پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۸۵۶۰
تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷
آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار رئیس دانشگاه تهران گفت: علاقه به وطن و حفظ کشور یک مساله فطری و دینی است، هر وقت دیدیم عزیزی از این نخبگان علمی از کشور مهاجرت کرد بر ما سخت گذشت، باید در دانشگاه ها طرزی این عزیزان دانشجو را تربیت کنید که اراده حفظ کشور و آبادانی کشور را داشته باشند و به جای جذب شدن در سازمان ها یا کشورهای دیگر، خود به دنبال جذب دیگران و شروع یک حرکت در راستای آبادانی کشور باشند.
شعار سال: آیت الله جوادی آملی با بیان این که علاقه به وطن و حفظ کشور یک مساله فطری و دینی است گفتند: هر وقت دیدیم عزیزی از این نخبگان علمی از کشور مهاجرت کرد بر ما سخت گذشت.

آیت الله جوادی آملی در دیدار سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران که امروز در قم برگزار شد، در سخنانی بیان داشتند: «عقلانیت» و «معنویت» که از برنامه‌های مهم شما در دانشگاه است، سفارشی نیست و با موعظه حل نمی‌شود! «عقلانیت» را الهیات فلسفه همراهی می‌کند و از آن تعریف ارائه می‌دهد.

ایشان ادامه دادند: ما یک فلسفه و حکمت عملی داریم که با مردم و جامعه سروکار دارد و مردم و افراد را تربیت می‌کنند، اما الهیات فلسفه یا فلسفه نظری داریم که می‌خواهد علوم را تربیت کند؛ یعنی برخلاف فلسفه عملی، طب را تربیت می‌کند نه طبیب را، در واقع الهیات فلسفه، علم را تربیت می‌کند نه عالم را و رهبری علوم را برعهده دارد.

معظم له خاطرنشان کردند: الهیات فلسفه، همه علوم را در قالب اضلاع یک مثلث می‌بیند؛ قرآن کریم نیز این مسئله را تایید می‌کند که هر موجود و پدیده‌ای در این جهان در قالب اضلاع سه گانه قابل بررسی است؛ چه کسی آن را خلق کرد؟ چگونه آن را خلق کرد؟ و چرا آن را خلق کرد؟ اما غرب این مثلث را مثله کرد، علم غربی تنها چیستی و چگونگی اشیاء و پدیده‌ها را مورد مطالعه قرار می‌دهد و به مبدأ و غایت آن‌ها کاری ندارد، در نتیجه، غرب علم را به لاشه علم تبدیل کرد، نتیجه این علم مرده می‌شود آن جنگ‌های جهانی و این جنگ‌های نیابتی که هر روزه شاهد آن هستیم.

آیت الله جوادی آملی تاکید داشتند: دانشگاه را دانش اسلامی می‌کند و دانش را «معلوم» اسلامی می‌کند و اسلامی بودن معلوم، وابسته به آن اضلاع سه گانه است، خروجی چنین دانشگاهی می‌شود دانشجویان عزیزی که پس از خروج از دانشگاه می‌گویند چه کسی جذب من می‌شود؟! من قدرت کارآفرینی و تولید و حرکت دارم، نه اینکه چه کسی مرا جذب می‌کند؟! دانشجویی که خود دنبال جذب دیگران است نه اینکه بخواهد دیگران او را جذب کنند.

مهاجرت نخبگان برما خیلی سخت است
معظم له در بخش پایانی سخنان خود به مساله مهاجرت نخبگان علمی از کشور اشاره کرد و ابراز داشت: علاقه به وطن و حفظ کشور یک مساله فطری و دینی است، هر وقت دیدیم عزیزی از این نخبگان علمی از کشور مهاجرت کرد بر ما سخت گذشت، باید در دانشگاه‌ها طرزی این عزیزان دانشجو را تربیت کنید که اراده حفظ کشور و آبادانی کشور را داشته باشند و به جای جذب شدن در سازمان‌ها یا کشور‌های دیگر، خود به دنبال جذب دیگران و شروع یک حرکت در راستای آبادانی کشور باشند.

در ابتدای این دیدار، رئیس دانشگاه تهران، گزارشی از رویکرد‌ها و برنامه‌های جدید دانشگاه تهران خدمت معظم له ارائه نمود.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۴۰۰، کد خبر:۱۵۳۵۸۸۶، www.jamaran.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین