پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۷۷۰۷
تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
این گزارش، نمای کلی است از اینکه چگونه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) می‌تواند در سیاست گذاری‌های مدیریت هوشمند استراتژیک آب مهم باشد.
شعارسال: امروزه کمبود آب به عنوان یک چالش اساسی برای توسعه پایدار و عامل بالقوه ناآرامی‌های اجتماعی، درگیری‌ها در داخل و بین کشور‌ها شناخته شده است. آب گرانبهاترین کالای جهان است، با این حال تا کنون اقدام نظام مندی برای تعریف ارزش گذاری آب انجام نشده است. در حالی که دانشمندان، مهندسان و مدیران آب در مقام نظارتی، و شرکت‌های مشاوره‌ای و پیمانکاری، نهاد‌های سرمایه گذاری خصوصی و دولتی و سازمان‌های غیردولتی در جهان در تلاش برای مدیریت موفق امنیت آب هستند، نیاز فزاینده‌ای برای بهبود مدیریت آب از طریق استفاده هوشمندانه از داده‌ها و راه حل‌های مبتنی بر طبیعت احساس می‌شود.

طبق گزارش «اطلس خطر آبی» موسسه جهانی آب (WRI)، ۱۷ کشور در جهان در معرض خطر تقریبا" فوری کمبود شدید آب هستند و روز صفر بی آبی ممکن است قریب الوقوع باشد.۱۲ کشور از این ۱۷ کشور، در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) قرار دارد، و در حال حاضر بیش از دو میلیارد نفر در کشور‌هایی با وضعیت تنش آبی «بالا» زندگی می‌کنند. محققان تخمین زده اند که تا سال ۲۰۴۰ از هر چهار کودک در سراسر جهان یک نفر در مناطقی با تنش آبی بسیار بالا زندگی خواهد کرد. به طور کل، حدود یک چهارم جمعیت جهان در معرض خطر کمبود شدید آب هستند که پی آمد آن درگیری، ناآرامی‌های اجتماعی و مهاجرت خواهد بود. در سال‌های اخیر خشکسالی‌های مکرر در مناطقی از آمریکای مرکزی و ساحل آفریقا باعث مهاجرت بسیاری شده است. معیشت کشاورزان در این مناطق، به دلیل کاهش بارندگی آسیب دیده و آن‌ها به دنبال پناهندگی و شغل در کشور‌های دیگر هستند.

به گفته کارشناسان، یکی از کلید‌های مقابله با کمبود آب افزایش سرمایه گذاری بر کنترل مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی است، صنعتی که بیش از دو سوم آب مصرفی مردم را هر ساله جذب می‌کند. چارلز ایسلند، رئیس ابتکارات جهانی و ملی آب در WRI، بیان نمود: «در صورت امکان برای حل این بحران باید از زیرساخت‌های سبز به جای زیرساخت‌های فیزیکی سنتی مانند سد‌ها و مخازن استفاده شود.»

نقش ICT در توانمندسازی مدیریت هوشمند آب

یکی از مهمترین چالش‌های توسعه پایدار که کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه با آن روبرو است، اطمینان از دسترسی مطمئن همه مردم به خدمات تأمین آب و بهداشت است. این بدان معنی است که منابع آب باید با دقت مدیریت شوند. بدین منظور دسترسی به موقع به اطلاعات برای تصمیم گیری‌های مدیریتی منابع آب در یک شرایط خاص، بسیار مهم است.

فن آوری‌هایی مانند سنجش از دور ماهواره‌ای در ترکیب با حسگر‌های وب معنایی و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) می‌توانند به طور ابتکاری توسط مقامات نظارتی بر موضوع آب، به منظور دستیابی به اطلاعات راجع به میزان آب مصرفی در زمان واقعی، ردیابی و پیش بینی سطح رودخانه ها، منابع آب و شناسایی منابع جدید آب شیرین مورد استفاده قرار گیرد. سنسور‌ها و شبکه‌های ارتباطی مجهز به وب، فرصتی را برای ذینفعان آب نیز فراهم می‌کنند تا در زمان واقعی اطلاعاتی درباره متغیر‌های فیزیکی و محیطی مانند دما، سطح رطوبت خاک و بارندگی به دست آورند. فن آوری‌های اندازه گیری هوشمند همچنین می‌تواند به افراد، مشاغل و شرکت‌های آب، اطلاعات را در زمان واقعی ارائه دهند، بنابراین باعث افزایش آگاهی در مورد میزان مصرف، تعیین محل نشت و کنترل بهتر تقاضای آب می‌شوند. به طور کل «ICT» یک استراتژی توانمند در فرآیند تولید راه حل‌های نوآورانه برای رسیدگی به مشکلات کمبود آب است. «ICT» با تسهیل جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های محیطی، محققان و متخصصان اقلیم را قادر می‌سازد مدل‌های دقیق تری را برای پیش بینی‌ها تولید کنند.

همچنین دانشمندان در حال کار بر روی راه حل‌های یکپارچه اینترنت اشیا برای پشتیبانی از بی شمار حسگر در درک بهتر و مدیریت بسیاری از چالش‌های اکوسیستمی از جمله تغییرات کیفیت آب به دلیل اثرات طبیعی، مصنوعی یا آب و هوایی هستند. آن‌ها برنامه‌هایی برای مدیریت بهتر آلودگی از منابعی مانند رواناب کشاورزی یا طوفان آب که می‌تواند دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و اکوسیستم‌های دریایی را تحت تأثیر قرار دهد، دارند. «IBM» و موسسه آب «DCU» به طور انتخابی این فن آوری‌ها را در ایرلند و ایالات متحده آزمایش خواهند کرد. اولین سنسور‌ها قرار است در دریاچه جورج در ایالت نیویورک و همزمان با پروژه جفرسون در دریاچه جورج مستقر شوند.


چگونه فناوری اطلاعات و ارتباطات به کمک سیاستگذاری آب می‌آید
 
شعارسال، بااندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار:۱۳ شهریور ۱۴۰۰، کدخبر:۲۵۶۵۳۶۱، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین