پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۱۸۸۴
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۴
نگاه به فرو چاله‌های دشت فامنین همدان از بالا، انسان را یاد فیلم‌های هالیودی و سریال‌های آخر الزمانی می‌اندازد. چاله‌هایی به قطر بعضا ۵۰ متر و عمق چند ده متر. برخی از منابع پای نیروگاه حرارتی شهید مفتح را به وسط می‌کشند و بحث استخراج بی رویه آب را. هنوز هم به علل سیاسی یا کمبود دانش علمی، اظهار نظر قاطع در خصوص فروچاله‌های این دشت صورت نمی‌گیرد. بنظر شما در تقابل ملاحظات سیاسی و سلامت زندگی اجتماعی، باید به کدام سمت حرکت نمود؟
شعار سال: دشت فامنین- قهاوند- کبودر آهنگ واقع در شمال استان همدان دارای ضخامت رسوبات سفره آبدار حدودا ۱۰۰- ۷۰ متر می‌باشد. بهره برداری غیر اصولی و بیش از ظرفیت سفره سالانه حدود ۲.۵-۳ متر افت در سطح آب این سفره را سبب شده است.

در طی ده سال اخیر، دست کم حدود ۲۵ فرو چاله (Sinkhole) کوچک و بزرگ در سطح دشت به وجود آمده که سبب نگرانی ساکنان دشت گردیده است. شرایط ویژه در سنگ بستر آهکی و وجود دی اکسید کربن بیشتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در لیتر، عامل اصلی توسعه فروچاله‌ها در منطقه است. همچنین وجود حفره‌های انحلالی بزرگ، مجاری آب، سیستم درز و شکاف وسیع در سنگ بستر و پمپاژ آب موجود در آن‌ها عامل اصلی ایجاد فرو چاله‌های منطقه بوده و عواملی، چون ماسه شویی لایه ها، خروج گاز از چاه‌ها و افت سریع سطح آب زیرزمینی در تسریع وقوع فرو چاله‌های منطقه دخیل هستند.

برای جلوگیری از این پدیده، باید اولا از کف شکنی و حفاری در سنگ بستر خودداری شود. دوم این که، برای جلوگیری از ماسه شویی چاه‌های آب باید از گراول پک (Gravel pack) مناسب استفاده شود. سوم اینکه همه چاه‌هایی که در سنگ بستر حفاری شده و آبدهی بالایی دارند، تعطیل شوند.
تعداد بازدید : 1

اختصاصی پایگاه تحلیلی خبری شعار سال، برگرفته از منابع گوناگون
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین