پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۵۲۴۱
تاریخ انتشار : ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۵
پنجمین مناظره انتخاباتی نامزد‌های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور آقایان مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف برگزار و از شبکه‌های یک، شبکه خبر، جام‌جم، سلامت با رابط ناشنوایان، سامانه تلوبیون و رادیو ایران پخش شد.

شعارسال: پنجمین مناظره انتخاباتی نامزد‌های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور آقایان مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و محمدباقر قالیباف برگزار و از شبکه‌های یک، شبکه خبر، جام‌جم، سلامت با رابط ناشنوایان، سامانه تلوبیون و رادیو ایران پخش شد.

جزییات پنجمین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری

ما در گام دوم نمی‌خواهیم به عقب برگردیم

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی: چرا طرف او را نگرفتند یا مولوی اهل سنت خاش یا ماموستای عزیز کرد ما به خاطر دفاع از انقلاب توسط ارحابیون، توسط دواعش به شهادت رسید، صدای هیچ کدام از این آقایان درنیامد. آن‌ها اهل سنت، کرد و بلوچ نبودند؟ یا وقتی بحث زن پیش می‌آید، وقتی که سرپرست وزارت علوم دولت آقای روحانی با آن وضع فجیح زنش را کشت، چرا رفتند از او حمایت کردند هر طور شده رضایت گرفتند و حکم دادگاه را برگرداندند، او زن نبود؟

وقتی از اجماع حرف می‌زنیم، اجماع نماد شهید رئیسی عزیز است

این دوگانگی و عدم صداقت است. ما باید با مردم صادق باشیم. وقتی از اجماع حرف می‌زنیم، اجماع نماد شهید رئیسی عزیز بود. با مخالفین خود هم دیالوگ می‌کرد، دعوتشان می‌کرد، برای او مهم کارآمدی بود، تا کار نظام و انقلاب و مردم پیش برود. به همین خاطر هم خدا به او کمک کرد، این قدر کار او جلو رفت. شهید رجایی هم همین خصوصیت را داشت. دور میز شهید رجایی هم همه نوع آدم بود، به همین خاطر شد یک نماد تاریخی. در مورد بورس، برادرمان، عزیزمان؛ آقای پزشکیان شما نایب رئیس مجلس بودید، موقعی که بورس مال مردم بود، چاپیدند، من موقعی که آمدم به نوبه خود پیگیری کردم، اعراضی کسی کرد آن موقع که دولت وقت دستش را در جیب مردم کرد، بعضی از بزرگان پول مردم را برداشتند شرکت‌های خصولتی و امثال آن، صدای هیچ کس در نیامد، حالا ما بگوییم می‌خواهیم برویم ساز و کار‌های بورس را درست کنیم، مگر اعتماد می‌کنند به ما، می‌گویند خودتان جیب ما را زدید و صدایتان درنیامد، کسی اعتراض نکرد، کسی نایستاد مسأله را حل و فصل کند. ما در گام دوم نمی‌خواهیم به عقب برگردیم و فرصت پا پس کشیدن هم نیست. آینده روشن است. شهید آیت‌الله رئیسی نشان داد که می‌شود و می‌توانیم. در طی این دو سال و نیم اگر این برکات را داشت، در طی هشت سال آینده ایران را به قله افتخار در جهان برسانیم، همان طور که مردم در جبهه‌ها انقلاب را پیش بردند، با به میدان آوردن عموم مردم در عرصه اقتصاد، فرهنگ و سیاست می‌شود به آن قله‌هایی که عظمت ملت ایران اجازه می‌دهد رسید.

نمیگذارم سرمایه‌های مردم بخار شود و حلقه‌های مدیریتی آن را به یغما ببرند

علیرضا زاکانی: بنده اهل شعار نیستم، اهل عمل هستم و گذشته‌ام چه در دوران دفاع مقدس، چه در دوره دانشجویی و دانشگاه و کسب تحصیل، چه در حوزه هیأت علمی و معلمی، چه در مجلس در مبارزه با فساد، در حوزه نظارت، قانون‌گذاری چه در مرکز پژوهش‌ها، چه در شهرداری تهران سعی کردم شعار ندهم، عمل کنم، لذا آن چه مهم است؛ صداقت داشتن است. بله بنده یاد ندارم دروغ به مردم گفته باشم، اما اگر کسی هم دروغ گفته، جلوی او ایستادم؛ این خیلی مهم است. یاد ندارم به لطف خدا مردم به شما خیانت کرده باشم، اما اگر کسی هم خیانت کرده، یقه اش را گرفتم؛ چرا؟ وقتی راجع به کرسنت دیروز صحبت شد، من درخواست کردم آقایان خاتمی، زنگنه، روحانی؛ بنده حاضرم با مناظره، کسی حاضر نشد مناظره کند. منتها من بگویم حق مردم را چطور به یغما بردند؛ لذا مهم؛ سلامت، کارآمدی و مردمی بودن کارگزار است. هم خودم، هم خانواده‌ام پاسخگوی ۴۵ سال بعد از انقلاب اسلامی هستیم و به لطف خدا این یک مرام و روش در خانواده ماست که این مسیر را برویم. مردم عزیز برخی از شفافیت صحبت می‌کنند، اما در مجلس به شفافیت رأی نمی‌دهند، خودشان با خدای خودشان می‌دانند، اما نگران نباشید شما عزیز هستید، شما سکان دار هستید، مشکلات کشور قابل حل است، حرف‌هایی هم که ما زدیم؛ همه دو ضربدر دو؛ چهار است، منابعش را گفتیم، حرف بی‌پایه و سستی نیست. کشور را به بهترین نحوی می‌شود اداره کرد. ما خودمان، خودمان را با تعارفات، محروم کردیم. با حلقه‌های مدیریتی بسته، فرسوده و زنگ خورده، خودمان را بستیم، لذا بنده به میدان آمدم به لطف خدا و به کمک شما مردم نگذارم سرمایه‌های شما بخار شود، نگذارم حلقه‌های مدیریتی؛ مال‌تان را به یغما ببرند و کسانی با کار‌های غیرکارشناسی، حق شما را ضایع کنند. نمی‌خواهم بگذارم کسی دست در جیب شما کند، در بازار که دارید می‌روید بعضی موقع‌ها یک تنه‌هایی به آدم می‌زنند، اما آدم یک کم به خود بیاید می‌بیند که موبایلش را از جیبش زدند. مردم عزیز، خیلی‌ها ممکن است به ما تنه بزنند، اما این تنه‌ها؛ عادی نباشد و قصد کرده باشند که عزت و آبرو و شرف ما را به یغما ببرند. باید صیانت کرد. ما حق ملت را هم در حوزه بین‌الملل گرفتیم. همین سفری که چین رفتیم، توانستیم یک امکانات فوق‌العاده بالایی برای کشور بیاوریم که مسئولین دولت؛ آقای فرزین و دیگران می‌فرمودند که این برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است. ما در بروکسل رفتیم حق خود را گرفتیم؛ نایب رئیس شهرداران جهان شدیم. در کانون اروپا، بله می‌شود رفت، با دشمن هم می‌شود مذاکره کرد، اما با تدبیر رهبری، با قدرت ملت و با قدرت، قابلیت و با دقت و با یک درک دقیق و خودباوری؛ لذا مسیر، مسیر مشخصی است، برخی با لالایی دشمن به خواب می‌روند، این خوب نیست. برخی به دشمن اعتماد می‌کنند؛ این خوب نیست، سادگی است.

بنده دولت را چابک می‌کنم

باید به مردم تکیه کرد، باید به مکتب، داشته‌ها و اعتقادات‌مان رجوع کرد. باید صادق بود و با مردم صادقانه عمل کرد. بروکراسی اداری در کشور، آسیب‌زاست؛ بله بنده دولت را چابک می‌کنم، شهرداری‌ها را به عنوان مدیریت محلی قدرت می‌دهم، شورا‌های شهر را و مدیریت محله را هم به مردم می‌دهم، خیلی واضح؛ دستورالعمل مشخص. در حوزه اقتصاد؛ قدرت پول ملی و جلوگیری از نوسان دلار و از طرفی توجه به تولید، از طرفی دقت در انضباط مالی و ایجاد عمق بخشی به بورس و جلوگیری از گردن‌کشی برخی در برخی از بانک‌ها، امکانی را ایجاد می‌کند که شما سود کنید. برای تفاهم هم که اینجا صحبت شد، بنده مشکلات ۳۰ ساله شهرداری تهران را که ۳۰ سال مانده بود با دستگاه‌های مختلف حل کردم و در خصوص کارآمدی هم از سال ۹۰ ما یک بررسی‌ای کردیم، در آن بررسی که انجام شد، با این ۳۳ ماهه ما برای خیلی‌ها تحیرآمیز بود که این منتشر شد.

بهره‌وری با سرمایه به دست نمی‌آید، با مدیریت درست به دست می‌آید

سعید جلیلی: خیلی از این مسائلی که در جلسه مطرح شد، مسائلی است که حتماً ضروری است، سؤالات مردم است و باید برای آن طرح داشت و دنبال کرد، چون به هر حال یکی از اولویت‌های مهم کشور؛ رفع همین مشکلات معیشتی است. قبلاً هم بیان کردیم ما طرح وان، سفر و سبد غذایی و طرح‌های مختلف که الان نمی‌خواهم به آن بپردازم. مشکل گرانی، تورم، این‌ها همه موضوعاتی است که دولت برای آن باید برنامه داشته باشد، کار کند و ان‌شاءالله در آن برنامه زمان بندی حل کند، چون یک سؤال این بود که در چه زمانی؟ من عرض کردم برادرمان آقای پزشکیان گفتند پس برنامه هفتم هست، در برنامه هفتم؛ ۴۵ برنامه را از دولت خواسته که برای او بنویسد، که برای آن هم زمان گذاشته، مثلاً بعضی‌ها را گفته سه، شش و ۱۲ ماه و این‌ها باید آماده باشد و یکی از بحث‌های ما این است که این برنامه‌ها را باید در اولین فرصت نوشت، حتی کسی که گفته شش یا ۱۲ ماه نباید زمان را از دست داد. باید سریع‌تر برنامه را نوشت و آن‌ها را اجرا کرد. اما نکته من این است مردم عزیز، ان چیزی که اهمیت دارد، با این‌ها این مشکلات ان‌شاءالله باید برطرف شود، معیشت مردم حل شود. با این‌ها کشور پیشرفت نمی‌کند، کشور آن جهش لازم را انجام نمی‌دهد، ما باید این را توجه داشته باشیم؛ اگر در برنامه پنجم گفته رشد هشت درصد، این رشد هشت درصد، یک کار جدی می‌خواهد، یک برنامه‌ریزی مهم می‌خواهد در شاخص‌های مختلف، در ارزآوری، اشتغال، جذب سرمایه، افزایش فناوری، استفاده فرصت فناوری که امروز ما یک فرصت بسیار مهم کشورمان این است. دانشمندان و جوانان متخصصی داریم که در این زمینه خیلی می‌توانند نقش‌آفرینی کنند و از همه مهمتر؛ در مدیریت اینهاست. بهره‌وری؛ فقط با سرمایه به دست نمی‌آید، با یک مدیریت درست به دست می‌آید. در موضوع مدیریت برخی اشکالات وجود دارد، یک بحث‌هایی است که می‌گوید به لحاظ اداری می‌رویم برطرف می‌کنیم، یک سری چیز‌ها در فرهنگ متأسفانه اداری، سیاسی ما برخی مناسبات غلط شکل گرفته که برخی اشاره می‌کنند به آن، بله، اما این باید عملاً آن آسیب‌ها برطرف شود. کار واقعی با کار نمایشی باید باهم تمایز داده شود.

با نمایش و تعارف؛ کشور اداره نمی‌شود

با نمایش؛ کار مملکت راه نمی‌افتد. با تعارف؛ کشور اداره نمی‌شود اگر مدیری ضعیف باشد، نمی‌توانید شما با ضعف مدیریت این کارها، سرمایه‌ها و فرصت‌ها را به بهترین نقطه برسانید. اگر ما می‌گوییم یک جهان فرصت، بسیاری از استان‌های ما که الان به لحاظ برخی شاخص‌ها، متأسفانه در شاخص‌های خوبی نیستند، ولی این‌ها ظرفیت‌ها و فرصت‌های بزرگ دارند؛ لذا شما باید آن جا قوی‌ترین مدیران خود را در کار بگذاری که حتی آن کار‌هایی که در سال‌ها انجام نشده است، در این چند سال انجام شود، که برخی استان‌ها که رفتم در همین دولت شهید رئیسی، مدیران قوی می‌دیدی، جوان که دارند این کار را انجام می‌دهند. خیلی از آن فرصت‌ها را دارند بالفعل می‌کنند، به نتیجه می‌رسانند. ما امروز در یک شرایطی هستیم که باید بدانیم این جهان فرصت؛ اگر قرار است یک ایران، جهش شود، این فرایندی که تعریف می‌شود، موانع آن برطرف شود. خاطرم هست شهید حاج قاسم سلیمانی در یک جلسه‌ای نکته خوبی بیان می‌کرد، می‌گفت شما می‌توانید اینجا یک اراده و تصمیم کنید، یک بخشنامه بدهید، یک دستور بدهید، بعد مهم این است که آن در نتیجه چه اتفاقی می‌افتد. مثال می‌زد می‌گفت ما روستایی هستیم، این آب که از زمین رها می‌کنیم این طور نیست که این راست برود دقیقاً پای همان درختی که قرار بود باشد، این را باید کامل دنبال کنیم فرایند آن را، یک وقت می‌بینیم این مسیرش کج شد. یکی از مشکلاتی که ما در کشور بعضاً داریم این است که می‌بینید برخی منابعی که وجود دارد، حالا این منابع باید بیشتر باشد، اما این منابع مالی کشور مثل این منبع آبی است که با یک لوله‌هایی که الان دچار فرسودگی بعضاً پوسیدگی و انحرافاتی است، یک دفعه این منابع را هرز می‌دهد، این جا شما باید این را بدانید که چه کاری انجام می‌دهید. بدانید که آن به چه نتیجه‌ای باید برسد، آیا رسید یا نرسید؟ اگر نه شما همان مثالی که وجود دارد که شما اگر تا دفع موش نکنی، حالا هر چقدر گندم شما جمع کن، این دوباره از بین می‌رود، لذا این اشراف به آن ساختار اجرایی اداری کشور و این که بدانی چه می‌خواهی، از چه مسیری می‌خواهی با چه برنامه‌ای و با یک هدف بلند. ما امروز یک جهان از فرصت داریم و باید این موفقیت را شکل بدهیم.

دنیای مبارزه با فساد و روش‌های فساد؛ عوض شده است و ما از این غافل هستیم

مصطفی پورمحمدی: سه موضوع اساسی را به آن پرداختم و موضوع چهارم، موضوع مبارزه با فساد است. اولاً بدانیم در تمام دنیا، بحث فساد، زیرمیزی، قاچاق، عملیات مالی سیاه؛ گسترده است و دغدغه عمومی است. هر کجا پول، قدرت، شهرت، موقعیت و مزایای ویژه هست، فساد هم همان جا خانه و لانه می‌کند. امروز اقتصاد‌ها بزرگ شده، اقتصاد ایران هم خیلی بزرگ است، دولت خیلی بزرگ و پیچیده است. مناسبات اجتماعی هم سایه‌روشن‌های زیادی دارد. از این جهت فساد خیلی زمینه رشدی متأسفانه دارد. برخورد‌های سنتی، قدیمی، دیگر حریف این فساد‌های پیچیده و گسترده نیست. من به صداقت افرادی که می‌خواهند با فساد مبارزه کنند، مثل دوستانی که دور این میز نشستند، تردیدی ندارم و دستگاه‌هایی که با فساد مبارزه کردند، تردید ندارم، اما می‌خواهم چند مطلب روشن و صریح را بگویم الا که مان جزو مدیرانی بودم دوره طولانی خود را مستقیماً مسئول مبارزه بودم. من در جلسات متعدد به دوستان قضایی، به دوستان اطلاعاتی، سپاهی و فراجایی گفته‌ام مبارزات شما ناکارآمد و ناموفق است، علتش این است که اصلاً دنیای مبارزه با فساد و روش‌های فساد؛ عوض شده است و ما از این غافل هستیم. از این جهت امروز آن قدر شبکه‌های فساد فعال هستند، کارشناس، مدیر، قاضی، وزیر، بازرس، خبرنگار، رسانه، نه بالاتر خبرگزاری می‌خرند، نه ایران، در دنیا.

شفافیت، گردش آزاد اطلاعات و دولت الکترونیک سه پایه اصلی مبارزه با فساد است

قصه پیچیده‌تر از این حرف‌ها است که ما به سادگی با مبارزه با فساد می‌گوییم، اصلا من فکر می‌کنم ما غافلیم از آنچه که در حوزه فساد اتفاق افتاده است، در این عرصه تجربه جهانی بسیار گسترده است، این دغدغه خیلی از جوامع است و مشکلات جدی هم دارند، سه تا پایه اصلی در این رابطه دارند در همه عرصه‌ها تعقیب می‌کنند، یک: شفافیت است، دو: گردش آزاد اطلاعات است، خبرنگاران، نقادان اجتماعی، سوت زن‌ها، این‌ها عوامل برجسته مبارزه با فساد هستند نه این که یقه شان را بگیریم زندان بیاندازیم و مشکلات برای آن‌ها درست کنیم حتی اشتباه بکنند، این‌ها مهم هستند در هر جامعه‌ای. مهم‌تر از این جلوگیری از تعارض منافع است، نمی‌شود که یک عده دست شان این طرف و آن طرف باشد، اطرافیانشان هم یک کار‌هایی بکنند، خودشان هم تصمیمات مشکل ساز بگیرند، قدرت اجرا هم نداشته باشند و بعد هم می‌گویند مبارزه با فساد می‌کنیم، ۵ تا پرونده، ۵ تا زندان، ۵ تا بگیر و ببند من که از همه شما بیشتر زندانی داشتم، بیشتر پرونده رسیدم، مگر حل کرد؟ ده‌ها هزار هزاران در مبارزه با گرانفروشی که میلیون‌ها پرونده رسیدیم این‌ها جواب نمی‌دهد، امروز دنیا به یک راهکار اساسی و اصولی رسیده، دو تا پایه دارد، آن اساس گفتم شفافیت و این‌ها، این‌ها در دولت الکترونیک محقق می‌شود، آن هم نه دولت الکترونیکی که شعاری و نمایشی که توضیح دادم آنچه که ما داریم انجام می‌دهیم عمدتا نمایشی است و، اما مسئله راهکار دوم که کمتر اصلا به آن توجه شده، دنیا یک پایگاه مهم پلیس مالی برای مبارزه با فساد ایجاد کرده و آن کدام است؟ سازمان‌های مالیاتی؛ و سازمان‌های مبارزه با پولشویی، بزرگترین، قوی‌ترین قوانین بسیار محکم، اختیارات ویژه، دستگاه قضایی در خانه مردم در حساب مردم نمی‌تواند برود، در گاوصندوق مردم نمی‌تواند برود، ولی دستگاه مالیاتی در دنیا می‌روند، چون مبارز فساد یک شاخص ویژه‌ای دارد، من حتما تشکر می‌کنم از دوستان سازمان مالیاتی من ۵-۶ سال در سازمان مالیاتی کار ریز کردم خیلی باید تغییرات بدهیم، اطلاعات جامع می‌خواهد، عدالت در رفتار می‌خواهد و ممیزی‌ها و خیلی چیز‌های دیگر که نمی‌خواهم وارد آن شوم، این سازمان پلیس مالی ما خواهد بود و باید باشد، از این جهت مسئله مبارزه با فساد با شوخی و شعار و ۵ تا بگیر و ببند و این دستگاه حل نمیشود یک مافیا هم دارد آن ۷-۸ درصد آخر است که روش خاص مبارزه دارد که باید در آن عرصه کار جدی و عملیاتی بشود.

چالش باید در بحث کارشناسی در سطح بالاترین رئیس قوه مجریه باشد

قالیباف: من تاکید کردم که ما نباید وارد تنش و اختلاف بشویم، ولی یک جا‌هایی حتما باید وارد چالش بشویم، آنجاکجاست؟ وقتی که وارد بحث کارشناسی می‌شویم، مخصوصا کارشناسی که وقتی در سطح بالاترین رئیس قوه مجریه است که مسئولیت کل اجرای کشور بعهده او است، هر کس رئیس جمهور باشد، هر کس وزیر اقتصاد باشد، بخش‌های ستاد اقتصادی دولت، سازمان برنامه، بانک مرکزی، صمت، جهاد این وزارتخانه اصلا بخش‌های قسمتی دارند این‌ها حتما با هم اختلاف پیدا خواهند کرد این جا جای چالش است هیچ اشکالی هم ندارد این جا جای نقد است هیچ اشکالی هم ندارد این جا است که معلوم می‌شود یک رئیس جمهور مسلط، دانا، آگاه و باتجربه آیا در این طوفان می‌تواند این کشتی را به ساحل برساند یا نه؟ اگر این نبود نمی‌شود، تجربه و اجرا هم این نیست که تزریق کنیم با آمپول، این طور نیست که فکر کنیم با قرص و شربت می‌توانیم این را منتقل کنیم و درمان کنیم، این نیاز به تجربه دارد، نیاز به دانایی دارد، این از نکاتی که باید به آن توجه کنیم، این‌ها را فقط نمی‌شود با برنامه، نمی‌شود با حرف، نمی‌شود با شعار، نمی‌شود روی کاغذ بنویسید حتی قانونی که ما در مجلس می‌نویسیم، اگر رفع و اجرا نشد ارزش آن فقط همین کاغذی است که الان دست من است این وقتی جان می‌گیرد که به اجرا تبدیل شود، این حتما نیازمند اقتدار، اشراف و یک اجرای قوی است. یک وقتی یک کاریکاتوری دیدم که یک ماشینی را کشیده بود که دو تا چرخ آن در چاله بود و دوتا پیچی هم گذاشته بود یکی تورم و یکی گرانی، داشتند هول می‌دادند که بروند دو تا وزیر از عقب هول میدادند، دو تا از جلو، دو تا از زیر و. می‌گفت دو تا پیچ بیشتر نمانده، ما در اداره کشور گیر این هستیم، فکر می‌کنیم دو پیچ مانده و با این نوع رفتار‌ها و با این نوع مدیریت‌ها از چالش در می‌آییم، هرگز این طور نیست، والله قسم قوه مجریه جای آزمون و خطا نیست، نباید این طوری رفتار کنیم، محل اختراع دوباره چرخ ساختن نیست، محل کسب تجربه نیست، محل زندگی مردم است، آبروی مردم است، جان مردم است، وقت مردم است، مال مردم است، این را باید به این توجه کنیم، نمی‌شود هر دفعه با یک حرفی با یک شعاری، یک دفعه نمی‌شود با یک حرکتی، با نگاهی که وعده بدهیم که در برجام یا در جا چه کاری انجام می‌دهیم، چطوری انجام می‌دهیم، همه مدیران را بلاتکلیف نگه داریم، همه را علاف نگه داریم، هر آن چیزی که در توان خودمان است منتظر دست بیگانگان باشیم، این سزاوار نیست بدون شک آن روزی که من کار را شروع کنم، هم اصلاح را از داخل در دستگاه‌های داخل و هم در روابط خارجی این کار را حتما انجام خواهم داد.

بر اساس قانون راهبردی حق این ملت را پیگیری خواهیم کرد

در حوزه سیاست خارجی حتما روی منفعت ملت ایران برای انتفاع ملت بر اساس قانون راهبردی حق این ملت را پیگیری خواهیم کرد و دنبال خواهیم کرد و هرگز هم از اصلاحات اقتصادی داخل غافل نخواهیم شد و از روز اول هم به همه اعضای کابینه هم پیمان می‌گیرم که هیچ چرخی را بخاطر چرخ دیگری تعطیل نکنند، یاد بگیرند که چند تا کار را چگونه تنظیم کنند و با هم پیش بروند، در این جا از این فرصت دو تا نکته را هم عرض کنم، برادر عزیزمان آقای پورمحمدی اشاره کردند سوت زنی درمجلس قانون شد، ابلاغ شد، پاداش به آن‌ها می‌دهیم، دیگر زندان نمی‌کنیم، شفافیت همانطور که اشاره کردند برادر عزیزم آقای زاکانی بنده جزء کسانی بودم که این طرح را خودم اولین امضا کننده اش بودم، پیشنهاد بودم، بهرحال بله، فراز و نشیب پیدا کرد، ولی امروز شفافیت ابلاغ شده، برای هر سه قوه ابلاغ شده و یکی از افتخارات مجلس است، بله، ما برای عبور این مسیر خیلی چالش پیدا کردیم، ولی مصمم بودیم، چون بنده معتقدم برای یک استفاده بهینه نیازمند به شفافیت، هوشمندی، مردمی سازی، نتیجه اش کارآمدسازی است، این مسیری است که ما در دولت چهاردهم دنبال خواهیم کرد.

وزیر وقت ارتباطات به دستور شورای عالی امنیت ملی دستور قطع اینترنت را صادر کرد

پزشکیان: چند تا سوال را جواب بدهم و بعد وارد بحث بشوم، به من اعتراض کرده بودند که آقای دکتر قاضی زاده فرموده بود که آقای جهرمی اینترنت را چه کار کرد و این‌ها، خودش الان تلفن کرد در وسط کار که ما رفتیم آنجا، فرمودند که زمانی که ایشان وزیر بودند، برادرمان آقای جلیلی و آقای دکتر قالیباف هم عضو شورای عالی امنیت ملی بودند، دستور قطع از آنجا آمده، ایشان را بخاطر این که آن طوری که این‌ها می‌خواستند عمل نکرد، دادگاهی اش هم کردند، حالا شما می‌گویید این‌ها آن کار‌ها را کردند، در رابطه با حامیان من، رئیس ستاد من آقای مهندس عبدالعلی زاده است رئیس کمیته مردمی من سردار مولوی قائم مقام عملیاتی لشگر عاشورا مهدی باکری بودند که تمام بدن او ترکش است، بالای ۷۰-۸۰ درصد جانبازند و همه کسانی که دور او جمع شدند جانبازان هستند، از ستاد آقای شهید رئیسی تعداد زیادی از آن‌ها دارند برای ما کار می‌کنند حالا اسم هایشان را خواستید ما اعلام می‌کنیم در بسیاری از شهرستان‌ها، مواضع من خیلی روشن است، خیلی روشن است، باز برمی گردم به همان چیزی که از اول گفتم امروز هم روز غدیر است حضرت علی (ع) که می‌فرمایند من وصیت حضرت علی را بر خودم می‌گویم و بر شما و بر کسانی که این حرف‌ها را می‌شنوند، حضرت علی میگوید، اوصیکم .. من هیچ وقت نخواستم از خودم بگویم کی هستم و چه کار کردم، هیچ عملیاتی لشگر عاشورا انجام نداده که ما بعنوان مسئول اکیپ‌های اضطراری آنجا یا حضور داشتیم یا نیرو فرستادیم، هیچ جبهه‌ای نبوده که ما حضور نداشته باشیم، در زندگی مان هم هیچ رانتی، هیچ رشوه‌ای، تمام زندگی مان برای مردم مان بوده، حالا شما هی بگویید شما فلانید و اله اید، می‌گوید: اول توصیه به تقوا می‌کند، حضرت علی که امروز روز امامت شان است، از دنیا چیزی از شما گرفتند تاسف نخور و دنبال دنیا هم راه نیفت، بعد می‌گوید که ... حق بگو، حقگویی را در مواضع مختلف در مجلس بنده در مورد خیلی چیز‌هایی که بوده اعلام کردم محکم پشت تریبون از مردم دفاع کردم، در جریان اتفاق حادثه خونینی که در زاهدان اتفاق افتاد کلی نیرو‌ها شهید شدند، مقام معظم رهبری فرمودند این‌ها شهیدند و ظلم شده، تا حالا شهادت آن‌ها را اعلام نکردید شما، من همیشه از حق مردم دفاع کردم و دفاع خواهم کرد، همیشه طرف مظلوم بودم و در هیچ وقت جبهه ظالم نرفتم، اوصیکم و .. تقوا یعنی حرکت بدون خطا، تقوا یعنی تصمیم بدون خطا، تقوا یعنی اجرای بدون خطا، بعد می‌گوید شما را به تقوا،‌ای فرزندانم،‌ای کسانی که این نامه به دستش می‌رسد، به تقوا توصیه می‌کنم و نظم امر و اصلاح ذات.

مشکل نبود انسان‌هایی است که علم و باور اجرای راه حل را داشته باشند

هر تئوری بگویید، تئوری وجود دارد اصلا مشکل تئوری در این مملکت وجود ندارد، راه حل وجود دارد مشکل راه حل نیست، مشکل آن آدم‌هایی هستند که علم داشته باشند ایمان داشته باشند و انگیزه و باور که اجرایش کنند، به من می‌گویید عوام فریبی می‌کنم، من عوام فریبی می‌کنم؟ خیلی از این شعار‌هایی که گفته می‌شود یا اجرا شدنی نیست و یا دراین وضعیت نمی‌شود اجرا کرد، وعده می‌دهیم عمل نمی‌کنیم، مردم چرا از ما روبرگرداندند، بنده همیشه مدافع مظلومین بودم، همیشه بودم، یک بار پیدا کنید از یک آدم گردن کلفت دفاع کرده باشم، ولی مواقع خیلی زیادی بوده که سکوت شده و حق مردم را در خیابان‌ها ضایع کردند، در تظاهرات ضایع کردند، معلم‌ها آمدند در مجلس حق شان را خواستند با باتوم از آن‌ها پذیرایی کردند و در زندان کردند، وقتی داریم حرف می‌زنیم می‌گوییم از مردم شما چه کار کردید؟ من که همیشه طرف این مردم هستم، اختلافات را می‌گوید شنیدم گفت نظم داشته باشید و اختلاف را حل کنید، از رسول خدا شنیدم که حل اختلاف بین مسلمان‌ها ازسال‌ها نماز و عبادتی که می‌کنید برتر است، مشکل ما الان همین دعوا‌ها است، بالاخره ما هر چه از دستمان برآمده هی به هم گیر می‌دهیم تو اینی و تو آنی و من این هستم، بسم الله شما کارت را بکن و ما هم کار خودمان را می‌کنیم، همان سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و قانون برنامه مرا اجرا کنید ما نوکر شما هم هستیم، ولی تا آخر بمانید و به مردم حداقل این جا صادق باشید.

مجری: به پایان مرحله دوم رسیدیم در این مرحله که پشت سر گذاشتیم انتظارات مردم از دولت چهاردهم مطرح شد که بر اساس نظرسنجی سازمان صدا و سیما و به ترتیب اولویت پیش کشیده شد و نامزد‌های محترم راجع به مشکلات اقتصادی، افزایش رفاه و اسایش عمومی، رفع معزل بیکاری، مبارزه با فساد و بهبود روابط با کشور‌ها صحبت کردند.

سوال: آقای قاضی زاده هاشمی جمع بندی خود را بفرمایید؟

قاضی زاده هاشمی: من ابتدائاً عرض کنم که در اتاق حادثه تاسف بار زاهدان اگر که حافظم درست یاری بکند بین چهارده تا هفده نفر از شهدای زاهدان احراز شدند و تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفته است، بسم الله الرحمن الرحیم خانواده بزرگ ایران من آمدم تا بگویم بن بست نیست راهکار هست با برنامه و اراده قوی می‌شود مشکلات را برطرف کرد و شهید عزیز و مظلوم ما آیت‌الله رئیسی این را اثبات کرد شهید امیرعبداللهیان به ژنرال‌های دیپلماسی نشان داد که نه زبان دنیا را بلدند و نه اهل مذاکره مقتدرانه و به نفع مردم ایران هستند آن‌هایی که امروز باز هم آدرس غلط می‌دهند و به توان مردم ما باور ندارند و چشم شان به دست کدخدا است به توان و تخصص جوانان خودمان اعتقاد ندارند نه راه حل هستند و نه حلال مشکلات بلکه خود آن‌ها بخشی از مشکلات امروز هستند، چرا مشکلات امروز مزمن شده است با همین شعار‌های سطحی و همین چهره‌ها و مدیرانی که حداقل در چهار دولت و سی و دو سال فرصت داشتند که مسائل راه کنند ولیکن با بهانه گیری و طلبکاری هیچ یک از وعده‌هایشان را عمل نکرده‌اند و در آخر گفتند نگذاشتند نمی‌شود. با افتخار گفتند مسکن مهر مزخرف است، یارانه دادن به مستضعفین گداپروری است، له شدن مردم زیر چرخ‌های توسعه طبیعی است، شکاف طبقاتی و حقوق‌های نجومی و زندگی در قصر‌های آنچنانی و مانور تجمل لازمه مدیریت ریاست بر مردم است دنبال سهمشان از سفره انقلاب بودند و ژن خود را برتر از سایر مردم می‌دانستند، منتقدانشان را بی شناسنامه خطاب می‌کردند و ده‌ها شکایت از منتقدانشان کردند با ترس و گدایی غرب سایه جنگ را بر سر کشور آوردند و دلار را در هشت سال نزدیک به ده برابر افزایش قیمت دادند و با گران سازی بدون مقدمه بنزین و تمسخر مردم، آن فاجعه‌ها را آفریدند همین جماعت به بهانه کرونا حکومت نظامی راه انداختند که نه شب به بعد کسی از خانه‌اش بیرون نیاید و کسب و کار و کارخانه را در یک کلام کمر تولیدی کشور را شکستند من از شما می‌پرسم این‌ها می‌خواهند مشکل مردم را حل کنند؟ شما خودتان عمران و آبادانی در کشور و به حرکت افتادن چرخ‌های صنعت و تولید را در دوره‌های دولت‌های نهم و دهم با آیت الله رئیسی با دولت‌های آقایان مقایسه کنید من به شما قول می‌دهم که همچون گذشته زندگی شخصی‌ام را دچار اشرافیت مردم ستیزانه ننمایم و اجازه حضور کلان سرمایه داران را در ارکان دولت هم ندهم.

در یکصد مسئله یکصد راه حل و راهکار‌هایی ارائه کردیم

مردم شریف ایران، ایران عزیز‌تر از جان ما شایسته بهترین روزهاست حق این نیست که ملتی با این عظمت و با این ثروت خدا دادی برای نان و آب و واکسن و دیگر مایحتاج اش به دریوزگی دشمنان بیفتد ما چاره‌ای جز ساختن این کشور با روش شهید رییسی عزیز نداریم و بدانید که درخت نو پای خدمتگزاری ملت به سبک رئیسی در معرض آفتی بسیار خطرناک است آفت سهمگین دولت سوم روحانی دولت آبان نود و هشت، دولت انهدام بورس، دولت مدیر نجومی خوار، دولت نیش و طعنه زدن ضعف‌ها و درد‌های مردم دولت مسکن ستیزی به جای مسکن سازی، دولت لاتاری ایران‌خودرو و سایپا، دولت نابودی ارزش پول ملی، دولت صفر کننده صادرات نفت خام، دولتی که وزیر جهادش خودکفایی در تولید گندم را حرف مفت خواند، دولتی که مشاورش همسرش را در حمام با گلوله سوراخ کرد و ژست حمایت از حقوق زنان به خود گرفت، دولتی که کل اینترنت جهانی را ضربه فنی کرد می‌توانیم همان طور که امروز قدرت نظامی اول منطقه هستیم و اراده و اقتدار خود را به رقیبان دیکته می‌کنیم در اقتصاد نیز به یاری خدا و توان و دانش ایرانی به قدرت اول منطقه تبدیل شویم دولت خانواده به فکر سعادت خانواده‌های ایرانی است و خود را نوکر مردم می‌داند نه قیم مردم، مردم ما رشید شده‌اند اهل فکر و انتخاب هستند گذشته آیینه عبرت ماست.

ما در یکصد مسئله یکصد راه حل و راهکار‌هایی ارائه کردیم که آینده را روشن‌تر ببینید کشور ما نیازمند حضور مردان قوی و فداکاری، چون شهیدان والامقام آیت الله رئیسی و حاج قاسم سلیمانی است که راه را باز کنند و از مشکلات نهراسند و بن بست نشناسند و بهانه نگیرند و کشور را به پیش ببرند و در یک کلام سرباز راستین میهن اسلامی باشند به امید بهترین‌ها، ملت بزرگ ایران بنده به نوبه خودم از آحاد مردم، مردان و زنان، شهری‌ها و روستایی‌ها اقوام و مذاهب مختلفی که در کشور هستند دعوت می‌کنم پای صندوق بیایید در روز هشت تیر و به بهترین فردی که تشخیص می‌دهید رای بدهید تا با رای برجسته و قوی رئیس‌جمهور شما انتخاب بشود رای زیاد باعث قدرت ملی ماست.

سوال: جناب آقای زاکانی جمع بندی بفرمایید؟

زاکانی: بسم الله الرحمن الرحیم بنده اعتقاداتم مشخص است، کارنامه‌ام معلوم است، اطرافیانم آشکار هستند و برنامه هایمان را هم که عرض کردم لذا، چون فرصت نشد کارنامه ام را بگوییم یک مستند به نفع مردم هست که بارگذاری می‌شود و دوستان عزیز بروند ببینند مستند دیگر هم بحث دروغ قطع درخت است که اون رو هم می‌توانند بروند مشاهده کنند.

نماینده جناحی ام که آرزویشان پیشرفت و استقلال کشور از بند همه ابرقدرت‌ها است

نکته دوم هم ناظر به آخرین فرصتی است که قبل از انتخابات فردا پنج بعدازظهر میدان امام حسین حرف‌های مهمی دارم که خدمتتان عرض کنم و نکته آخر در این بخش هم این هستش که جناب آقای پزشکان من نمی‌خواستم بگویم، ولی از افراد خاطی هم دفاع می‌کند، از گردن کلفت‌ها هم دفاع می‌کند، دوره قبل مجلس ایشان از کسی دفاع کرد، قرآن خواند، حدیث خواند، مجلس او را اخراج کرد و این را ایشان باید بین خود و خدا پاسخ بدهد. بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم مردم شریف ایران ما شش نفر که در معرض انتخاب شما قرار گرفتیم بخشی از عمر و جوانی خود را در لباس خاکی برای دفاع از خاک و ناموس این سرزمین گذاشتیم جبهه برای ما بهشت انس بود، جبهه برای ما مدرسه رشد بود، جبهه برپا شده و تا شناخت مرد از نامرد آسان شود، سفره‌های جبهه پایین و بالا نداشت فرماندهان غذایی غیر از غذای نیرو‌ها نمی‌خوردند، مسابقه فقط بر اثر جلوتر رفتن بود سابق و پیشین فقط برای پذیرش کار سخت و پر خطر به کار می‌آمد حالا سال‌ها از آن روزگار می‌گذرد و ما از معراج برگشتگان هر کدام مشی و سیری انتخاب کردیم، بنده بچه‌های پایین شهر تهران جنوب شهر تهران هستم و فقر آشنا هستم من تلاش کردم تا فراموش نکنم و راه را گم نکنم پای به معرکه گذاشتم تا راه شهدا گم نشود، من امروز آمده‌ام تا بگویم اگر قرار است جناحی را نمایندگی کنم آن جناح، جناح به معراج رسیدگان و شما مردمی هستید که هنوز دل در گرو آنان دارید من امروز آمده‌ام نماینده جناحی باشم که آرزویشان پیشرفت و استقلال کشور از بنده همه ابرقدرت‌ها است، صدای پیر جماران را هنوز می‌شنویم که می‌گفت اگر کسی فکر نکند ما راه سازش با جهان خواران را نمی‌دانیم، ولی هیهات که خادمان اسلام به مردم خود خیانت کنند. مردم عزیز ما در جبهه یاد گرفته‌ام اهل معامله نباشم زیر بار زور نروم و مصلحتی بالاتر از شما نداشته باشم من در گردان تخریب یاد گرفته‌ام برای برداشتن موانع پیشاپیش شما حرکت کنم و نمایندگی تفکری را بر عهده داشته باشم که شهید قاسم اصغری در عملیات عاشورای سه روی سیم خاردار خوابید یک گروهان را از خودش عبور داد و قسم حضرت زهرا خورد که از رویش عبور کنند به راستی چرا برخی در این روز‌ها اصرار دارند تا از شهدا نگوییم ما یادمان نرفته حاج قاسم عزیز برای شهید پورجعفری نوشته بود حسین روزی که ما از شهدا نگوییم و حسرت جا ماندگی از رفقایمان را نخوریم آن روز روز مرگ ماست آری بلکه آرزوی مرگ این تفکر را در کشور دارند، اما نمی‌دانند که گذر زمان و حوادث روزگار به جاودانگی و بقاء شهدا لطمه‌ای وارد نمی‌کند راستی مگر این‌ها عشق و دلتنگی شما را به حاج قاسم عزیز به شهید رئیسی بزرگوار نمیبینند مردم عزیزتر از جانم من تازه از جبهه برگشتم تا برای تاریخ از غیرت فرمانده ام غلامرضا صالحی بگویم که وقتی عملیات قفل شد او در بین فرماندهان حاضر شد گفت اسلحه‌ها را بردارید و ما باید برویم خط رو بشکنیم اشک بر دیدگان من جاری شد به قهرمانی این فرمانده عزیز من از آن روز هرگز سلاح مبارزه با بی عدالتی و فساد و تبعیض را بر زمین نگذاشته‌ام من تازه از جبهه برگشته تا راوی چشمان همیشه سرخ شهید عبدالله نوریان که با خواب غریبه بود باشم من آماده‌ام تا با شما درباره علی فیلسوف زاده صحبت کنم که سه ماه بعد از قطع پا که شاهد سختی‌های او بودم در شلمچه لنگان‌لنگان دیدمش تا از فداکاری‌های او بگویم مردم من مسئله شخصی با کسی ندارم مسئله من الگوی حکمرانی و شیوه خدمتگزاری در کشور است، چون اعتقاد دارم خادم جمهور با رئیس‌جمهور فرق دارد من نگران گم شدن راه و مسلک شهدا و ناتمام ماندن راه شهیدی بودم که در سال هزار و چهارصد با افتخار به نفع او کناره‌گیری کردم اکنون می‌بینم دوران سه ساله او را دوران نکبت می‌خوانند اکنون می‌بینم چگونه برخی منصب خدمت را ابزار قدرت می‌بینند و با دهان‌های باز آن را به چشم طعمه می‌نگرند نگرانی ام بیشتر می‌شود مردم شریف و دوست داشتنی من می‌دانم راه سخت است روزی جانم را کف دستم گرفتم و سال‌هاست آبرویم را، خودم را وامدار هیچ گروه و جناحی نمی‌دانم من فقط مدیون امام، شهدا و رهبر انقلاب و شما مردم هستم و برایتان از بذل جان و آبرو هرگز دریغ نخواهم کرد پیش به سوی ایرانی قوی و سرافراز علیرضای زاکانی نوکر شما.

سوال: آقای جلیلی جمع بندی بفرمایید؟

جلیلی: بسم‌الله الرحمن الرحیم روز غدیر هست حضرت علی (ع) فلسفه حکومت را این گونه بیان می‌فرمایند که اگر وقتی مردمی این گونه پای کار می‌آیند و اعلام آمادگی می‌کنند برای اینکه دین خدا بر پا بشود و از سوی دیگر خداوند عهد گرفت که در برابر گرسنگی مظلومان و پرخوری ستمگران است ساکت ننشینید این وظیفه بر همه هست که قیام کنند اگر این نباشد به قول حضرت علی (ع) این است که اگر این نباشد من این افسار حکومت را به گردن شتر خودش می‌اندازم و این را نمی‌خواهم امروز یک وظیفه بزرگ داریم امروز مردم اومدند پای کار و این مردم هستند که در این چهل و پنج سال برای کشور ما قدرت تولید کرده‌اند، برای کشور ما عظمت تولید کردند و همین مردم می‌توانند پیشرفت و جهش تولید کنند و این ممکن است این با شناخت یک جهان فرصتی که این مردم هم در اختیارشان هست و هم آن را افزایش می‌دهند و تولید می‌کنند.

باید همه مردم استعدادشان برای پیشرفت کشور به کار گرفته شود

این ممکن هست که یک جهان فرصت تبدیل به یک ایران جهش بشود، اما به شرطی که همه مردم را ببینیم استعدادی را کنار نگذاریم کسی را از این دایره خارج نکنیم هر کسی در حد وسع و توانایی خودش باید این احساس رضایت را داشته باشد که امروز می‌تواند استعداد خودش را در جهت پیشرفت کشور راه بیندازد ما در یازده سال گذشته به ویژه به جای اینکه در گعده‌های سیاسی و جلسات محفلی وقت خودمان را تلف کنیم سعی کردیم در استان‌های مختلف در کارگاه‌ها، روستاها، شهر‌ها و استان‌های مختلف حضور پیدا کنیم این ظرفیت‌ها را بشناسیم.

از سیستان و بلوچستان تا کردستان، از شهر‌های شمال تا جنوب همه این‌ها را بررسی کردیم من اینجا یک نکته را به مردم عزیزمان به ویژه عزیزان اهل سنت، قومیت‌ها برخی از اقوام عرض کنم بدترین چیز این است که کسانی بخواهند با حقوق مردم حقوقی که حق آنهاست در ایامی مثل انتخابات این حق را معامله کنند وظیفه دولت خدمتگزاری به مردم و همه آحاد مردم است، مشارکت دادن اونهاست وقتی ما می‌گوییم هر ایرانی یک نقش پر شکوه یعنی همه باید بتوانند در این عرصه بزرگ ایفای نقش کنند وظیفه دولت تعامل است نه معامله. کسانی‌که معامله میکنند این‌ها آن مردم را بهشون بی احترامی می‌کنند حق مردم است چه به طور رای بدهند چه ندهند تو وظیفه‌ای داری که باید آن وظیفه ات را انجام بدهی، وظیفه‌ای داری که باید اون کار را به بهترین شکل آن خدمتگزاری را انجام بدهید؛ لذا چه اقوام ما چه قومیت‌های ما که همه این‌ها برای ما فرصت هستند در اون نگاه همبستگی که بین آحاد کشور وجود دارد این قدرتی که برای ما تولید کردند این‌ها یک فرصت بزرگ هستند ما وقتی صحبت می‌کنیم از یک جهان فرصت یکی همین تنوع قومیت‌ها ماست این مذاهب مختلف ماست این نگاه همزیستی است که امروز همه این‌ها با هم دارند و در یک آرمان‌های مشترک دارند ایفای نقش پر شکوه می‌کنند من اینجا عرضم این است که وظیفه ماست که در این کار بزرگ به حداقل‌ها اکتفا نکنیم به قله‌ها نگاه کنیم ما باید به اون چیزی که در شان ملت ایران هست در پنج سال آینده برسیم اگر ما اینجا صحبت می‌کنیم از اینکه یک جهش بزرگ باید صورت بگیرد اگر صحبت می‌کنیم که یک جهان فرصت پیش ماست این را ما نه براساس یک شعار بیان کردیم این را با تک تک سلول‌هایمان باور داریم اگر چه عده‌ای متاسفانه قصدشان این است که با سیاه نمایی با برخی از بذر نا امیدی افشاندن کشور را از این جهش بزرگ نا امید کنند.

با سیاه نمایی، با برخی از بذر ناامیدی افشاندن کشور را از این جهش بزرگ ناامید کنند و به بحث‌هایی خیلی کوتاه حداقلی اکتفا کنند. عرض من این است مردم عزیز ما آینده خوبی را در پیش داریم این فرمایش امام هادی علیه السلام است که اگر مردمی آمدند که الان پای کار آمدند، اگر این مردم آمدند و برای تو محبت و رایشان را پای کار آوردند این جا وظیفه تو است که در خدمت و خدمتگزاری مردم باشی من این را وقتی در جمع‌های پرشور شما مردم در اصفهان، در اهواز، در تبریز، در ارومیه، در بیرجند، در اراک و قم دیدم این را با قدرت بیان می‌کنم که انشاالله در خدمت شما.

سوال: ممنون آقای جلیلی صدای شما قطع شد، چون ما زمانی برای کسر زمان‌های اضافه نداریم از این بابت عذرخواهی می‌کنم. آقای پورمحمدی شما مجموعاً ۴ دقیقه و ۴۹ ثانیه فرصت جمع‌بندی دارید.

پورمحمدی: مردم عزیز ایران آمده‌ام بر سر قرارم با شما، شاید این آغاز دیدار‌های دیگر من با شما باشد یا نباشد، اما هر کجا که باشم تمام من سرشار از عشق شما است نه سایه نشینم و نه بی‌قرار منصب و مقام، نه دکتر هستم، نه آیت الله، نه علامه دهر هستم نه حکیم و دانشمند همه فن حریف.

من از دل گفتمان اصیل انقلاب اسلامی برآمدم تا به بلاتکلیفی‌ها پایان دهم

من مصطفی پورمحمدی هستم فرزند حسین به همین سادگی، به سادگی شما، من از دل گفتمان اصیل انقلاب اسلامی برآمدم، بر پایه اندیشه‌های امام و رهبری، بهشتی و مطهری. گفتمان عافیت گریزی و ریاستیزی، مروت و مدارا، صداقت و صراحت که دروغ را بر نمی‌تابد حتی به مصلحت، یکی بودن در خلوت و جلوت، گفتمان خرد، شادی، شکوفایی، نه تلخی، نه سیاهی، نه سیاه نمایی، گفتمان علی بن علی طالب علیه السلام. مردمان شریف ایران سال‌های طولانی تحریم و تهدید را با صبوری و بزرگی تحمل کردید در این سال‌ها بر شما چه گذشت، بر باد رفتن فرصت‌ها و آرزو‌ها شما چیز زیادی نمی‌خواستید زندگی با کرامت بدون حول و هراس فردا، مردم شریف ایران نگرانم مانند هزاران پدری که دلهره شغل دارند برای فرزندانشان، مادرانی که دلشوره دارند برای کوچ عزیزانشان من هم خشمگینم از آن‌ها که به جای شرمساری طلبکارند، بر شاخه نشستند و بن بریدند به نام دین نشانه گرفتند ایمان مردمان را. من هم خسته‌ام از سخنان دو پهلو و رفتار‌های دوگانه آن‌ها که در خلوت غصه رنج مردم نداشتند و در جَلوَت سخن می‌گویند از فرصت‌ها و رویش‌ها، من هم در شگفتم از یک جهان کم آگاهی و ادعا و یک ایران فرصت‌های بر باد رفته، از پرونده فساد‌هایی که خراش می‌دهد روح یک ملت را که باز می‌شوند و دیگر بسته نمی‌شوند. دو پهلوگویی و ابهام سرایی تا کی؟ بالاخره حزب می‌خواهید یا نه؟ فراموشی سرنوشت جوانان آری یا نه، مهاجرت آری یا نه، بی‌حرمتی به زنان و دختران آری یا نه، شکستن حصر و تحریم ایران می‌خواهید یا نه؟ طبقه متوسط آری یا نه، سازمان‌های مردم نهاد آری یا نه، بازی موش و گربه فیلترینگ آری یا نه، شایسته سالاری یا باند بازی، مذاکره یا صندلی خالی، قرار یا فرار؟ من آمده‌ام تا به بلاتکلیفی‌ها پایان دهم، آمده‌ام تا بگویم صریح و بی لکنت، کف خیابان جای احترام است نه حرمت شکنی، سفره جای نان است نه وعده آن، رفاه حق مردمان است نه لطف دولتیان، اما با همه وجود می‌گویم که سوی ناامیدی مرو امیدهاست سوی تاریکی مرو خورشید‌هاست.
با عزم و اراده شما، با معجزه زمینی اعتماد با خردمندی و وفاق ملی، در سایه رهبری با فراست و دانا، در سایه گفتمان اسلام ناب محمدی، علوی، حسینی و مهدوی می‌توانیم فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم، اصولگرا هستم و البته تحول خواه بر پایه عقلانیت و علم، پای در سنت دارم و چشم بر فرداها، پل می‌زنم بین اخلاق و سیاست، عزت و مصلحت، اقتدار و احترام، نشستن و دیدن و شعار دادن راه حل نیست. این طلبه بر سر قرار آمده است شما هم بیایید برای فرزندانمان، برای ایران، خدایا فرزندانمان، جوانانمان، زنانمان، مردانمان، خدایا بازارمان، اقتصادمان، تولیدمان، فرهنگمان، دینمان، اخلاقمان، قضاوت‌هایمان، اعتماد مردممان، جامعه‌مان خدایا آینده ایران، اسلام و ملت خدایا خدایا به تو توکل می‌کنیم.

سوال: ممنون از شما، آقای قالیباف شما ۴ دقیقه و ۵۶ ثانیه فرصت جمع‌بندی دارید.

قالیباف: مردم عزیز ایران شما در لحظه تصمیم قرار دارید بخش زیادی از شما هنوز تصمیم قطعی نگرفتید و در حال مقایسه هستید که از بین ما شش نفر یکی را انتخاب کنید. مهمترین نکته این است که توجه کنید شما فقط رای به یک نفر نمی‌دهید بلکه شما درباره زندگی خود و آینده کشورتان تصمیم می‌گیرید شما تصمیم می‌گیرید که تورم تان چند خواهد بود، قیمت گوشت، مرغ و اجاره خانه چند باشد. شما تصمیم می‌گیرید که آیا آبادانی به روستایتان می‌آید یا قرار است صدای شما میان هیاهوی سیاسی گم شود، تصمیم می‌گیرید آیا واحد تولیدی که در آن کار می‌کنید می‌تواند همچنان ادامه کار دهد یا قرار است بیکار شوید شما تصمیم می‌گیرید که آیا بالاخره متناسب سازی حقوق بازنشستگان اجرایی می‌شود یا همچنان قرار است سفره‌های بازنشستگان خالی بماند.

اگر رئیس جمهور توان اجماع سازی نداشته باشد صدای شما میان دعوا‌های سیاسی گم می‌شود

شما تصمیم می‌گیرید که آیا حقوق کارمند و کارگر بازنشسته به اندازه تورم افزایش پیدا می‌کند، شما تصمیم می‌گیرید که آیا بالاخره صاحب مسکن می‌شوید یا قرار است هر سال نگران میزان افزایش اجاره بهای بعدی باشید. شما تصمیم می‌گیرید که آیا مادر خانواده می‌تواند نفس راحتی از بار مالی خرج‌های زندگی بکشد، شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید همچنان شاهد حضور اتباع غیر مجازی باشید که شغل و امنیتتان را به خطر می‌اندازند، شما تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید فیلترینگ رفع شود آیا می‌خواهید درباره کنکور تصمیم جدیدی گرفته شود، مردم عزیز ایران شما فقط به یک نفر رای نمی‌دهید بلکه به یک آینده کشورتان رای می‌دهید شما دارید تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواهید همچنان که به اقتدار کشورتان افتخار می‌کنید به آبادانی و کشور ایران نیز افتخار کنید. شما باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید فرزندانتان نسبت به ایران افتخار کنند یا باید حسرت پیشرفت ظاهری کشور‌های دیگر را بخورند. مردم عزیز ایران واقعاً فرق می‌کند چه کسی رئیس جمهور باشد، رئیس جمهور از لحظه‌ای که انتخاب می‌شود باید تصمیمات مهمی را بگیرد و بتواند آن تصمیمات را با اجماع در کشور اجرایی کند، اگر رئیس جمهور درست تصمیم نگیرد شما شاهد گرانی گسترده خواهید بود، اگر رئیس جمهور به موقع تصمیم نگیرد مجبور می‌شوید یا ایران را به ترامپ بفروشید یا تنشی خطرناک را به کشور تحمیل کنید. اگر رئیس جمهور درست تصمیم نگیرد شما شاهد افزایش بی‌رویه قیمت دلار خواهید بود اگر رئیس جمهور کار آمد نباشد ده‌ها میلیارد دلار سرمایه این کشور و چندین برابر فساد دبش حیف و میل می‌شود، اگر رئیس جمهور توان اجماع سازی در کشور نداشته باشد صدای شما میان دعوا‌های سیاسی گم می‌شود و باز هم مشکلاتتان حل نشده باقی می‌ماند. مردم عزیز ایران تردید‌ها را کنار بگذارید امروز روز تردید نیست روزی نیست که متاثر از دعوا‌های جعلی و فضاسازی‌های انتخاباتی مسئله‌هایتان را فراموش کنید. روزی نیست که مسئله‌های فرعی تبدیل به اصلی شود بلکه امروز روزی است که باید برای فردای خود و آینده کشورتان تصمیم بگیرید این شما و این فردا و آینده ایران و ایرانی است و از همه شما ملت عزیز ایران در اولویت اول خواهشمند مشارکت در انتخابات، مشارکت امنیت ملی ما است، مشارکت اقتدار ما است، مشارکت مثل رزمنده‌ای است که در دفاع مقدس جنگید و اگر اراده الهی بر این بود و خواست شما مردم عزیز توفیق خدمت در دولت خدمت و پیشرفت پیدا کردم انشاالله عهد دارم با رفیق شهیدم سیدالشهدای خدمت شهید رئیسی ادامه راه او را و پروژه‌های باقیمانده را به حول و قوه الهی به اتمام برسانم.

سوال: ممنون از شما، آقای پزشکیان شما مجموعاً ۵ دقیقه و ۵۱ ثانیه فرصت جمع‌بندی دارید.

پزشکیان: قبل از اینکه صحبت پایانی را بگویم برادرمان آقای زاکانی گفتند من از خلافکار دفاع کردم این خلافکاری که ایشان می‌گویند من دفاع کردم ۶ مجتهد شورای نگهبان و ۶ حقوقدان او را مجدد تایید کردند و نماینده شد، ولی این‌ها در حقش ناحقی کردند. بسم الله الرحمن الرحیم مردم شریف و صبور ایران چالش سختی برای ورود به انتخابات داشتم به روشنی می‌دیدم ایرانمان با این همه ظرفیت خدادادی نباید در اثر تحریم‌ها هر روز در جهان منزوی‌تر شود این گوشه‌گیری ما را فقیر و ناتوان می‌سازد، ولی با وجود پیچیدگی مشکلات کشور آن‌ها را قابل حل می‌دانم، من آمده‌ام تا با ترکیب قدرت نرم و سخت ترکیب دیپلماسی و میدان، ترکیب مذاکره و مقاومت و ترکیب همبستگی اجتماعی و قدرت دولت، مردم را از تنگنای تحریم‌ها برهانم. آمده‌ام تا مردم ایران حسرت دیدار فرزندان و نوه‌هایشان را نخورند، آمده ام تا پلی باشم برای برقرار کردن ارتباط میان حکومت و نسل جوان برای پایان دادن به شکافی که بین قدرت سیاسی و نسل جدید شکل گرفته است. آمده‌ام تا توجه به محیط زیست را در کانون اقدامات توسعه‌ای قرار دهم و روند تخریب بنیان‌های محیط زیست و ظرفیت زیست پذیری ایران را کند و متوقف کنم. من آمده‌ام تا کشور را در مسیر اصلاح زیرساخت‌های تولید و مصرف انرژی و رفع ناترازی قرار دهم، دسترنج روستاییان، کشاورزان، عشایر و قومیت‌های کشور در معرض سوء استفاده دلالان و رانتخواران است، من آمده ام تا اطمینان حاصل کنم ضمن ارتقا سطح بهداشت و آموزش آنان رابطه مستقیمی بین این اقشار با بازار محصولاتشان برقرار شود. کارگران و مهندسان پرتوان ایران که چرخه صنعت را می‌چرخانند و کشور را به سوی تکنولوژی جدید رهنمون می‌سازند از حق و حقوقشان بتوانند به طور مناسب برخوردار باشند، آمده‌ام تا در بهبود سطح زندگی این اقشار موثر باشم و در دستیابی به حقوقشان به آن‌ها یاری رسانم، ارتشیان، سپاهیان و نیرو‌های انتظامی و امنیتی که حامیان امنیت و استقلال ایران عزیز هستند و مایه مباهات و غرور ملی هستند مستحق احترامی شایسته هستند، زندگی مالی و معیشتی آن‌ها در تنگنای جدی است من آمده‌ام احترامی را به آن‌ها برگردانم که در خور جایگاه رفیع آنان است و سطح زندگی را برای آنان تامین کنم که در خور آن عزیزان باشد. معلمان و استادان کشور یعنی آینده سازان این سرزمین کهن، آزادی عمل بیشتری می‌خواهند طالب فرصت و فضای نمایش ابتکارات و نوآوری‌های خود، دانش آموزان و دانشجوهایشان می‌باشند من آمده‌ام که استقلال و احترام را در فضای آموزشی گسترش دهم. بازنشستگان ما عزیزانی هستند که ماه‌ها است در احقاق حقوق خود و از این اداره به آن اداره مراجعه می‌کنند آمده‌ام تا بلکه امکانات زندگی و رفاه حداقلی آن‌ها را فراهم کنم. مالکان و کارکنان و مدیران بنگاه‌ها تشنه ثبات فضای کسب و کار مناسب و فاصله گذاری با دخالت‌های دولت هستند.

آمده ام تا موانع دسترسی مردم و صاحبان کسب و کار به جدیدترین فناوری‌ها را از سرراه بردارم

پزشکیان: ... آمده ام به شکل گیری بنگاه‌های اقتصادی قدرتمند، مبتکر و دانش بنیان کمک کنم، سرمایه گذاران بورس از آن چه در چند سال اخیر به سرشان آمده است به شدت آزرده اند، سهامداران سهام و عدالت حق و حقوق خودشان را می‌خواهند، من آمده ام تا از شکل گیری بازار سرمایه قدرتمند و در خدمت تولید و اشتغال حمایت کنیم.
فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی و آزاد خواهان فضای آموزشی آزادتر و سازگارتر با بازار کار هستند، من آمده ام که استقلال کادر آموزشی دانشگاه‌ها را ارتقا دهم، حفظ جایگاه و شان خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان این یادگاران دفاع مقدس وظیفه هر ایرانی ایران دوست است، آمده ام این جایگاه رفیع را در حد خود تا آن جا که می‌توانم ارتقا دهم.
ایران کشوری پهناور با تنوعات فرهنگی، قومی، زبانی و مذهبی است آمده ام تا به همه این تنوعات احترام بگذارم و مشارکت همه ایرانیان در اداره کشور توام با همبستگی اجتماعی و میهن دوستی جلب کنم.
جهان با سرعت به سوی دسترسی‌های کم هزینه و پرسرعت به اینترنت حرکت می‌کند، آمده ام تا موانع دسترسی مردم و صاحبان کسب و کار به جدیدترین فناوری‌ها از سرراه بردارم.
آمده ام رئیس جمهور دولتی باشم که به زنان و دختران این سرزمین و خواسته‌های شان احترام می‌گذارد و زمینه شکوفایی بیشترشان را فراهم می‌کند.
ادعا نمی‌کنم آن چه ذکر کردم به سرعت و به دقت محقق خواهد شد من برای طی کردن این مسیر به حمایت مردم ایران و کارشناسان باتجربه کشور گوش می‌دهم و پاسخ می‌دهم.
من آمده ام تا با رعایت اخلاق سیاسی بالاخص پرهیز از دروغ فضای سوءظن و تهمت زدن به توافق سازی بین جناح‌های سیاسی و سطوح‌های مختلف بروکراسی برای حل مشکلات مردم تقدیر کنم.
در راس نظام سیاسی ما رهبری قرار گرفته است که پشتیبانی پیشرفت کشور، حامی عبور از مشکلات است، ایشان بن بست‌ها می‌شکند و سرمایه‌ای برای حل اختلافات است.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت یافته، تاریخ انتشار: 5تیر1403، کدخبر:46189، yaftenews.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین