پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۱۴۱
تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۵
یک عضو سابق شورای شهر تهران با نگارش یادداشتی برای دیده‌بان ایران نوشت: تقارن روز خبرنگار و روز عاشورا به فال نیک گرفته می‌شود چرا که اگر حضور حضرت زینب (س) نبود مساله و واقعه عاشورا بعد از ۱۴۰۰ سال زنده نگه داشته نمی‌شد، این امکان وجود نداشت تصویری روشن از این واقعه داشته باشیم.
شعار سال: زهرا نژاد بهرام فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو سابق شورای شهر تهران ضمن تبریک روز خبرنگار به اهالی رسانه، گفت: امسال روز خبرنگار مصادف شد با روز عاشورا که جا دارد این روز را گرامی بداریم که به نظر می‌رسد این تقارن را باید به فال نیک گرفت چرا که اگر حضور حضرت زینب (س) نبود مساله و واقعه عاشورا بعد از ۱۴۰۰ سال زنده نگه داشته نمی‌شد، این امکان وجود نداشت تا تصویری روشن از این واقعه داشته باشیم.

نژاد بهرام این مهم را بیانگر دو اثر جدی دانست و افزود: امروز جوامع نیازمند این هستند که با «ارتباط گیری» مسایل اجتماعی را با هم در میان بگذارند. دوم اینکه خبر و خبر رسانی فرصتی برای آشنایی با حقایق و رساندن نیاز‌هایی است که می‌تواند انسان‌ها را در پیوستگی بیشتر در اجتماعات با هم همراه کند.

شاهد انقلاب ارتباطی هستیم

وی با بیان اینکه امروز در جهانی زندگی می‌کنیم که با «انقلاب ارتباطی» روبرو هستیم و عرصه خبر و خبررسانی از محدوده‌های رسانه‌های اصلی مثل روزنامه‌ها و رادیو تلویزیون به عرصه دیگری مثل خانگی و فردی سوق پیدا کرده است افزود: امروز شاهد تحول خبرنگارانی از جنس شهروند خبرنگاران هستیم، امروز خبررسانی نه تنها در حوزه حرفه‌ای آن بلکه در حوزه‌های شهروندی نیز وارد عرصه تازه‌ای شده که با این نگاه خبررسانی در دنیای امروز با توجه به تحولات فناوری و ارتباطات که به وقوع پیوسته؛ شاید بتوان گفت جایگاه خبرنگاران بیشتر از قبل باید مورد توجه قرار بگیرد.

عضو سابق شورای شهر تهران ادامه داد: ویژگی عمده خبرنگاران حرفه مندی آن‌ها است، زیرا علاوه بر اینکه عشق، علاقه و هنر خود را در خبر نویسی آشکار می‌کنند خبر را بر اساس ظرفیت‌ها و ساختار‌های آن مورد توجه قرار می‌دهند که در این راستا حرفه مندی آن‌ها باعث تخصصی شدن برخی از خبرنگاران در حوزه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، روابط بین الملل و دیگر حوزه‌ها شده است. اما باید دانست که خبرنگاری و خبر گسترده‌تر از این است که تخصصی شود بلکه آن‌ها قادر هستند با ورود به عرصه‌های پژوهشی یا خبرنگاری پژوهشی فرصت‌های تازه‌ای را برای پرده گشایی از وقایع آشکار کنند.

جامعه امروز نیازمند حقیقت‌نگاری است

نژاد بهرام خاطر نشان کرد: در واقع نقش خبرنگاران همچون آینه‌ای است که می‌تواند مسایل و چالش‌های جامعه را به نمایش بگذارد، اما این حرفه مندی و هنر نگارش نیازمند ابزاری، چون آزادی و استقلال خبرنگار است که بتواند در مواجه شدن با مسایل مطالب را به طور حقیقی و درست انعکاس بدهند وافکار عمومی امروزه نیازمند این حقیقت نگاری و واقع نگاری بوده و امروزه اگر حقایق به روشنی آشکار نشود از طرف افکار عمومی پس زده خواهند شد.
 
 
هیچگونه توسعه‌ای بدون توسعه خبری-رسانه‌ای امکان پذیر نیست، نباید فشار غیر مستقیم امنیتی وارد نمود

وی با بیان اینکه خبرنگاران دو رسالت مهم دارند ادامه داد: رسالت اول کشف چالش‌ها و مشکلات وانعکاس آن است و دوم حقیقت نگاری و واقع نگاری بوده که این امر محقق نخواهد شد مگر اینکه استقلال و آزادی در خبرجویی و خبرنویسی داشته باشند که اگر به این مساله احترام گذاشته شود و همه ارکان اعم از حکومتی، اقتصادی و افراد جامع به آن عمل کنند آن زمان است که می‌شود گفت خبرنگاران در جایگاه درست قرار گرفتند و فرصت‌های جدید را برای جامعه و افکار عمومی فراهم می‌کنند، چراکه اگر با این ابزار وارد عرصه خبررسانی نشوند شهروند خبرنگاران از لایه‌های مختلف منابع گوناگون حقایق را آشکار می‌کنند و اینگونه جایگاه خبرنگاران واقعی دچار چالش می‌شود.

نژاد بهرام تاکید کرد: بنابراین باید باور کنیم استقلال و آزادی آن‌ها در نگارش منجر به اعتماد افکار عمومی به منابع اصلی خبری می‌شود که شناسنامه دار هستند و دارای چارچوب مشخصی در نظام اجتماعی و اداری سیاسی کشور بوده و باید این امر بوجود بیاید.

عضو سابق شورای شهر تهران ارتقای روحیه مطالبه گری را مهم‌ترین اصل در ارتباط با جامعه و خبرنگار و سازمان‌ها دانست و گفت: جایگاه خبرنگاری فقط پاسخگویی نیست بلکه تببین و بیان ساختار‌هایی است که افکار عمومی به آن نیاز دارد و این در چارچوب مطالبه گری است که معنا پیدا می‌کند.

خبرنگاران بلندگوی مطالبات اجتماعی هستند

وی در ادامه بیان داشت: خبرنگاران به نوعی بلندگوی مطالبات جامعه هستند که باید این مهم مورد پذیرش جامعه و نهاد‌ها و دستگاه‌های حاکمیتی باشد.

وی با اشاره به سازمان‌های رسانه‌ای افزود: این سازمان‌ها نباید دغدغه مالی، امنیتی و دیگر دغدغه‌های خود را به خبرنگاران تحمیل کنند، زیرا که خبرنگار باید فراغ بال داشته باشد که این مساله فقط در زمینه حرفه مندی آن‌ها نیست، بلکه درتامین احتیاجات زندگی روزمره آن‌ها و انتظارات صنفی آن نیز صدق می‌کند که اگر مورد توجه قرار بگیرد و از حق بیمه و بازنشستگی و حقوق متناسب و پایدار برخوردار باشند و همچنین امنیت شغلی و ارتقای شغلی داشته باشند حتما در بازنمایی حقایق و شکل دادن مطالبات و بیان واقعیت‌های خبری دست‌های بالاتری را خواهند داشت.

نژاد بهرام ضمن تشریح چالش‌های پیش روی خبرنگاران، افزود: نکته مهم‌تر این است که ما با چالش جدی روبرو شدیم که بعد از بحران کرونا و فشار اقتصادی که به رسانه‌ها وارد شد برخی از خبرنگاران ما مجبور به ترک کار شدند و سازمان‌های رسانه‌ای امکان اینکه ظرفیت‌های مالی لازم را برای به کار گیری آن‌ها داشته باشند از دست دادند که در اینجا نیازمند حمایت‌های ویژه از سوی مسؤولین نهاد‌های دولتی بوده که باید به این سازمان‌ها کمک می‌کردند تا بتوانند خبرنگاران خود را حفظ کنند، زیرا دوره کرونا گذرا بود و ما دوباره به حالت قبل برگشتیم که باید رونق بهتری را پیدا می‌کردند که نیازمند حمایت‌های بیشتر از سوی نهاد‌های دولتی بودند تا بتوانند کارکرد‌ها را توسعه یافته‌تر کنند که اصولا هیچگونه توسعه‌ای بدون توسع خبری و رسانه‌ای امکان پذیر نیست.

وی با تاکید براینکه امروزه ما در سکوی ارتباطات قرار گرفتیم افزود: سکویی که بدون حضور خبرنگاران باشد هیچ معنایی ندارد و این خبرنگاران هستند که این سکو را بلند و بلند‌تر می‌کنند و برای اینکه جامعه بتوانند از این سکو استفاده مطلوب را بکنند و خبرنگاران حرفه مند‌تر فعال ترعمل کنند نیازمند نوعی هم آوایی میان نهاد هایی، چون رسانه و افکار عمومی و حاکمیتی و دولتی است.

نژاد بهرام در ادامه خاطرنشان کرد: خبرنگاران بلند گوی دستگاه‌های دولتی نیستند بلکه بلنگوی جامعه و افکار عمومی هستند و جایگاهی میان مدیران و مسؤولان حاکمیتی و مردم دارند و نهاد میانه‌ای بوده که مسؤولیت انتقال انتظارات و مطالبات مردم را به نهاد‌های بالا دستی دارند و از سوی دیگر مسؤولیت این را دارند تا سوالات و مسایل مورد توجه مسؤولین و حاکمیتی را به مردم انتقال بدهند.

عضو سابق شورای شهر تهران در پایان با تاکید بر جایگاه واقعی خبرنگاران گفت: خبرنگاران، چون در این جایگاه میانه قرار دارند باید جایگاه آن‌ها مورد احترام قرار بگیرد و مورد وسوق مردم و مسیولین باشند و این محقق نمی‌شود مگر اینکه قبول کنیم امروز روز خبرنگار و عصر ارتباطات است و امروز شهروند خبرنگاران عرصه خبری را فتح کردند پس فرصت‌های لازم را برای خبرنگاری حرفه‌ای فراهم کنیم.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، تاریخ انتشار:۱۸ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۱۳۷۳۰۳، www.didbaniran.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین