پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۱۸۳۲
تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۴
قرار است که در تاریخ ۲۶ مهرماه تحریم تسلیحاتی ایران به اتمام برسد. هنوز شروع نشده، دوستان درباره رفتار‌ها و اقدامات بعد از اتمام تحریم در حال گرده افشانی هستند. اخوین عزیزچرا توجه ندارند که، اصل اول حوزه نظامی و امنیتی، محرمانگی است. اگر قصد نشان دادن قدرت را دارید، راه حل افشاگری نیست، دیپلماسی یا علم و هنر نشان دادن قدرت خود به طرف مقابل، بدون ایجاد حس تهدید است. درس پس می‌دهیم، اما منافع ملی شوخی بردار نیست.

شعار سال: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به پایان تحریم تسلیحاتی ایران، افزود: ۲۶ مهر ماه موعد عادی شدن خرید و فروش تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران است و غربی‌ها و آمریکا باید بدانند که ایران سر جنگ ندارد، اما هیچ گاه از منافع ملت خود کوتاه نمی‌آید.

لطفا برای رفع تحریم تسلیحاتی و اقدامات بعد از آن ایجاد حساسیت نکنید، آقای ذوالنوری با شما هم هستیم برادر
حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری نایب رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه تلویزیونی صف اول در ارتباط با برنامه هفتم توسعه، گفت: نگاه دولت سیزدهم سیاسی نیست و در تمکین به قوانین بهتر از دولت قبلی عمل می‌کند و مقاومتی در دولت برای عدم اجرای قانون وجود ندارد.

مجلس در جلسات علنی و سه نوبت به بررسی برنامه هفتم می‌پردازد

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به مدت ۲ ماه در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم، لایحه دولت بررسی و پیشنهاد نمایندگان مورد رسیدگی قرار گرفت، مجلس هفته‌های بسیار جدی در پیش دارد؛ روز دوشنبه صبح (۲۷ شهریور ماه) رأی اعتماد به وزیر ورزش را داریم و بعد از آن به بررسی پیشنهاد نمایندگان و گزارش کمیسیون تلفیق درباره برنامه هفتم خواهیم رسید.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تلاش داریم که زودتر به نتیجه برسیم، به همین منظور مجلس در سه نوبت به بررسی برنامه هفتم خواهد پرداخت، تا دست دولت برای تدوین بودجه ۱۴۰۳ باز باشد و سریع‌تر اقدامات خود را عملی کند.

وی افزود: در برنامه هفتم توسعه، احکام تدوین و در آن تکالیفی برای دولت و دستگاه‌های مختلف صادر می‌شود، دستگاه‌هایی که در خط مقدم جنگ نرم هستند نیز مانند وزارت ارشاد، سازمان فرهنگ و ارتباطات، دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفتند و برنامه زیادی در این دوره برای آن‌ها داریم.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری یادآور شد: تلاش ما بر این است که در بخش فرهنگ و مدلی که در خور توجه باید باشد، کسری‌ها و عقب افتادگی‌های را با سرعت بیشتری حل کند.

وی در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۳ تاثیر منابع آزاد شده در تدوین منابع لحاظ می‌شود، گفت: اجرایی شدن بودجه سال جاری و رسیدن منابع اگر اتفاق بیفتد با سرعت متمم دولت انجام می‌شود و در نتیجه شاهد بهبود وضعیت اقتصادی کشور خواهیم بود.

شفافیت در مجمع متوقف شده است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر موضوع شفافیت قوای سه گانه در مجمع تشخیص متوقف شده لذا در تلاشیم و تسریع این قانون را پیگیری می‌کنیم. مشکل آن است که دوستان در مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقدند طبق آیین نامه داخلی مجمع باید به موضوع شفافیت این نهاد بپردازند و مجلس نمی‌تواند برای مجمع تعیین تکلیف کند و اگر مجلس انعطافی نشان ندهد، مجمع تشخیص هم روی نظر خود اصرار خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری افزود: ما معتقدیم تمامی قوا و شورا‌ها باید شفاف باشند، دولت مشابه مجمع تشخیص مقاومت نکرده است البته مجمع شاید به دلیل قوانین داخلی حق توقف این قانون را داشته باشد، اما امیدواریم به زودی مشکلات این قانون حل شود.

وی درباره قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، گفت: در این قانون امتیاز‌هایی برای خانواده‌هایی که به جوانی جمعیت کمک می‌کنند تعیین شده اند. اکنون حدود ۴ میلیون نابارور داریم و هزینه‌ای باروی بسیار سنگین است، اکنون بیمه آن تصویب شد و این می‌تواند مشکل ۴ میلیون نفر را رفع کند و کمک به رشد جمعیت داشته باشد. افزایش مرخصی خانم‌های باردار و اعطای وام‌های ۱۵۰ و ۲۴۰ میلیونی به زوج‌های جوان از دیگر کار‌های است که انجام شده است. افرادی که ۳ فرزند دارند به هیچ وجه نباید در ادارات تعدیل شوند و اقدامات بسیاری دیگر نیز حتما انجام خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران سر جنگ ندارد

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، درباره پایان تحریم تسلیحاتی ایران و تمدید این تحریم، افزود: رأی ما همیشه روشن بوده که آن‌ها به برجامی که خودشان تصویب کرده اند، پایبند نیستند و صحبت‌ها درباره تمدید این تحریم باز هم نگاه آن‌ها را برای ما مشخص می‌کند. مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی ریل حرکت دولت را تعیین کرد و دست دولت را برای اقدام مقابل باز کرد. آن‌ها اگر ببینند ما در بحث غنی سازی کار خود را انجام می‌دهیم برای آن‌ها دلیلی می‌شود که به تعهدات خود بازگردند.

وی در ادامه تاکید کرد: قانون اقدام راهبردی آن‌ها را مجبور کرد که با ما کنار بیایند، دولت نیز راهی را دنبال کرد و میز مذاکره را ترک نکرد و تاکید کرد منافع ما را باید تامین کنید، زیرا جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود پایبند است، اما غربی‌ها به دنبال موضوعات دیگری هستند. آن‌ها می‌دانند چه کشور‌هایی منتظر رسیدن ۲۶ مهر که موعد عادی شدن خرید و فروش تسلیحاتی است، هستند البته باید بدانید جمهوری اسلامی هیچ گاه از منافع خود کوتاه نمی‌آید.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران سر جنگ ندارد و از برجام کوتاه نیامده و میز مذاکره را ترک نمی‌کند. در تاریخ ۲۶ مهرماه هم فروش سلاح ما آغاز می‌شود البته با توجه به بومی سازی شدن توان تسلیحاتی در کشور ما نیازی به واردات نداریم و در تولید سلاح‌ها ۹۰ درصد خودکفا هستیم و نیاز به امکاناتی نداریم و تکیه ما به خودمان است و با توجه به توانمندی‌های خود می‌توانیم موشک‌های دوربُرد بسازیم و در جنگ افزار‌های توپخانه‌ای و پهباد‌ها توانمندی داریم و کشور‌هایی هستند که می‌دانند اگر همراه با ایران باشد با توجه به آن که کشور ما نگاه سلطه گرانه به آن‌ها ندارندسود خواهند برد. دشمنان ما نگران هستند که منافعشان به خطر بیفتد و بازار برای آن‌ها محدود شود.

سیاست کلی نظام ارتباط با تمامی دنیا است

وی افزود: سیاست کلی نظام و تاکید مقام معظم رهبری بر ارتباط با تمامی دنیا است. دنیا تنها به چند کشور خلاصه نمی‌شود و اولویت اول ما کشو‌های همسایه است و به دلیل آن که منافع ما تاثیر پذیری و تاثیرگذاری دارد و اولویت دوم کشور‌های منطقه است و اولویت سوم هم پیمان‌های منطقه‌ای و جهانی مانند بریکس است. در این دولت و این مجلس توانستیم توهم‌هایی که ایجاد شده بود که باید با آمریکا باشیم، ابطال شود و به لطف خدا مردم آثارش را به زودی خواهند دید. ارتباطات شکل می‌گیرد و آن وقفه‌ای که در گذشته با نگاه به غرب و آمریکا ایجاد شد بود، در حال ترمیم است و تدریجا نیز اثر خود را خواهد گذاشت. ما بر آنیم ارتباطمان را با کشور‌های دیگر بیشتر کنیم تا بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

زندگی و معیشت مردم بهتر می‌شود

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنوری یادآور شد: با علم و به استناد تجربیاتی که دارم، عرض می‌کنم؛ این دولت اراده لازم را دارد و با توجه به زیرساخت‌هایی که به واسطه توسعه روابط با کشور‌های دیگر به خصوص همسایگان فراهم شده، هر چه جلوتر می‌رویم بار تحریم‌ها کمتر خواهد شد، در نتیجه زندگی و معیشت مردم بهتر می‌شود.


۱۳ هزار تذکر و کتبی و شفاهی به دولت

وی افزود: تا به امروز ۱۳ هزار تذکر و کتبی و شفاهی به دولت داشتیم و بخشی از آن سوال است و تا الان چیزی حدود ۵۰ سوال از وزرا داشتیم. حرکت بعدی ما تحقیق و تفحص است که متعدد برگزار شده است.

این نماینده مردم در یازدهم، عنوان کرد: یک روز مجلس معطوف به نظارت است و کمیسیون‌ها برگزار می‌شود و تمامی گزارش‌ها به کمیسیون‌ها داده می‌شود و برگزاری آن موثر هم بوده است و در تعاملات با دولت و رفع مشکلات نتایج خوبی داشته است.

مجلس و دولت درباره تشکیل وزارت بازرگانی به نظر واحدی نرسیدند

وی درباره تشکیل وزارت بازرگانی، گفت: در این مجلس و دولت این مسئله مطرح شده و مجلس به کلیات آن رأی داده داده است، اما در آن رگه‌های پشیمانی در دولت وجود دارد لذا دنبال راه حلی هستیم که تبدیل به دو وزارت خانه نشود البته هنوز مجلس و دولت به نظر واحدی در این زمینه نرسیده‌اند. اما فعلا این موضع با عدم پیشرفت مواجه شده است و خدارا شکر تعامل دولت ومجلس در شرایط خوبی قرار دارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: نگاه این دولت سیاسی نیست و در تمکین به قوانین بهتر از دولت قبلی عمل می‌کند با توجه به نگاه‌های نزدیک به هم شرایط خوبی را داریم. در این مجلس در ابعاد سیاست خارجی و معیشت و وسایر ابعاد دولت و مجلس نظرات نزدیکی دارند و مقاومتی در دولت برای عدم اجرای قانون در این دولت وجود ندارد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی جماران، تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۴۰۲، کدخبر: ۱۶۰۷۸۲۴، www.jamaran.news

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین