پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۳۵۱
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۷
بیست و نهمین دوره هفته کتاب با شعار"جای خالی را با کتاب پر کنیم"در حالی آغاز شده است که بازار کتاب کماکان کم رونق است و بسیاری از مدیران مغازه‌های کتاب فروشی همچنان مشکلات عدیده‌ای دارند که یکی ازمهم‌ترین آن‌ها حضور فروشندگانی است که انواع کتاب‌ها را با تخفیف‌های ۵۰ تا ۷۰ درصدی به صورت دست فروشی یا درغرفه‌های کتاب در مترو و پاساژ‌ها و یا به صورت آنلاین می‌فروشند.
شعار سال: بیست و نهمین دوره هفته کتاب با شعار"جای خالی را با کتاب پر کنیم"در حالی آغاز شده است که بازار کتاب کماکان کم رونق است و بسیاری از مدیران مغازه‌های کتاب فروشی همچنان مشکلات عدیده‌ای دارند که یکی ازمهم‌ترین آن‌ها حضور فروشندگانی است که انواع کتاب‌ها را با تخفیف‌های ۵۰ تا ۷۰ درصدی به صورت دست فروشی یا درغرفه‌های کتاب در مترو و پاساژ‌ها و یا به صورت آنلاین می‌فروشند. آن‌ها این فروشندگان را به عدم کیفیت کاغذ کتاب ها، ترجمه‌های سخیف، قیمت‌های بالای روی جلد کتا بها، جا انداختن صفحات، اشتباهات لغوی، صحافی بد، عدم ویرایش مناسب و... متهم می‌کنند و شکایت اصلی آن‌ها از مراجعی است که اجازه فعالیت به این قشر از کتاب فروشان را می‌دهند در مقابل، کتاب فروشان تخفیفی این اتهامات را رد می‌کنند و حتی مدعی هستند که این نوع فروش رونق تازه‌ای به بازار کتاب می‌دهد و از طرفی به نفع مشتریان نیزهست. اما مشکل دیگری که از نظر مغازه داران باعث آشفتگی بازار کتاب شده است، کتاب فروشی فله‌ای است که از قضا از نظر بسیاری از کتاب دوستان جذاب است. در این نوع فروش که اکثرا به صورت دست فروشی کتاب‌های دست دوم، قدیمی، ممنوعه و نایاب صورت می‌گیرد فروشنده فی البداهه به مشتری قیمت می‌دهد. هرچند این نوع فروش بیشتر در خیابان انقلاب رونق دارد، اما این قسم از کتاب‌ها را در مغازه‌های خرید ضایعات کاغذ نیز می‌توان یافت. افرادی که بدون آگاهی از ارزش واقعی، کتاب هایشان را کیلویی ۶ هزار تومان در کنار ضایعات می‌فروشند و مغازه داران این کتاب‌ها را از ضایعات جدا کرده و برای مشتری‌های خاص خود کنار می‌گذارند. به هر جهت این‌ها تنها مشکلات بازار کتاب نیست و بی گمان مشکلات دیگری مانند بالا رفتن قیمت تمام شده کتاب، کم شدن سرانه مطالعه در کشور، علاقه به خوانش کتاب‌های الکترونیکی، شیوع کرونا، تعطیلی نمایشگاه کتاب و ... دررکود بازار کتاب نقش دارد که باید با تدبیر و برنامه ریزی بر آن‌ها فایق آمد تا نام گذاری روز‌های هفته کتاب از حالت نمادین و شعاری خارج شده و شاهد رونق بازار کتاب باشیم.
 

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۱۵۷۲۰۵، www.ilna.news
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین