پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۵۸۵
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۰
برخی نمایندگان استان اردبیل بدون در نظر گرفتن شاخصه‌ها و پتانسیل‌های یک منطقه که آیا صلاحیت و قابلیت لازم را برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارد یا خیر، در تکاپوی ترسیم دایره یِ گجی در حوزه انتخابیه یِ خودشان هستند تا کلنگ افتتاح مرکزیت منطقه آزاد تجاری را بر زمین بکوبند!
شعار سال: فارغ از کش و قوس‌های فراوان، حرف و حدیث ها، فراز و نشیب‌ها در راه روها، اتاق‌های مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام که به درازا کشید! بالاخره گوش شیطان کَر، ایجاد منطقه آزادی تجاری در محدوده استان اردبیل به تصویب رسید.

اما؛ محدوده‌ی اصلی منطقه آزاد و مرکزیت آن در هاله‌ای از ابهام است!

متاسفانه؛ برخی نمایندگان استان اردبیل بدون در نظر گرفتن شاخصه‌ها و پتانسیل‌های یک منطقه که آیا صلاحیت و قابلیت لازم را برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارد یا خیر، در تکاپوی ترسیم دایره یِ گجی در حوزه انتخابیه یِ خودشان هستند تا کلنگ افتتاح مرکزیت منطقه آزاد تجاری را بر زمین بکوبند! تا در آرشیو سوابقشان، همچون فرهاد کوه کن، عشق به محل زاد بومشان را به رخ سایر رقبای مجلسیِ عشاق بکشند.
در تصورات خودشان، دایره یِ گجی (محل اصابت کلنگ افتتاح) را در نمین! آن دیگری در گرمی ترسیم نموده و دنبال کوه و گردنه هستند تا بلکه یک زمین مسطح بیابند و کلنگ را بکوبند و کار را تمام کنند.

در حالیکه، مجمع نمایندگان استان اردبیل، می‌توانند تعصبات و احساسات را کنار بگذارند و با اتحاد و انسجام و همدلی، با نگاهی دلسوزانه به آینده یِ کشور و توسعه همه جانبه‌ی استان اردبیل، منطقه‌ای را بعنوان مرکزیت منطقه آزاد تجاری انتخاب و تعیین نمایند که به واقع قابلیت ها، ظرفیت‌ها و شاخصه‌های لازم را برای این منظور دارا باشد.

راقم؛ بدور از احساسات و تعصبات واهی و بدور از بَخل و حَسد، نمونه بارزی از یک منطقه‌ی مستعد و با قابلیت چندین منظوره را که به واقع ویژگی‌های لازم را داراست تا تبدیل به مرکزیت منطقه آزاد تجاری گردد، ذیلا ابراز می‌نماید.

شهرستان پارسآباد، به غیر از اردبیل، تنها شهرستانی ست که دارای فرودگاه هواپیمایی می‌باشد و این امتیاز از جنبه‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است و کلید رونق اقتصادی، تسریع مسافرت برای تجار و سرمایه گذاران و جذب گردشگران را از راه هوایی می‌تواند رقم بزند.

شهرستان پارسآباد، با وجود کاستی‌های بسیار در امر بهداشت و درمان، اما به لحاظ برخورداری از مراکز درمانی متعدد، منجمله بیمارستان‌های شهدا_ارس_امام خمینی نسبت به سایر شهرستان‌های استان، قابلیت خدمات رسانی و سرمایه گذاری در توریسم درمانی را داراست.

شهرستان پارسآباد، از آنجا که شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان را در محدوده خود دارد، و می‌تواند بستر لازم برای توسعه اقتصادی صنعتی با کشور آذربایجان و کشور‌های حوزه‌ی قفقاز را فراهم نموده و روابط اقتصادی، صنعتی را تسریع و سهولت بخشد.

شهرستان پارسآباد با برخورداری از دو هولدینگ عظیم اقتصادی، یعنی؛ شرکت کشت و صنعت مغان و شرکت کشت و صنعت پارس، این قابلیت را دارد که نقش بسزایی در برقراری روابط تجاری، بویژه صنعت کشاورزی با کشور‌های همسایه را عهده دار باشد.

شهرستان پارسآباد، جاده ترانزیت کالا بین ایران و آذربایجان و پل ارتباطی باکو_ نخجوان می‌باشد و دهه هاست مسافران آذربایجانی از این جاده تردد داشته و آشنایی قبلی با منطقه را دارند.

شهرستان پارسآباد با توجه به اینکه در یک منطقه‌ای مُسطح و دشت وسیعی قرار گرفته، موانعی، چون کوه و سایر موانع طبیعی را همچون برخی شهرستان‌ها ندارد و این قابلیت و سایر قابلیت‌ها و ویژگی‌ها که به برخی از آن‌ها اشاره شد، تمایل کشور آذربایجان را صد چندان نموده و می‌تواند به روند روابط اقتصادی و به دنبال آن جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و سهولت بخشیدن در توسعه استان کمک شایانی داشته باشد و از طرفی؛ با برخورداری از امتیازات، داشته‌ها و زیر ساخت ها، هزینه‌ها را به حداقل برساند و در این وضعیت نامناسب اقتصادی، بار مالی را از دوش دولت بکاهد.

طرفه آنکه؛ انتظار می‌رود مجمع نمایندگان استان اردبیل وارد مباحث تنش زا و رقابت باخت باخت نشده و ناخواسته مانع توسعه کشور و به تبع آن، استان اردبیل نگردند و آنچه را که عقل و منطق، عدل و انصاف حکم می‌کند، در تصمیمات خودشان لحاظ نمایند.

چرا که حسادت، آفتیست که انسان‌ها را به سمت زوال و زیان می‌کشاند و امام حسن ع فرموده:
الحسدُ رائدُ السُّوءِ و مِنهُ قَتَل قابیلُ هابیلَ.
حسد، پیش قراول تمام شرور و بدی‌ها است. از روی همین حسد بود که قابیل برادرش هابیل را به قتل رسانید. (بحار، ج ٧٨، ص ١١١)

سلیمان علیزاده/ فعال اجتماعی

پایگاه تحلیلی خبری شعار سال برگرفته از کانال تلگرامی آران مغان
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین