پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۴۹۲۸
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۹
در حالی که با توجه به شیوع آنفلوآنزا نیاز کشور به آنتی بیوتیک بیشتر می‌شد، سرانجام با درخواست وزارت بهداشت، شرکت سها کیش از زیر مجموعه‌های سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در مناقصه وزارت بهداشت انتخاب و اقدام به واردات آنتی بیوتیک کرد. آنتی بیوتیک‌هایی که وزیر بهدشت شخصا برای ترخیص آن‌ها به فرودگاه رفت و حالا با دستور سازمان غذا و دارو جمع آوری میشود و دوباره بازار دارو را در معرض بحران قرار داد. این در حالی است که شرکت سها کیش با سابقه خراب واردات داروی دسفرال و سابقه یاسین رامین در ماجرای شیرخشک های فاسد شده، سازمان هلال احمر تاکنون نه برای واردات داروی دسفرال تقلبی و نه برای همین آنتی بیوتیک‌هایی که فاقد ماده موثره است هیچ واکنشی نشان نداده. سازمان غذا و دارو هم هنوز مشخص نکرده که اولا چرا با وجود چنین سابقه‌ای این شرکت را در مناقصه انتخاب کردند؟ دوما با این وضعیتی که شرکت سها کیش در این شرایط بحرانی دارویی به بار آورده باز هم اعتماد میکند که واردات باقی محموله‌های داروی وارداتی را به این شرکت بسپارد؟

شعار سال: قائله کمبود‌های دارویی در کشور با بدقولی‌های تولید کنندگان و بی کفایتی مسوولین این حوزه، در نهایت با پیچیدن همان نسخه همیشگی یعنی واردات دارو خوابید، حالا این موضوع دوباره با دستور جمع آوری آنتی بیوتیک‌های وارداتی هندی به سر خط خبر‌ها تبدیل شد.

در حالی که با توجه به شیوع آنفلوآنزا نیاز کشور به آنتی بیوتیک بیشتر می‌شد، سرانجام با درخواست وزارت بهداشت، شرکت سها کیش از زیر مجموعه‌های سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در مناقصه وزارت بهداشت انتخاب و اقدام به واردات آنتی بیوتیک کرد. آنتی بیوتیک‌هایی که وزیر بهدشت شخصا برای ترخیص آن‌ها به فرودگاه رفت و حالا با دستور سازمان غذا و دارو جمع آوری میشود و دوباره بازار دارو را در معرض بحران قرار داد.

خطای استراتژیک وزارت بهداشت در واگذاری واردات دارو به شرکت‌هایی با سابقه خراب
به گفته دکتر شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سرپیجی شرکت‌های دارویی از تولید با وجود افزایش بیش از صددرصدی قیمت عامل بحران دارو در کشور بود و حالا واردات هم به لیست مشکلات اضافه می‌شود.

شرکت سها کیش از شرکت‌های تابعه سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر که وظیفه واردات را بر عهده اش گذاشتند سابقه خوبی در این زمینه ندارد. این شرکت که سابقه واردات داروی «دسفرال» را هم داشت که مدتی پیش سازمان غذا و دارو مجبور به صدور دستور فوری ریکال آن شد.

دارویی که با مشخصات داروی اصلی تفاوت اساسی داشت و به گزارش انجمن تالاسمی ایران تقلبی بود و گزارش‌های بروز عوارض در بیماران مصرف کننده آن، موجب شده بود که در خصوص مصرفش حتی هشدار هم صادر شود.

حالا باز هم همین روال تکرار شده و نامه‌ای منتشر شده که در آن سازمان غذا و دارو خطاب به شرکت بازرگانی «سُها کیش» تاکید کرده که نتایج آزمایش‌های صورت گرفته در آزمایشگاه‌های مرجع کنترل غذا و دارو حکایت از آن دارد که یکی از آنتی بیوتیک‌های وارد شده فاقد مقدار ماده موثره قابل قبول است و باید از سطح بازار جمع آوری شود.

سازمان هلال احمر تاکنون نه برای واردات داروی دسفرال تقلبی و نه برای همین آنتی بیوتیک‌هایی که فاقد ماده موثره است هیچ واکنشی نشان نداده.

خطای استراتژیک وزارت بهداشت در واگذاری واردات دارو به شرکت‌هایی با سابقه خراب
سازمان غذا و دارو هم هنوز مشخص نکرده که اولا چرا با وجود چنین سابقه‌ای این شرکت را در مناقصه انتخاب کردند؟ دوما با این وضعیتی که شرکت سها کیش در این شرایط بحرانی دارویی به بار آورده باز هم اعتماد میکند که واردات باقی محموله‌های داروی وارداتی را به این شرکت بسپارد؟ قبلا هم یکی دیگر از شرکت‌های هلال احمر بنام رشد با مدیرعاملی یاسین رامین در آلمان دردسر‌های زیادی برای کشور ایجاد کرد و در آخر بدون اینکه به حسابرسی‌های مالی برسد منحل شدو صحت ماجرای شیرخشک‌های فاسد منتسب به این شرکت هیچ وقت مشخص نشد. آیا سازمان غذا و دارو زمان در این پرونده هم را از دست می‌دهد یا چاره دیگری می‌اندیشد؟

وضعیت بازار دارویی امروز کشور نتیجه سهل انگاری نهاد‌های نظارتی است وقتی که شرکت‌های دولتی و زیر مجموعه هایش در غیاب آن‌ها برای یکدیگر نوشابه باز میکنند!

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت سلامت نیوز، تاریخ انتشار:۵ آذر ۱۴۰۱، کدخبر: ۳۴۷۸۱۵، www.salamatnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین