پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۳۶۱۳
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۲
پس از وقفه‌ای ۱۲ ساله، اعضای جدید شورای سینما در احکام جداگانه‌ای از سوی معاون اول رئیس جمهور منصوب شدند؛ شورایی که از زمان تکیه محمد خزاعی بر کرسی ریاست سازمان سینمایی وعده احیای آن شنیده شد و حالا با گذشت حدود یک سال از تغییر «شورای‌عالی سینما» به «شورای سینما» اعضای حقوقی و حقیقی آن با حکم محمد مخبر معرفی شده‌اند.

شعار سال: پس از تغییر دولت و جا به جایی مدیران سینمایی، احیای شورای‌عالی سینما اولین وعده‌ای بود که توسط محمد خزاعی داده شد؛ شورایی که در زمان ریاست جواد شمقدری بر سازمان سینمایی تشکیل و در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی تعطیل شد. با روی کار آمدن مدیران جدید سینمایی در دولت سیزدهم، قرار بود اولین جلسه این شورا آذرماه سال گذشته با حضور ریاست جمهوری برگزار شود، اما به آینده موکول شد تا اینکه اسفندماه سال گذشته خبر رسید که هیأت وزیران با تشکیل «شورای سینما» با ریاست معاون اول رئیس جمهور موافقت کرده است. در سکوت سازمان سینمایی در تمام این ایام خبر‌هایی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد مهدی اسماعیلی در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره اشخاص حقوقی آن شنیده شد. شهریورماه امسال با وجود اعلام روز ملی سینما به‌عنوان اولین جلسه رسمی این شورا، باز هم به خاطر همزمانی با ایام اربعین و مشغله‌های معاون اول رئیس جمهور تحقق این وعده از سوی مسئولان سینمایی به آینده موکول می‌شود و حالا با گذشت ۱۰ روز بالاخره اعضای جدید این شورا از سوی محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور منصوب شدند.

تمام اعضای یک شورای سینمایی
بر اساس احکام صادره از سوی معاون اول رئیس جمهور، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما، آیت‌الله علیرضا اعرافی رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدسعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، شهاب اسفندیاری رئیس‌دانشگاه صداوسیما و محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی به‌عنوان اعضای حقوقی جدید این شورا به ریاست معاون اول رئیس جمهور معرفی شده‌اند.
ابوالقاسم طالبی، مسعود نقاش‌زاده، مجیدشاه حسینی، داوود میرباقری، منوچهر شاهسواری، مریلا زارعی و پوران درخشنده نیز سینماگرانی هستند که در این شورا به‌عنوان اشخاص حقیقی معرفی شده‌اند. گفتنی است در حکم صادره از سوی محمد مخبر به‌عنوان رئیس این شورا، وزیر فرهنگ به‌عنوان نایب رئیس و رئیس سازمان سینمایی کشور به‌عنوان دبیر این شورا معرفی شده‌اند.

متن حکم اعضای شورای سینما به این شرح است: «با تأییدات خداوند متعال و آغاز به کار مجدد شورای سینما، زمینه‌ای برای تحول و ارتقای سینمای ملی در تراز انقلاب اسلامی و حمایت مؤثرتر از نسل جوان و مستعد برای شکوفایی سینمایی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی و غیرت و حمیت دینی و انقلابی فراهم شده است و از این‌رو انتظار می‌رود در پرتو ارشادات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در بیانیه تاریخی گام دوم و در ادامه تلاش‌ها و مجاهدت‌های دولت مردمی، سینمای ایران با رجوع به راهبرد‌های اساسی نقش و رسالت خویش را در سپهر فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران بازیابد و ضمن امیدآفرینی، زبان گویا و شیوایی برای آرمان‌ها و ارزش‌های اصیل انقلاب اسلامی در عرصه داخلی و بین‌المللی باشد.»

حالا باید تا تشکیل اولین جلسه این شورا منتظر ماند و با بررسی کم و کیف اولین خروجی آن درباره کارکرد‌ها و اهمیت احیای آن سخن گفت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه ایران، تاریخ انتشار:۳۱ شهریور ۱۴۰۱، کدخبر: 627550،www.irannewspaper.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین