پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۱۷۵۰
تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۳
گمرک تسهیلات ویژه‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان، واحد‌های تولیدی و بازرگانی که به عنوان فعالان اقتصادی مجاز شناخته شده‌اند و بر اساس سطح بندی‌های انجام شده ارائه می‌دهد که بیشترین آن تسهیلات ۱۸ گانه است.
شعار سال:گمرک تسهیلات ویژه‌ای برای شرکت‌های دانش‌بنیان، واحد‌های تولیدی و بازرگانی که به عنوان فعالان اقتصادی مجاز شناخته شده‌اند و بر اساس سطح بندی‌های انجام شده ارائه می‌دهد که بیشترین آن تسهیلات ۱۸ گانه است.
 
ابراهیم کریمی کیا مدیرکل مدیریت اطلاعات و برنامه ریزی و دبیر کمیته فعالان اقتصادی مجاز گمرک که در جلسه کارگروه گمرک مجمع کارآفرینان ایران سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب بیان کرد: بیشتر این تسهیلات برای فعالان اقتصادی مجاز شامل استفاده از انبار‌های اختصاصی، ترخیص نسیه، بهره گیری از مسیر سبز گمرکی، استفاده از ضمانت نامه‌های بانکی، استفاده از تسهیلات ماده ۵۷ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، استفاده از تضمین بیمه‌ای برای صادرات، استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از تولید و صادرات، انجام فرآیند استرداد، استفاده از تسهیلات ماده ۴۲ قانون امور گمرکی می‌باشد.

دبیر کمیته فعالان اقتصادی مجاز گمرک با اشاره با اینکه تاکنون ۵۳۷ شرکت دانش بنیان، تولیدی و بازرگانی به عنوان فعالان اقتصادی مجاز از این تسهیلات گمرک استفاده می‌کنند، در خصوص چگونگی عضویت شرکت‌ها در فعالان اقتصادی مجاز گفت: متقاضیان استفاده از این تسهیلات می‌توانند با مراجعه به پورتال گمرک در سامانه فعالان اقتصادی مجاز ثبت نام کنند و پس آن با بررسی شرایط و شاخصه شرکت‌ها در کمیته تخصصی گمرک و تایید ضوابط و معیارها، آنان می‌توانند از تسهیلات ۱۸ گانه گمرک بهره‌مند شوند.

وی در خصوص موضوع کارشناسان مجازی گفت: تعداد کارشناسان مجازی در گمرک دو برابر شده است، همچنین برای برسی بهتر و دقیق‌تر عملکرد کارشناسان مجازی، اقدام به ایجاد واحدی تحت عنوان پایش و مانیتورینگ کارشناس مجازی در گمرک شده تا در راستای تسهیل فرایند‌های گمرکی گام برداریم.

مدیرکل مدیریت اطلاعات و برنامه ریزی گمرک بیان کرد: در حال حاضر ۷۵ درصد کالا‌های موجود در گمرک جزء کالا‌های اساسی هستند و اتفاق مبارکی که اخیرا رقم خورده، نزدیک به ۴۰ درصد کالا‌هایی که در مسیر قرمز گمرک قرار داشتند را به ۱۰ درصد کاهش دادیم که این اقدامات موجب تسهیل ترخیص کالا‌های موجود در گمرک شده است.

وی در خصوص سوالات برخی از شرکت کنندگان در این جلسه بابت مسیر آبی و مزایای آن افزود: در گمرک مسیر آبی به این معنا است که کالا‌ها به صورت مستقیم وارد بنگاه‌های تولیدی شوند.
 
به گفته وی، شرکت‌هایی که قصد ورود به مسیر آبی گمرک را دارند ابتدا باید جزو فعالان اقتصادی مجاز باشند و پس از آن با بررسی و تایید شاخصه‌های آنان بتوانند از مزایای این مسیر بهره‌مند شوند.

مشخصه‌ها و شرایط مسیر‌های سه گانه

کریمی کیا در خصوص این مسیر‌های سه گانه سبز، زرد و قرمز در گمرک گفت: در مسیر سبز کالا پس از اظهار بدون بررسی فیزیکی و اسنادی به درب خروج گمرک منتقل می‌شود. کالا‌های مسیر زرد پس از بررسی اسنادی و کنترل‌های درب خروج ترخیص می‌شود. کالا‌های مسیر قرمز نیز علاوه بر کنترل فیزیکی، مورد بررسی کارشناسی و اسنادی کارشناس مجازی قرار می‌گیرد و پس از طی تشریفات درب خروج ترخیص می‌گردد.

کریمی کیا از تسهیلات جدید گمرک برای شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و افزود: طبق پیشنهاد گمرک و پیگیری‌هایی که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است، تسهیلات ویژه‌ای به شرکت‌های دانش بنیان اعطاء خواهد شد.

گام مهمی با ارائه این تسهیلات به این شرکت‌ها در راستای تسهیل فعالیت آن‌ها برداشته خواهد شد. در همین خصوص تفاهمنامه‌ای میان گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد خواهد شد تا هرچه سریعتر در این زمینه اقدام شود.

در این جلسه، شرکت‌ها مواردی در خصوص نحوه ارزش گذاری کالا‌ها در گمرک بیان کردند که مدیر کل برنامه ریزی و مدیریت اطلاعات توضیح داد: سابقه ترخیص این شرکت‌های تولیدی مورد بررسی و به روزرسانی قرار می‌گیرد و ملاک عمل ترخیص، بر مبنای سابقه شرکت‌ها می‌باشد.

وی در پایان این جلسه بیان کرد: قرار است در آینده‌ای نزدیک با حضور رئیس کل گمرک ایران نشستی با شرکت‌های دانش بنیان، تولیدی، بازرگانی و فعالان تخصصی برگزار شود تا فعالان اقتصادی بتوانند مباحث و پیشنهاد‌های خود را در این جلسه تخصصی مطرح کنند.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت کارآفرین نیوز، تاریخ انتشار:5تیر ۱۴۰۱، کدخبر:6646، www.karafarinnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین