ذلت رسانده است. اکنون اسرائیلی‌ها با بحران هویتی مواجه هستند و همه ابزار نظامی که برای سرکوب و تخریب به کار می‌گرفتند خاصیتش را از دست داده است.

در پایان این مراسم از کتاب " اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" به دست آقایان اختری، دهقان، الزواوی، دیوب، رمضانخانی، حسینی عارف، قدومی، ابوشریف و شاکر رونمایی شد.

شایان ذکر است کتاب "اهمیت منطقه استراتژیک جولان از نگاه امنیت و بقای اسرائیل" که به قلم آقای «علی شاکر» تألیف و به وسیله آقای «عبدالحسین عبیاوی» به زبان عربی ترجمه شده، با پشتیبانی "کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین (وابسته به نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران) " و "جنبش مقاومت اسلامی نجباء" و به وسیله "انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول (ص) " به زیور طبع آراسته گردیده است. نام نسخه عربی این کتاب "أهمیة منطقة الجولان الإستراتیجیة من منظور أمن إسرائیل وبقائها" می‌باشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری اهل بیت، تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۰۹۲۲۹۲، www.fa.abna.cc
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین